20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

noul blue card din 20 iunie 2011 un pic confuz

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by mihaelaflorina, Aug 8, 2011.

1. mihaelaflorina

mihaelaflorina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Sunt au pair de aproape un an, am purple card si urmeaza sa aplic pentru blue card, am intrat pe siteul cu pricina si m-am uitat ce am de completat. Sunt un pic confuza la un anumit punct. Din cate am inteles din document, eu ar trebui sa completez in zona pentru Exempt from Worker authorisation, pentru ca am incheiat cele 12 luni necesare pentru a se ridica restrictiile de munca. Pe cand sa completez, la punctul acesta
    9.3.(a) Family members and those exempt from Worker Authorisation
    If you are applying as the Spouse or Civil Partner of a British National or a
    person settled in the United Kingdom

se cer acte care sa dovedeasca sederea timp de un an, printre care se cere si NHS registration. dar la acest punct nu am nici o casuta pe care sa o pot insemna, toate referindu-se la familie sau sot. Ma intreb acuma daca sa completez aici si sa fac rost de NHS registration sau sa ignor si sa trec direct la punctul

9.3(d) If you are applying for a registration certificate as a Bulgarian or
    Romanian national who has completed 12 months’ continuous lawful
    employment in the UK

unde mi se cere contractu( purple card) si scrisoarea de la angajator( familia).
    Din cate stiu ca au pair am nevoie sa trimit pasaport sau id, purple cardu,2 poze, contractu( purple card) si scrisoarea de la familie care sa confirme ca am stat un an legal. Oare conform noului BR1 trebuie sa trimit si NHS registration certificate? Nu stiu cum ar confirma asta ca am un an, pentru ca ma inscrisesem mai tarziu la doctor si mai degraba eu cred ca-i ajuta scrisoarea si contractu, dar nu vreau sa mi se refuze blue cardu pentru lipsa documentului. Oare ar trebui sa-l trimit? Multumesc.
    Asta e linkul la noul br1
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ormbr1.pdf

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe site mihaelaflorina!

E o mica greseala de tipar. "Family members and those exempt from Worker Authorisation" este titlul "capitolului" 9.3 detaliindu-se apoi pe fiecare categorie (a, b, c...). 9.3(a) trebuia trecut in dreptul "If you are applying as the Spouse...' punct cu care n-ai nici o legatura. Tu bifezi la punctul 9.3(d) casuta din dreptul "Letter from employer" adica scrisoarea din partea familiei cum ca ai fost au pair la ei timp de 12 luni incepand cu data eliberarii AWC-ului(pink card). Contractul se refera la un contract de munca in cazul celor ce au muncit ca angajati. Sau daca ai avut un contract intre tine si familie poti bifa casuta respectiva si sa atasezi contratul. Daca nu, nu. Pink card-ul nu e un contract ci un document care iti permite sa fii au pair la o anumita familie (e similar cu un permis de munca).

3. mihaelaflorina

Trophy Points:
    0
    Mersi de lamurire!
    M-as gandi si eu ca un document oficial si asa de important ar trebui sa fie redactat cat de cat inteligibil, nu sa ne faca si mai confuzi.M-am gandit eu ca o fi greseala, dar dupa asta m-am gandit ca e redactat de guvern si ar trebui sa fie perfect.
    Atunci ma gandesc ca nu mai bifez chestia cu contractul si le trimit oricum purple cardul, din cate am inteles, ar trebui sa-l trimit, asta fiind dovada maxima de sedere, nu?

4. find_aly

find_aly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna...eu sunt de o saptamana in Birmingham. Lucrez ca au-pair. Imi poate spune si mie cineva care sunt formalitatile ce trebuie urmate sa ma inscriu la Home Office-ul lor...sau cum se procedeaza? Multumesc.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si in guvern tot oameni lucreaza. Da, le trimiti si purple card-ul, ca nu mai ai ce face cu el odata ce obtii blue card. Atentie ca cele 12 luni sa fie numarate dupa data obtinerii purple card-ului (in caz ca ai inceput mai devreme de data respectiva).

L.E. find_aly rubrica 'Nou venit' si sectiunea 'UK de la A la Z' a forumului iti vor fi de mare ajutor. In primul rand vezi daca indeplinesti conditiile sa fii au pair legal ("Totul despre Au Pair') apoi vei avea nevoie de o scrisoare de la familie in care sa spuna ca vei fi au pair imediat ce obtii purple card-ul, completezi BR3, faci o programare la Croydon (in topicu-ul 'Noutate - programare online la Croydon" vei gasi informatii utile), te prezinti la interviu si daca indeplinesti conditiile obtii cardul.

6. mihaelaflorina

Trophy Points:
    0
    Hello.
    Mersi. Stiu ca nimeni nu-i perfect,dar puteau sa verifice si ei foaia. Stiu ca trebuie sa numar conform cardului, ca altfel aveam deja un an, daca nu le lua 2 luni sa mi-l trimita..Ar trebui sa gaseasca si ei o modalitate mai rapida de raspuns, ca sa nu asteptam cu stres, cu lunile.

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  8. mihaelaflorina

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, chiar imi mi-a trecut prin cap, numai sa nu cad rau, daca tocmai cam peste o luna cer si eu blue cardul... sau oi fi prea pesimista sau speriata la faza asta

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Da, stiu. Nu e vina ta, a noastra... Dupa 50-60 si ceva de ani de slefuit mentalitati dupa model(si unii slefuitori chiar nu vor sa se pensioneze, ba au si ucenici) e normal sa ne gandim ca am putea sa cadem rau. O societate normala are insa alte mecanisme. Dar incet, incet, invatam si lucrurile astea, nu-i bai. -asa-asa-
    Spor la completat formularul si fii demna, nu speriata! Tu vrei un document care sa-ti certifice un drept obtinut (ma rog, il vei obtine in curand) ca urmare a celor 12 luni de au pair, n-ai furat nimic, n-ai dat in cap nimanui, ca sa fii speriata.

10. mihaelaflorina

Trophy Points:
    0
    Da, ai dreptate cu mentalitatile. Din pacate m-au afectat destul de mult, de cand eram mica si-mi zicea maica-mea sa nu comentez sau sa protestez in caz de nedreptate ca cine stie ce oi pati.Frica asta indusa de comunism ce sa-i faci. Incerc sa invat si eu de la altii sa fiu mai indrazneata cu drepturile ce mi se cuvin, dar cred ca in esenta tot o sa ramana teama aia de autoritati.

Share This Page