17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Programare ONLINE in Croydon

eu tot incerc si iar incerc si nimic.. :( online, telefonic.. nimic..:(

2. Tatiana

Tatiana New Member

Trophy Points:
    0

de aplicat postal pentru yellow card cam at dureaza ? a-ti aplicat asa ?

3. Elis_uk

Elis_uk New Member

Trophy Points:
    0

Prin posta in perioada asta dureaza cam mult.
    In jur de 5-6 luni.Daca nu te grabesti e bine si asa.

4. ramoncita_2010

ramoncita_2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce date contine programarea pentru YC/BC?

5. artemisaro

artemisaro New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva daca am oferta de munca si CRB-ul pentru job-ul nou oferit si aplic prin posta, am sansa sa-mi considere aplicatia mai repede?(bineinteles voi trimite oferta pe email, nu?)
    Multumesc

6. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16

Noi azi am fost , fara extrase , doar cu bank statementul in care erau 1600 lire.

7. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16

Am uitat sa va spun esentialul:)
    Azi am fost la Croydon , dimineata la 9.
    Toate bune la intrare , ne-a intampinat o duduie , ne-a intrebat de nr de referinta , l-am spus , l-a notat undeva si ne-a trimis sa asteptam. Apoi , la ghiseul 12 , o doamna ( desi as fi preferat s-o "atributez" cu vreo 5-6 epitete ) ne-a spus raspicat ca ea vede doar un nr de referinta si , deci , nu poate decat unul din noi sa obtina ceva azi. E drept, aveam doar unul, pt sotia mea. I-am explicat ca e greu , cu copilu' dupa noi , etc .. Mi-a dat pixul SA-I TAI din aplicatie pe ceilalti 2 mebri si sa o las doar pe sotia mea. Imi venea sa o scot prin geam. Nu i s-a miscat nici un muschi de pe fata... O aroganta maxima... In fine , "m-am taiat" , si pe fata , apoi am urcat la et2. unde urma sa fim chemati la alt ghiseu. Aici , spre norocul nostru , un indian. I-am explicat si lui "ce si cum" si .. stupoare! Omu nostru zice ca nu prea se face de obicei , dar pt noi o face :) Ne-a dat alta foaie , doar pagina unde taiasem numele meu si al fetei , am completat din nou , i-am dat-o , i-am multumit si am plecat. Peste 2 ore , aveam carduri. Toti 3! Cred ca daca era tot un englezoi infumurat, nu le luam. Deci , tine si de noroc!

Multa bafta tuturor!

Ovidiu

8. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor,

Felicitari pentru cei care au luat YC si mult succes celor care sunt in proces de aplicare.

Ma nedumereste un lucru despre obtinerea YC si de aceea ezit sa ma programez onlnine...poate reusiti sa ma ajutati cu un raspuns. Am intrat la Master la City University Birmingham, part-time cu uncondtional offer. Cursurile incep din Septembrie insa am reusit sa ii grabesc sa imi trimita o scrisoare cu detalii despre curs ca sa pot sa imi deschid cont in banca (e pe drum asa ca nu stiu exact ce scrie in ea). Inca nu am achitat nici o taxa de inscriere la scoala, o pot face doar in Septembrie. As dori sa stiu daca in baza acelei scrisori, a formularului BR 1 completat, a contului in banca si sustinerea unui sponsor persoana fizca, precum si a actelor in original as putea sa imi fac deja programare in Croydon. Nu am resursele financiare sa astept 6 luni pentru aplicatia pe posta la Sheffield.
    As avea ocazia sa imi fac programarea in iulie cand deja ma voi muta in UK, in Bath pentru inceput, credeti ca am sanse sa obtin ceva atunci sau sa astept pana in Septembrie cand ma voi muta la Bham si dupa ce am platit deja taxele si de-abia apoi sa imi fac programare?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta, sunt 25 de pagini de vizionat si e posibil sa imi fii scapat. Am citit cam tot ce era pe forum despre YC si stundent in UK, am luat la rand si paginile oficiale UKBA si DIRECTGOV dar tot nu m-am lamurit...

Va multumesc anticipat pentru orice sfat, sugestie, parere.

O seara frumoasa sa aveti,

Lu

9. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16

Raspusnul este NU. Ca sa aplici pt YC , trebuie mai intai sa fi inceput cursul , deci sa fii studenta! Nu poti aplica decat dupa ce ai inceput cursurile!

10. HUHA

HUHA New Member

Trophy Points:
    0

Tot azi la 12 a fost programat si fratele meu (32 ani si self employed ) pentru Yellow card si taica-meu (57 ani) pentru blue card ca fiind dependent financiar de fratele meu . Tot la un indian au nimerit si ia spus din prima la taica-meu ca el avand varsta peste 21 ani trebuie sa trimita actele prin posta la Sheffield. A trecut interviul, fratele meu dupa ce a primit Yellow card a cerut sa vorbeasca cu un supervizor ptr taica-meu. A vorbit cu un supervizor si ia spus la fel, ca la Croydon nu se ocupa de parintii care depinde financiar de fiu/fica care are deja yellow card si la respins pe taica-meu. Acuma ramane sa vedem daca depunde actele prin posta la Sheffield, care poate sa dureaza si 6 luni de zile.
    este cineva care este self employed si care a reusit sa obtina si bluecard pentru unul din parintii lui pe motivul ca acesta depinde financiar de copil ?

11. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
  12. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0

Salutare la toata lumea,

Imi puteti spune, va rog, in monetul in care doresc sa ma programez online pentru Croydon, ce tip de aplicatie sa aleg, eu lucrand ca aupair? FLR (M) ?

De asemenea, am si o mare nelamurire. Am inceput sa lucrez ca aupair de la inceputul anului, de pe 5 ianuarie. Intre timp, in urma cu 2 sapt, am schimbat familia gazda, si abia acum reusesc sa pot aplica pentru Purple Card. Cumva ma vor intreba de la ce data am venit in UK? ce ma sfatuiti sa le raspund, in cazul asta?

Va multumesc anticipat.

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Eheii, inca 2 romani fericiti ca au primit cardurile: Eu - Yellow, sotia - Blue.
    Great........totul mulumita citirii topicelor acestui forum, mai ales Ghidurilor care se gasesc pentru orice nou venit, precum si experientele tuturor care posteaza.
    DECI, RECOMAND TUTUROR noilor veniti, nu va ambalati in a pune doar intrebari, ca la biroul de informatii, nu trasformati acest forum doar in INFO, ci cititi ghidurile din UK de la A la Z, precum si topicele cu mai multe pagini care au referire la subiectul vostru de interes. Totodata, citind si in stanga si in dreapta, ajungeti sa cunoasteti alti oameni, sa va fceti amici noi, chiar si pentru UK...
    Ceea ce m-a dernajat la UKBA Croydon, a fost faptul ca.....desi aveam programarea pe ora 9, am ajuns acolo la 8, exact cand a deschis security usile......si pt a sta la rand la ghiseele de inregistrare a aplicatiei, am fost tinuti la rand )caci aveau intaietate tot felul de cetateni din afara UE, care aveau ceva numar deja, sau chestii diferite, .........asa ca am stat fratilor la rand, asa in linie de sarpe ca la aeroport, pana la ora 9,25 - de la 8 fara 5 minute. Aveam frica impusa de unii patiti ai forumului, cum ca au prins vreun ofiter cu greturi si s-au legat de orice chichita a dosarului, si ma gandeam, ce naiba, daca se leaga de mine ca am intarziat......ca doar nu e vina mea.......dar nu a fost sa fie. Am ajuns la etajul doi (nu ati precizat niciunul pe aici) ca stai de vorba defapt cu ofiterul prin geam, deci ca la casierii la banci......am prins o tipa tare draguta, dar nici asta nu zambea.....nu mi-a zambit acolo decat plasatoarea de la security (era o tanti, nu va ganditi la prostiii)...asa, si vorbea tipa de dincolo de geam, la naiba cu difuzoarele ei, ca am pus-o unele chestii sa le repete de vro 2 ori, ca nu si-a dus microfonul mai aproape, sau ea vorbea prea incet, sau chiar difuzoarele erau pe volum mai mic)...dar anyway, ne-am inteles, aveam tot ce trebuie, a mers sa faca xeroxurile actelor, in 5 minute a zis, OK, you will receive the cards in about 2 hours, right here, from me. Excelent. Nu plecasem de acolo, am stat pe scaunele alea de fier, ca afara ploua bine, asa ca, in cca 1 ora si jumate am fost chemati (Atentie pt cei ce nu ati mai fost--- chemarea se face la difuzoarele salii spunand , nr cutare sa vina la ghiseul cutare).....deci ne-a chemat tipa dupa nr. , am semnat, plus adresa de UK, care daca o schimbi tre sa le trimiti scrisoare de notificare ).....nu a vrut sa ma lase sa nu o scriu, cica tre sa fie ca ceea din aplicatia BR1.
    Cam asta e experienta noastra UKBA Croydon. Am zis, in gand, "bye, ne vedem peste 1 an pt Blue definitiv".......
    Succes tuturor, Doamne ajuta. ............ne mai vorbim.

14. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16

EU am precizat de et 2 :)

15. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Da de etajul 2, scaune de fier cam peste 100, 62 de ghisee.......
    tipa de la parter de la 12?.....aia creata blonda dat toata rosie la fata parca era prajita la soare???..........aia ne-a fost si noua la inregistrarea aplicatiei......da, acra moaca.

16. Rammi

Rammi New Member

Trophy Points:
    0

Adi cum ati demonstrat dependenta? Prin extras de cont sau prin chitante transferuri bancare, moneygram , etc????

17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca e vorba de dependenta, ci este vorba de membrul de Familie -- sotia. Adica, certificatul de casatorie.
    Dependenta???.......Am avut un extras de cont din RO la BCR cu 1900 Lire (cont de lire) plus traducerea. Plus un cont de HSBC UK cu 1000 Lire..........pt siguranta am mai avut un sponsor, o rudenie din RO care mi-a dat o simpla scrisoare de sponsorizare, si un extras de cont al lui cu 10.000 Euro. Cu siguranta treceam cu bine si doar cu conturile mele.
    Atat legat de bani, nimic altceva, pt sotia nu am prezentat absolut nimic decat certificat de casatorie, pasaport si 2 poze. Atat.

18. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16

da ,aia.. nu-mi mai adu aminte de ea :)

19. nijutzu

nijutzu New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. BR3 ce ar trbui sa aleg din lista de "heroglife" care imi apare acolo?

20. HUHA

HUHA New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Mr. JOhn. Nu stiam ca te referi la postul meu.

Inca odata multumesc pentru ca azi ai reusit sa-mi faci rost de programare la Croydon pentru tatal meu. Nu stiu cum ai reusit.

Se pare ca taica-meu cand a facut programarea online la Croydon a facut doar pentru fratele meu si pentru el nu a facut. Se pare ca indianul de la ghiseu a avut dreptate.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page