7.8 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    ..in iarna eu am aplicat ca dependenta de SE ...eu nu am fost intrebata nik , sotul meu insa a prezentat un car de acte ...i au sortat unele doar si le au studiat citeva ore ...eu am facut programari ptr amindoi ca sa fiu mai sigura la diferente de 4 ore insa am itrat amindoi ...si c aplicantul principal e SE eu asa am completat formularul asta iarna !!!nu prea are cum da fie aplicant principal sotia cind sotul e SE ...el declara acele multe date nu sotia care nu are ce declara!!
    am completat la sectiunea 1 datele sotului si la 2 pe ale mele ca dependent si apoi iar la 6 nu vad cuvintul sponsor in aplicatie !!Cum sa fie sotul sponsor cind sotia e dependenta de sotul SE?parca nu prea e logic!
    ma indoiesc sa fi schimbat astia asa mult aplicatia !!sper sa fiu de ajutor!!
    Good luck!!and patience!!

2. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor! In primul rand vreau sa va multumesc pentru toate informatiile si sfaturile pe care le-ati dat tuturor celor care au si au avut nevoie. Eu personal am gasit raspunsul la toate intrebarile la care nu aveam raspuns fara a fi nevoit sa postez. Acum un an am venit in Uk si am obtinut Yc cu ajutorul informatiilor gasite aici. Acum urmeaza aplicatia pentru BC in baza a 12 fluturasi de salariu :d . Programrea o voi face online. ceea ce vreau e doar sa imi confirme cineva ca fac ceea ce trebuie.
    Aplic pentru BC cu BR1 si in acelasi timp pe aceeasi aplicatie o voi trece si pe sotia mea ca dependent pentru a obtine si ea BC. Voi face doua conturi pentru progrmare unul pentru mine altul pentru ea. La intrebarea daca va mai fi cineva pe programrea mea voi raspunde da si voi trece deataliile ei (registration number al sotiei primit pe adresa ei de mail ). din cate am inteles ca si acte va trebui sa am
    1. extras de cont
    2.contractul de munca
    3.scrisoare de la colegiu
    4.pasapoarte
    5.poze
    6.cerificat de casatorie
    7.fluturasii de salariu
    8.dovada de adresa?....e suficient extrasul de cont?
    9. national insurance number

va multumesc, as dori doar sa imi confirme cineva daca e corect, eventual sa aduca completari daca ceva nu este in ordine

3. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @Sorinacio,
    In legatura cu actele e ok, le ai pe toate.
    La programari, sa o faci pe a ta prima si apoi pe cea a sotiei.
    Multa bafta!

@GELLA,
    ce ai facut tu in iarna nu a fost corect daca zici ca sotul tau avea deja yellow-ul card-ul in mana, cred ca de aceea le-a luat celor de la HO 4 ore ca sa se dumireasca de ce o persoana care are yellow in mana mai are acum programare. Si eu la fel m-as mira.
    Ce inseamna "aplicant principal"?
    Este cel care solicita ceva, in acest caz tu solicitai un blue card de dependent.
    Cand esti dependent de cineva, acel cineva devine "sponsorul" tau, in acest caz sotul tau.
    Sper sa nu mi-o iei in nume de rau ca ti-am raspuns, doar vroiam sa clarific situatia.......ca poate mai sunt si altii in ceata.

Toate cele bune!

4. dianadi

dianadi New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pt raspunsuri dar din moment ce e 1 la 1, adica o pers zice sa fac programarea pt mine si alta pt sot...is confuza. mai are cineva o parere?
    este posibiliatea sa imi fi restrictionat ei accesul la site? ca nu mai reusesc sa ma loghez imi spune ca datele is incorecte si le introduc de fiecare data corect...am 2 incercari iar la a3a ma blocheaza si tre sa astept 24 ore pana pot incerca iar. a mai patit cineva asa?
    va multumesc si un sfarsit de saptamana minunat!

5. spinoche

spinoche New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu exista posibilitatea de a ti fi restrictionat ei accesul pe site. Atunci cand te loghezi, mai ales daca folosesti "copy" si "paste" pt a completa campurile ID, Ref Number si nu numai, de cele mai multe ori imediat dupa cuvantul copiat se pune automat si un "spatiu" - care este interpretat ca un caracter. Suna cam complicat dar priveste print screenul de mai jos si sper ca vei intelege ce spun.

Inca ceva, cand ai bagat datele incorect de 3 ori, te blocheaza automat si primesti mesajul de a reveni in 24h.... De fapt, dupa vreo 4 -5 ore te poti loga din nou! :)

Sper sa ti fie de folos.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    La dependenti daca bifezi 'DA', de ce nu pui si actele dependentilor sa primiti toti cardurile in acelasi timp?
    Sau va plac plimbarile ;))

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Termenul de 'DEPENDENT' e diferit de 'SPONSOR'!

8. Deiutz

Deiutz New Member

Trophy Points:
    0
    Ma trezesc si eu cu o intrebare: cum trebuie sa te ducii imbracat/a la Croydon?

Merge sport//casual sau trebuie ceva mai deosebit, gen costum, sacou, camasa?

9. emylyan

emylyan New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred, ca are importanta cum esti imbracat/a...Important este sa ai actele necesare, pentru aplicatia facuta.Sa nu primesti refuz si sa fi facut drumul degeaba.

Mult succes,

10. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0

11. strumfitza

strumfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,as vrea sa imi raspunda si mie cineva daca se poate la o intrebare:daca ma duc impreuna cu sponsorul imi mai trebuie scrisoare de sponsorizare?

12. Peavy

Peavy New Member

Trophy Points:
    1
  13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc ca sponsorul nu poate fi 'atasat in dosar', nu? Mai mult decat atat, pe langa scrisoarea in care acel sponsor spune ca te va sustine dpdv material, ar trebui sa si dovedeasca faptul ca 'are cu ce'(niste extrase de cont, ceva...), altfel oricine ar putea sa vina si sa spuna ca te sustine material.

Peavy, aplicatiile cetatenilor europeni sunt scutite de taxe, link-ul respectiv se refera la cetatenii nonEU.

14. Peavy

Peavy New Member

Trophy Points:
    1
    OK mersi de raspuns, dar tot nu am vazut unde mentioneaza ca e doar pt. non-EU.

Am sunat azi dar a zis ca nu fac programari deocamdata pt. ca e plin pina in 13 iulie si am incercat si cu online booking dar tot nu se poate.

15. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Peavy, fara suparare, dar daca te-a ajutat Silver, de ce e obligat sa mai si dovedeasca ceea ce a spus? Nu-l crezi pe cuvant? Fa si tu un search. Daca ai fi citit macar cateva pagini ai fi vazut ca sa mai raspuns la astfel de intrebari... deci Silver nici nu trebuia sa-ti mai raspunda.

Vezi mai jos raspunsul, cu dovada.

16. strumfitza

strumfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns dar cred ca nu m-am exprimat eu corect:intrebarea era ca daca sponsorul merge personal cu mine si aduce cu el statement-uri pe ultimele 3 luni pe langa imi mai trebuie si scrisoare?si daca da exista o scrisoare tip sau trebuie sa o formulam noi?

17. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Strumfitza,

raspunsul la intrebarea ta este - da. Am postat eu cu ceva timp in urma 2 modele. Vezi daca le poti gasi facand un "search", introduci Example of sponsor letter si Model Sponsor letter.

Succes!

K

18. rosalinda

rosalinda New Member

Trophy Points:
    0
    Cine a mai facut programari online...? eu incerc sa fac pt alta persoana si nu am nici un succes!!! credeti k se apropie vacanta si se cam retrag programarile pe aceasta perioada? -ceeee?- asta ar fi "fain" intradevar!

19. Kanu

Kanu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toatal lumea!

Si eu incerc de vreo saptamana si nimic. Si la telefon si online. Daca imi spune cineva dupa ce algoritm pun cei de la UKBA sloturile i-as fi recunoscator. Ca mi-a cam ajuns deacuma, daca ma trezesti la 2 noaptea si ma intrebi ceva iti zic Monday, Tuesday, Wednesday...-ras2-

20. Rammi

Rammi New Member

Trophy Points:
    0
    Intrati progaramari libere acum doua pe 12 iulie

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page