7.6 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    pe ce data s au ajuns cu programarile?

2. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    pe ce data s au ajuns cu programarile?

3. anita_paula

anita_paula New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva siteul unde poti face programare online? Daca da poate sa lase linku pe forum. Multumesc

4. Danielsh26

Danielsh26 New Member

Trophy Points:
    0
    Aaa si sa ajuns la 29 August ...

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  6. anita_paula

anita_paula New Member

Trophy Points:
    0
  7. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0
    Ola ! A prins cineva programare telefonic in dimineata asta ? Ar fi ok ca cine o face sa ne dea si noua de veste , zilnic... fara prea multe detalii... doar sa stim ca intradevar se mai si fac programari ! Ma tot agit sa fac o programare de vre-o saptamana , fara nici un rezultat insa, ca multi altii. Ceea ce am sesizat diferit astazi insa a fost ca au schimbat mesajul de asteptare in care nu cred ca se mai specifica nimic de alternativa programarii online, ci doar prin posta( daca gresesc rog sa fiu corectat). Plus ca din 3 operatori sunati nici unul nu mi-a mai spus ca au si fost in dimineata asta slot-uri libere... mi-au cam dat de inteles ca n-ar mai fi fost deloc... sau am primit raspunsuri evazive si la repezeala. Una din ele mi-a sugerat sa incerc maine... o alta mi-a spus ca pot incerca cand doresc eu. Punct personal de vedere: operatoarele respective sunt niste scarbe ignorante si dezinteresate. In fine, ceea ce am mai aflat nou (pt mine) intreband dupa nereusita operatoarea : La cat deschideti biroul daca eu sun la ora (binestiuta de cei in cauza ) deschiderii si primesc raspuns negativ? (cu toate ca mi se raspunde ca au fost programari in acea dimineata ,dar s-au dat). Raspuns : Sunt 40 de operatori care raspund la telefoane ! Un raspuns relevant , avand in vedere ca programarile zilnice nu cred sa depaseasca aprox 10 / zi ( din studiu personal si din ce-am mai citit pe forum) . Din asta rezulta c-ar fi aprox 4 operatori per programare , iar care este mai zelos o si prinde s-o ofere primului care reuseste sa intre pe fir ( din zecile care suna ) ! Asa s-ar mai explica lipsa de reusita cu toate ca sunam mai toti la aceeasi ora : pe o usa daca incearca sa intre 10 insi deodata , n-or sa reuseasca niciodata simultan ! Multumesc si bafta la toti !

PS : In luna iunie am reusit sa obtin programare pentru prietena mea ( culmea, din prima) pentru luna iulie... iar acum cand mi-a venit si mie randul... se pare ca s-a scurs tot norocul prima data ! Mi-e sa nu se imputa treaba acum pe ultima suta de metrii si sa raman cu buza umflata dupa aproape 2 ani de stres si sclavie moderna pe teritoriul Marii Britanii. ( situatia concreta , cuplu au pair in prag de finalizare si obtinere BC)

8. roxanac

roxanac New Member

Trophy Points:
    0
    Online a mai reusit cineva vreo programare?

9. rosalinda

rosalinda New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar acum am intrat sa incerc on-line ... dar nu mai functioneaza ... e in "maintenance",.... so, e posibil sa ne "taie" modul asta de a ne programa?!? -nuuu- nu k ne-ar fi folosit la mare lucru, din cate am vazut, dar, mai exista o fff mica speranta acolo! -nu-nu-

10. fcucuiet

fcucuiet New Member

Trophy Points:
    0
  11. J.J.

J.J. New Member

Trophy Points:
    0
    Hola,
    imi cer scuze daca postez in categoria nepotrivita.
    Citesc de 3 ore topicuri si comentarii si tot nu sunt lamurita cu o chestie.

Sotul meu este self-employed. Dar nu a depus niciun formular pentru Registration Certificate (are doar NINo)
    Eu vreau sa aplic pentru Blue Card. Cum pot sa fac asta?
    Nu am gasit ce tip de formular imi trebuie, la BR 1 nu ma incadrez si nici la BR 6.
    Este necesar ca sotul sa aplice intai BR1 si apoi eu sau cum?
    Am citit si la ei pe site si aici pe forum si nu reusesc sa gasesc nimic clar.
    Am priceput ce acte imi sunt necesare si cum se face programarea. Dar ce formular trebuie sa completez si DACA sotul meu trebuie si el sau nu sa completeze asa ceva nu gasesc.

Va multumesc anticipat pentru orice tip de ajutor.
    J.

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    JJ, trebuie sa aplicati impreuna pe acelasi formular BR1.
    Sotul pentru YC ca aplicant principal, iar tu, ca dependent, pentru BC

13. J.J.

J.J. New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult.
    Maine am sa completez formularul si am sa revin cu intrebari. Tot nu gasesc unde sa bifez eu acolo dar intreb maine cu ele printate ca sa fiu sigura.
    O zi frumoasa iti doresc :)

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Retine ca tu ai dreptul s amuncesti legal in UK ca dependent.
    Acest drept este doar confirmat de acel "registration certificate". Unele persoane nu au mai scos Blue Card-ul (care este optional), folosind in schimb YC-ul sotului impreuna cu certificatul de casatorie si eventual o scrisoare de la un avocat sau de la UKBA in care se mentioneaza asta.
    Vezi http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -card-6398

15. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    ma apropii de 1 an de munca legal si imi trebuie iar programare.Am incercat telefonic dar nu raspunde nimeni si am mesajur de rigoare cu aplicati prin posta sau on line, deci stie cineva se mai fac programari telefonic?
    Am incercat si on line dar fara succes, deja ma gandesc la varianta prin posta dar e c-am lung timpul.Daca eu fac 1 an la sfarsitul lui august as putea sa trimit actele de pe acum, ma gandesc ca pana se proceaseaza fac anul, sau trebuie sa astept ?
    Tot odata daca trimit actele prin posta in cat tim imi dau inapoi pasaportul?
    Am tot citit dar sincer nu am gasit raspunsuri asa ca multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    -dans-

16. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0
    telefonic chipurile se fac , dar greu... pentru ca sunt suprasolicitati ( multi doritori, putine programari/zi), deci trebuie rabdare si nervi de otel. Prin posta dureaza undeva la 7-8 luni la momentul de fata. Pasaportul il vei primi cand vei primi si raspunsul insotit de actul dorit, adica la sfarsitul celor 7-8 luni de asteptare. Concluzia e ca poti trimite linistit, se va procesa abia in vara viitore, cand evident ai terminat de mult perioada ceruta.

17. Victoria S.

Victoria S. New Member

Trophy Points:
    1
    Stie cineva pe ce data s-a ajuns cu programarile?
    Va multumesc!

18. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat azi dimineata, au ajuns pe 7 septembrie !

19. danbog147

danbog147 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ma intreaba o cunostinta care vrea sa sune sa iti fac o programare dar nu stie exact ce sa le zica.

Ea vrea sa aplice ca dependent de sot(pentru blue card), el avand yellow card-ul ca self employed.

Intrebarea e : cand suna le zice ca aplica pt Br1 si trebuie sa zica si numele sotului? sau zici doar numele ei si Br1?

multumesc

20. ovinistor

ovinistor New Member

Trophy Points:
    0

Postby Dan » Jul 25th, '12, 12:59
    "JJ, trebuie sa aplicati impreuna pe acelasi formular BR1.
    Sotul pentru YC ca aplicant principal, iar tu, ca dependent, pentru BC"

Raspuns : Spune numele aplicantului principal , in speta numele sotului .

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page