20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nou venit - cont bancar, telefon etc.

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by mufa, Dec 30, 2011.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pentru început vreau să spun că am citit atît ghidurile, cît și majoritatea topicelor de pe aici. Dacă vreun răspuns la una din întrebările de mai jos se găsește prin altă parte, vă rog să mă îndrumați.

Peste mai puțin de 9 zile urmează să vin în Anglia, Londra. Pentru început voi veni singur, urmînd ca restul familiei să soseacă probabil peste vreo 3-5 luni. Dilemele mele ar fi următoarele:

1. Contul bancar. Din ce am văzut majoritatea băncilor nu au comision de nimic la conturile curente. În plus, am în România o rată în euro. Am văzut că cei de la Halifax au o taxă de 9.5 lire/tranzacție la plățile internaționale. Deschid la ei și cont în euro, schimb o parte din lire în euro și apoi le mut în contul din țară. Există vreo metodă mai ieftină de a face asta? Menționez că aș prefera să pot face toate operațiile, inclusiv cele din țară folosind doar IB (internet banking), recte să nu fiu nevoit să apelez la cineva din România.

2. Telefonia mobilă. Probabil nu voi vorbi foarte mult, dar sunt un utilizator înrăit de internet. În România cel puțin consum aproape 1Gb de pe mobil. Către ce operator mă sfătuiți să mă îndrept?

3. NINO: avînd în vedere că am atît permis, cît și contract de muncă, obținerea numărului respectiv ar trebui să fie o simplă formalitate

4. Pentru o familie cu 2 copii de 5 ani, care ar fi zonele ok de locuit? Jobul e în Hayes ceea ce înseamnă cam 15 minute cu trenul de la Paddington, chestie care îmi dă o libertate de mișcare destul de mare.

Mulțumesc anticipat.

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din experienta mea (pur personala)
    1. Barclays - cont personal cu card Visa Debit - fara comision de administrare sau alte taxe ascunse. Pentru tranzactii internationale este delicat, dar tot cei de la Barclays au un pachet special care contra unei taxe lunare fixe iti reduce mult costurile

2. Recomand Three - prepay (pay as you go) - costuri relativ mici pentru apelurile catre Romania, internet suficient [strike]si Skype nelimitat pe telefon. (am impresia ca nu se taxeaza nici twitter si alte cateva servicii populare)[/strike].

La 3 si 4 nu ma pricep :)

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @Dan:

1. Nu știu de ce, dar Barclays mi s-au părut scumpi. Oricum voi intra într-un sediu de-al lor să aflu mai multe detalii. Mulțam.

2. Sunt ok ca semnal/acoperire? Clar voi merge pe pay as you go, cel puțin la început.

4. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Mufa, daca o sa ai landline, sunt numere speciale de legatura, cu care poti sa suni cu 2-3 pence per minute pe landline in Romania, sau putin mai scump pe mobil.
    Daca nu o sa ai landline, se poate si de pe mobil.Eu am avut o cartela de la O2, si daca reincarcam cu 10 lire pe luna, imi dadea 500 de minute pe luna pe landline in UK.

Acele minute 500 pe landlinele foloseam ca sa sun la acele numere de legatura, un fel de centrala, iar creditul de 10 lire le foloseam ca si credit cand sunam prin numarul de legatura in Ro. 100 de minute vorbite in Ro pe fix ma ajungeau cam 2-3 lire, ceea ce zic eu ca e super bine.

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pe mine cel mai mult la Three m-a incantat faza cu Skype gratis. Adica suni de pe telefon skype to skype, se aude impecabil si nu consuma din internetul mobil.
    Ca acoperire nu am avut absolut nici o problema, nici cu calitatea sunetului, de fapt nu am avut nici o problema in nici o privinta.

6. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Eu cand eram in UK, am fost si pe la barclays ca sa imi deschid cont, dar mi s-au parut comisioanele putin mai maricele. Am avut cont la HSBC passport bank account se numea, numai ca imi lua comision de administrare lunar, dar pentru inceput a fost suepr bun contul ala, pentru ca nu mi-au cerut f multe acte, si procesul s-a desfasurat super rapid, fata de alte banci la care am mai fost sa ma interesez.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    iar pt sunat in ro merita mentionati cei de la lyca - mai ales de cand au dat tonul la reduceri si mentin 1p/fix si 3p/mobil.
    http://www.lycamobile.co.uk/lycamobile-plus-rates/en

pt net nelimitat ar mai fi si giff gaff, un operator virtual tot ca si lyca, folosind tot reteaua o2, dar chiar al O2ului! dar nu are skype-ul ca si 3 (care apropo nu l-a mai introdus chiar la toate telefoanele din oferta ca pe vremuri)
    http://giffgaff.com/goodybags

cat despre treaba cu nelimitat la net - asta trebuie citit si vazut ce inseamna la ei nelimitat. in uk exista o definitie si chiar limite pt asa ceva!!!

e bine sa ai cateva alternative pt ca in functie de locul unde stai un operator poate avea o acoperire mai buna sau mai slaba.

poti sa-ti faci chiar o idee daca stii codul postul ce antena e mai aproape, daca e 3G sau nu de aici http://www.sitefinder.ofcom.org.uk/search

8. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de o luna in UK si in prima zi, mi-am cumparat cartela Lyca cu 10 lire credit(cu telefonul meu

pe care l-am decodat). Am sunat fff mult aici, cat si ceva minute in afara si tot mai am credit. Nu

ma asteptam sa tina atat de mult. Acoperirea e destul de buna, locuiesc in Bristol, la vreo 2 km de

centru, probabil de-asta merge bine. In Spania, cu banii astia si la cat am sunat, nu ajungeam sa

vorbesc 10 zile, asa ca a fost o surpriza placuta.

9. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    E super atunci ...e bine de tinul minte cartela asta Lyca !
    Multumesc

10. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    1) Eu am la Lloyds si sotia la Braclays. Nici una nu are costuri de administrare. La Lloyds este mai ieftin sa faci transfer in cont din romania (10 lire), la Barclays parca 25. I-ati codul SWIFT si intereseaza-te ce comisioane sunt si la ce curs ti se face schimbul.

2)Pt UK iti recomand Giff Gaff (vezi la semnatura) iar pt a vb in Romania Lycamobile.

3) Daca ai tot ce-ti trebuie, ai dreptate, este doar o formalitate.

4) Sunt pe dinafara. Vezi ca era pe undeva paici un topic cu zone. Cauta-l poate gasesti ceva interesant pacolo.

Bafta!

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Giff Gaff pare o chestie faină. Am să verific și pe la alte bănci cursul de schimb liră/euro. S-ar putea ca diferența de 0.5 lire între Halifax și alte bănci să fie anulată de un curs mai prost.

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salut,
    Pt contul bancar eu am si la banca din Romania un cont in GBP si mai fac si in banca din Romania schimbul valutar,dar ai grija ca se face trensformarea intai in RON si apio in EURO,deci sunt 2 schimburi. In 2 ani o singura data mi-a fost mai bine asa la schimbul valutar, dar la unele banci sunt comisioane mai mici cand trimiti GBP bin UK decat daca trimiti EURO deja schimbati , Al doilea schimb valutat facut in RO ar putea fi mai mic decat diferenta comisionului, si atunci e mai ieftin. Nu stiu daca am stiut sa ma fac inteles,daca nu, voi incerca sa explic altfel. asa ca spor la calcule....
    Sarbatori fericite

13. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Serviciile de telefonie mobila sunt cam scumpe aici. Am inceput cu Pay & Go de la O2 si acuma am abonament de £25 la T-mobile. Internetul e inclus si nelimitat dar dupa 500m nu mai merge streamingul si downloadul, doar email si browsing. Eu nu am depasit niciodata limita deoarece am WiFi si acasa si la serviciu. Au si un extra cu 60 de minute internationale. Oricum nu poti sa iti faci abonament deoarece nu treci de credit check.
    Intra si tu pe site-uri sa vezi ce oferte au. Cei mai mari sunt O2, Vodafone, Orange si T-mobile.

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    dar in spania nu aveau si cei de la orange parca o cartela cu 1cent pe minut in ro?
    e drept ca pt sunatul pe mobil 3p de acum la lyca sunt super, dar pana nu demult au fost 14p, probabil cam ca in spania

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    marianfim: Mi se pare destul de complicat să mai deschid un cont GBP în România, iar acolo să fac 2 tranzacții valutare.

M-am mai uitat pe ici, colo. La Halifax n-am reușit să aflu nici cît costă un cont în EUR, nici care e cursul de schimb. La HSBC pare să fie un curs oribil, ceva de genul 1.10, iar NatWest schimbă cu 1.16, dar vor 5 lire pe lună pentru administrarea unui cont în euro.

Oare paypal nu merge? :)

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @Marian: momentan nu prea văd de ce mi-aș face abonament, ar fi bani rispiți. Pay as you go mi se pare opțiunea corectă.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cum adica sunt mai scumpe?

compara o extraoptiune de £10 (cam 12 eur) de la giff gaff 10 pounds goodybag - 250 mins, Ultd web, Ultd texts, Free to gg http://giffgaff.com/index/offer

cu o extraoptiune de la cosmote http://www.cosmote.ro/ro/content.aspx?s ... &cid=20585

Pentru că acum ai lunar:

1000 minute în Cosmote
    1000 de SMS-uri in Cosmote
    70 minute naţionale şi internaţionale
    70 SMS-uri naţionale
    1 GB trafic de date

totul pentru 10 euro credit/lună. La banii astia mai adaugi TVA, adica 12.4 eur.

deci la acceasi bani 70 min in ro / 250 in uk. restul nelimitat in uk. deci unde e mai scump?

daca vrei discutam la fel si la abonamente si asa mai departe... sa fim seriosi, UKul e cea mai ieftina tara din europa la telefonie mobila.

18. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Sapanta, nu stiu ce oferte avea Orange, ptr. era cea mai slaba la acoperire (comparand cu Movistar, sau Vodafone). Curios, aici internetul e foarte ieftin. Am avut contract la Vodafone 5 GB cu modem 46 de euro, lunar.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Bună treabă. Se pare că e mai ieftin să trimit GBP în România și să fac 2 schimburi valutare decît să schimb lire în euro în UK. Foarte ciudat.

20. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Daca aduc din ro un stick usb 3g ,este compatibil cu cartelele sim pt a avea acces la internet pe laptop? [7,2 mbps]
    Aici un modem ar fi 100 ron , am si modem de la rds (pe care l-as putea aduce). Acolo imi puteti spune un pret estimativ al unui stick usb 3g - lire?
    multumesc

Share This Page