17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. rakira

rakira Member

Trophy Points:
    6
    Pai am sunat tot azi inca o data si deja nu mai erau locuri libere. Ramane sa sun maine-poimanine. Cu toate ca pe mine m-a programat la ora 8, deci probabil voi fi prima, nu stiu cum nu mai erau locuri libere. Tipa mi-a zis ca are un singur loc disponibil si nu ne poate trece pe amandoi in aceeasi zi.
    Asa ne gandeam si noi, sa am doua formulare completate, dar daca nu il primeste si pe sot in aceeasi zi, nu stim cum sa completam formularul pentru el, ca pe BR1, pe prima pagina trebuie sa bifezi pentru ce aplici: self-employed, student sau self-sufficient. Na, pentru ce aplica el daca e dependent? Mai sunt 2 chestii de bifat:
    If you are the direct family member (spouse or civil partner, child under 21 or dependent) of a Bulgarian or Romanian national issued with an Accession Worker Card, please also complete section 7.
    si If you are the direct family member (spouse or civil partner, child under 21 or dependent) of a Bulgarian or Romanian national who has leave to remain in the United Kingdom under the 1971 Act which allows them to work, please also complete section 7
    Cred ca ultima trebuie bifata in cazul nostru.

2. miki_sas

miki_sas New Member

Trophy Points:
    0
  3. lag

lag New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Astazi de dimineata am reusit sa obtin si eu prin telefon o programare, dupa 2 luni de incercari... Aproape ca mi s-a parut ireal. Mult succes deci tuturor celor care inca incearca acest lucru!

As avea o intrebare pentru cei care au obtinut deja programarea sau chiar cardul: ce fel de asigurare medicala v-ati facut? M-ar ajuta mult un raspuns in acest sens, eu am aplicat ca student pentru BR1.

Multumesc.

4. rakira

rakira Member

Trophy Points:
    6
    Felicitari pentru programare si bafta celorlati care inca nu si-au facut.
    Despre asigurare este un topic lung: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... 63#p100363
    Si eu sunt in aceeasi situatie, si acum citesc informatii despre asta. Cred ca la Aviva o sa-mi fac.

5. lag

lag New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos Rakira!

6. roxanamaria

roxanamaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Ma numesc Roxana si sunt noua aici! Am sunat si eu astazi pentru programare dar mi-au spus ca nu au. Cum ai reusit sa obtii astazi programare? Nu inteleg de ce mie mi-au spus ca nu au..Va multumesc pentru ajutor! O zi buna!! si mult succes tuturor in aceeasi situatie!Roxana

7. rakira

rakira Member

Trophy Points:
    6
    Programul lor este de la ora 9, dar ca sa prinzi loc trebuie sa suni la 8.55 - 8.57 cel tarziu. Dupa ora 9 nu mai sunt locuri, ca am incercat si eu.

8. georgianna

georgianna New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!!Azi am avut programare la Croydon,am primit BC-ul..dacă aveți întrebări poate va pot ajuta..pupici

9. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    lag in ce zi ai primit programare ?

10. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am sunat si eu asa cum am citit pe forum la ora 8:54 si dupa cateva minute mi-a raspuns o operatoare.Aveti mare dreptate cand spuneti sa sunam inainte de ora 9.Eu incerc din februarie si va zic sincer ca eram disperata.Am o oferta de lucru si mi-era tare teama ca o sa o pierd din cauza lipsei BC.Programarea este pe 16 mai la 9.Mult succes tuturor in continuare si inca odata multumesc ca scrieti aici! Sunteti de mare ajutor.O seara buna!

11. roxanamaria

roxanamaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou tuturor! Si eu am sunat azi la 8:54 si mi-au spus ca nu mai au programari..nu inteleg cum ceilalti le-au obtinut! trebuie sa sun in fiecare zi la aceeasi ora si sa incerc pana imi surade norcul nu? ..Ciudat!..dar ma bucur pt toti care au resusit! Numai bine tuturor! Roxana

12. Laura H

Laura H New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Saptamana aceasta am primit blue cardul si as vrea sa fac cateva precizari pentru cei care probabil, ca si mine la un moment dat, nu intelegeau de ce e asa de greu sa obtii o programare. Din cate am observat sunt foarte putine programari pentru romani, in tot timpul cat m-am aflat la Home Office nu am mai intalnit alt roman, in schimb erau multi alti straini de toate nationalitatile. Atmosfera la Home Office este foarte relaxata, din 10 ghisee erau probabil deschise in acelasi timp maxim 3. Nu exista programari pentru romani la fiecare jumatate de ora cum s-ar crede ci probabil 1,2 pe zi.

Home Office lucreaza cu intermediari si avocati care se ocupa de programari si de actele celor programati si probabil de asta e atat de dificil sa obtii o programare personal. Nu vorbesc doar de Mr John si alte firme care se ocupa pentru romani, am intalnit de exemplu pe cineva care lucreaza la Microsoft si caruia un avocat specializat doar in procedurile UKBA i-a aranjat intalnirea si pregatit toate documentele. Concluzia e ca indiferent cum ati facut programarea, atata timp cat este pe numele dvs nu va intreaba nimeni cine v-a facut-o, practic discutiile cu functionarii se reduc la 3-4 replici daca aveti toate documentele.

Prelucrarea actelor dureaza minim 3 ore din momentul in care depuneti toate documentele, poate va ajuta sa stiti cum sa va calculati statul la Croydon. Sper sa va fie utile informatiile si va doresc multa bafta!

13. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    azi a reusit cineva sa faca programare ?

14. Daze

Daze New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am o nedumerire - am sunat astazi la Croydon si mi s-a spus ca nu se ma fac programari la telefon, ci doar prin intermediul paginii web. Au mai patit si altii asta?

15. anais2010

anais2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Eu am sunat azi la 8.54 si mi-a raspuns operatoarea din prima. Incerc de vreo saptamana si pana acum mi s-a spus doar ca nu mai au programari.
    Azi insa am reusit sa imi fac programare pentru BC pe 17 mai la ora 9. Tipa mi-a zis ca pot opta si pentru ora 8.00 sau 8.30 in aceeasi zi. Asta inseamna ca erau cel putin inca 2 programari disponibile pentru 17 mai.

Multa bafta tuturor celor care inca nu si-au facut programare. Incercati in fiecare dimineata si de undeva tot o sa sara iepurele -dans- . Banuiesc ca sunt doar cateva programari zilnic si acum au ajuns la jumatatea lui mai. Cel mai sigur e sa sunati inainte de ora 9.

As avea o intrebare pentru cei care deja au programarea facuta prin telefon. Voi la cat timp dupa ce ati sunat ati primit sms-ul de confirmare? Mentionez ca eu le-am dat nr. meu de mobil de UK. Mi-au dat ref number si am reusit sa il notez, dar nu vreau sa intru in fibrilatii asteptand sms-ul de la ei.

Multumesc anticipat -ras4- .

16. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    doresc sa dau un sfat tuturor celor care vor sa-si obtina programare la croydon!

1. in momentul in care raspunde operatoarea fi-ti pregatiti!!!!! trebuie sa va spuneti numele si prenumele pe litere , data nasterii , nationalitatea si numarul de telefon. este foarte important sa aveti toate aceste date scrise undeva pentru a grabi bookingul !!! este posibil ca dupa ce vorbiti cu operatoarea sa-i spuneti datele personale cand apasa "SUBMIT" sa numai fie locuri!!!

2. incepand de la ora 8:50 sunati in continu la 08706067766 -- > cand auziti mesajul cu "our office is now closed" inchideti si redial!!!! Azi , 5 aprilie , pe la 8:53 mesajul acesta nu s-a mai auzit si a raspuns operatoarea! daca nu auziti acest mesaj APASATI TASTA 1 pentru a fi trimis la booking department(banuiesc ca nu doriti sa ascultati un robot si sa pierdeti bookingul)

3. cand totul a decurs ok ve-ti primi un reference number

P.S. banuiesc ca trebuie si multa bafta ... pentru mine a fost prima data cand am sunat vreo data la HOME OFFICE(ma mir ca de obicei sunt ghinionist). Am obtinut appoiment pentru 17 mai. Dzeu e mare!
    Sper sa va fie de folos!

17. rakira

rakira Member

Trophy Points:
    6
    Si eu am reusit sa fac azi programare pentru sotul meu, pe 17 mai ora 8. Ieri am facut programare pentru mine pe 16 mai si nu am primit sms-ul de confirmare. Si nici sotul meu. am mai vazut pe forum ca nu toti primesc. Deci anais2010, ca sa fii sigura, poti sa mai suni odata la ei, in cursul zilei, nu la ora 9, si sa ceri sa iti verifice programarea ca sa fii linistita. eventual o intrebi de ce nu ai primit sms.

18. anais2010

anais2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Rakira, multumesc pentru raspuns! Am sunat din nou pentru confirmare si am intrebat de ce nu am primit sms-ul respectiv. Operatoarea m-a intrebat data programarii si mi-a zis ca am timp 5 saptamani sa il primesc... Nu a fost prea draguta, ce-i drept, dar am priceput mesajul. Cand am insistat sa verifice in sistem m-a intrebat daca am primit ref number la finalul booking-ului. Apoi mi-a spus ca daca am ref number inseamna ca programarea este valida pentru ca ei nu pot da numarul respectiv decat daca programarea a fost validata de sistem.
    Deocamdata am inghitit galusca ei si pana primesc sms-ul ala nu-mi ramane decat sa keep my fingers crossed!

19. rakira

rakira Member

Trophy Points:
    6
    Anais2010, eu cand mi-am facut programarea pt mine nu prea am inteles ref.number. Am vorbit cu una care mormaia mai mult :) si am sunat din nou si am zis ca nu sunt sigura daca e bun nr. (prima imi daduse si cifre si litere, vreo 13). Acum m-a pus sa astept in tel si m-a intrebat din nou nume, prenume, data nasterii si mi-a dat alt ref.number, asemanator cu primul, dar care nu contine litere, ci doar 9 cifre. Ref. number tau cum e? doar din cifre? cate are? Oricum peste vreo 2 saptamani mai sun din nou sa verific.

20. anais2010

anais2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Rakira, numarul pe care l-am primit eu are 9 cifre, dar sunt despartite cu hyphen ca asa mi-a zis duduia. Mi-a spus mai intai prima cifra, apoi restul de 8 mi le-a zis doua cate doua cu hyphen intre ele. (ex. 7-23-34-89-56). Eu cel putin asa ma inteles, desi si la mine tipa vorbea foarte repede si nici nu am apucat sa o rog sa repete.
    Si eu o sa incerc din nou peste ceva timp daca vad ca nu apare sms-ul si o sa scriu aici ce am aflat. Sper sa fie bine pana la urma...

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page