10.4 C
London
Monday, October 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. bdc

bdc New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Stie cinveva daca on-line se mai pot face programari?
    Din pacate la ora la care suna toata lumea, eu nu pot face aasta deoarece sunt la serviciu...si am ajuns sa disper...

Cu riscul ca postul sa fie sters de admin....daca cineva are timp si noroc dimineata, astept un pm?

stima

2. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu urmaresc online-ul, de circa o saptamana, dar inca nu total disperat incat sa stau tot timpul pe el, ci asa la cateva ore strategice zilnic. Dar, inca nu am vazut nici macar o data libera, deloc.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

3. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am 3 saptamani de cand incerc si telefonic si online si degeaba,parerea mea e ca trebuie insistat indiferent de ceea ce ai citit

4. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    @rosalinda, nu e nicio problema daca expira cele 4 luni dupa terminarea cursului si inca nu ai Blue Cardul. Tu in mod normal nici nu mai ai nevoie sa aplici, doar ca e mai greu de demonstrat angajatorului ca ai lucrat legal 12 luni si nu mai ai restrictii. Insa, d.p.d.v. al HO nu or sa fie probleme.

5. rosalinda

rosalinda New Member

Trophy Points:
    0
    dupa incercari, incercari ... astazi mi-a picat "the times" in mana! undeva in coltul stanga jos era despre criza emigrantilor. Ideea principala: 8 sapt sistemul home office e blocat si book-ul e full .. alternativa descrisa fiind prin posta. acum sunt chiar blocata k eu nu mai am drept de munca pt k acele 4 luni dupa 12 de yellow imi vor trece curand.:((((((((((((((((

cred k voi dispera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6. miki_sas

miki_sas New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru formularul BR1 am vazut ca se mai gasesc programari, problema e pentru BR3..

7. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    doar ce am sunat pt o programare pt BR1. Am inceput sa sun de la 8:52, birourile erau inchise. La 8:58 mi-au raspuns si mi-au zis ca sunt full si sa aplic prin posta

8. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @ miki_sas - unde ai auzit ca mai sunt programari pt BR1? au zis la radio? zi-ne si noua te rog:)))

Alex

9. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    Incerc sa sun de la 8.55 si sunt fully booked! am vorbit cu 3 operatori diferiti , practic una dintre doamne mi-a zis ca inca nu au primit programarile pe astazi si ca nu stiu cand o sa se posteze si mi-a zis ca pot sa sun oricand in timpul zilei, apoi am mai vorbit o o alta doamna care mi-a zis ca nu mai au nimic pentru astazi ...deci practic nu inteleg!

10. miki_sas

miki_sas New Member

Trophy Points:
    0
    Ha ha..exact la radio am auzit, radio Croydon. Un operator mi-a spus ca nu ma poate ajuta cu BR3, dar daca vreau pentru alt ''form'' este ok. Se intampla ieri treaba asta, in mijlocul zilei.

11. Florentyna

Florentyna New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Registered Nurse
    Imi poate spune si mie cineva, daca sun, sa zicem, astazi, cam dupa cat timp as putea primi programarea. Intreb, deoarece sotul si copilul sosesc pe 2 iulie si as dori sa fac programare undeva pe 4-5 iulie pentru Yellow Card respectiv Blue Card (sotul). Multumesc mult.

12. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    ultima persoana care a postat a zis ca a prins programare pe 19 iunie, deci probabil au ajuns undeva spre sfarsitul lunii iunie.
    e nevoie si de mult noroc sa prinzi din prima zi in care suni, eu incerc de peste 3 saptmani, astazi mi-au spus sa trimit prin posta deoarece sunt fully booked. Bafta!

13. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu astazi am obtinut programare pt 20 iunie.Nu renuntati!Sunati in fiecare dimineata dupa 8.50 si o sa vedeti ca aveti si voi noroc!

14. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    am sunat iarasi si nu am prins nimic :(((( deci pe 21 iunie e fully booked
    intrebarea mea este ..voi sunati si inchideti la un moment dat iar apoi sunati din nou?
    sau sunati o singura data si il ascultati pe mozart cate 10-20 de min pana raspunde cineva?
    poate nu fac eu bine ...sunati de pe mobil sau de pe fix ?
    foarte complicat ...

15. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    nici eu nu am prins nici azi, eu sun de pe mobil...cand incep sa sun la 8:50, inainte de a intra robotul suna ca un telefon normal, inseamna ca linia e inchisa si sun iar, fac asta cred ca de 30-40 ori pana atunci cand robotul intra fara sa mai sune inainte, apas tasta 1, urmeaza Mozart, raspunde apoi cineva ori dupa 2-3 minute ori dupa 10-20 ( mi s-au intamplat ambele cazuri)

16. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    NOUATATE OFICIALA DE LA HOMEOFFICE REFERITOR LA LISTA PE CARE TREBUIE SA FIE SCOALA!!!!

"Dear Alexandru

Thank you for your email.

The educational provider can be on either DIUS or Tier 4. However, the educational establishment can be revoked from the Tier 4 register and this will not affect the student.

When choosing an educational establishment you should confirm with them that the course they are providing is accredited by the awarding body.

I hope this email is helpful. Should you require any further information please contact us on the details below.

Regards

Mrs M. Brady
    "

As dori sa adaug niste informatii noi cu privire la listele DIUS sau TIER4!!! Deoarece , dupa cum v-ati obisnuit, informatiile HO sunt foarte ambigue..... am trimis mai demult un email la HO si enervat de raspunsul absolut lamentabil pe care mi l-au trimis ...defapt un copy/paste ordinar.... am dat reply cu o intrebare mai la subiect. Aveti conversatia mea cu homeoffice exact cum s-a desfasurat ea.

PE DATA DE 7 APRILIE eu am trimis urmatorul email:

Hello ,

I am a romanian national and I am planning to improve my english language knownledge. I would like to sign in for ESOL english course. In order to obtain the yellow card as a student the school I am signing in with has to be on TIER-4 list or DIUS register? Again , I am romanian national and I do not need to visa to study in the UK(my guess would be that I shouldnt have to deal with TIER4 sponsor list but I would like to know the official answer)

Thank you very much ,

PE DATA DE 24 APRILIE (doua saptamani mai tarziu) primesc raspunsul. Nu doresc sa calific raspunsul lor.. va las pe voi sa o faceti.. sunt un om cu cunostintze avansate de engleza ... asta nu ma ajuta sa pricep exact raspunsul la o intrebare simpla ( pe lista DIUS sau TIER4)???

Dear Alexandru

To qualify for a registration certificate as a student you will be required to demonstrate that you are enrolled at a genuine educational institu­tion. To do this you must provide a letter from the educational institution to confirm the name of the course and the start and end date.

For nationals from Bulgaria and Romania (EU2) looking to choose an accredited educational institution, an education provider can be on the 'frozen' DIUS register and/or revoked on the Tier 4 register without EU2 students necessarily being affected.

In general, if the course provider is providing a course that is accredited by the awarding body, they will be accepted - as long as there is no other reason for refusal.
    I hope this email is helpful. Should you require any further information please contact us on the details below.
    Regards
    Miss K Gregory
    Correspondence Administration Team
    UK Border Agency
    PO Box 4160
    Sheffield
    S1 9DZ
    Tel: 0114 2074074
    Fax: 0114 2072886
    E-mail: BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk

P.S. "students necessarily being affected" - asta m-a enervat... deci... este ceva de genul.. ar putea fi afectati sau nu .. in functie de cum vom avea noi chef.

PE DATA de 24 APRILIE la vreo 3 minute dupa ce am primis emailul lor am dat urmatorul reply:

Thank you for your email. My only concern is to meet all legal requirements however your e-mail is a little bit confusing to me. Can I please get an more streight forward answer? I am a Romanian citizen , on which list my school has to be in order to meet your requiremente. DIUS or TIER4?

Thank you very much for your help ,

Yours,

PE DATA DE 10 MAY adica dupa foarte multe zile

Dear Alexandru

The educational provider can be on either DIUS or Tier 4. However, the educational establishment can be revoked from the Tier 4 register and this will not affect the student.

When choosing an educational establishment you should confirm with them that the course they are providing is accredited by the awarding body.

Regards

Mrs M. Brady

17. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    da..acelasi ritual il am si eu in fiecare dimineata..poate maine o sa fim noi cei norocosi

18. vera_8621

vera_8621 New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit multe PM-uri in care eram rugata sa explic cum am prins programarea pt 19 iunie. Raspuns: greu!
    Am sunat timp de o luna pana am prins asa ca daca nu prindeti in prima saptamana nu va deznadajduiti. Nici in a doua nici in a 3-a. Eu zic ca pana la urma tot prinzi, chiar si in 2 luni, tot e mai ok decat sa trimiti actele prin posta si sa dureze 6 luni.
    Ritual zilnic:
    Incepeam sa sun la 8 fara 12 min. DACA suna, asa ca un tel normal (ttzzaaarrrr adica), inseamna automat ca linia este INCHISA. Nu astepti sa iti intre robotu care o sa-ti spuna "You have called Home office .." ca nu are rost. Linia este inchisa!!! Inchizi cum auzi primul tzarrr. Si imediat in urmatoarea secunda suni din nou. Tzaarr! Inchizi ca n-are rost. Urmatoarea secunda suni din nou. Si tot asa pana cand iti intra direct un robot, fara sa mai sune absolut deloc inainte. Inseamna ca linia este DESCHISA. Robotul o sa spuna ceva de genul "Thank you for calling..." Nu stai sa spuna tot discursul, apesi direct cifra 1 pe tel, pt programare. Apoi o sa-ti raspunda cineva. La ora aia (8.50) nu astepti mai mult de 3 min in general. Si o sa-ti raspunda tanti sau nenea cel mai probabil ca nu au locuri.....Tot asa in fiecare zi pana surande norocul!
    ATENTIE!!!! daca la fara 10 linia e inchisa,NU inchizi si apoi astepti un min sau doua inainte sa suni din nou. Pt ca n-ai nicio sansa sa mai prinzi programari daca sunt disponibile. Trebuie sunat intr-una, din 2 in 2 secunde pt ca altfel vor fi altii mai rapizi decat tine si iti vor fura de sub nas programarea.
    Mi s-a intamplat de 2 ori sa gasesc programare disponibila si pana cand le-am spus toate datele mele deja nu mai erau valabile. Fiti rapizi, trebuie sa aveti pregatit totul dinainte.
    Scuze pt evetualele greseli dar am scris repede si am incercat sa includ tot ce stiu. Mult succes! -ma-iubesc-

19. Dagmar

Dagmar New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Vera, multumesc pentru detalii, dar asa cum cineva intreba mai sus, te rugam sa ne spui daca trebuie sa continuam apelul atunci cand suntem preluati, eventual sa ascultam toate povestile inclusiv Motzart.

20. vera_8621

vera_8621 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am ascultat Motzard de multe ori, deci da. Dar niciodatat nu mi s-a intamplat sa astept mai mult de 4 min, cu tot cu Motzard. Se asteapta intr-adevar mult mai mult daca apelul este facut dupa ora 8.57. Dar atunci oricum nici nu mai are rost sa suni.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page