21 C
London
Friday, August 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nino pentru sotie de Self-Employed

Discussion in 'NINO' started by CRISTINA3, Feb 8, 2011.

1. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA!
    Am cateva nelamuriri si v-am scris in speranta ca ma veti ajuta cu niste raspunsuri.
    Sotul meu este self-employed si,din cate am citit,asta im da drept de munca automat,fara a mai fi necesar blue card-ul. Intrebarea este daca pot sa obtin NINO pe baza statutului sau.
    Adica, eu ma gandeam sa merg la interviu cu UTR-ul sau,certificatul de casatorie si dovezi de identitate si de adresa. ce spuneti? e in regula?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ai perfecta dreptate. Atentie, sotul sa fie cu taxele la zi si tu sa poti dovedi ca e activ ca SE, adica invoice-uri, statement bancar, etc.

3. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Mare noroc au sotiile noastre cu sotii SE sau viitor SE, cazul meu. -asa-asa-

4. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    eu si sotzul meu suntem amandoi self dar nu avem activitate:(((.eu sunt self din 2008 dar nu am dat la nimeni invoice pt ca nimeni nu a vrut,deci am lucrat ilegal.sotzul s0-a inregistrat de cateva luni dar nu ave activitate:(.sa intzeleg ca daca unul din noi renuntza la statutul de self celalalt are drept de munca ca dependent(fara blue card ,si asta in cazul in care convingi angajatorul)???si cel care ramane self trebuie sa activeze clar nu?
    chiar ma gandeam sa inchid self-ul ca oricum nu am activitate,pt ca nu am gasit nimik de munca si platesc taxele degeaba din 2008:(.

5. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    de ce nu aplicati pentru blue card? sotul tau ca dependent de tine sau invers. numai ca cel care aplica trebuie sa-si demonstreze statutul de self-employed. spunea cineva pe forum despre anunturi care sa demonstreze ca iti faci reclama, gen fluturasi, anunturi in ziar sau pe site-uri.

6. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    Ai fost la interviu?
    Cum a fost?
    Poti sa ne spui cand primesti raspunsul?

7. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Doice,
    Am fost numai ca intre timp imi venise blue cardul si nu am avut probleme. Oricum imi pregatisem o multime de acte ale sotului in cazul in care nu ajungea,dovezi ca imi caut de munca si mai printasem un paragraf de pe site-ul celor de la UK Border cum ca dependentii de self employed nu au nevoie de blue card pentru a incepe munca. Eu cred ca merita incercat chiar si fara blue card, chiar in scrisoarea ce insotea blue cardul era scris ca nu avem nevoie de cardurile asta ca si sotii de self, nu mai stiu exact dar daca te intereseaza, o sa-ti spun exact contextul, nu am la indemana scrisoarea acum.
    Cunosc cazuri in care au obtinut nino fara blue card, au lucrat 12 luni si au aplicat pentru cele definitive,deci imposibil de obtinut nu cred ca e.

8. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult.
    Noi am reusit sa prindem o programare in Croydon pt sotul meu dar eu inca nu am reusit sa ma programez. El are programarea pe 8 aprilie si eu as fi vrut sa incep munca mai devreme de atat.
    O sa incerc cel mai probabil saptamana viitoare sa merg la JobCenter.

9. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Doice,
    Sotul tau este self-employed? Tu nu aplici ca si dependenta de el? De ce trebuie sa faceti 2 programari? Sotul tau este aplicatul si pe tine te trece la membrii de familie, el obtine YC si tu BC. Sincer, nu cred ca e nevoie de 2 aplicatii. Noi am trimis actele prin posta, sotul pentru YC si eu pentru BC. El a fost aplicantul principal si pe mine m-a trecut la membrii de familie. E acelasi formular indiferent de metoda prin care aplici si nu pot sa inteleg de ce ar fi nevoie de 2 programari. A spus ca are dependenti cand a facut programarea?
    Mai cauta in forum si o sa gasesti discutii referitoare la asta.

10. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    Da, a spus ca are dependenti cand a facut programarea si i-au spus ca nu au decat o programare disponibila. Dependentul trebuie sa aiba programare proprie dar am mai citi pe site ca au mai incercat si altii ca mine :)
    Adica te duci, dai cu "saru' mana" si speri sa nu se lege nimeni de tine.-nuuu-
    Sa speram ca o sa dea rezultate.-ras4-
    Eu inca nu am reusit sa-mi fac programare desi am tot incercat online. De luni o sa incep din nou sa sun.

11. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost ieri la JobCenterPlus si tipa de acolo a fost foarte draguta, a completat un formular, s-a uitat peste facturile sotului, peste contracte, peste scrisorile de recomandare...etc
    A notat tot, mi-a zambit si mi-a zis ca atata timp cat nu pot sa aduc si Blue card cererea nu o sa-mi fie aprobata.
    Mi-a explicat sa stie cat de nedrept este dar ei doar completeaza actele si apoi le trimit la Glasgow unde cererile sunt procesate. Pentru o cerere ca a mea, conform procedurii lor, este oblicatorie prezenta blue card pentru a fi aprobata.
    O sa primesc raspunsul negativ in maxim 4 saptamani :)

12. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau! Chiar e nedrept... Cu programarea pentru blue card ce ai facut? Ai facut si pentru tine sau o sa mergi cu sotul?

13. Flori_a

Flori_a New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Doice, mai exact ce acte ai avut cu tine la interviu? Cred ca te pot ajuta cu niste sfaturi, dar nu am inteles prea bine: ai aplicat pt NINo in calitate de sotie de self?

P.S. Eu am obtinut NINo fara sa am B.C., in baza selfului sotului meu si a unei scrisori din partea unei agentii care mi-a oferit un job. La primul interviu am fost si m-au refuzata, asta pt ca am dat peste o tipa total dezgustata si ''atotestiutoare'' care a refuzat sa faca copii dupa actele mele,pe motiv ca este ea sigura ca nu iau NINo fara B.C. Am facut plangere, in max. 10 zile am primit raspunsunl negativ - evident-, m-am reprogramat, am mers la un nou interviu, de data asta persoana cu care am vb a colaborat si a fost f draguta. Desi mi s-a spus si a doua oara ca este posibil sa nu primesc NINo, in 10 zile am primit raspunsul afirmativ, uramand ca acel card sa fie eliberat in 4-6 sapt. Angajatorului i-a fost suficienta scrisoare prin care mi se confirma atribuirea numarului si care este acela.

Ce pot spune cu certitudine: NU cei de la JobC, care iti verifica actele si fac copii, hotarasc dc iei NINo sau nu!!! Ei sunt simpli functionari care au obligatia sa completeze IMPREUNA cu tine formularul si sa faca copii dupa documentele aduse, evident, daca sunt in regula. Ca se hazardeaza in a ''prezice'' raspunsurile, asta e alta treaba si chiar nu stiu de ce fac asta.

Sper ca te-am ajutat cumva, oricum, nu pune 100% baza pe ce ti-au zis la JobC, daca ai avut actele de rigoare, raspunsul poate fi tot atat de bine si pozitiv. Mai depinde si cum a fost completat formularul de catre functionarul respectiv.

Bafta!

14. Doice

Doice New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat ca sotie de self-employed, asa cum se numeste topicul.
    Nu am avut scrisoare de la angajator pentru ca inca nu am loc de munca si cred ca pana reusesc sa-mi gasesc o sa am si blue cardul luat (am programare pe 21 aprilie) asa ca nu o sa mai fie nici o problema.
    Stiu ca nu cei de la JobCenterPlus hotarasc, asta am scris si eu.

15. kristinuz

kristinuz New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai ce a sunat sotul sa im faca programare pentru NINO ca si dependent de el(el fiind sef-Employed).Cei de acolo i-au facut programare dar au zic ca nu se poate aplica ca si dependent ca nu am voie....cum asa ?ma poate lamuri cineva -ras4- ?
    Multumesc frumos!!!

16. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    Kristinuz ai mai sunat sa faci programare pentru nino?
    M-ar interesa si pe mine daca ai mai sunat si daca ai fost la interviu.Eu incerc sa obtin o programare la Crydon pt.|Q| blue card dar pe zi ce trece acest lucru devine imposibil.
    Daca a fost cineva fara BC la Nino imi poate spune si ce acte a avut la el? -nu-stiu-

17. marideea

marideea New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand vreau sa multumesc celor care au postat ca au obtinut nino ca dependet, fara a avea blue card...adevarul e ca daca nu ar fi acest site nu am sti foarte multe dintre drepturile noaste..
    Pe 15 am si eu programare la nino ca dependent de self employed.actele pentru yellow sot si eu BC le-am trimis prin posta.am trimis mail la UKBA si mi-au raspuns ca am drept de munca fara a avea cardul printat....afland ca am voie sa lucrez am fost la agentii sa imi caut de munca...norocul meu a fost ca la una din agentii mi-a spus ca pot lucra 30 de zile fara nino -da-da- ...intre timp deja am inceput sa lucrez...Acum intrebarea mea este : cand ma prezint la nino e bine sa fiu deja angajata si sa ma prezint cu foaia de la agentie cum ca sunt inregistrata cu ei, si sa pui si payslips....sau sa ma prezint doar cu o oferta de munca?
    Oricum o sa va tin la curent pe parcurs... -hipno-

18. kristinuz

kristinuz New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost azi la interviu si mi-a acceptat aplicatia ca si dependent de sotul meu .Nu a vrut in schimb sa imi faca copii la toate actele ca cica sunt prea multe ...Astept acum sa vedem ce raspuns ne dau...Oricum sotul are programare la Croydon pe 15 martie si incerc si eu sa merg cu el chiar daca nu am programare -ras4- poate cine stie am noroc -da-da-

19. bobsonx

bobsonx New Member

Trophy Points:
    1
    Da-ne si noua linkuri catre site-urile unde ai citit ca un dependent de self-employed are drept de munca automat fara blue card. Ne-ar ajuta pe multi dintre noi, daca aceasta informatie ar fi si adevarata.
    Pare un pic inutila aplicatia de blue card de dependent la Home Office daca chiar scrie pe vreun site oficial asa ceva.
    De aceea as avea ceva indoieli ca ceea ce ai citit este veridic.
    Multumesc anticipat.

20. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,am obtinut aseara o programare la Crydon,ca dependenta de sotul meu.As dori sa stiu daca la interviu trebuie sa vina si el cu mine?El are deja yellow card si mi-am facut doar pt mine programarea.

Share This Page