24.5 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

noutati de la ambasada!!!!!!

Discussion in 'ARHIVA' started by yolandik, Apr 21, 2006.

1. yolandik

yolandik New Member

Trophy Points:
    0
    am trimis 2 mail-uri la ambasada in legatura cu inerdictiile ce se pun romanilor ce pleaca de buna voie in romania(fiind ilegal in uk)si mi-au dat acelasi raspuns de 2 ori:nu se mai aplica nici o sanctiune de catre autoritatile romane conform noii legi
    voi ce parere aveti?credeti ca m-au mintit numai sa plec acasa?eu oricum plec ca mi-a ajuns anglia !!!!!!!!!!!nu mai rezist!!!!da-ti-mi si voi un raspuns daca stiti ceva ca am nevoie de sfatul unor prieteni!please....

2. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se mai pune nici o interdicite, daca vrei sa pleci, mergi linistit!
    Daca te ingrijoreaza prea tare ca ai intrat in UK ilegal, nu trebuie sa pomenesti asta la vama si totul e in regula, nu-ti mai fa griji degeaba si mai foloseste-ti si instinctul nu doar informatiile care sunt in jur, pt ca poti da peste 100 informatii diferite si, de fapt, niciuna reala.

3. mircea

mircea New Member

Trophy Points:
    0
    salut!
    si eu vreau sa parasesc Marea Britanie am discutat cu cei de la Ministerul Afacerilor Externe iar dansii mi-au transmis ca ma pot intoarce in Romania fara probleme avand in vedere situatia mea(ilegal+pasaport expirat).Pentru a calatori acasa trebuie sa obtin un titlu de calatorie de la Ambasada Romaniei din Londra.
    In rest nu se mai dau interdictii daca s-a depasit viza!
    Numai bine!

4. yolandik

yolandik New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc frumos pentru raspunsurile voastre,dar am o veste proasta!!!
    cu doua zile in urma a plecat o cunostinta de-a unei prietene in rom si a zis ca ,de la aeroport au luat-o la politie si au interogat-o 2 ore si i-au luat amprentele si multe intrebari despre cum a ajuns aici,ce a lucrat,cum a lucrat.
    acum nu stiu prea multe,dar voi incerca sa aflu mai multe informatii si le voi scrie pe forum poate aveti si voi nevoie de ele!!!!
    pa pa!!

5. dodo1

dodo1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, Imi pare rau sa aud ce i s-a intamplat cunostintei tale. Dar am o intrebare: era aici legal?
    Cu bine,

6. yolandik

yolandik New Member

Trophy Points:
    0
    da era ilegal ,s-a dus cu foaie consulara

7. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Ambasada Romaniei vrea ca toti ilegalii de aici sa plece acasa... Ei nu va vor spune adevarul. Adevarul este ca daca ati fost in UK ilegal, VETI PRIMI INTERDICTIE si VI SE VA FACE DOSAR PENAL in Romania. Legea de care se leaga ei priveste pe cei care au stat peste dreptul legal de sedere de 90 zile in Spatiul Schengen. Nu sunt sigur ca se aplica si la UK, dar e posibil, dar asta numai daca ati intrat LEGAL, adica cu o viza in UK. Sfatul meu pentru cei care au stat ilegal e sa treaca in Franta cu cineva cu o masina sau cu autocarul, din cate am vazut nu sunt controale incolo, si de acolo sa plece in Ro, si sa nu sufle o vorba despre UK la vama.
    Si un ultim sfat: nu plecati cu Eurostarul, este control si incolo si incoace.

8. yolandik

yolandik New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor!!!!
    azi am vb cu o prietena care a ajuns aseara acasa si s-a dus pe aeroportul otopeni cu foaie consulara si nu i s-a pus nici interdictie nici dosara penal!!!!!!!!!
    nu a fost bagata in sistemul de date de la vama :)
    (era aici ilegal)
    bafta tuturor!

9. Anonymous

Anonymous Guest

Buna Yolandik. Un dosar penal nu se face pe loc, in vama. :) Eu as presupune ca atunci cand prietena ta a facut cerere pentru foaie consulara la Ambasada, cei de acolo au fost obligati sa raporteze la Bucuresti in ce conditii au eliberat-o(ilegal,viza expirata etc). Cred ca vom sti mai multe cand ne vei spune daca prietenei tale ii va da pasaport cand aplica pentru unul nou. Daca-i va da inseamna ca nu mai sunt probleme cu nici un fel de interdictie. Desi cu ai nostri nu stii niciodata... :)

Share This Page