14.7 C
London
Tuesday, September 26, 2017
£1 = 5.24RON / €1.14 / $1.34

Noutate: Programare ONLINE in Croydon (II)

Discussion in 'EMIGRARE' started by Dan, Jul 11, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am facut partea a doua a topicului care se afla aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... oydon-2977
    Motivul topicului nou este - Cel vechi avea peste 100 de pagini si 3000 de posturi. Greu de navigat, ingreuneaza sistemul.

Pagina oficiala cu explicatii:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/

Rezumat:
    Cu rezervari la Croydon nu se ocupa nimeni.
    Sursele noastre ne informeaza ca programarile se fac doar personal, online / prin posta / telefonic

Informatii oficiale despre programari:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/about ... oservices/

Cateva informatii de pe site-ul nostru, pentru a evita intrebari inutile:
    Cum se completeaza BR1 - http://www.romani-online.co.uk/cum-sa-completez-br1
    Drept de munca in UK (valabil pana la inceputul lui 2014) - http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk
    Cine are nevoie de Blue Card - http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -card-6398
    Statutul de Self Employed - YC si Dependenti - http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk

Programarile telefonice:
    (Informatii culese din acest topic, de la utilizatori, deci NU sunt oficiale si nici garantate)

Numarul la care trebuie sa sunati: 08706067766

Ora la care trebuie sa sunati difera in functie de retea.
    Explicatie: Call center-ul se deschide la 8.54.00
    Skype face conexiunea in 1 secunda, asa ca trebuie sa apelati la ora 8.53.59
    Delight spre exemplu face conexiunea mai greu, asa ca ora recomandata este 8.53.54
    Alte retele fac aceasta conexiune in timpi diferiti, uneori depinde si de telefonul folosit.

Costuri:
    Difera in functie de retea, dar informativ: 10p/delight sau 11p+VAT/skype sau 20p-35p/Three sau 25p/lyca

Dupa ce ati obtinut legatura (se aude o voce care spune "thank you for calling...) apasati cat puteti de repede pe cifra 1.

2. jmthiphop

jmthiphop New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu inteleg un lucru. de ce se vorbeste de Croydon, daca pe actele care trebuie sa le trimiti scrie Sheffield (br1 si br3 care se vorbeste PEEESTE tot in acest site). Nu am gasit raspuns de aia intreb.

3. albertina25

albertina25 New Member

Trophy Points:
    0
    "Cu rezervari la Croydon nu se mai ocupa doar avocati sau agentii autorizate"

sa intelegem Dan ca si ceilalti au sanse sa obtina o programare fara a apela la aceste servicii? Albea spunea tocmai inversul acestuia lucru, sunt debusolata:)

4. jmthiphop

jmthiphop New Member

Trophy Points:
    0
    am aflat acum dupa cateva clickuri.

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ah, m-ai taxat repede :)
    Am corectat. Imi cer scuze pentru greseala.
    Am inteles ca se fac doar personal. Daca aveti alte informatii va rog sa le postati.

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Noutate:
    Am aflat ca exista persoane care fac programari (telefonice), mai exact suna 1-2 saptamani la prima ora, pana cand reusesc sa prinda o programare.
    As vrea sa va avertizez ca intermedierea este ilegala.

Orice firma/persoana care intermediaza programari pentru YC si BC face asta ilegal.
    Firmele care pot oferi "immigration advice" trebuie sa fie inregistrate pe una din aceste doua liste:
    Firme cu profit: http://oisc.homeoffice.gov.uk/how_to_fi ... _advisers/
    Non-Profit: http://oisc.homeoffice.gov.uk/how_to_fi ... _advisers/
    Firmele care ofera "immigration advice" si NU sunt pe aceasta lista, o fac ilegal.

7. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    La cele de mai sus, fac urmatoarele precizari:

It is a criminal offence for a person to provide immigration advice or services unless their organisation is registered with the Office of the Immigration Services Commissioner -OISC or they are a regulated solicitor, barrister or legal executive (or European equivalent).

Prin urmare, pe langa firmele inregistrate la OISC la care se face referire mai sus si care pot fi gasite la link-urile aratate, membrii urmatoarelor organisme profesionale sunt abilitati sa ofere consultanta in probleme de natura imigrationala:

The Law Society of England and Wales
    The General Council of the Bar
    The Institute of Legal Executives
    The Faculty of Advocates
    The Law Society of Scotland
    The General Council of the Bar of Northern Ireland
    The Law Society of Northern Ireland

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com

8. tojocky

tojocky New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Pana acum am citit cu atentie acest topic. Din pacate nimeni nu i-a in calcul plangerele noastre pe acest site.
    Pentru a posta o plangere accesati link-ul oficial:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/about ... complaint/

Daca ne vom scoate drepturile...vom avea success...fara a ne plange pe la colt.

Trec si eu prin acest process si nu am rabdat si am postat. Pentru a vea efect e putin doar sa scriu eu singur.

9. rosalinda

rosalinda New Member

Trophy Points:
    0
    deja am trimis si am primit ca raspuns faptul k "conform .... tu poti aplica online sau prin posta. ai dreptul sa te plangi doar daca au trecut mai mult de 6 luni de la depunerea actelor!" am incercat sa gasesc emailul dar sunt prea obosita si ocupata acum sa mai incerc. primesc o groaza de reclame si mi se umple de aiurea inbox-ul!

nici eu nu st ce sa mai fac. deja mi se expira si cele 4 luni de dupa curs. cred k in final va tb sa aplic prin posta:(((((((((((((((

10. tojocky

tojocky New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am avut rabdare si am aplicat prin posta. Acum dupa ce am primit job offer-ul am aplicat la urgentare... dar din pacate efectul nu vede.
    A avut cineva asemenea cazuri?

11. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Pe site vad ca au pana in octombrie data pe 2012, asta inseamna ca pana atunci e plin? daca incerc sa dau pe orice data zice ca nu sunt locuri libere

12. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    Pe ce data s a ajuns cu programarile la Croydon?

13. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Si eu am aplicat prin posta,dar pentru urgentare aplica angajatorul,nu tu.
    Tu trimiti plicul cu actele,dupa ce ajunge plicul la Sheffield,suni angajatorul si-i comunici sa aplice pentru urgentare(prin email,fax sau telefonic-de preferat email),eu asa am procedat si mi-au fost eliberate actele in 6 zile lucratoare.

14. tojocky

tojocky New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru a avea confirmarea la urgentare trebuia sa reaplic prin fax. eu am aplicat, nu angajatorul.
    Din pacate angajatorul a delegat un expert pentru imigrari care in loc sa-mi dea solutii imi zice sa astept doar.
    Voi reveni cu resultate cum le voi avea.

15. rosalinda

rosalinda New Member

Trophy Points:
    0
    ok... dar daca aplica un angajator tot pt part time munca e bn? adik eu am yc, dar am dreptul sa prim blue acum dupa 12 luni, dar vreau sa continui cu part time intrucat am de terminat ceva studii -nu-stiu- ... asta k sa stiu daca il deranjez cu rost pe patron.

multam,

16. dany_ingeras

dany_ingeras New Member

Trophy Points:
    0
    Pe ce data s au ajuns cu programarile la Croydon?
    Multumesc.

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cum anume ai "aplicat la urgentare"? Ce formular ai folosit?

18. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    tin sa precizez ca nu exista nici un formular ptr urgentarea cererei de eliberare a BC sau YC, angajatorul trebuie sa trmita prin fax si email o scrisoare prin care cere sa se urgenteze eliberarea actelor
    ce nu inteleg este motivul pentru care se merge atat de greu cu procesarea actelor si de ce poate sa dureze si pana la 8 luni; raspunsul de la ukba a fost foarte sec si la obiect de altfel si anume ca nu este "cica" decat o singura persoana care se ocupa cu actele si eliberarea lor.
    voi ce parere aveti?

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Da. E posibil sa fie prea putin personal pt procesarea aplicatiilor. Zicea cineva pe forum saptamanile trecute ca s-a mutat mult personal inspre departamentul pentru procesarea actelor necesare lumii care vor intra in UK pt Olimpiada...lume care aduce banul in tara.
    Speram....vom vedea daca e asa....doar dupa Olimpiada, daca se mai normalizeaza procesul sau/si daca se revine la un normal de maxim 4 luni.

Tapatalk / Galaxy S2

20. Danielsh26

Danielsh26 New Member

Trophy Points:
    0
    Merge la telefon , Mai greu dar merge ,eu am tot incercat de doua saptamini si azi am reusit ... Super happy

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page