5.9 C
London
Friday, January 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NINO doar cu pasaport?

Discussion in 'NINO' started by vasilescu, Jan 29, 2015.

1. vasilescu

vasilescu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Sunt nou venit in UK, doar cu pasaport.

Datorita circului birocratic britanic, nu pot obtine un proof of address si nici cont bancar, precum si alte documente.

Vreau sa stiu daca au fost recent oameni in pozitia mea care au APLICAT si PRIMIT NINO.

Daca ati aplicat si nu ati primit, nu ma intereseaza. Daca imi sugerati alte documente care oricum nu le pot obtine, nu ma intereseaza. Daca aveti alte comentarii, mai ales cele inutile, nu ma intereseaza. Nu va obositi. Vreau doar sa stiu daca a fost un om sau mai multi in strict in situatia mea care a obtinut NINO.

Va multumesc anticipat si ma scuzati de deranj!

2. beyourself

beyourself New Member

Trophy Points:
    0
    daca esti arogant si jegos , nu ne intereseaza. Daca vii de la coada vaacii , nu ne intereseaza. daca esti sfertodoct, nu ne intereseaza. . daca te crezi mare destept si toti crezi ca sunt responsabili sa ti suporte arogantele, nu ne inttereseaza. daca nu stii sa dai un telefon la nino , nu ne intereseaza. daca nu rascolesti netul care e plin de informatii despre nino ... !

3. fremendune

fremendune New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

ma intereseaza si pe mine subiectul. Voi pleca pe 24 feb in Londra dar avand in vedere ca voi sta la o ruda nu voi avea proof of address.
    Se poate doar cu pasaportul? Zicea cineva pe forum ca sa schimbi permisul, dar pentru aia e nevoie sa stau 180 de zile sau ceva de genul asta.

Mersi mult!
    Alex

4. bodeauxx

bodeauxx New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa mergi doar cu pasaportul fara nici o problema (eu am fost in octombrie) .... si permisul poti sa-l schimbi .. nu iti trebuie 180 de zile... la card tahograf e ceva specificat dar chiar si pt ala se poate aplica mai devreme de 180 de zile...

5. alexduda

alexduda New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg ce definesti tu ca fiind "circul birocratic britanic". Au reguli, le respecti e ok- nu le respecti, ai probleme. Sunt foarte putine situatiile neclare si interpretabile, chiar si pentru alea au reguli interne pe care tu probabil nu le vezi dar ei le stiu si trebuie sa le respecte.

Dovada de adresa e foarte simpla- unde stai roaga-i sa te adauge la un bill (electricitate, gaz, council tax). E posibil sa nu iti trebuiasca acum (la NINO), dar sigur la un moment dat o sa iti fie necesara- la deschiderea unui cont bancar cu siguranta.

6. vasilescu

vasilescu New Member

Trophy Points:
    0

Prietene, daca puteam sa obtin un bill, nu mai veneam aici cu intrebarea asta. Faceam cont bancar, cu un statement obtineam o dovada de adresa,cu aia si o aplicatie la job center ma duceam dupa NINO, viata faina. Dupa cum am spus, acte nu pot obtine, de doua luni tot incerc. Dar pe net sunt suficienti oameni care si-au deschis un cont bancar doar cu NINO. Dar ca sa am NINO imi trebuie proof of address, ca sa am proof of address imi trebuie cont bancar, pentru cont bancar imi trebuie NINO. Si circul birocratic britanic continua.

Buba e ca pe gov.uk mentioneaza clar ca pentru NINO trebuie sa-mi dovedesc rezidenta, si pe numeroase surse online de romani vs birocratie engleza sunt oameni care au aplicat fara proof of address si tot asteapta NINO de luni de zile fara success.

Intrebarea, din nou, e foarte simpla: a aplicat si obtinut cineva NINO doar pe baza de pasaport? Ca sa simplificam raspunsurile care le caut sunt DA sau NU. Chiar nu vad ce e asa de complicat la intrebare, dar pana la urma, ce stiu eu? Sunt doar un biet sfertodoct arogant de la coada vacii.

7. vasilescu

vasilescu New Member

Trophy Points:
    0
    Da, un telefon la baietii de la NINO si treaba e clara: Fara POA nu ofera servicii. Cu alte cuvinte, fara un proof of address nu se poate obtine NINO. Si circul birocratic continua.

Aviz amatorilor si multumesc "expertilor". Doamne fereste sa apelezi la ajutorul romanilor. Oi fi eu un sfertodoct arogant de la coada vacii, dar macar analfabet nu sunt.

8. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Vasilescu, ‘circul birocratic britanic’ exista doar in cutia ta craniana… de ce iti trebuie POA ptr aplicatia de NINO daca POA nu reprezinta o cerinta mandatorie?... iti trebuie doar act de identitate…

RO niciodata nu a dus lipsa de fitilisti si exhibitionisti in UK… ti se cer cinci pagini la o aplicatie, dar ‘maria ta’ depui un camion de documente… faci apoi pe eroul pe forum ca ai obtinut statut in UK doar in schimbul unui camion de documente…

Atitudinea ta aroganta pe un forum public in care dai preventiv cu flit din prima postare celor care nu discuta la obiect te pune intr-o lumina proasta…

Iti doresc un singur lucru… experienta in UK sa te aduca pe drumul cel bun…

9. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost la interviu pe 24 noiembrie , aveam deja permisul de conducere de UK dar nici macar nu m-a intrebat de POA doar CI si Pasaport au vrut si adresa au luat-o de buna cum s-ar zice pe cea declarata la programarea telefonica si sotia mea a fost la interviu pe 6 ianuarie fara POA si la fel . Mie mi-a venit in 3 saptamani , ei in 7-8 zile .

10. Mirela13

Mirela13 New Member

Trophy Points:
    0
    AJUTOOOR!!! pot obtine NINO fiind in Romania acum ??
    Vreau sa ma inregistrez pe HCPC sa pot profesa in uk, ca asistenta sociala..si nu ma pot inregistra fara NINO....
    nici nu stiu de unde sa incep....
    :-(

11. Sayd

Sayd New Member

Trophy Points:
    0
    Ai nevoie de o adresa din UK. A unei cunostinte sau o locatie care iti permitd sa primesticorespondenta(eventual gazda). Suni la numarul 0345 600 0643 de luni pana vineri intre 9 si 17 si te programezi la un interviu.. le dai adresa de mai sus si te prezinti la interviu cu scrisoarea primita de la ei si pasaportul. Sustii interviul si astepti sa-ti ajunga scrisoarea cu NIN. Succes

12. Alina Ungureanu

Alina Ungureanu New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua, sunt noua pe aici si imi cer scuze daca scriu unde nu trebuie..
    Momentant lucrez ca manager vanzari in Bucuresti si intentionez ( din motive financiare si personale ) sa merg la munca in UK.
    Daca se poate rog niste sfaturi pentru o persoana incepatoare in acest capitol ( ca si mine ) referitor la documentele necesare pentru angajare si de asemenea daca stiti vreo agentie imobiliara sau pe cineva care ofera cazare in Londra.
    Multumesc anticipat pentru ajutor;

13. Ana brasoveanu

Ana brasoveanu New Member

Trophy Points:
    1
    Buna, sunt in uk demult si am atestat de interpret. Situatia ta este tipica si sunt cateva variante disponibile. Sa imi dai un telefon la numarul 07448867939 si iti zic exact ce e nevoie. O zi buna, Ana

14. Ana brasoveanu

Trophy Points:
    1
    Trebuie sa fii aici in persoana, dureaza in jur de 2 saptamani. Pt mai multe detalii suna la numarul 00447448867939

15. Ana brasoveanu

Trophy Points:
    1
    Buna, se poate sa obtii proof of address simplu. Suna-ma la nr 00447448867939 si iti explic procedura

Share This Page