1.5 C
London
Saturday, January 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si deci, prin posta, trebuie trimise absolut toate actele in original??? Si pasaport si contracte munca, toate paysleepurile scrisorile de la angajator, toto tot? La riscul asta ca nu le mai vad niciodata cum le-au pierdut la unii de pe forum?...uhh

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

2. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    Am reusit astazi sa prind o programare pe 26 iunie! am sunat la 08.53.55 urmand sfatul lui - bogdancauc - si a mers !
    bafta tuturor !

3. denissboy1

denissboy1 New Member

Trophy Points:
    0
    dar oare online a mai prins cineva programari????? sau numai telefonic poti prinde acuma????

4. razvancpt

razvancpt New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea.
    Intrebare: A aplicat cineva pentru blue card cu un contract de munca ce incepe inainte de data obtinerii yellow card pentru student?

Am programare pe 21 mai.
    Am toti fluturasii pe ultimele 12 luni de cand am obtinut yellow card pentru student (am terminat scoala) insa eu am inceput sa muncesc inainte de a obtine yellow card.

Multumesc anticipat!

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e voie sa postezi exact acelasi text in doua locuri diferite.

6. razvancpt

razvancpt New Member

Trophy Points:
    0
    Am incercat sa l sterg pe celalalt dar nu am reusit, am sa incerc sa l sterg.

Inca astept un raspuns la intrebarea de mai sus. Multumesc anticipat!

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

Nu am fost/sunt in situatia ta, insa ti-as recomanda sa nu duci contractul la HO. Te pui si pe tine si pe patron in situatia de a plati amenda pentru munca in conditii ilegale.
    Prezinta doar fluturasi pentru cele 12 luni mucrate legal, eventual o scrisoare de la angajator in care mentioneaza ca ai lucrat la el in perioada pentru care aplici, ii explici lui ca altceva nu e relevant.

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Well, in lege scrie ca nu ai voie sa incepi munca pana nu ai cardul. Daca vor observa in acte acest lucru, la cat de simpatici le sunt romanii, banuiesc ca iti vor face probleme.
    Raspuns diferit si concret nu cred ca poti primi decat de la cineva trecut prin asa ceva. Ceea ce banuiesc ca e mai rar si poate depinde se norocul cum ti-ai organizat actele sa nu se vada lucrul dinainte. Precum si de nestiinta noastra a cat de amanuntit fac eventuale veruficari pe NINo la HMRC.

9. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,si eu sunt de acord cu costoboc.Regulile sunt stricte:nu ai voie sa incepi munca pana nu ai yellow card-ul in mana.Sper sa nu ai probleme si sa iei blue card-ul!
    Si eu am o problema:aplic pt blue card,am payslip pe 1 an dar angajatorul nu vrea sa-mi dea scrisoare.Nu m-am certat cu el,nu s-a intamplat nimic.Explicatia lui a fost ca nu poate sa-mi dea o scrisoare asa pur si simplu.Stie f bn ca imi trebuie pt home office.Mi-a dat mail si a zis ca cine e interesat de mn sa il sune si o sa raspunda in mod pozitiv.A mai fost cineva in ziua asta?Ce e de facut?Mentionez ca nu am avut contract cu el,am doar offer letter de cand m-am angajat.Are dreptul sa nu-mi dea scrisoarea?nu stiu ce sa fac.Mi-e frica sa ma cert cu el pana nu imi iau blue card-ul.

10. Anca Furdui

Anca Furdui New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    am avut ieri programare pentru blue card in Croydon la ora 11. M-am gandit ca urmatoarele informatii vor fi de ajutor cuiva. Am avut yellow card ca student inainte. Mentionez ca din momentul in care am reusit sa obtin programarea ( aproximativ cu 1 luna si jumatate in urma, luni dimineata la ora 8.55) si pana in momentul programarii NU am primit sms-ul de confirmare asa ca nu va faceti griji daca nu il primiti,programarea e facuta, doar aveti grija sa notati numarul de referinta in momentul in care faceti programarea. Numarul arata cam asa:x-xx-xxxxxx. Am ajuns acolo la ora 10.20, pentru ca ti se cere sa ajungi cu o jumatate de ora inainte pentru a trece de controalele de securitate. Dupa ce am stat la coada pentru controlul de securitate, te trimit la o alta caoada, de unde se ajunge la un ghiseu unde ti se verifica aplicatia, (br1 in cazul meu) pasaportul si numarul de referinta. De la acest ghiseu ti se da un numar de ordine si esti trimis la etajul 2 al cladirii unde trebuie sa astepti pana numarul tau este chemat.Toti romanii si bulgarii care au fost acolo ieri au fost chemati la ghiseul cu numarul 62. In sfarsit am fost chemata la ghiseu la ora 12.30. Am avut cu mine urmatoarele acte:
    1. BR1 completat
    2. contract de lucru
    3. scrisoare de la scoala, fac Nvq level 3 cu british institute for technology and e-commerce, london
    4. scrisoare de la angajator
    5. 2 poze tip pasaport
    6. pasaport
    7. pay slips pe ultimele 12 luni
    8. P60
    9. bank statements pe ultimele 12 luni
    10.yellow card
    11. si am avut si un certificat de food health and safety si un certificat de limba engleza pe care l-am pus acolo ca m-am gandit ca nu are cum sa faca rau. daca vor sa se uite peste ele bine daca nu, nu.
    Cand mi s-au luat actele la ghiseu, s-a uitat peste ele si a pastrat: BR1, pasaportul, pozele, Scrisorile de la scoala si de la angajator, yellow cardul, pay slips, bank statements si certificatele de health and safety si limba engleza.
    Mi-au dat inapoi pe moment contractul de lucru si P60. Nu m-au intrebat nimic si mi-au spus sa revin la 3-3.30.
    Am parasit cladirea si am revenit la 2.40. Din nou a trebuit sa stam la coada pana cand la 3.10 am fost sus la etajul 2.
    La ora 4.30 in sfarsit am fost chemata la acelasi ghiseu unde mi s-a dat blue cardul (fara intrebari), pe care trebuie sa il semnezi si sa pui adresa pe loc. Mentionez ca din cate am vazut nu sunt impotriva romanilor si a bulgarilor, pentru ca nu au respins pe nimeni, in tot timpul cat am fost acolo toti au primit blue si yellow carduri fara probleme. Un chinez a fost singurul care a avut probleme cu viza, doar atat din cate am vazut.
    Sper ca aceste informatii sa fie de ajutor cuiva si tot ce pot sa va urez este succes si multa, multa, multa rabdare!

11. padineanu_t

padineanu_t New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    taxi driver
    salutare lume
    si eu am nevoie de ajutor. tot citesc desptre blue card si programari la croydon si nu gasesc ceva concret (..sau nu vad eu..)
    am fost la croydon in iulie 2010 pentru blue card pt sotia mea si la primit cu succes (si eu am the yelow card..) de atunci ea a avut acelasi job cu contract si are toate pay sleep-urile, iar eu am ramas self employd.

astazi am incercat sa fac iara o programare prin telefon la croydon pt mine si mi sa spus ca nu se mai fac programari.
    pe mine m-ar ajuta foarte mult daca as merge in persoana cu toate actele acolo.. mi-ar salva timpul de asteptare de 6 luni care mi se pare ffffffffffffff llluuuuuuunnnngggg si nu sunt pregatit sa astept..:(
    imi puteti spune daca pot face programare pt blue card si unde si cum (nu conteaza la ce office)
    va multumesc

12. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    nu poti face programari doar la telefon ...online nu functioneaza , sau poate ai tu noroc , dar in ultimul timp nu am mai auzit pe nimeni sa reuseasca.

Au ajuns cu programarile pe 26 iunie.
    ...urcate pe telefon ca ai de bobinat -da-da- ...sau... apeleaza la un prieten -dans-

13. cryky

cryky New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am luat yellow card fara nici o problema deci se poate dupa luni in sir de telefoane si informatii mai ales de pe acest site ..daca are cineva nevoie de vreo informatie nu ezitati sa ma contactati...declaratie, complectare BR1, health insurance..bafta tuturor!!!

14. Dagmar

Dagmar New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, Cryky,
    Te rog, am o intrebare: Nu stiu unde sa fac Comprehensive Sickness Insurance, cat costa, etc. Multumesc

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  16. vio1989

vio1989 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare.imi da si mie cineva numarul de tel de la Croydon?nu l-am gasit...banuiesc ca online nu mai e nicio sansa?ms

17. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    0870 6067766

18. razvancpt

razvancpt New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare si multumesc pentru informatii. Ai mentionat ca ai dus si scrisoare de la angajator, pe care banuiesc ca scria de cand lucrezi. Tu te ai angajat dupa ce ai luat yellow sau inainte?

Multumesc anticipat!

19. razvancpt

razvancpt New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate daca duc scrisoare de la angajator, o sa scrie pe ea data inceperii contractului. Chiar daca nu duc scrisoare, ei or sa sune si sa intrebe cde cand am inceput munca.

20. razvancpt

razvancpt New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, eu am sunat o singura data si am prins din prima, am sunat la 08706067766.

Am vazut ca ai scris ca sotia a luat BC si ca a dus contract si pslyp uri.
    Ea a inceput sa munceasca dupa ce luase YC sau inainte?
    Eu am programare luni si nu stiu ce sa fac.. pt ca eu am inceput inainte sa mi iau YC. Am trerminat scoala de 12 luni, am pslyp uri pe ultimile 12luni- part time.

Multumesc!

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page