10.2 C
London
Wednesday, January 20, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bivo, Nov 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    2 programari diferite.

2. spinoche

spinoche New Member

Trophy Points:
    0
    buna, pe situl lor scrie ca poti face 1 programare pt 2 persoane din aceeasi familie .
    bafta !

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ma indoiesc ca vei reusi sa faci o programare pentru doua persoane. Fa o programare pentru o singura persoana si mergeti amandoi.

Exact despre asta se discuta acum si pe un alt topic.

4. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, haideti sa ne gandim inainte sa dam un sfat cuiva. Poate persoana respectiva chiar e disperata si o bagam total in ceata.
    Deci, se face o singura programare dar obligatoriu se mentioneaza in aplicatie, in primul rand aplicantul principal, iar apoi ceilalti membrii ai familiei. Daca de exemplu aplici pt. yellow card de student iar sotul/sotia pentru blue card de dependent, si acesta din urma nu a fost mentionat in aplicatie, in ziua interviului nu i se va acorda acel blue card.

5. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu, fiecare aplicant trebuie sa primeasca un numar de referinta. Cand se aplica online, se intreaba foarte clar daca includeti si alt membru al familiei in aplicatie. Cand am aplicat prin telefon, am facut programare separat pentru fiecare membru al familiei, fiecare primind cate un numar -referinta pentru interviu. Deci am dat un sfat gresit. Scuze.

Multumim micky de lamurire. -hipno-

6. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult pt raspunsuri...dar mai am o nelamurire:daca mai adaug un membru-sotul,imi cere un nr de referinta si id...trebuie,practic,sa ii fac si lui cont,ca sa i introduc ref si id?insist pt raspuns,si ma scuzati pt asta,pt ca daca merge asa,si reusesc sa ma programez mai repede,trebuie sa fac cerere la croydon,sa mi vina toate actele inapoi,si sa merg pe varian ta asta[daca am gresit din start cu actele-am fost prost sfatuita,macar acum sa o repar]......cu cat reusesc mai repede,cu atat imi vine copilul[4 luni]mai repede.una e sa stiu ca am o progr luna viitoare,chiar si la sf,alta e sa stiu ca o sa astept 4,5 luni[cum se asteapta in mom de fata].multumesc mult

7. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @Moniqueee,
    daca nu poti sa-i obtii reference id si transaction id tot cu emailul tau ca sa puteti fi amandoi pe aceeasi programare, atunci sotul tau sa-si faca programare separat, doar cu numele lui, cu emailul lui, ca sa nu se bata cap in cap solicitarile la ukba, dar incercati ca programarile sa fie ori in aceeasi zi ori sotul sa aiba la 1-2-3 zile dupa tine, sau nu conteaza nr de zile dar neaparat dupa tine.
    Si cum a mentionat si Adina, chiar daca sotul tau are programare a doua zi puteti merge impreuna cand ai tu interviu si incercati poate-i da si lui blue card-ul, important e ca are programare.

Mult succes.

8. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    ms mult,mickyroman...incerc sa i obtin id cu mailul ,sa vedem

9. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    gata.. a mers cu acelasi email..astept id...deci....................fac progr si l adaug si pe sot....daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa??????????????sper sa reusesc,ca am innebunit.ms mult

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai fi citit din mesajele mele de pana acum, ai fi observat ca nu am prea scris fara sa gandesc ci, mai mult, foarte des am descris din propria experienta.

Asa s-a intamplat si cu ce am scris mai sus. Neputand face on-line cate o programare separata pentru fiecare din noi (nici nu ar fi fost foarte corect) si nici macar o programare pentru amandoi, si cum singurele time slot-uri gasite disponibile erau pentru o singura persoana, asta am ales: am facut o programare doar pentru sotia mea si la interviu am mers amandoi cu BR1 in care ea aplica ca dependent de mine.

Simplu.

De prisos sa adaug ca am plecat amandoi de la Croydon cu Blue Card-urile dupa un interviu la care nu am avut nici cea mai mica emotie.

Asa ca inainte sa sari cu gura, verifica!

11. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

incerc si eu sa ma programez pt. Blue Card. Am peste 12 luni de munca legala si posesor al unui purple card. Ce tip de aplicatie trebuie sa aleg - EEA1?

12. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
  13. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Valentin te-as ruga sa imi spui daca sotia ta a lucrat pe perioada studiilor si daca a fost important procentul de prezenta la cursul pe care l-a urmat.

Multumesc

14. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu a lucrat pe toata perioada studiilor. De fapt, a lucrat doar vreo 4 sau 5 luni in acel an.

Nu stiu cat de importanta a fost prezenta la cursuri pentru ca nimeni nu i-a spus daca ar fi sau nu. Dar ea fost foarte constiincioasa si, nu a lipsit, intr-un an, decat la vreo doua cursuri.

Mai stiu sigur ca cel care ne-a luat interviul a sunat la colegiul unde ea a studiat. Ce a intrebat la telefon, asta nu mai stiu.

As mai adauga, ca la un interviu anterior, cand eu am aplicat pentru Blue Card ca dependent de ea, au sunat la colegiu si, din cauza ca tot sistemul informatic al colegiului era nefunctional, am fost foarte aproape de a mi se respinge aplicatia. Am avut noroc pentru ca, intr-un final, dupa o asteptare de mai bine de 3 ore, secretara de la colgiu a cules manual toate informatiile solicitate si le-a trimis catre PEO.

15. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Valentin, eu nu vreau sa intru aici intr-un schimb de replici "acide" cu tine, nu sunt genul care sa starneasca, sau mai ales sa "mentina" un conflict. Eu am vrut sa sfatuiesc oamenii in ceea ce tine de Croydon sa faca totul regulamentar, pentru a nu avea surprize neplacute. Poate tu esti mai norocos, dar eu nu am "sarit cu gura" inainte sa verific, cunosc persoana careia nu i s-a acordat blue card-ul de dependent in aceeasi zi cu sotia, care aplica pt. yellow de student, din cauza ca nu l-a gasit in calculator. I s-a spus elegant "ne pare rau dar nu figurati in aplicatie". Asa ca, de ce sa risti......

La fel si cu "Scrisoarea de luare in spatiu"....... Omul e disperat si are nevoie de alternative, iar aceasta era alternativa, si tu mi-ai zis ca vin cu idei comuniste cand in realitate se pare ca in UK, la oficiile postale, se gasesc asemenea formulare.

Deci eu nu am nimic cu tine personal, sa nu ma intelegi gresit, vreau doar sa incercam sa dam sfaturi cat mai bune celor care le cer, bineinteles daca stim.

PS. Sper ca nu te-ai suparat pe mine si daca te-ai suparat, vezi cum faci sa-ti treaca repede ca acusica vine Pastele si nu e bine sa fi suparat. -limba- -da-da-

16. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai ce am fost programat pentru 15 Aprilie. :D

Am incercat din ora n ora pana s-a eliberat ceva. Daca nu gasiti din prima, insistati!

17. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Micky, bineinteles ca nu m-am suparat iar tu ai dreptate. Teoretic este adevarat ce spui.

In practica, insa, toate acele reguli pe care le amintesti devin nuantate, flexibile oarecum, in functie de situatia fiecaruia.

Voi posta si aici raspunsul pe care l-am dat unui user pe privat la intrebarea lui referitoare chiar la discutia noastra:

Salut ***

Personal, cred ca poti; important este sa nu te trimita la plimbare de la PEO cei de la parter, care fac o pre-verificare a actelor. Daca treci de ei, sunt sigur ca nu veti avea nicio problema la interviul propriu-zis.

Nu cred ca este foarte greu sa treci de "cei de la parter". Acum s-or mai fi schimbat vremurile dar cand am aplicat eu prima data ca dependent (si m-a "picat" Trevor) am trecut de "cei de la parter" cu toate ca in BR1 era trecuta sotia mea ca sponsor si ea nici macar nu era prezenta.

...

Eu am fost la PEO de 3 ori si o data am aplicat prin posta.

In doua dati am fost in oarecum afara "regulilor de programare" si, de fiecare data, am ajuns la interviul propriu-zis. Ca o data am esuat si a doua oara am reusit, este alta poveste.

In concluzie, ideea de baza este sa mergeti cu documentele pe care le aveti si sa incercati. Problema este ca daca incercati sa va faceti programarea on-line este practic imposibil sa rezervati doua sloturi consecutive.

18. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    adrian...cum ai reusit?eu am incercat de am innebunit

19. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    moniqueee, daca ai ajuns la pasul in care trebuie sa-ti alegi saptamana sau ziua interviului, te sfatuiesc sa incerci din ora'n'ora si sa iei la rand toate saptamanile/zilele. Initial nu mi-am gasit nici eu, dar pana la urma am avut noroc. Cred ca insistenta si regularitatea sunt monedele castigatoare.

Mie mi-a adus aminte de timpurile stravechi in care incercam sa ma conectez la internet prin dial-up. :)

20. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    ACUM........4 locuri libere ONLINE pe 18 Aprilie la Croydon.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page