4 C
London
Saturday, January 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Decat se ne certam pe tema data, n-ar fi mai bine ca cei interesati sa scrie un email la UKBA, sa ceara sa li se explice cate programari sunt necesare pt cate aplicatii(in cazul sotilor, adica a membrilor de familie nu a dependentilor - fiti atenti la amanuntul asta), iar cu raspunsul scris sa se prezinte la Croydon? Atunci daca vreun Gigel (sau mai degraba Patel) nu-i va lasa sa intre pe ambii soti, i se va infige frumusel intre ochi scris negru pe alb raspunsul oficial si se rezolva problema.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Personal, voi face o singura programare si voi aplica eu pentru YC si sotia si fiul meu pentru BC ca dependenti. Nu cred in existenta vreunui risc de a fi respins pentru ca nu fac 3 programari.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    .

Spune asta si celor care se chinuie de saptamani sa isi faca o programare.

Ar fi nemaipomenit sa ne spui si noua pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie. Stii cazuri concrete de aplicatii respinse pe motiv ca nu exista o programare separata pentru fiecare aplicant in parte din acelasi BR1?

@silverfern: Ar fi nemaipomenit ca cei de la UKBA sa si raspunda la email-uri. Acum vreo 18 luni am trimis acelasi mesaj la vreo 3 adrese diferite. Nu am primit raspuns nici pana azi. Imi lasa impresia ca nu vor sa se angajeze in scris asupra niciunui aspect din procesul de aplicare. Cand au raspuns am observat ca au facut-o la modul general, cu trimiteri la informatiile publicate pe site.

Succes tuturor!

4. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata.

Valentin, ma bazez pe faptul ca SE ACORDA NUMAR DE REFERINTA IN MOMENTUL IN CARE SE FACE PROGRAMAREA. De ce s-ar acorda, daca nu ca sa il avem cand ne prezentam la interviu?

Vad ca tu iti doresti neaparat sa ti se dea dreptate. Silverfern are dreptate, singurul mod de a afla sigur, este sa avem un raspuns oficial Home Office. Restul...sunt discutii aiurea, sincer, Valentin. Tu poti garanta tuturor celor ce isi fac programarile bazate pe ce scriem noi pe forum ca avand doar o singura programare vor primi toti ( aplicanti, dependenti) YC si BC pe loc?

Oricum vad ca discutia tinde sa devina un schimb de contre si ma indispune treaba asta foarte tare. Nu cred ca aici trebuia sa se ajunga.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mie mi se pare logic si credibil ceea ce spune Valentin, mai ales ca el a fost acolo. Cred ca nu cunosti semnificatia numarului de referinta din moment ce faci atata caz de el. Este chiar lipsit de importanta si, oricum, nu te va intreba nimeni de el. Au la intrare lista cu programatii si cu orele de interviu ale fiecaruia. Nu cred nici macar in necesitatea unui mail prealabil care sa clarifice acest aspect, mi se pare ca as fi ridicol sa pun aceasta intrebare.

6. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat la Home Office pentru a lamuri aceasta problema. Raspunsul functionarei a fost urmatorul: fiecare membru al familiei are nevoie de programare proprie si i se va aloca un numar de referinta individual. Aplicantul principal trebuie sa aiba programarea inaintea programarilor dependentilor. La interviu se pot prezenta impreuna la ora si data la care este programat aplicantul principal.

Voi decideti cum doriti sa procedati. Sper sa se rezolve totul cu bine pentru fiecare dintre noi.

Mult succes!

7. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Adina, nu vreau sa mi se dea dreptate (m-as bucura chiar sa mi se dovedeasca contrariul), vreau doar sa vad contraargumente la cele spuse de mine. Pana la urma, este specificat undeva pe site-ul UKBA ca trebuie o programare separata pentru fiecare aplicant?

Prin aceasta discutie nu am dorit decat sa scot in evidenta faptul ca facand mai multe programari decat este necesar vor fi mai putine locuri pentru cei care chiar au nevoie de ele; acesta poate fi si unul din motivele (pe langa cel al cresterii numarului de emigranti) pentru care se obtin programari atat de greu si dupa o perioada atat de lunga de asteptare.

Asa cum am spus si mai sus, repet: ar fi minunat ca cei de la PEO sa dea un raspuns clar, in scris, la aceasta problema.

@albea: Daca bine imi aduc aminte, cand faci programarea vei obtine un numar de referinta pe care va trebui sa il comunici (sau sa arati foaia printata in urma procesului de programare online) ofiterului UKBA. Dar, asa cum spuneam, numarul de referinta se acorda aplicatiei si nu aplicantilor de pe formular.

Succes mult!

8. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, asta numesc eu un contra-argument. Acum sper ca ne-am lamurit cu totii. Fiecare aplicant are nevoie de o programare.

Bafta tuturor!

9. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    pana la urma....online:de ce scrie:''add a family member;;?pt ca e vb de o sg aplicatie[pt 2 per]...o sg programare +a family member...dar intai sa putem aplica............eu ieri am innebunit..ady a gasit 3 ore,la mine nici macar nu apareau

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Am o idee, nu stiu daca va avea influenta sau nu dar, intre incercari, sterge cookie-urile din Internet Explorer si pe cele pentru Flash Player: Flash Player Settings Manager.

Spor!

11. mirela1986

mirela1986 New Member

Trophy Points:
    0
    tocmai au fost deblocate sloturi acum la 3.50.cred k sunt alese orele aleator.trebuie doar sa stai logat pe site si sa verifici din 10 in 10 minute si pana la urma reusesti.

12. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    mirela...ai gasit vreun loc?

13. mirela1986

mirela1986 New Member

Trophy Points:
    0
    Da,am reusit sa fac programare pentru 19 aprilie la 9.30.si eu am tot citit pe forum zilele astea,am tot sunat dimineata si ziceau k nu mai au locuri.eu am stat cam de la ora 2 logata pe site si dadeam refresh din 5 in 5 minute sau din 10 in 10 minute si intr-un final la 4 fara 10 au aparut.nu cred k e ora fixa,d-asta cred k tb sa stai mai mult logat pana apar.oricum cand au aparut,am incercat sa selectez una din variante,pana sa confirm deja imi zisese k nu mai e cea selectata si am incercat din nou si asta la 9.30 era ultima.nu prea aveam sperante dar am zis sa incerc.m-am cam panicat cd am vazut k apar k stiam k trebuie sa ma misc repede.:)asa ca muuuulta rabdare,se poate.

14. mariavera

mariavera New Member

Trophy Points:
    0
    Ooofff, de 3 zile sun dimineata incepand cu 9 fara cateva min de vreo 4-5 ori, apoi iar pe site tot dau Search in continuu cu orele si ...nimic. Am incercat si noaptea, si dimineata, si aproape de inchiderea programului, si in miezul zilei, de nenumarate ori.
    Sunt in romania in prezent, deci IP-ul nu e de Uk insa m-am tot gandit ca nu are logica sa nu-mi afiseze appointmens disponibile pe baza de ip .. teoretic e ca si cum nu ai putea sa suni de pe mobil romanesc sau de orice alta natie; e absurd.
    mirela1986, felicitari pentru programare! Sincer, faptul ca ai reusit sa prinzi un loc liber imi mai da sperante, mai ales ca nu am mai vazut updates de la alte persoane care au incercat.

Cand m-au intrebatd e formularul cu care vreau sa aplic le-am zis BR1, caci vreau sa obtin YC ca si SE + sot dependent, deci BC. Am incercat si precizarea cu EEA1, tot fara succes. Nici nu mai stiu ce sa incerc. Operatorii tot precizeaza data pana la care sunt fully booked.. si ma gandeam sa-i intreb daca pot sa ma programez mai incolo de data aceea pe care o precizeaza ei.
    Cine are experienta cu programarile telefonice puteti preciza va rog ce ati fost intrebati/ ati raspuns pana sa va spuna ca au locuri libere?
    va multumesc!

15. michelina

michelina New Member

Trophy Points:
    0
    cred k intradevar din romania nu se poate ... am tot incvercat si eu, dar degeab. sapt viitoare urmeaza sa ajung in anglia. asa ca te voi tine la curent daca voi reusi ... -sssst-

16. mirela1986

mirela1986 New Member

Trophy Points:
    0
    am sunat si eu 3-4 zile la rand si imi ziceau k nu sunt locuri disponibile,si inainte si dupa ora 9 si nimic.formularul cu care aplici este br1 dar cand faci aplicatia online trebuie sa selectezi eea1(fmop),cel putin eu aplic pt YC ca student si ala e sigur.si eu am crezut k are legatura cu ip-ul sau ceva pt k eu am internet prin cartela de telefon dar pana la urma a mers.cred k ar trebui sa stai logata intr-o zi intre orele 2-6(ora uk) si sa tot dai refresh si sa te tot loghezi si la un moment dat vor aparea,la mine asta a functionat.nu stiu sau nu cred k are legatura cu faptul k esti in romania.dupa mine,cred k ai mai multe sanse sa prinzi programare online decat la telefon.
    bafta multa!

17. mirela1986

mirela1986 New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa specific:am intrebat si eu la telefon si nu te lasa sa faci programare pentru o anumita data chiar daca e mai incolo de data la care ei fac programari in ziua respectiva.la fel si online apar orele pentru o singura zi,pt zilele urmatoare apare ca nu sunt programari disponibile.;)

18. mariavera

mariavera New Member

Trophy Points:
    0
    Mirela, iti multumesc din suflet pentru raspunsuri!!
    Mi-ai mai dat o speranta, deci voi mai incerca ceva zile si daca nu si nu....prin posta.

Un weekend placut va doresc si succes celor care incearca programari ca si mine :)

Numai bine!

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Acum. 11.03.2011, ora 16,28 (ora RO), au aparut 4 locuri libere la Croydon, pe 21 Aprilie. URGENT.

20. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Adi PC -dans-
    Am programare pentru 21 aprilie -ras4-

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page