16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NINO si Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by Alice Andreea, Dec 13, 2012.

1. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    As avea si eu 2intrebari sper sa fie cineva pe aici care stie sa-mi raspunda.
    In primul rand vreau sa va spun k lucrez k si au-pair de 1 an si 2 luni, am Pink Card si in Ianuarie aplic pentru Blue Card.
    Vreau sa aplic pentru NINO, am luat legatura cu Quickstart si vreau sa sun si la Jobcentre, cei de la Quickstart mi-au spus k neavand Blue Card sau Yellow Card si nelucrand ca si self employied pot sa incerc sa aplic cu Pink Cardul dar am sanse de 50% sa obtin NINO.
    Este mai bine sa astept sa ma angajez si dupa sa aplic pentru NINO? ( asta daca reusesc sa ma angajez fara...)
    In Martie as vrea sa ma mut la Londra dar cred ca o sa fie f.f.greu sa-mi gasesc loc de munca. Pers.cu care am vb de la Quickstart mi-a spus k odata ce am lucrat 12 luni legal nu mai am restrictii pe piata locurilor de munca si pot sa ma angajez fara probleme si fara BC, cica e de preferat sa aplic pt el dar nu este obligatoriu.
    Eu nu cred k este chiar asa,am vazut si pe site-ul de la Home Office ceva de genul asta dar vruiam sa vad ce parere aveti voi,dak avetii informatii legate de asta.
    Sper ca nu v-ati plictisit citind, este un mesaj cam lung ce-i drept, :D sper k se gaseste cineva pe aici care stie sa-mi raspunda.

2. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    poti incerca sa aplici cu purple cardul dar ai sanse minime sa obtii NINO. fara blue card sau yellow card nu poti obtine NINO. asa este de preferat este sa obtii blue cardul si apoi esti in regula. ideea e ca in practica oriunde vrei sa te angajezi o sa iiti ceara blue cardul deci e f intelept sa aplici de el. dureaza f mult acum dar macar ai actele acolo.

3. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Eu doar ce am fost la Jobcentreplus pentru NINo si mi-a spus tipul de acolo ca poti sa lucrezi fara NINo (in conditiile in care ai drept legal de munca - Yellow, Blue) timp de 6 luni. Asa ca fa-ti actele mai intai si ai timp suficient sa iti obtii NINo.

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Poate, dar plătești niște impozite de nu vrei.

5. diana.ab

diana.ab New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pt nino inainte sa mi trimit actele pt blue. Tot ca si au pair, mai aveam vreo 10 zile pana sa se implineasca alea 12 luni de munca cu purple card. L-am primit si tot de pe acest forum am aflat ca au luat si alte persoane care au aplicat la scurt timp dupa ce au primit purple cardul. Bafta!

6. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat deja pe 21 acum astept mi-au zis k dureaza vreo 4 sapt dar mi-au spus ca e posibil sa nu-l primesc fara Blue Card, acum ramane de vazut.

7. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    Ieri am primit si eu NINo la 3 saptamani dupa ce am aplicat.
    Multumesc tuturor pentru sfaturi. :D

Share This Page