10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    dimineata la noua nu mai sunt programari pentru ziua la care sa ajuns cu programatu, si nici nu poti sa faci pe urmatoarea zi ...deci nu cred este acceptat de sistem.
    nu vad de ce ar aparea pe site , daca ele nu mai exista , asta daca nu ne mint aia de la HO. :)
    atunci singura explicatie este ca mai apare cate una online, doar cand cineva da cancel la vreo programare existenta.

2. colin

colin New Member

Trophy Points:
    0
    Am o nelamurire in legatura cu aplicatia mea pt YC ca student. Sint inscris la facultate, dar... cursul meu de 60 de puncte a inceput in februarie si se termina in octombrie. Evident urmeaza sa continui cu un alt curs, in cadrul specializarii alese, dar nu stiu in acest moment care va fi acela. Conteaza acest lucru? Se supara UKBA-ul daca am inceput deja cursul si nu mai am un an pe hirtia de la universitate? Ar trebui sa ma inscriu la urmatorul curs sa fiu sigur ca am cursuri pe anul calendaristic ce incepe din ziua aplicatiei pt YC?

3. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @colin

1. ce legatura ai tu ca roman cu numarul de puncte ??? numarul de puncte conteaza pentru studentii tier4 ..tu nu ai nici o legatura ca roman cu asa ceva... doar cei carora le trebuie visa de studiu in UK le trebuie asa ceva.

2. daca in momentul interviului la UKBA esti student... poti sa mai ai doar 1 luna de scoala..nu conteaza...daca in acel moment esti student iti dau yellow card fara probleme. Tu trebuie doar sa-ti menti statutul de student ...adica dupa ce se termina cursul aceste te inscri lejer la altul. Eu mi-am luat yellow card cu un curs de fix 3 luni.

Problema YC cardului ca student s-a dezbatut enorm pe acest forum

Repet:

1. nu conteaza cat de lung este cursul
    2. cursul TREBUIE sa fie pe lista DIUS
    3. in momentul in care te duci la UKBA trebuie sa fi student...

4. ava

ava New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

F bun websiteul - multe informatii care te pot ajuta. Aprecieri celor care l-au creat.

Eu sunt noua pe forum si desi am urmarit sfaturile mentionate anterior - sunat la si 55 de secunde- inca nu am gasit un appointment available. Incerc deja de ceva vreme si ma frustreaza total problema asta. Intrebarile mele ar fi:

1. A mai prins cineva programare la Croydon in ultimele zile?

2. Mr John appointment system mai functioneaza? Stiu ca siteul este off dar exista emailul acolo si ma intrebam daca mai este valabil

Multumesc anticipat.

Daca voi gasi si eu o informatie utila o voi posta aici.

5. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    1. da , sunt persoane care au prins
    2. John numai poate face

6. colin

colin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, deceneu, mi-ai luat o piatra de pe inima. Punctele... credeam ca vor ei sa vada ca sint student full time sau ceva de genul asta. Daca nu conteaza... cu atit mai bine.

7. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    cu placere , nu conteaza durata cursurilor sau fregventa lor.
    iar punctele nu au legatura cu noi sau cu bulgarii..

8. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    nu mai dezinforma lumea cand habar n-ai.
    faci pe desteptul pe aici, dar aduci niste afirmatii care induc lumea in eroare.

conteaza foarte mult cat de lung este cursul. nu-ti da nimeni yellow card daca faci un curs de o luna sau 2, trebuie sa fie de o durata rezonabila, asta inseamna de la 4, 5 luni in sus.

9. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @colin

nu doresc sa comentez ceea ce a scris acest profan. Joi am avut interviu si am luat YC-ul de student. Sunt foarte dezamagit uneori ca adminii lasa niste imbecili sa induca in eroare oamenii de pe forum.

1. nu conteaza ce curs faci , durata lui sau fregventa lui atat timp cat este pe lista DIUS si necesita prezenta ta aici in Anglia
    2. yc-ul de student nu este un privilegiu ci este un drept... atat timp cat ai urmatoarele sunt OBLIGATI sa ti-l dea(dovada afirmatiei mele sta in insusi titlul formularului BR1).

I. sa fi student la o institutie de pe lista DIUS(cauta la search sa o gasesti) indiferent daca cursul este de 1 luna iar fregventa lui este de 2-3 ore / saptamana.. nu exista nicaieri specificat nimic despre fregventa sau durata
    II. sa ai asigurare medicala (comprehensive sickness insurance) ...adica asigurare privata ...sau poti folosi cardul european de sanatate daca este insotit de o declaratie pe propria raspundere ca vei parasi anglia dupa terminarea studiilor...
    III. sa faci dovada ca ai suficienti bani sa nu apelezi la banii statului... aceasta dovada se poate face prin mai multe moduri... o sa tzi le zic pe primele 3 1. scrisoare de la un sponsor .. 2. declaratie pe propria raspundere in fatza unui notar ca nu vei apela la fondurile statului si 3. bank statementurile tale...le faci dovada ca dispui de bani...
    IV. sa ai formularul BR1 completat + 2 poze
    V. sa faci dovada identitatii tale... pasaport sau ID de romania

P.S. bai nenea care ai sarit cu gura ... stii expresia aceea romaneasca... PROSTUL DACA NU-I FUDUL PARCA NU E PROST DESTUL??? asta esti tu nenea....

10. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0

Te inseli ''prietene'' nu scrie nicaieri cat de lung sau scurt trebuie sa fie cursul. De fapt tu esti cel care dezinformezi pe aici!

11. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Ce ar fi daca ati lasa orgoliile deoparte si ati folosi exprimarea exacta din limba engleza de pe site ul UKBA si ca back up traducerea in romana? V ar scuti de MULTE batai de cap!

Romanian and Bulgarian nationals who can demonstrate that they are on a course of study at a place of study recognised by UK government can be issued a “yellow”registration certificate. The holder of a yellow registration certificate which highlights they
    are a student can work up to 20 hours a week during term time (or longer for vocational training) and full time during vacation time.

si amu traduc, scuze, nu vreau sa par aroganta dar mi se par inutile literele astea multe pe aici ....

*Cetatenilor de nationalitate romana si bulgara, care pot demonstra ca urmeaza un curs la o unitate de invatamant recunoscuta de guvernul Regatului Unit, li se va emite un certificat *galben* de inregistrare.
    Posesorul unui certificat galben de inregistrare care subliniaza ca este student, poate lucra pana la 20 de ore pe saptamana
    in timpul semestrului/trimestrului (sau mai mult in cazul unui curs de vocatie) si cu norma intreaga pe perioada vacantei*

Acum, stim prea bine ca UKBA are nevoie de payslipuri echivalente cu munca pe un an, neintrerupta, la un angajator atunci cand mergem sa cerem *Blue* Registration Certificate.
    Adaugam la asta ceea ce tocmai am scris mai sus si ce rezulta?

Ca trebuie sa dovedesti ca esti student un an de zile (NU se specifica nicaieri daca trebuie sa fie FULL TIME sau PART TIME cursul) (sau 8 luni, daca luam in considerare perioada de *gratie* de 4 luni dupa terminarea cursului) si apoi ca ai muncit un an de zile neintrerupt ca sa poti depune actele pentru acest *Blue card*

Rog pe cei care stiu mai bine sa ma corecteze dupa caz....nu va mai apucati la cearta aiurea si nu mai scrieti dupa ureche ca is oameni care citesc forumul si nu inteleg nimic din certurile astea .... si poate chiar au nevoie disperata de pareri pertinente!

Numai bine!

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    1. Mai cu atentie la dedicatii nominale, ca sunt destui ADI pe aici.
    2. De ce drac sunteti atat de multi care considerati acest FORUM ca fiind BIROUL OFICIAL si PROFESIONIST al Legislatiei si Regulamentelor UKBA legat de emigratia romanilor in UK ??????????
    Unde drac scrie ca sa nu scrie aici nimeni pareri sau experiente proprii, daca nu sunt de specialitate, calificate si profesioniale????
    Cine drac te pune pe tine sau pe altul care mai critica, sa iei o postare sau alta, ca ceva ce trebuie neaparat sa crezi, sa aplici sau chiar sa o citesti????
    Unde naiba scrie ca aici trebuie sa iti iei informatiile legale? Si cine nu e "in domeniu" sa nu scrie pt ca dezinformeaza ...
    Unde naiba scrie sau cine a stabilit ca un FORUM DE DISCUTII si pareri, este un loc unde trebuie sa vii, sa pui o intrebare, sa primesti un singur raspuns, concret, precis, real, profesionist si nimic altceva !???
    Daca tu doar raspuns vrei ai fara a fi deviat de la subiect sau fara a te lovi de diversitatea exemplelor si de particularul fiecarui caz in parte, atunci DE CE NAIBA NU APELATI LA UN AVOCAT SAU FIRME DIN ASTEA "DE SPECIALITATE" CARE "TE AJUTA" CU SIGURANTA SI PRECIZIE.
    Sau, in primul rand INVATATI LIMBA TARII PE CARE TOT VRETI SA O MULGEI, si folositi-o cand aveti siteurile si hartiiile oficiale in fata voastra, caci e scris peste tot MURA IN GURA ceea ce trebuie scria, completat si facut.
    Imi creste tensiunea cand mai vad cate unu, altu, ca vrea sa il tina Dumnezeu de mana si sa-i dea bogatii....vine cate unu si intreaba...dar la punctu cutare ce trebuie scris, unde completez asta sau aia, ce act trebuie pt asta sau.aia....
    E UITE ca scrie exact in engleza ceeea ce trebuie scria ......Doamne, mare e gradina ta .......si .....

Nu degeaba s-au scarbit multi de a mai pierde timpul de a intra pe aici sa citeasca prostia pe hartie.
    Domane ajuta-va.
    :cry::cry::cry::cry::cry:

De la punctul 2 in jos, nu este o postare dedicata, ci generalizata celor care se rezuma la continut.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Va rog sa apasati pe "report" la posturile care contin atacuri si injurii si le sterg repejor.
    Multumesc.

14. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @Adi Pc

imi cer scuze ca am formulat la general. Stiu ca noi , romanii , avem mania persecutiei. Din context era foarte logic la cine ma refer.

@dan

eu nu doresc sa injur pe nimeni... doresc doar sa ajut lumea ... cu ce stiu , nu cu ce presupun.....dar se gasesc niste tzarani sa comenteze in necunostintza de cauza... eu as bana prostii de pe siteul asta...

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @deceneu a dat un raspuns corect de prima data.

@ale ce are coada vacii cu stampila primariei?
    noi vorbim de durata cursului care iti da statutul de student, nu de ce faci sa fii student un an. Pentru cultura ta generala, s-au mai vazut cazuri cand s-au combinat mai multe cursuri pentru a face un an, dar de inceput poti incepe cu ce vrei/gasesti

Ideea din spatele actiunii este ca esti student pe teritoriul tari lor (deci necesita prezenta ta in UK - indiferent de numarul de ore de curs) si trebuie sa-ti permita sa muncesti ca sa te intretii (restrictionat bineinteles, ca sa si inveti). Oricum nu se aplica in aceasi circumstante si cetatenilor din afara EU asa ca profitati cat mai puteti sau pana devenim si noi egali in drepturi.

Textul pus de tine e corect, traducerea la fel ..... interpretarea ... VARZA!

16. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @dan ala nu este scaunul lui Gigi de la palat? he he seamana cu ala al lui becali

17. sorinuk

sorinuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Azi am sunat pt programare la Croydon, ca de altfel ca si in ultimele 2-3 sapt...
    La fel, mi-a raspuns cineva, de data asta un tip Markus care chiar mi-a spus ca ei primesc indicatii sa ne convinga pe noi sa nu mai revenim telefonic, ci sa incercam varianta prin posta...
    In fine, programarile au ajuns la 5 of July...
    Ma tot intreb ce trebuie sa fac ca sa apuc si eu o programare la Croydon, perseverenta si iar perseverenta probabil si sansa...

18. vio1989

vio1989 New Member

Trophy Points:
    0
    da tre' sa ai multa sansa....si eu ma chinui de vreo sapt,dar nic:(

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ptiu'/ptiu'/ptiu...

sa scuip de trei ori in san... -nu-ma-uit-

am zis ca a intrat si printu' Duda pe forum cand ti-am vazut noua poza....

Domnle, de la slip de vara la asa jilt...well done deci!

Scuze desigur de off,
    dar, la cat s-a balacarit copiii astia mici pacilea... -ras4-

20. Catalin-UK

Catalin-UK New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ! Eu am trimis pe la sfarsitul lui Februarie o aplicatie pe YC prin posta si vazand ca ei inca le verifica pe noiembrie m-am hotarat sa imi fac o programare la Croydon si am reusit. Pe 15 iunie o sa fiu la Croydon pt a depunde actele pt YC insa nu sunt sigur daca ar fi o problema pentru ca am aplicat si in Februarie prin posta si sa nu zica ca nu pot sa imi proceseze aplicatia pe 15 iunie pt ca am aplicat si inainte prin posta. Am incercat sa sun la ei sa ii rog sa imi returneze actele , insa nu raspunde nimeni niciodata acolo. Are cineva vreo idee in legatura cu ce am mentionat sau care sunt orele cand poti sa suni si sa iti si raspunda cineva la ,,Return Documents".

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page