9.3 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    @md22 tu ti-a primit deja yc ca student? Intreb pentru ca e destul de mult 50 de lire pe luna pentru asigurare si ma gandeam ca dupa ce imi primesc yc sa mai reduc din optiuni la sanatate astfel incat sa imi mai scada din pret.am inteles ca multi si-au si anulat polita dupa ce au primit yc insa nu vreau sa am probleme ulterior cand o sa aplic pt bc. Mersi inca odata.

Pentru restul se pare ca tre sa asteptam pana luni sa ne incercam iar sansele:(

2. Deiutz

Deiutz New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-a dat si explicatia si anume ca au fost niste probleme cu programarile online prin martie-aprilie si in urma acestor probleme, conducereaa decis ca cel putin pentru BR 1 sa se aplice prin posta sau telefonic.

3. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    @thenuts da, luna trecuta am obtinut yc ca student. stiu ca multi anuleaza polita de asigurare, eu nu. nu e suma fixa 50 lire, depinde de anumiti factori( daca esti casatorit, daca esti fumator, etc.).
    Bafta multa in continuare, eu am prins programare dupa 2 luni de sunat zilnic .

4. Georgy7

Georgy7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, tuturor!

tb sa va impartasesc si eu experienta mea in legatura cu programarile telefonice ptr BR1.

acum o luna aproximativ am renuntat sa mai sun la HO avand in vedere ca factura telefonica a fost destul de mare... plus ca m-au enervat la culme, am ajuns la concluzia ca este ceva in neregula cu aceste programari...de ce spun asta? fiindca multe zile la rand am sunat exact incepand cu ora 08:50 incontinuu, la inceput birourile sunt inchise, apoi chiar inainte de ora 09:00 deja imi raspund operatorii care ma informeaza ca nu mai sunt locuri diponibile ptr programari? Cum este oare posibil sa suni in continuu si chiar inainte de inceperea programului oficial deja nu mai sunt locuri...mie personal mi se pare ff ciudat.

Imi poate confirma cineva aceasta neregula?? Sau cate persoane au reusit sa prinda programari in ultima luna?

Va multumesc mult ptr raspunsuri!!

5. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    problema vis-a-vis de asigurare este in felul urmator........... -asa-asa- sotia mea in luna mai 2012 a luat yelow card cu asigurare aviva in valoare de 79.89& (se tine cont de m ai multi factori.....cel m ai important fiind varsta sotia avand 38ani) dupa ce a luat nu a m ai vrut sa plateasca si a scris o scrisoare la aviva in care cerea sa i se inchida asigurarea intrucat nu m ai poate plati o suma asa mare -nu-ma-uit- facand in acelasi timp si precizarea k nu poate plati m ai mult de 30 lire pe luna dupa doua serii de corespondente (scrisori) si un tel. (negocieri....... k nu se poate bla,bla) a primit raspuns k poate plati 31 lire pe luna.
    Deci cu putina rabdare si bunavointa se poate........ -da-da-
    Daca insistati se poate............. -da-da-

6. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru lamurire deja am stabilit ca asigurarea la Aviva e cea buna. Vroiam doar un raspuns scurt de la MD22 pentru ca ea luase deja yc si vroiam sa stiu ( nu vroiam sa intru in detalii foarte mult pentru ca este un topic special pe tema asta).

On topic : Azi am sunat la Croydon si nici macar nu mi-a mai raspuns vreun operator. La voi a raspuns macar ? Nu ma las descurajat oricum incerc pana prind :)

7. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,
    Eu am blue card iar sotia yellow card de student. In curand implinesc 1 an lucrat legal in uk si vreau sa aplic pentru BC permanent.
    Intrebare :
    Voi putea sa o includ pe sotie pe aplicatia mea ca si dependent?
    Ea are nevoie de o programare separata?????????
    Sau am nevoie doar eu de programare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

8. blue.star2012

blue.star2012 New Member

Trophy Points:
    0
    buna. am sunat eu de dimineata si mi-a raspuns operatoarea in jur de 09:01 si deja erau fully booked.

9. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0
    normal... daca nu prinzi primul apel la deschiderea liniei... l-a prins altul.... daca nu intri in prima serie.... pa sanse sa mai prinzi ceva ( doar daca ii da vre-o unuia cu virgula si pierde programarea) ! Trebuie sa fii "tare ca piatra si iute ca sageata !"

10. flo2012

flo2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt nou inregistrat dar am citit forumul de un an si jumatate de cand am ajuns in UK!
    Vreau sa-i multumesc Ancai Furdui care a postat documentele necesare cu care trebuie sa te prezinti la Croydon!
    ATENTIE! Am fost la Croydon pe 2 August si din toate programarile (banuiesc 9) doar 3 dintre programari au obtinut BC si YC. A avea programare la Croydon nu inseamna ca primesti automat BC si YC.
    Sa aveti extrasele de cont de toata perioada lucrata (eu am subliniat cu evidentiator galben randurile de pe extrasele de cont cu suma primita de la angajator).
    Pentru cei care nu gasesc postarea Ancai o postez inca o data! Mult succes! Nimik nu este imposibil!

"Salutare,
    am avut ieri programare pentru blue card in Croydon la ora 11. M-am gandit ca urmatoarele informatii vor fi de ajutor cuiva. Am avut yellow card ca student inainte. Mentionez ca din momentul in care am reusit sa obtin programarea ( aproximativ cu 1 luna si jumatate in urma, luni dimineata la ora 8.55) si pana in momentul programarii NU am primit sms-ul de confirmare asa ca nu va faceti griji daca nu il primiti,programarea e facuta, doar aveti grija sa notati numarul de referinta in momentul in care faceti programarea. Numarul arata cam asa:x-xx-xxxxxx. Am ajuns acolo la ora 10.20, pentru ca ti se cere sa ajungi cu o jumatate de ora inainte pentru a trece de controalele de securitate. Dupa ce am stat la coada pentru controlul de securitate, te trimit la o alta caoada, de unde se ajunge la un ghiseu unde ti se verifica aplicatia, (br1 in cazul meu) pasaportul si numarul de referinta. De la acest ghiseu ti se da un numar de ordine si esti trimis la etajul 2 al cladirii unde trebuie sa astepti pana numarul tau este chemat.Toti romanii si bulgarii care au fost acolo ieri au fost chemati la ghiseul cu numarul 62. In sfarsit am fost chemata la ghiseu la ora 12.30. Am avut cu mine urmatoarele acte:
    1. BR1 completat
    2. contract de lucru
    3. scrisoare de la scoala, fac Nvq level 3 cu british institute for technology and e-commerce, london
    4. scrisoare de la angajator
    5. 2 poze tip pasaport
    6. pasaport
    7. pay slips pe ultimele 12 luni
    8. P60
    9. bank statements pe ultimele 12 luni
    10.yellow card
    11. si am avut si un certificat de food health and safety si un certificat de limba engleza pe care l-am pus acolo ca m-am gandit ca nu are cum sa faca rau. daca vor sa se uite peste ele bine daca nu, nu.
    Cand mi s-au luat actele la ghiseu, s-a uitat peste ele si a pastrat: BR1, pasaportul, pozele, Scrisorile de la scoala si de la angajator, yellow cardul, pay slips, bank statements si certificatele de health and safety si limba engleza.
    Mi-au dat inapoi pe moment contractul de lucru si P60. Nu m-au intrebat nimic si mi-au spus sa revin la 3-3.30.
    Am parasit cladirea si am revenit la 2.40. Din nou a trebuit sa stam la coada pana cand la 3.10 am fost sus la etajul 2.
    La ora 4.30 in sfarsit am fost chemata la acelasi ghiseu unde mi s-a dat blue cardul (fara intrebari), pe care trebuie sa il semnezi si sa pui adresa pe loc. Mentionez ca din cate am vazut nu sunt impotriva romanilor si a bulgarilor, pentru ca nu au respins pe nimeni, in tot timpul cat am fost acolo toti au primit blue si yellow carduri fara probleme. Un chinez a fost singurul care a avut probleme cu viza, doar atat din cate am vazut.
    Sper ca aceste informatii sa fie de ajutor cuiva si tot ce pot sa va urez este succes si multa, multa, multa rabdare!"

Aceasta este varianta mea!
    Eu am avut programarea pentru blue card in Croydon pe 2 August la ora 10:30.
    Am avut yellow card ca student inainte.
    Mentionez ca din momentul in care am reusit sa obtin programarea ( aproximativ cu 1 luna si jumatate in urma, luni dimineata la ora 8.54) si pana in momentul programarii NU am primit sms-ul de confirmare asa ca nu va faceti griji daca nu il primiti,programarea e facuta, doar aveti grija sa notati numarul de referinta in momentul in care faceti programarea. Numarul arata cam asa:x-xx-xxxxxx.
    Cu o zi inainte am primit un sms cu reminder pt. programare
    Am ajuns acolo la ora 10.00, pentru ca ti se cere sa ajungi cu o jumatate de ora inainte pentru a trece de controalele de securitate.
    Dupa ce am stat la coada pentru controlul de securitate, te trimit la o alta caoada, de unde se ajunge la un ghiseu unde ti se verifica aplicatia, (br1 in cazul meu) bartea de identitate si numarul de referinta. De la acest ghiseu ti se da un numar de ordine si esti trimis la etajul 2 al cladirii unde trebuie sa astepti pana numarul tau este chemat.Toti romanii si bulgarii care au fost acolo ieri au fost chemati la ghiseul cu numarul 62.
    In sfarsit am fost chemat la ghiseu la ora 12.00. Am avut cu mine urmatoarele acte:
    1. BR1 completat
    2. contract de lucru
    3. scrisoare de la scoala, QCF level 2, H&SC la faimosul Cactus College din Londra (datorita “prestantei” colegiului eu am primtat si 2 pagini cu portofoliul de pe pagina de web a EDI in care se vede ca am 100% completat portofoliul si un mail de pe portal in care IVI ma informeaza ca am promovat)
    4. scrisoare de la angajator
    5. 2 poze tip pasaport
    6. Carte de identitate
    7. pay slips pe ultimele 12 luni (adika 13 pt ca am inceput sa lucrez in cursul lunii)
    8. bank statements pe ultimele 12 luni
    9. yellow card
    Cand mi s-au luat actele la ghiseu, s-a uitat peste ele a verificat toate sumele din pay slip-uri cu sumele din extrasele de cont, a facut copii Xerox dupa ele si a pastrat: BR1, cartea de identitate, pozele, Scrisorile de la scoala si de la angajator, yellow cardul,
    Pay slip-urile, contractual de munca si extrasele de cont mi le-a restituit.
    Mi-a spus ca dureaza vreo 3 ore si m-a rugat sa merg sa iau pranzul .
    Am parasit cladirea si am revenit la 3:00. Din nou a trebuit sa fiu verificat la security si am urcat sus la etajul 2.
    De aici incepe calvarul! Ghiseul era inchis dar prin geam vedeam ofiterul cum lucreaza la dosarele noastre (un cuplu care au luat 2 BC, o tipa care a luat YC si eu pt. BC). A deschis ghiseul la 17:00 si a dat BC cuplului, la 17:30 YC si eu la 17:55. Ofiterul s-a scuzat ca a avut probleme cu PC-ul.
    Trebuie sa va mentionez ca inaintea mea au aplicat 2 tipi, unul roman si unul bulgar si dupa mine un alt tip si toti au primit o scrisoare in care se explica ca dosarele urmeaza sa fie verificate si vor primi raspuns acasa (practic este un refuz iar dosarul este trimis la Sheffield). Cred ca nu au avut la dosar extrasele de cont! Mare atentie! Succes!

11. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @flo2012 Asigurare ai avut? Sau tu faci parte dintre cei care nu au avut nevoie de asigurare nici cand au aplicat pt YC?

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    @flo2012

Incurcati treaba si o ingreunati in defavoarea romanilor, prin adaugarea unor acte NECERUTE. Si inca mai sfatuiesti public a face la fel.
    Bai, de ce nu le dati si toate chitantele cu cheltuielile banilor primiti din salariile alea??? Poate asa nu o sa mai fie refuzuri si vor aloca si appointmenturi online.

Unde draci ati vazut voi sa vi se ceara statementuri bancare???....pt aplicatiile la Blue cardul de peste un an de munca????
    INVATATI BAI ENGLEZA SI CITITI CE SCRIE IN FORMULARUL BR1 !!!!
    Pt Blue CArd dupa anul de munca, NU SE CERE STATEMENT BANCAR !!!!!!"!"!!!"!!!!!!!

Tapatalk / Galaxy S2

13. mp9

mp9 New Member

Trophy Points:
    0
  14. flo2012

flo2012 New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu am avut nevoie de asigurare de sanatate (am primit YC in mai 2011!)

15. vld

vld New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva daca se poate schimba programarea la croydon?
    familia la care lucrez pleaca din tara in perioada aia, si cum cei de la ho trebuie sa i sune sa verifice daca eu muncesc pt ei, ce ore, salariu, etc si ei nu vor raspunde, imi vor spune sa ma reprogramez, nu? ar fi chiar trist sa pierd programarea asta avand in vedere cat de greu este sa o obti.. -nas-

16. flo2012

flo2012 New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu am avut nevoie de asigurare de sanatate (am primit YC in mai 2011!)

17. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...bataie mare se pare si pe programari online ? ( desi teoretic acestea nu mai functioneaza ? )

Merge site-ul perfect la 23:59 dupa care la 00:00 moare serverul de la ukba pt vreo 10-15 min ( am prins si pe la 00:07 insa cand dai book appointment zice ca nu poate face din probleme tehnice).

18. Victoria S.

Victoria S. New Member

Trophy Points:
    1
    Programarile au ajuns pe 18 septembrie.

19. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    :) tocmai ce vroiam si eu sa postez data la care s-a ajuns. Nu am prins nici azi logic insa sunt fericit ca am fost aproape. Adica am prins operatoare la 8:56 si era una super amabila i-am zis ca pt br1 si a stat cateva secunde a verificat(s-au si auzit tastele) dupa care mi-a zis ca ii pare rau dar sunt fully booked pana pe 18 septembrie. Apoi am mai sunat odata si am prins iar repede in vreo 2 min cred insa de data asta m-a luat direct operatoarea ca sun pt app?zic da,pt br1. Si mi-a zis direct ca nu mai sunt. Lasa ca incerc si maine simt ca is aproape:)) speranta moare ultima

20. luci31

luci31 New Member

Trophy Points:
    0
    da-ti va rog numarul la care sunati :p si daca am nevoie de programare dupa data de 7,8 oct pot sa sun?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page