1.1 C
London
Thursday, December 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. kristelle08

kristelle08 New Member

Trophy Points:
    0
    -hipno- Dragilor, eu am trimis formularul pe 14 martie la orele 00:22 si astazi am primit un mail de la ei, am programare pe 8 Aprilie. Sa speram ca totul va fi ok.

2. isilviu85

isilviu85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,eu am trimis vreo 3 mail-uri ,primul pe 10 martie si am fost sunat miercuri ,m-au programat luni 8 aprilie.

3. cgv070287

cgv070287 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut si Paste Fericit englezesc ;)

Sunt mai nou pe aici si as dori si eu ceva ajutor...
    Care este cea mai ieftina asigurare pentru yellow card student

Multumesc

4. beladan

beladan New Member

Trophy Points:
    0
    buuuuna

pe 28.03 am avut programarea la home office si atat eu cat si prietenul meu am primit yellow card!!!
    daca ai toate actele in regula chiar sunt super oameni la home office...zic asta deoarece au venit multe persoane cu dosarul incomplet si nu au primit yellow...la noi tipul zicea doar:that.s ok...that.s ok...ooo...thaaat.s ok!!! nu am omis nimic!!

anyway...va doreeeesc multa bafta in continuare...!!

5. euancuta

euancuta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor, sunt studenta si momentan lucrez 20 de ore pe saptamana, luna viitoare voi avea cel de-al 12 fluturas necesar pentru dosarul de blue card. Cand am aplicat pentru yellow am avut asigurare de la Aviva, dupa care am anulat-o. Intrebarea mea este daca imi trebuie dovada acestei asigurari, ea expira oricum luna asta. Sa imi fac alta asigurare sau nu imi trebuie pentru blue? Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un sfat , nu stiu cum sa procedez. Va multumesc mult!

6. bu11zeye

bu11zeye New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ancuta,
    Din pacate asigurarea este obligatorie. Ti-as sugera sa iti refaci asigurarea intrucat tie iti trebuie 13 fluturasi in felul acesta ai avea 2 luni de plata cu care sa dovedesti prin statement ca este activa.

7. Dudeea

Dudeea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, in curand am si eu programare la Croydon, ai putea sa-mi spui si mie ce acte ai avut la tine?
    Multumesc

8. cgv070287

cgv070287 New Member

Trophy Points:
    0

SI PE MINE MA INTERESEAZA ACEST SUBIECT

de ce acte ai avut nevoie?

9. nemesiscc

nemesiscc New Member

Trophy Points:
    0
    Pe 28.03 am avut programare pentru Blue impreuna cu logodnica mea si ne-au dat cardurile fara sa ne intrebe prea multe. Ea, din roz in albastru si eu din galben in albastru. Asigurarea medicala mi-au verificat-o, inclusiv data inscrierii si s-a uitat sa vada daca mai sunt inscris la ei in continuare. La fel si scrisoarea de la institutia de invatamant. Singura intrebare propriu-zisa a fost cand am inceput nivelul 1 si cand am trecut la nivelul 2. In rest, nimic.
    Felicitari celor care si-au luat cardurile pana acum.

10. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Hey, vad multi pe aici care au avut programare pe 28.03 , si eu tot atunci am avut programarea...am primit blue dupa un an de au pair. Cineva spunea ca sunt de treaba cei de la birou daca ai toate actele. Mie personal cel de la biroul 62 mi-a vorbit foarte urat. In rest dosarul l-am avut complet, familia nu a fost contactata telefonic pentru confirmare, desi se presupune ca vii aici ca au pair pentru a invata limba engleza, ceritificatul pe care l-am obtinut dupa cursul ESOL a fost considerat irelevant. Mult succes tutror care au o programare in Croydon si tuturor celor care inca se mai "lupta" sa obtina una.

11. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Hey, vad multi pe aici care au avut programare pe 28.03 , si eu tot atunci am avut programarea...am primit blue dupa un an de au pair. Cineva spunea ca sunt de treaba cei de la birou daca ai toate actele. Mie personal cel de la biroul 62 mi-a vorbit foarte urat. In rest dosarul l-am avut complet, familia nu a fost contactata telefonic pentru confirmare, desi se presupune ca vii aici ca au pair pentru a invata limba engleza, ceritificatul pe care l-am obtinut dupa cursul ESOL a fost considerat irelevant. Mult succes tutror care au o programare in Croydon si tuturor celor care inca se mai "lupta" sa obtina una.

12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ohoo...antonimul lui "de treaba" este "urat" ....conform postului de mai sus. (caci nenea de la 62 nu a fost de treaba, ci a fost urat). :lol:
    In rest, noroc bun pe mai departe.

D.P. 074

13. Cami18

Cami18 New Member

Trophy Points:
    0
    Seara buna,

A mai gasit cineva programare on line?? Incercarile mele par in zadar si ma gandeam ca poate cineva aici are niste sfaturi pe care le pot aplica in a obtine o programare online.

Va multumesc si va urez o noapte buna!
    :)

14. cgv070287

cgv070287 New Member

Trophy Points:
    0
    -
    SI EU MA CHINUIESC SA OBTIN O PROGRAMARE DE O LUNA DAR NIMIC -plans- -plans-

CE SA FAC ???? NU MERGE CU ONLINU' ASTA...PRIN POSTA ASTEPTI 5 LUNI -nu-stiu-

MULTUMESC

15. Krayzi3Bon3

Krayzi3Bon3 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor in general, pe 4 aprilie am fost cu sotia in Croydon pentru programarea obtinuta pe 21 Februarie online si a obtinut cardul albastru ca si dependenta de mine. Cateva idei pe care vreau sa le impartasesc, dupa experienta noastra:
    - Pana acum am tot citit pe forum ca dupa interviu ti se spune sa revii in 3 ore pentru raspuns, dar in ziua in care am fost noi, tuturor li s-a spus sa vina la ora 3 fix; noi avand programarea la ora 10, am avut deci de asteptat 5 ore
    - Tot personalul, incepand cu cei de la intrare care fac controlul de securitate, oamenii care te dirijeaza spre biroul la care trebuie sa ajungi si terminand cu ofiterul caruia ii prezinti actele la asa zisul interviu, sunt foarte de treaba si se poarta politicos, fac glume cu tine si te ajuta cu rabdare, contrar comentariilor pe care le-am tot citit pe aici. Singura conditie este sa ai dosarul in regula si toate actele necesare, iar formularul sa fie completat corespunzator. Sa va dau un exemplu: In momentul in care sotia mea avea interviul, in stanga ei era un bulgar, tot student, care uitase acasa un act important, iar ofiterul i-a pus aplicatia pe hold si i-a explicat ca toate actle sunt in regula dar ca are nevoie neaparat de acea hartie si ca daca poate sa se intoarca pana la ora 3 cu ea. La ora 3 cand ne-am intors si noi sa primim raspuns, dupa vreo 5 minute a aparut si respectivul bulgar cu hartia si a primit si el cardul.
    - Cea mai mare grija pe care am avut-o era ca asigurarea medicala a sotiei era din Romania, de la ASTRA, dar doar pentru faptul ca si sora mea a aplicat cu exact acelasi tip de asigurare si a primit yellow cardul. In orice eventualitate aveam la noi yellow cardul ei si asigurarea, pentru ca, ma gandesc eu, nu au cum sa ii accepte cuiva aplicatia iar altei persoane sa ii refuze, avand acelasi tip de asigurare. Dar nu a fost nevoie, nici macar nu a intrebat. Am mai citit undeva ca au mai fost persoane care au aplicat cu asigurari medicale din Romania, de calatorie, dar pe care, atentie, sa scrie la "Travel Purpose": Studies. Alte asigurari care sigur stiu ca sunt valabile sunt cele de la Raiffeisen si ING. In concluzie, parerea mea este urmatoarea: De ce sa platesti 30 lire pe luna pentru o asigurare din UK cand poti sa aplici cu una din Romania, atat timp cat este tradusa si legalizata. (pe a sotiei am dat 400 lei, adica aproximativ 80 lire pe un an de zile)
    - Concluzia si parerea generala despre oficiul celor de la UKBA a fost una buna, cu exceptia faptului ca a trebuit sa asteptam 5 ore pentru raspuns, iar in total in Croydon am stat 7 ore si nu prea ai ce face. Parerea mea este ca daca ai toate actele in regula si vorbesti frumos cu cel ce iti pune intrebari despre ele, nu sari cu gura ca melteanul sau faci scandal (pentru ca am vazut si pe cineva care a procedat astfel), atunci nu ai cum sa nu primesti mult ravnitul cartonas.
    Intr-adevar, alta poveste e cu obtinerea programarii...acolo sunt si eu de acord ca nu e corect ce se intampla.
    Daca este cineva care are o anumita intrebare despre Croydon, nu ezitati sa intrebati. Succes tuturor

16. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    cum sa fac dupa 12 sa incerc sa prind programare help

17. draculya

draculya New Member

Trophy Points:
    0
    Crstinikaaa ai putea sa incerci sa prinzi programare cu o luna maxim o luna jumatate inainte de cele 12 luni.
    Nu am mai intrat pe foumul asta de o luna, eram curioasa sa aflu cum mai decurg lucrurile...nimic interesant. Eu am trimis formularul ala pe 4 martie si nici o veste. Oricum actele le trimisesem deja prin posta pe 1 martie, nu am decat sa astept de acum in colo, nu ca nu as avea nevoie de amaratul ala de pasaport, dar nu am ce sa fac decat sa astept.

18. cristinikaaa

cristinikaaa New Member

Trophy Points:
    0
    am trimis actele prin posta dar e de durata vreau sa ma invete si p mine cineva cum sa incerc sa prind programare

19. kristelle08

kristelle08 New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, am avut programare astazi...am luat cardul colorat fara nici un fel de probleme. Cat am stat acolo, de ce am stat...sunt amanunte irelevante. Nu as vrea sa supar pe nimeni dar ideile astea cu " ...vorbeste frumos ca sa iti iei cardul" sau " nenea de la room 62 este rude"...sunt mituri de-acum. Personalul de la Home Office isi face datoria, nu zambeste pentru a face nimanui un favor, este vorba de etica. Pe care unii o au, iar altii nu. Ca si noi de altfel, nu-i asa? Cu mine au fost la fel de amabili astazi la fel ca in urma cu doi ani cand am primit un refuz. Deci, nu mai luati totul atat de personal. Puneti accentul pe dosarul ala, sa aiba ce trebuie. Si nimic in plus . Multa bafta !!!

20. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Imi vine sa sparg niste chestii...am avut 3 taburi deschise si am vazut 2 programari, pe 22 si 23 mai, pentru prima oara, nu ma asteptam sa fie asa scurt dau confirm si a durat prea mult si: orry, an error has occurred while processing your request.

To continue with an online application or appointment booking, log in to your customer account.

Otherwise use the "Continue" button below to start again.
    Ceva sfaturi pentru robotizare la etapa aia? parca roboform nu? am si un net de rahat noaptea...mai bine ma conectam de pe wi fi hotspot de pe tel...
    mor de draci...

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page