2.1 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nu m-am nascut in locul potrivit

Discussion in 'SEZATOARE' started by albea, Sep 26, 2010.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sa stii Vali, ca un intelept (nu stiu cine exact) a spus odata o vorba mare: "Ai grija ce dorinte iti pui, ca s-ar putea sa se indeplineasca". Oful tau m-a lovit exact in punctul sensibil. Dupa cum probabil unii stiu, eu nu sunt cel mai mare fan al culturii britanice contemporane. Lipsa de respect, ignoranta, moravurile mai mult sau mai putin moderne (cunoscatorii stiu la ce ma refer), agresivitatea cu tenta criminala, sunt numai cateva aspecte negative care imi vin in minte pe moment iti vor da peste putin timp o noua tema de meditatie. Nu vreau sa te dezamagesc sau sa te sperii, sunt si lucruri pozitive de pus in balanta. Vreau numai sa te ajut la o evaluare realista a viitorului. Nu Romania e de vina pentru mizeriile pe care le traiesti ci unii oameni, asa cum sunt si pe aici o gramada. Mie mi-au spart geamul lateral al masinii de 3 ori pana acum, o data mi-au furat un pachet de tigari pe care il tineam de rezerva in torpedou si de 2 ori nimic, ca nu mai aveau ce. Nu te mai agita inutil ca nu ai ce sa rezolvi, respira adanc si incearca sa treci peste fara sa te mai consumi nervos. Succes!

2. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Multumesc pentru incurajari, Albea. Stiu ca ti-e dor de Romania, mi-am dat seama ca nu traiesti chiar in "locul potrivit". Dar ... Eu unul nu mai pot cu Romania. Este adevarat, nu toti romanii sunt de vina, dar majoritatea. Nu degeaba se duce tara asta de rapa din ce in ce mai mult, nu degeaba s-a ales Basescu la ultimile alegeri ... este clar. Eu unul habar nu am cum este in UK dar vreau sa cred ca este mult mai bine decat in Romania. Mai este un proverb: "Omul sfinteste locul". Daca Anglia este o tara bogata atunci si oamenii trebuie sa fie mai de "Doamne-ajuta". Daca nu o sa gasesc in UK ce vreau voi cauta in alta parte, Australia, San-Marino sau aiurea in lumea asta. Sunt convins de un singur lucru: in Romania nu ma mai intorc. Duca-se!

Subscriu la tot ceea ce ai spus cu toata fiinta mea. Nici eu si nici sotia mea nu vrem sa ne crestem copilul intr-o tara distrusa din punct de vedere economic, spiritual, educational sau al sistemului de sanatate. Din punctul meu de vedere tara asta (mai bine zis ce a mai ramas din ea) nu mai exista pe harta. Nu ma intrebati de ce sunt atat de drastic ca nu vreau sa intru in detalii. Am explicat de multe ori si pe alte forumuri si m-au luat in deradere. Unii nu toti. Diferenta dintre forumul romanilor din UK (adica acest forum) si un alt forum al romanilor dintr-o alta tara, este ca aici voi ne incurajati prin sfaturi, cunostinte si alte pareri pe cand ceilalti nu stiu decat sa te descurajeze si sa te faca sa nu care cumva sa incerci sa emigrezi acolo unde sunt ei de frica sa nu le iei painea. Tara despre care vorbesc este o tara nordica in care multi romani care postau acolo mi-au lasat un gust amar ca pelinul. Bafta tuturor

3. danutza33

danutza33 New Member

Trophy Points:
    0
    stii, vali, eu cred ca e mai bine asa. mai bine ca romania ni se dezvaluie in toata putreziciunea ei hidoasa, ca sa ne luam talpasita mai repede. cred ca ai in jur de 30 ani, ca si mine. iti aduci aminte toata educatia aia patriotica pe care am primit-o in scoala? asta doare si mai mult. am ajuns sa fugim care incotro, dezgustati, satui, scarbiti. si eu abia astept sa plec. mi-e sila muncesc de la 18 ani si am 870 de lei salariu. cu facultate. ce sa ii ofer copilului meu? incurajari, sfaturi de " invata, mama, sa ajungi ca mine?"... bafta multa. nu are cum sa fie la fel ca aici, in romania

4. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    Danutza si Vali,
    Si eu cu sotia mea suntem de varste asemanatoare cu voi; eu 34 iar sotia 32. Amandoi avem studii superioare dar degeaba ... sistemul pute, tara moare ... cred ca nu suntem de condamnat ca vrem ceva mai bun si mai sigur pentru copii nostri. Oricum noi plecam fara gand de intoarcere. Din pacate, Romania nu ne mai ofera motive sa revenim in tara si de pierdut chiar nu avem ce pierde. Eu mi-as dori ca toti romanii responsabili si nevinovati, dar care au ceva de aratat societatii occidentale sa reuseasca iar noi sa putem schimba mentalitatea occidentalului in ceea ce ne priveste. Baietelul meu nu va avea parte de necazurile noastre si va profita din plin de sacrificiul pe care-l facem noi acum.
    Succes tuturor si multa sanatate.

5. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Citind mesajele voastre,cred ca oricine a hotarat pro emigrare in urma cu ceva ani nu poate decat sa zambeasca.Aceeasi indignare,aceleasi sperante si aceeasi dorinta de mai bine(comuna oricarui om).

Vali B-Intamplarea de care vorbesti tu ma trimite cu gandul la o intamplare din urma cu vreo 10 ani cand mi se fura primul salariu pe la ora 7 seara.La aruncat pe jos cei din Romania cu siguranta vor gasi adversari puternici aici la castigarea trofeului.Prost gust?Nerusinare?Daca vei avea sansa de a lucra fie si pentru cateva saptamani intr-un loc ce implica relatii cu publicul,vei constata ca de fapt nu exista diferente prea mari intre clientul tanar de la petrecerea respectiva si clientul de aici care considera ca in momentul in care cumpara produsul de 3 pence,cumpara si angajatul.
    La un moment dat vorbesti de alegerea majoritatii si de alegerea lui Basescu;ce are de-a face un ins cu atarnarea intimitatilor in vazul lumii in loc de flori sau cu spaga data voluntar ma depaseste..de aici cred eu ca pleaca multe.

E curajos ca spui ca daca aici nu e ceea ce doresti tu,cauti in alta parte.Cat timp ai la dispozitie?Eu,daca as alege din nou,as alege continuitatea

Blizzard:Spui ca ti-ai dori ca toti romanii care au ceva de aratat societatii occidentale sa reuseasca.Au fost multi inaintea noastra care intr-adevar aveau ceva de aratat,dar cine a auzit de Coanda,Eminescu,Caragiale...Apoi,eu nu vreau ca poporul meu sa simta ca are ceva de demonstrat,sa se ocupe altii cu demonstratiile.Nu imi aduc aminte in vreo discutie purtata cu cineva aici nevoia de a demonstra ca sunt intr-un fel sau altfel,stiu decat de impunerea unei mentalitati sau a unor tendinte.

Va doresc sa reusiti in orice va propuneti sa realizati,indiferent de obstacolele intampinate.Intre timp,va las cu vorbele unei italience de vreo 60 ani ce emigrase aici la varsta de 15 ani impreuna cu parintii:Italia-Anglia ..acelasi minestrone

6. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    superpitici wrote:

E curajos ca spui ca daca aici nu e ceea ce doresti tu,cauti in alta parte.Cat timp ai la dispozitie?Eu,daca as alege din nou,as alege continuitatea

Blizzard:Spui ca ti-ai dori ca toti romanii care au ceva de aratat societatii occidentale sa reuseasca.Au fost multi inaintea noastra care intr-adevar aveau ceva de aratat,dar cine a auzit de Coanda,Eminescu,Caragiale...Apoi,eu nu vreau ca poporul meu sa simta ca are ceva de demonstrat,sa se ocupe altii cu demonstratiile.Nu imi aduc aminte in vreo discutie purtata cu cineva aici nevoia de a demonstra ca sunt intr-un fel sau altfel,stiu decat de impunerea unei mentalitati sau a unor tendinte.

Oriunde si oricand fiecare are opinia personala. Identitatea noastra ca individ se rezuma la ceea ce am reusit sa facem in viata, la ceea ce reusim sa oferim copiilor nostri. Acest lucru depinde in mare masura si de starea societatii in care traim si in care respiram. Din punctul meu de vedere, si este unul personal, societatea romaneasca nu-mi ofera siguranta zilei de maine. Oricat m-as zbate tot nu reusesc sa asigur familiei mele un trai decent. Sincer, nu arunc toata vina in carca lui base sau boc sau care mai vreti voi, dar, parca astia doi au intrecut orice masura in ceea ce priveste siguranta sociala a noastra ca individ, familie sau cetateni ai acestui stat. Nu se poate ca intr-o tara ca asta salariul mediu sa fie undeva la 800 de lei (150 GBP) iar preturile la absolut orice produs sau serviciu sa fie la niel de UE ... in unele cazuri chiar mai mare. Nu se poate ca la un apartament de 3 camere factura de gaz doar sa vina in timpul iernii tot pe la 400 lei si asta cu termostatul pus pe 21 grade. Eu nu am probleme cu frigul ... mi-e frig, pun o bluza pe mine dar baietelului meu de 1 anisor nu prea pot sa-i explic de ce ii sunt reci manutele.
    Continuitate spui ? Continuitate la ce? probabil, tot din punctul meu de vedere, la caderea libera la la falimentul protectiei sociale si a institutiilor bugetare poate. Acest lucru va atrage implicit falimentul multor societati private si cresterea somajului cu procente infioratoare. Tot timpul aud ca nu sunt bani, nu sunt bani. Unde-s banii de pe TVA? unde-s banii de pe impozite, taxe, contributii, accize, si multe altele???? Va spun eu ... acei bani au intrat si intra in buzunarele smecherilor din tara asta. Acei bani sunt in buzunarele celor care au contracte cu statul, contracte absolut inutile, frauduloase si alte cele. TOTI, DAR TOTI, care s-au perindat pe la putere, doar acest lucru au stiut sa-l faca: sa bage mana pana la cot in buzunarul banului public. GATA ... nu mai continui ca ma apuca damblaua !!

Tara arde si baba se chiaptana!! De aceea plec din tara, de aceea vreau un viitor mai bun pentru familia mea, de aceea nu mai vreau romania !!! Sunt scarbit de TOT.
    Multa bafta si sanatate!

7. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am postat cu intentia de a descuraja;ar fi o ipocrizie mare din partea mea sa fac asta,din moment ce eu am ales aceeasi cale in urma cu ceva timp.Am vrut decat sa prezint o mica parte a celeilalte fete.

Vali,tu faci comparatii intre venituri;de ce nu si intre cheltuieli?Cat costa un apartament/casa aici si cat costa in Romania(mult prea scumpe si in Romania,valoarea lor este cu totul alta,dar aici discutam de sume astronomice).Inca o data,se arunca pe jos in orase,diferenta probabil o face faptul ca tot timpul se curata;politistii nu sunt plasati din 10 in 10 m,nu au fost niciodata,iar acum urmeaza sa se piarda locuri de munca din cauza taierilor bugetare.Si aici,la fel ca in Romania,in comunitatile mici exista mai multa ordine.Cat despre clientul nostru,stapanul nostru,nu pot sa fiu de acord cu tine;marea majoritate a oamenilor are nevoie de reguli,in momentul in care li se acorda libertate totala,tind sa devina animale si sa se comporte ca atare.

Blizzard,eu vorbeam de ideea de a demonstra celor din vestul Europei ca am fi intr-un fel sau altul;nu cred ca simt nevoia sa li se demonstreze ceva,isi formeaza singuri ideile ce le cad bine.In ceea ce priveste continuitatea,chiar daca ma adresam tie,era un raspuns la ceea ce scrisese Vali;el spunea ca daca nu va fi ok aici,va merge oriunde altundeva.

Situatia economica din Romania este departe a fi roz;taxe mari,consumatori ai bugetului mult prea multi si coruptie generalizata.Cum spunea un senator american in urma cu vreo cativa ani:vorbim de coruptie si apoi vorbim de Romania(nu ca aici nu putem vorbi de lucruri similare:vezi scandalul cheltuielilor parlamentarilor de anul trecut,al celor 2 parlamentari laburisti care cerusera bani pentru inlesnirea unor afaceri,al ducesei de York).Diferenta este ca ca aceste lucruri nu afecteaza oamenii de rand inntr-un mod direct si imediat-nu exista spaga data unui medic,nu exista atentii date profesorilor sau inlesnirea unor autorizatii necesare.Pentru viitor e bine sa aruncam o privire asupra datoriei externe a celor 2 state.Preturile alimentelor aproape s-au dublat in ultimii 3 ani(exemplul care mi-a ramas intiparit in minte este cel al unei pungi de salate-de la £1 la £1.87),veniturile mele,de exemplu,au crescut cu aproximativ 10%

Concluzia mea este ca se poate trai decent aici,dar asta va presupune cativa ani de sacrificii si de acceptari.Sau poate voi veti avea parte de alte oportunitati,nu exista o linie trasata pentru toata populatia emigranta.Si ce altceva poti sa doresc unor oameni care vor sa traiasca mai bine si sa ofere copiilor un viitor mai bun,decat sa fie si mai bine decat se asteapta ei sa fie!

8. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB.cel mai de groaza scenariu pe care t il poti imagina despre viata in UK ,e doar o frantura din realitatea cotidiana a Romaniei .

9. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0
    superpitici wrote:
    Nu am postat cu intentia de a descuraja;ar fi o ipocrizie mare din partea mea sa fac asta,din moment ce eu am ales aceeasi cale in urma cu ceva timp.Am vrut decat sa prezint o mica parte a celeilalte fete.

Vali,tu faci comparatii intre venituri;de ce nu si intre cheltuieli?Cat costa un apartament/casa aici si cat costa in Romania(mult prea scumpe si in Romania,valoarea lor este cu totul alta,dar aici discutam de sume astronomice).Inca o data,se arunca pe jos in orase,diferenta probabil o face faptul ca tot timpul se curata;politistii nu sunt plasati din 10 in 10 m,nu au fost niciodata,iar acum urmeaza sa se piarda locuri de munca din cauza taierilor bugetare.Si aici,la fel ca in Romania,in comunitatile mici exista mai multa ordine.Cat despre clientul nostru,stapanul nostru,nu pot sa fiu de acord cu tine;marea majoritate a oamenilor are nevoie de reguli,in momentul in care li se acorda libertate totala,tind sa devina animale si sa se comporte ca atare.

Blizzard,eu vorbeam de ideea de a demonstra celor din vestul Europei ca am fi intr-un fel sau altul;nu cred ca simt nevoia sa li se demonstreze ceva,isi formeaza singuri ideile ce le cad bine.In ceea ce priveste continuitatea,chiar daca ma adresam tie,era un raspuns la ceea ce scrisese Vali;el spunea ca daca nu va fi ok aici,va merge oriunde altundeva.

Concluzia mea este ca se poate trai decent aici,dar asta va presupune cativa ani de sacrificii si de acceptari.Sau poate voi veti avea parte de alte oportunitati,nu exista o linie trasata pentru toata populatia emigranta.Si ce altceva poti sa doresc unor oameni care vor sa traiasca mai bine si sa ofere copiilor un viitor mai bun,decat sa fie si mai bine decat se asteapta ei sa fie!

Stiu ca nu ai vrut sa descurajezi; nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva. Situatia era ca noi incercam sa descriem rahatul din tara si sa expunem motivele care au dus la decizia drastica, a noastra, de a pleca dincolo (nu cred ca mai era cazul sa motivam plecarea ... cred ca stiti cu totii aceste motive).
    Vis-a-vis de preturi imi pot imagina ca si in UK te rup la buzunar preturile la apartamente, dar in Romania e jaf la drumul mare. Imi aduc aminte ca acum 2 ani am fost in concediu la vara-mea in Nice (France) si intr-o dimineata am frunzarit o revista cu apartamente si case de vanzare pe coasta. Nu-ti spun fata pe care am facut-o cand am vazut preturi pe Coasta de Azur. Imi aduc aminte un ex. : Stiu ca era o vila cu 3 dormitoare, piscina, curte mare, living, mobilata, in zona rezidentiala ... pret 350.000 euro ... in aceeasi perioada si-a cumparat o colega de-a fratelui meu, un apartament in Bucuresti, cu 2 camere (dormitor+living) intr-un cartier nou cu 185.000 de euro. O vila in Bucuresti sare lejer de 500.000 de euro. Apai io cred ca nu putem compara Bucurestiul cu Nice si cu nici un oras din UK. No way !!
    Ma car ca ma cheama piciul sa-i dau papa !!
    Ne mai citim.

10. iuliabiz

iuliabiz New Member

Trophy Points:
    0
  11. irinad

irinad New Member

Trophy Points:
    0
    iuliabiz wrote:
    somatii de plata,notificari si aproape de dezastru.
    un credit ipotecar nefericit care ne-a schimbat viata intr-un cosmar.
    un loc de munca cu 11 mil.lei,dupa ce mi-au luat 8 mil.din salariu,bugetara fiind si 2 copii care nu au nicio vina pentru tot ceea ce se intampla.
    din iasi romania,fara speranta si fara viitor,imi joc viata pe ultima carte.

Cam asta e si situatia mea si a altor milioane de romani,un credit imobiliar,un apartament luat cu 50 000 de euro pe care nici nu pot sa il vand sa acopar creditul pt ca acum valoreaza 25.000.din pacate asta e solutia sa lasam totul balta,sa lasam datorii neplatite si sa ne jucam viata pe ultima carte asa cum ziceai si tu pt un viitor mai bun al copiilor nostri.

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e tarziu sa deschidem si aici rubrica de matrimoniale cu plata pe ora.
    "Me/asaje" la domiciliu si alte noi job-uri incluse la categoria self-employment.
    Putin divertisment nu strica.

ValiB wrote:
    Ha ha ha ... am dat eu intr-o zi peste un alt forum al romanilor din UK si sa fi vazut acolo ce grozavii. Nimic util, numai injurii si apostrofari. Anunturi matrimoniale din alea ... Oh my God!

PS. A fost o glumitza

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Gipsy wrote:
    Nu e tarziu sa deschidem si aici rubrica de matrimoniale cu plata pe ora.
    "Me/asaje" la domiciliu si alte noi job-uri incluse la categoria self-employment.
    Putin divertisment nu strica.

ValiB wrote:
    Ha ha ha ... am dat eu intr-o zi peste un alt forum al romanilor din UK si sa fi vazut acolo ce grozavii. Nimic util, numai injurii si apostrofari. Anunturi matrimoniale din alea ... Oh my God!

PS. A fost o glumitza
    Ai furat ideea de pe alt site? Daca vrei, am eu cateva numere de telefon, mai multe tipuri: de la Nokia 1100 pana la iPhone 4.

14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Nu banii sunt intotdeauna motivul principal al emigratiei.

Eu nu as mai putea trai in Romania din cauza lipsei de civilizatie, birocratiei, sindromul de sefie in companii, lipsa de respect, de motivatie, lipsa oportunitatilor pe plan social, sistemul medical si cel al educatiei, infrastructura etc etc etc. Scuze daca am enumerat prea multe, dar reflecta ceea ce simt si ce gandesc!

In primii 2 ani, da, poate ne gandeam sa ne intoarcem, nu ne gaseam locul nici in UK, nici in RO! Acum dupa inca vreo 8 anisori, cu siguranta, never, ever ne gandim sa ne intoarcem! Am dormi mai mult la sectii de politie decat in casa, i-as lua pe toti de gat...asa cum pot si eu

15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Of, Doamne, e trist ...dar cat se poate de adevarat. Totusi, bine ca ne-am desteptat la timp sau ca ni s-a oferit sansa. Am prins ultimul tren.

17. irinad

irinad New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur sa vad ca toti cei care v-ati spus povestile aici sunteti multumiti de viata pe care o duceti,cred ca asta svroiam eu sa aud pt a face si eu pasul asta.Sper sa nu fie tarziu pentru noi.Nu mi-e frica de nimic cred ca nu paote sa-mi fie mai rau ca aici dar in Romania efectiv nu mai putem trai.Nu plecam neaprat pentru bani cat pentru un sistem mai bun sa ducem un trai decent,sa nu murim datori pana in gat.Aseara vedeam la tv ca ai nostri conducatori nu mai sunt multumiti de masinile lor vechi de 4 ani si vor altele.Azi milioane de romani ies in strada in bucuresti sa-si strige disperarea,foamea si ei vor masini noi.Mi-e sila de tot.

18. iuliabiz

iuliabiz New Member

Trophy Points:
    0
    cel mai trist e faptul ca te distrugi psihic.eu pe mine nu ma mai recunosc si nu ma mai mira nimic.fiecare intamplare nefericita,fiecare zi cand gasesc in cutie notificari si somatii,a devenit un fel de "normalitate".
    partea buna e ca inveti sa risti pana la limite si dincolo de ele .
    incerci sa iei decizii si incepi sa crezi in ele.
    la un moment dat zici ca "o iei razna".
    acum trei ani,incepeam cumva o viata noua,s-a nascut al doilea copil,ne-am luat o casa...
    si totul s-a prabusit...
    cheltuieli,lipsuri,o afacere esuata,frustrari,certuri,fiecare il indeamna pe celalalt "fa si tu ceva!!!!!",altele si altele...
    nu va mai plictisesc,dar sunt alaturi de voi si multumesc pentru fiecare gand .

19. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    eu vreau sa plec deoarece nu ma mai identific de nici o culoare cu Romania. nu ma mai uit nici la tv rom, sint cu ochii pe Discovery si pe serialele americane, pe care mi le iau de pe net. In plus, mereu m-am inteles mult mai bine cu strainii decit cu cei de aici (cel putin la munca). Aici majoritatea dicteaza si din pacate majoritatea e compusa din toti tzaranii care-l voteaza pe Bashescu si care ies in strada sa-si ceara drepturile si nu fac decit sa se isterizeze si sa se miorlaie neconvingator, in loc sa faca precum cei din Franta de ex, care intr-adevar stiu cum sa-si ceara drepturile! La noi se pun taxe peste taxe, iar protestele nu rezolva nimic, niciodata. Am deschis acum tv, de curiozitate, sa vad ce se intimpla la meeting. Stau toti in piata ca pampalaii, plictisiti, in timp ce Boc critica statul roman, de parca n-ar fi seful guvernului de atitia ani. Dupa ce a fost comunismul la putere, acum a venit PROSTIA la putere, ceea ce e si mai grav. Au furat atitia ani, iar acum populatia plateste. Foarte bine, asa ne trebuie, pentru ca sintem niste pampalai din fasa!

20. ZORIDEZI

ZORIDEZI New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca cei care au iest la meeting sunt tarani sau cum le-ai mai zis.
    Sunt oameni normali care au avut niste salarii,pe baza carora au facut niste rate si acum din cauza guvernului nu mai au cum sa le plateasca.

E dreptul lor sa iasa in strada,ca poate doar asta le-a mai ramas.
    Tara asta a ajuns de rasul lumii.
    Vai de noi!

Share This Page