4 C
London
Saturday, January 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    de 10min incerc,dar nimic

2. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi. Am iesit afara cu Loguot, m-am logat inapoi. Si tot mai este 1 singur loc, la 10,30 pe 18 April.

3. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Apoi, din nou....uite au mai aparut tot pe 18 Aprilie, la orele 12,30, 1,00 si 1,30 PM. Acum.

4. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca o sa innebunesc
    nu reusesc sa dau de nici un loc

5. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    am setat sapt,toate zilele,am/pm,m am logat iar,si nimic

6. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    eu am pus 2 pers ,,o fi asta cauza?

7. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Incredibil. Eu vad locurile chiar daca ma deloghez si apoi ma loghez de 2 ori la loc, si ei nu i le afiseaza??? Extrem de ciudat. Ai selectat formularul corect EEA1???
    Sau, pe aplicatie sunteti mai multe persoane? poate de aceea, ca eu am selectat doar pt 1 persoana.

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Aia, e. Selecteaza doar pe cel principal, faci programare, apoi intri si selectezi pe dependent si faci programare imediat dupa.

9. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Vin si eu cu o intrebare: daca ai 7 copii dependenti, faci 7 programari?

Incerc de ceva vreme sa va explic ca, asa cum am facut si noi (sotia mea si cu mine), este suficienta o singura programare la care se prezinta toti cei trecuti in BR1.

Asadar, nu mai ocupati locurile libere aiurea. Este suficienta cate o programare pentru fiecare BR1 completat.

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Citisem Valentin, dar nu intelesesem pana nu am fost in cauza. Chiar si acum vroiam sa intreb ce se intampla ca eu am facut User doar la sotia, ca ea va fi pt AWC si eu Blue dependent. Deci, am facut cont si nu m-am trecut la family members. Iar acum ca am primit Reference ID si Transaction ID pt sotia, nu mai pot sa ma introduc si pe mine.
    Deci, Valentin. Tu zici ca sa o programez asa cum este doar pe sotie, iar la fata locului sa ne prezentam amandoi si cu bineinteles cu acelasi formular? Sau, va fi problema ca eu nu am Reference ID si Transaction ID, deci nu sunt in computer, nu-mi da BLue.???
    Sau, ca sa primesc si eu IDurile, trebuie sa reiau pasii de inregistrare ca un User nou, dar bag aceeasi adresa de mail si acelasi nr de telefon, iar astfel vom fi trecuti in lista amandoi?
    Moniquee, tu cum ai procedat cand ulterior IDurilor tale, ai cerut IDurile pentru sotul tau?Cum?User nou?

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Initial, si eu am vrut sa fac programare pentru amandoi, cautand doua sloturi consecutive. Am creat doi user-i si am incercat timp de saptamani sa fac programarea on-line pentru amandoi. Si nu am reusit. Pana cand mi-a venit ideea sa caut un slot doar pentru sotia mea.

Situatia noastra era in felul urmator:

Eu implinisem de cateva luni un an de munca full-time, neintrerupta, in baza unui Blue Card 'temporar'; acum voiam sa obtin Blue Card-ul definitiv, nu ca mi-ar fi fost absolut necesar dar ca sa fiu sigur ca la o eventuala viitoare schimbare a locului de munca nu voi avea surprize neplacute.

In toata acea perioada sotia mea si-a pastrat statutul de student (curs part-time) si detinator de Yellow Card dar nu a lucrat decat vreo 4 sau 5 luni adunate. Prin urmare, nu putea aplica singura pentru Blue Card asa ca trebuia sa aplice pentru Blue Card temporar ca dependenta de mine.

Vazand ca nu reusesc sa fac programarea on-line pentru amandoi in acelasi timp, am decis sa facem o singura programare, pentru sotia mea, ca dependenta de mine si eu sa renunt la obtinerea Blue Card-ului definitiv (oricum nu prea avea la ce sa imi foloseasca).

Imediat am gasit un slot liber, la doar 2 (doua!!!) zile dupa programarea on-line. Bineinteles ca ne-am prezentat amandoi la PEO si nu am intampinat niciun fel de piedica la 'cei de la parter' care fac verificarea prealabila a documentelor.

Mai mult, cand ne-am prezentat la interviul propriu-zis, in urma verificarilor, ofiterul UKBA ne-a spus ca ne va da amandoura Blue Card-urile definitive, ceea ce s-a si intamplat.

Formularul completat a fost BR1 cu sotia mea aplicant principal, ca dependenta de mine.

Deci, nu am facut programare pentru amandoi si nu am avut nicio problema. De ce trebuie intotdeauna sa ne creem singuri probleme acolo unde ele chiar nu exista?

Repet, nu mai ocupati aiurea sloturi la interviuri atunci cand chiar nu este cazul!

12. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca e destul de clar, valentin, ca a fost vorba de un singur aplicant, respectiv sotia ta, deci a fost nevoie de un singur numar de referinta, nu era si aplicatia ta. Ca ti-au acordat si tie BC definitiv, e alta poveste, dar clar nu se poate o simgura programare, un singur nr de referinta si doi aplicanti.

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Si atunci, cum de am fost primiti si tratati la fel amandoi?

Si nu mi-ai raspuns la interbare: daca sunt 7 dependenti, faci 7 programari?

Hai sa o luam un exemplu simplu, logic.

Gigel si Marioara sunt casatoriti. Gigel este student la un colegiu si vrea sa isi gaseasca un loc de munca, part-time, ca sa acopere cheltuielile de scolarizare. Marioara, sosita din Romania sa isi sustina sotul, se gandeste ca ar putea sa castige ceva bani si isi cauta loc de munca. Dupa cateva incercari gaseste un job full-time la un supermarket.

Deci, Gigel are nevoie de un Yellow Card si Marioara de un Blue Card, dependenta de Gigel.

Tot ce trebuie sa faca este sa puna cateva acte intr-un dosar, sa completeze un formular BR1 si sa mearga la Croydon la interviu pentru a obtine, imediat si in acelasi timp cardurile care le atesta dreptul de munca.

Adina, tu imi spui acum ca au nevoie de DOUA programari? Daca ar fi asa, cele doua programari ar trebui sa fie CONSECUTIVE si interviurile luate de catre ACELASI ofiter UKBA, pe rand: sa zicem primul intervievat este Gigel (Marioara sta pe o bancuta in sala de asteptare) si apoi trece la ghiseu Marioara si Gigel asteapta.

Acum, ce s-ar intampla daca Gigel NU ar obtine Yellow Card-ul. Asta inseamna ca nu mai este necesar interviul Marioarei. Prin urmare, s-a pierdut AIUREA un slot.

Dar, din fericire, nu se intampla asa. Am fost la 3 interviuri la PEO Croydon si, de fiecare data, in timp ce asteptam, observam: atunci cand era cazul, la ghisee se prezentau cupluri (in fata fiecarui ghiseu sunt cate doua scaune).

Prin urmare aplicatiile de acest gen sunt tratate ca o singura aplicatie, un singur interviu, chiar daca in urma lui rezulta doua sau mai multe carduri. Daca s-ar face 2 programari, sa zicem, nu s-ar irosi degeaba un slot? Pentru ca aproximativ la fel dureaza verificarea pentru un aplicant sau pentru doi aplicanti. Daca sloturile programate nu ar fi consecutive, cu atat mai mult al doilea interval ar fi complet pierdut.

Inca ceva: si in cazul ipotetic de mai sus, in esenta este un singur aplicant: Gigel. Marioara are drept de munca full-time si fara sa obtina Blue Card-ul.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Exista apicantul cu dependentii lui.
    Un formular cu 2 ,5 sau 48 de dependenti = un aplicant

15. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Cam ai dreptate Valentin, dar eu ma gandeam altfel, ca se trec toate persoanele in aplicatie dar atunci cand dai search, practic soliciti un singur slot, se face o singura programare, dar in care au fost trecuti toti membrii.
    Logic, ai dreptate, sotul/sotia unui student are drept de munca, dar solicita acel Blue card asa "de forma" (cum spuneam cand eram copii), in eventualitatea in care un angajator nu cunoaste legea sa-l arate.
    Acum concluzia e ca, depinde si de noroc si de capacitatea de interpretare a ofiterului Ukba, oricum aceste discutii, zic eu, au prins sau vor prinde bine celor interesati de o programare la Croydon, deoarece reies mai multe variante/alternative din discutii. Deci poate anumite persoane vor prefera sa treaca membrul de familie in aplicatie, iar altele nu. Cum am mai spus, apoi toata treaba e cum s-a trezit ofiterul Ukba in acea zi. Sa speram la treziri cu fata la cearsaf cat mai putine -nu-ma-uit- -ras2-

16. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    adi..pe acelasi mail,iei 2 nr de referinta.procedezi la fel ca si pt tine....cat despre acte,depinde de noroc...pe al meu l ai vazut azi....si dupa,nu am mai putut intra deloc..si dupa,am telefonat,si mi s a spus sa incerc la sf sapt,ca urm luna si jum e full

17. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    O rog pe Marioara ta sa mearga sa munceasca ea full-time fara Blue Card....Sa fim seriosi...Nu trebuie sa fie consecutive programarile, important e sa ai o programare ca si dependent, dupa data sau macar ora la care are aplicantul principal programarea.

In cazul tau, tu aveai deja BC, deci nu aplicai propriu-zis in acel moment.

Vi se pare firesc sa lasam aplicatiile la intamplare, depinzand doar de dispozitia functionarului care ne intampina?

Se stie bine cum doi functionari care raspund la aceeasi intrebare pot da doua raspunsuri total diferite.

Ma rog, faceti cum doriti, dar mai bine sunati la numarul pt cetatenii romani si va lamuriti direct de la sursa. Cred ca e mult mai bine.

Succes tuturor!

18. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Adina, in exemplul dat de mine, conform legislatiei, Marioara chiar ARE DREPTUL sa lucreze full-time. Ca sunt angajatori care ar dori sa vada Blue Card-ul inainte de angajare, asta e altceva; ei doar vor sa fie siguri ca nu fac o angajare ilegala. Cu acest aspect sper ca suntem de acord amandoi.

Asa cum am spus si inainte, in cazul in care aplicantul principal, in exemplul nostru Gigel, 'pica' interviul si nu obtine Yellow Card-ul, nu se pierde un slot? Ba da, pentru ca nu mai are rost ca Marioara sa mearga la interviu.

Ba da. Voiam si eu sa obtin Blue Card-ul definitiv. Ca in urma negasirii a doua sloturi consecutive, am renuntat este altceva.

Nu este nimic lasat la intamplare atata vreme cat aplicantii sunt pregatiti cu toate actele. Nu are nicio legatura cu dospozitia functionarului.

Chiar tu spui ca doi functionari iti pot da doua raspunsuri diferite la aceeasi intrebare. Eu nu spun sa nu fie sunati si eu am sunat dar la modul in care mi s-au dat raspunsurile am ajuns la concluzia ca stiu mai multe decat ei doar cititnd forumul si site-urile UKBA si Home Office. La o adica, poti tipari paginile de interes si lua cu tine la interviu.

In lipsa unor argumente viabile, sustin in continuare ca este complet inutil a se face 2, 3 sau 23 de programari pentru o singura aplicatie. As vrea sa aud de la cineva ca a picat un interviu pentru ca nu a avut mai multe programari pentru o singura aplicatie.

19. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea era sa evitam neplacerile, chiar daca blocam un slot in plus. Exista riscul ca un functionar sa respinga aplicatia doar pentru ca nu are fiecare persoana mentionata in aplicatie cate un numar de referinta.( nu tine de ...dispozitie, tine de...ce?!?!?)

Valentin, deci tu nu ai aplicat atunci, ai intentionat, dar ai renuntat si ai cerut la interviu BC definitiv. Este cu totul altceva.

Cat despre a lucra full-time fara BC....in teorie totul e foarte simplu si clar.

Aplicatiile in vederea obtinerii YC/BC la Home Office sunt chestiuni clare cu o lista la fel de clara de conditii de indeplinit pentru a putea obtine aceste certificate. Orice altceva care nu este conform cerintelor lor, pentru mine se numeste RISC. Risc pe care eu una nu mi l-as asuma. Punct.

Iti multumesc valetin pentru lamuriri.

Noapte buna tuturor!

20. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    PS: Rog frumos si pe altcineva, care a avut o programare online pentru o aplicatie YC+BC dependent si a obtinut certificatele in urma interviului, sa ne spuna cum a procedat.

Orice experienta impartasita ajuta.

Multumesc.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page