10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  2. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    sfatul meu este putin diferit ...
    incarcati o pagina in explorer cu ora exacta ...inclusiv secundar , asta fiind cel mai important :)
    si la 08:53:56 dati call ...in alea patru secunde se formeaza apelu si sunteti primi la usa :)
    daca cumva , se intampla sa fie linia tot inchisa ...nu mai incervati pana la 08:59:56 (puteti incervca , sa verificati dar sigur, e tot inchis)

eu zic ca nu are rost sa suni din secunda in secunda , ca e numai o pierdere de vreme si nervi , pentru ca liniile telefonice se deschid la un minut fix ...si e cel mai important sa fii primul pa fix-ul ala. Cati operatori pot sa fie , 10 , 15 ( cu toate ca nu cred sa fie atati) , si daca esti la 00 pe linie o sa iti raspunda cineva instantaneu. Nu mai suna , nu mai mozart . Deci daca apuci sa vb cu cineva , esti in lupta directa :) doar cu vreo 15 persoane , nu cu alte zeci care mai sunt pe fir , si inca asculta mozard.
    Bun , sa nu omiteti sa apasati tasta 1 cat mai rapid dupa ce ati prins linia deschisa. :)

aveti la indemana surname ... cu litere nato ...in caz ca nu inteleg aia ceva , data nasteri , si numar de telefon.

eu asa am facut ...si intradevar dupa o saptamana si doua zile , am prins prima programare. Dupa acest noroc fabulos , am reusit sa mai fac inca doua programari, a treia si a patra zi ... :D

poate am fost norocos , nu stiu , dar cred ca functioneaza schema

bafta tuturor

3. diaboli4no

diaboli4no New Member

Trophy Points:
    0
    I received the same answers to my question to UKBA. They mentioned a few times "the course they are providing is accredited by the AWARDING BODY"
    I`ve done some research and "awarding bodies and organisation" are in this register http://register.ofqual.gov.uk/Organisation/Browse
    So i assume that if the college provide course accredited by awarding body from the register everything got to be ok.
    I`m writing in english because i`m a Bulgarian.

4. Catalin-UK

Catalin-UK New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu appointmentul la UKBA ... daca te duci personal sa iti depui actele la Croydon inseamna ca iti primesti actele (YC in cazul meu) in aceeasi zi ??? Sau defapt primesti doar raspunsul si daca ti se aproba iti trimit actele prin posta mai tarziu ?

5. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Primesti cardul pe loc (YC, BC, PC)

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    asa cum a zis si @raisa, serviciul de la Croydon este "same day service", dar exista posibilitatea sa nu te rezolve pe loc daca nu sunt indeplinite cerintele. Atunci actele se trimit la Shefield. Alta situatie nefericita, ar fi sa aiba ei ceva probleme, in care caz ti se aproba aplicatia si primesti cardul prin posta in cateva zile.

7. alexandra_19811

alexandra_19811 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu incerc de o luna si ceva, aproape 2 luni cred sa prind o programare, dar nimica.

O singura data am prins cand am sunat la 08:58 - 08:59 si mi-a raspuns un operator, dar pana am completat toate datele au disparut programarile.

In rest mai devreme de 08:58 - 08:59 nu am prins niciodata, adica sa intru in legatura cu un operator.

De cand tot incerc cred ca e aproape imposibil sa prinzi o programre in modul asta...mai bine trimit prin posta si stau linistit. Chiar vorbeam cu un amic zilele astea si el a trimis prin posta si la o luna si cateva zile a primit cardul. Daca nu prind nici sapt asta ....il trimit prin posta si va anunt in timp ajunge.

8. rakira

rakira Member

Trophy Points:
    6
    Alexandra, mai roaga pe cineva sa sune pentru tine, sau suna tu si de pe fix si de pe mobil in acelasi timp. Eu asa am reusit. citeste si paginile anterioare ale topicului sa vazi ce au mai sugerat colegii.

9. Izabela999

Izabela999 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este adevarat ca toate restrictiile vor fi ridicate la sfarsitul anului viitor ?

10. alexandra_19811

alexandra_19811 New Member

Trophy Points:
    0
    Da asa si fac, suna si prietenul meu si sora lui pentru mine sa prindem programare, dar nu am reusit sa prindem programare. E foarte greu, aproape spre imposibil, daca te gandesti ca sunt 2 tari care aplica in fiecare dimineata.

Am tot citit pe forum dar singura data cand am prins legatura cu un operator a fost la 08:58 - 08:59, dar cum am zis mai sus, pana am zis numele au disparut.

Deci cred ca cel mai bine e sa aplic prin posta, pana acuma imi ajungeau actele inapoi daca aplicam de prima data prin posta.

11. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Alexandra e prea tarziu la 8.58.Eu la 8.50 incepeam sa sun, si de obicei linia se deschide intre 8.53-8.54.Incearca si mai devreme si cu siguranta o sa reusesti!Bafta

12. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Sara buna,

Citind pe aici, m am gandit sa pun si eu o intrebare celor mai bine cunoscatori intru Home Office.....daca in septembrie planuiesc sa incep scoala...si implicit atunci obtin si scrisoarea de la scoala sa pot avea dosarul terminat, ce mi sugerati, sa incep sa sun la Home Office de prin iulie ca sa prind programare? Sau sa astept pana am tot dosarul complet si apoi sa sun? -nas-

Multam in avans

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ale. Vazand ca mie nu imi raspunde nimeni daca pot sa fac programare acum pt undeva in Iulie, HO fiind defapt inca fully booked pana pe doar 19 iunie, am concluzionat ca nu se poate programa pe cand vrei tu peste 1-2-3 luni, decat doar pt datele ce le au ei diaponibile cand ii prinzi pe fir. Asa ca, degeaba suni, prinzi fir, ca iti vor oferi pe Iunie si de vreme ce nu indeplinesti inca conditiile, nu te poti nici prezenta cu doaarul, nu-i asa?. Daca tu vrei pe Sept, te apuci sa suni la incep lui August.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

14. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    s-a ajuns la 25 iunie ,nu am reusit sa fac programare poate au fost unii mai norocosi in schimb
    AdiPC - programarile se pot face doar cu 6 saptamani in avans

15. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Am si eu o nelamurire.Ce formular trebuie completat pentru un dependent de AWC?Ca sa ma fac inteleasa,sotia este detinatoare de Accession

Worker Card,si sotul doreste sa aplice ca dependent de ea,de AWC,pentru obtinerea Blue Card-ului.

M-am documentat si interesat,si am gasit informatii contradictorii,undeva se spune ca trebuie completat formularul BR1,in alta parte am gasit ca

trebuie completat formularul BR4.As dori sa stiu daca cineva s-a mai lovit de aceeasi problema.

Multumesc!

BR1-Detalii

Prima pagina

Aplicatie pentru un Certificat de Inregistrare pentru cetatenii Bulgari sau Romani care isi exercita in UK un drept ce deriva din Tratatul de Functionare a Uniunii Europene (TFEU)

Ca sa fiti considerati eligibili pt a obtine un Certificat de Inregistrare (yellow card, blue card) trebuie sa locuiti in UK la data aplicarii.

Ar trebui sa completati aceasta aplicatie daca sunteti:
    1.Cetateni Romani sau Bulgari care exercita un drept ce deriva din TFEU ca self-employed (persoana fizica autorizata), student, sau self-sufficient (individ care are fonduri sa se intretina singur)
    2.Cetateni Romani sau Bulgari care isi cauta de lucru sau lucreaza in UK si sunteti scutiti de la obligativitatea obtinerii autorizarii de a lucra in UK pt muncitorii proveniti din tarile aderente. (Accesion State Worker Authorization)
    3.Sunteti membru de familie direct(sot/sotie, copii dependenti) al unui muncitor Roman sau Bulgar care detine un Accession Worker Card (AWC) – card de angajare a muncitorilor provenind din tarile aderente(purple card)
    Daca aveti membri de familie care sunt cetateni ai spatiului economic european (EEA), ei pot fi inclusi in aceasta aplicatie
    Formularul este valabil pentru aplicatiile facute la 2 Octombrie 2009 sau dupa aceasta data.

Dupa ce ati completat aplicatia, trimiteti-o impreuna cu documentele corespunzatoare la:

UK Border Agency
    Bulgaria and Romania Caseworking
    PO Box 4160
    Sheffield
    S1 9DZ

Scurt ghid pentru aplicanti, referitor la sectiunile ce trebuie completate

- Daca aplicati ca self-employed completati sectiunile 1, 2, 3, 8, 9, 10 si 11
    - Daca aplicati ca student completati sectiunile 1, 2, 4, 8, 9, 10 si 11
    - Daca aplicati ca self-sufficient (persoana care are bani sa se intretina singura fara sa munceasca) completati sectiunile 1, 2, 5, 8, 9, 10 si 11

Daca aplicati ca persoana care este scutita de obligativitatea obtinerii autorizarii de a lucra in UK pt muncitorii proveniti din tarile aderente (Accession State Worker Authorization), completati sectiunile corespunzatoare de mai jos:

- Daca aplicati (pt un blue card de dependent de ex.) si un membru al familiei detine in prezent un certificat de inregistrare(yellow card, blue card) si sponsorizeaza aplicatia dumneavoastravoastra, dati detaliile acestei persoane in sectiunea 2. Veti completa sectiunile 1, 2, 8, 9, 10 si 11
    - Daca sunteti sotul/sotia sau partenerul civil al unui cetatean Britanic, ori al unei persoane stabilite in UK, completati sectiunile 1, 2, 6, 8, 9, 10 si 11
    - Daca ati lucrat in UK ca angajat, legal si fara o intrerupere mai mare de 30 de zile, pt o perioada de 12 luni, perioada ce se termina la 31 Decembrie 2006 sau dupa aceasta data, completati sectiunile 1,2,7,8,9,10 si 11
    - Daca la 31 Decembrie 2006 ati avut, sau ati obtinut dupa aceasta data, ILR (drept de rezidenta) fara restrictii in ceea ce priveste angajarea in UK, in conformitate cu Immigration Act 1971, completati sectiunile 1, 2, 7, 8, 9, 10 si 11
    - Daca sunteti membru de familie direct (sot/sotie, partener civil, copii sub 21 de ani sau dependenti) al unui cetatean Roman sau Bulgar detinator al unui Accession Worker Card (AWC) completati sectiunile 1, 2, 7, 8, 9, 10 si 11

sau..

7. In cazul in care o persoana este cetatean bulgar sau roman si face parte din familia unui bulgar sau roman care se afla in Marea Britanie ca salariat, liber-profesionist sau student si nu este exceptat de la cerintele de autorizare pentru munca, ruda va trebui, la randul sau, sa obtina un carnet de munca pentru a putea lucra in Marea Britanie. Criteriile pentru eliberarea unui astfel de document sotului aflat in intretinere nu vor include insa testul de aptitudini sau conditia privind disponibilitatea fortei de munca locale. Carnetul de munca va confirma faptul ca persoana are permisiunea de a lucra ca membru de familie autorizat. Cererile in acest sens se vor face prin intermediul unui formular BR4 (v. paragrafele 20-21 de mai jos). Rudele unui bulgar sau roman detinator al unei autorizatii de munca si care provin dintr-un stat din afara spatiului economic european pot solicita autorizarea de sedere pentru membrii de familie. Aceasta se va face cu ajutorul unui formular BR6.

20. Inainte de a solicita un document, este important sa va asigurati ca utilizati formularul corect. Aceasta va contribui la examinarea fara intarzieri inutile a solicitarii dvs. Este bine sa completati sectiunile relevante ale formularului si sa raspundeti la intrebarile care va privesc pe dvs. si membrii familiei dvs.

21. Formularul pe care va trebui sa il completati depinde de situatia dvs. si de documentul pe care il solicitati:

(i) Daca solicitati un certificat de inregistrare, care sa confirme ca:

• sunteti liber-profesionist;

• sunteti independent din punct de vedere financiar;

• sunteti student;

• sunteti exceptat de la cerintele privind autorizarea pentru munca pentru ca va incadrati intr-una dintre categoriile incluse in paragraful 7 de mai sus; trebuie sa completati formularul BR1

Daca aveti membri ai familiei care sunt cetateni ai unor state din spatiul economic european, ii puteti include in cererea dvs. (cu exceptia cazului in care va incadrati in categoria de la 17 de mai sus).
    (ii) Daca solicitati un certificat de inregistrare care sa confirme ca sunteti exceptat de la cerinta de a obtine un document de autorizare pentru munca pentru ca aveti un nivel inalt de calificare, trebuie sa completati formularul BR2
    Daca aveti membri ai familiei care sunt cetateni ai unor state din spatiul economic european, ii puteti include in cererea dvs.

(iii) Daca solicitati eliberarea unui carnet de munca (cu exceptia cazului in care sunteti membru de familie autorizat – v. paragraful 17 de mai sus) trebuie sa completati formularul BR3

(iv) Daca solicitati eliberarea unui carnet de munca in calitate de membru de familie autorizat (v. paragraful 17) trebuie sa completati formularul BR4

16. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  17. denissboy1

denissboy1 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare am si eu o intrebare:
    eu am YC si peste 2 luni am 12 pays si vreau sa aplic pt BC prin posta dar pe acelasi formular vreau sa aplic si pt sotia mea pt BC ca si dependant.
    Intrebarea este stie cineva daca e posibil ca pe acelasi formular BR1 sa aplic eu pt BC si sotia mea ca dependant????

18. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Da se poate.Bafta.

19. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    a mai reusit cineva sa prinda vreo programare? doar ce am sunat la 8:54 iar la 8:55 operatoarea mi-a spus ca nu au nimic available.

20. denissboy1

denissboy1 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc george1976
    mai am 2 luni de asteptat si o sa aplic, multumesc inca odata -ras4-

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page