18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NI si Self Employed un cerc vicios

Discussion in 'NINO' started by Corina1985, Jan 11, 2010.

1. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand va rog sa nu imi sariti in cap pentru mesajul urmator dar anumite lucruri trebuie clarificate…

Cei care lucreaza ca si “self employed” in job-uri ca si hoteluri, restaurante, etc. nu sunt de fapt “self employed” nici din punct de vedere legal si nici fiscal. Cu alte cuvinte este angajare ascunsa, aceasta este si motivul multor refuzuri la Job Centre. Ca si cleaner cu macar trei – patru client esti “self employed” dar daca esti camerista la hotel si mergi la lucru in acelasi loc si faci acelasi lucru cu cineva care este angajat in toata regula nu esti “self employed”.

Din punct de vedere fiscal angajatorii ar putea fi amendati pentru ca nu platesc contributiile angajatorului la NI (13.8% din salar) si de aceea multi prefera sa va dea oar suma neta si sa va ia taxele pentru a nu fi prinsi in offside de HMRC. Dar inca pot fi prinsi in offside de Home Office.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    As mai adauga ca ce cca 2 ani nu mai exista romani self emploted in hotelurile din Londra. Nici cameriste, nici altceva. Trebuie musai drept de munca full time (blue card). In cleaning poti lucra self doar prin intermediul unei firme, sau direct cu clientii (nu hoteluri).

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    OK, poate ca exemplele pe care le-am dat nu sunt chiar cele mai bune insa sunt convins ca exista destul de multe persoane care lucreaza ca si "self employed" dar de fapt sunt angajati.

Dar la urma urmei este si vina Home Office-ului pentru ca permite acest lucru desi este greu sa il interzici. Trebuia sa nu puna restrictiile astea afurisite si era fericita toata lumea.

4. Anonymous

Anonymous Guest

Salut pe Lancelot , Topi , si Albea , ca va vad online.
    Tin sa va contrazic. Sunt "self employed" in hoteluri si restaurante in continuare. Sunt si "subcontractori" ca si "self" fara a avea NIN macar.
    Despre contabili , Lancelot , pot sa-ti spun ca au facut o sursa de venit frumoasa din a da scrisori pt NIN. Am auzit (adica am auzit contabil , nu vorbesc din auzite) de sume ce variaza intre 20 si 100 de lire pt asa o "comoara" de scrisoare.

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as zice ca problema cea mai serioasa e cadrul legal. Anumite munci pur si simplu nu sunt susceptibile de a fi desfasurate in varianta asta, prin urmare sunt niste "angajari mascate".
    In multe tari, activitatile care pot fi desfasurate in modalitatea SE sunt reglementate prin lege si se se specifica exact cu sectoare si denumiri care sunt acestea.
    In Uk, orice se poate desfasura ca si "self employed"; iar apoi oamenii se duc sa ceara NIN si Jobcenter-ul zice ca de fapt nu is SE "autentici"...dar atunci de ce nu reglementeaza ei situatia(ma rog nu Job center-ul, ci guvernantii)?
    Adica daca legea imi permite sa fac SE la curatenie, trebuie eu sa ma "autocenzurez" si sa-mi pun problema "stai ca de fapt eu is un angajat mascat, nu pot sa ma duc sa desfasor activitatea asta"...de ce? Asta in conditiile in care SE de multe ori reprezinta unica varianta pentru multe persoane...

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    John... daca un hotel are doua cameriste care fac acelasi lucru, sunt platite cu aceeasi suma pe ora, una e englezoaica cu contract de munca, alta e romanca "self employed", din punct de vedere legal si fiscal si romanca este angajata, doar ca ea este "la gri" (adica este platita i se iau taxe din salariul brut dar de fapt nu are drept de munca).

De pe site-ul HMRC...

As a general guide as to whether a worker is an employee or self-employed; if the answer is 'Yes' to all of the following questions, then the worker is probably an employee:

Do they have to do the work themselves?
    Can someone tell them at any time what to do, where to carry out the work or when and how to do it?
    Can they work a set amount of hours?
    Can someone move them from task to task?
    Are they paid by the hour, week, or month?
    Can they get overtime pay or bonus payment

If the answer is 'Yes' to all of the following questions, it will usually mean that the worker is self-employed:

Can they hire someone to do the work or engage helpers at their own expense?
    Do they risk their own money?
    Do they provide the main items of equipment they need to do their job, not just the small tools that many employees provide for themselves?
    Do they agree to do a job for a fixed price regardless of how long the job may take?
    Can they decide what work to do, how and when to do the work and where to provide the services?
    Do they regularly work for a number of different people?
    Do they have to correct unsatisfactory work in their own time and at their own expense?

Mai multe detalii aici: http://www.hmrc.gov.uk/employment-status/index.htm#1

Cat despre contractori.... compania la care lucrez are contractori pentru ca e mai usor sa apelezi la un contractor sa instaleze echipamentele produse in Scotia de exemplu daca el locuieste in Glasgow decat sa trimiti un inginer din sudul Angliei unde e bazata compania. Dar contractorul primeste o suma fixa indiferent ca instaleaza echipamentul intr-o ora sau intr-o saptamana.

Dar camerista de la hotel nu e contractor.

Cat despre contabili... nu exista nici un contabil care sa iti GARANTEZE obtinerea de NINO.

Adelaide...

Ceea ce face Job Centre este sa mai cearna ce nu poate opri Home Office. Cu alte cuvinte, romanii au nevoie de blue care ca sa lucreze legal in UK. Cei care nu au blue card incearca pe ruta self-employment-ului dar de fapt ajung sa faca munca la negru pentru ca de fapt nu sunt self employed.

7. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Mai e un aspect in legatura cu self-employed vs employed. Costurile per cap de angajat sunt mult mai mari decat cu self-employed, si nu numai NI. Firma trebuie sa iti dea aceleasi beneficii ca celorlarlti angajati (pensie, asig sanatate, etc). Apoi, e mai dificil de dat afara un angajat decat un self-employed. Din cauza asta, unele firme prefera sa lucreze cu SE - insa din fericire (sau ma rog, in cazul romanilor si bg din pacate)- legea le restrictioneaza felul in care pot lucra cu SE. Din cauza asta romanii si bg sunt intr-o situatie nasoala, pentru ca unele firme prefera sa nici nu se complice cu SE, iar in calitate de angajati nu ii pot lua pe ro si bg pentru ca UKBA nu le da drept de munca.

Acum multi ani am fost exact in situatia de care zice Lancelot, dar nu aici in UK ci in Canada. Am inceput ca self-employed (desi realitatea era ca eram de fapt angajat, nu aveam nici un control asupra muncii si lucram la sediul firmei cu 'uneltele' lor) - si nu pentru ca nu as fi avut drept de lucru ca angajat, ca aveam, ci pentru ca asa voia firma.

Dupa un an, mi-am reinnoit contractul de prestari servicii cu ei, desi eu as fi vrut sa ma faca angajat permanent. Am acceptat in principal pentru ca plateam mai putine taxe. In al 3-lea an am devenit angajat permanent dar in sezonul taxelor am primit o scrisorica de la Revenue Canada (echivalentul HMRC) cum ca firma cu care lucram a fost auditata si ca m-au reclasificat retroactiv pe anii trecuti ca amploaiat, si ca datoram statului cateva zeci de mii de dolari in taxe (eu fiind SE evident imi dedusesem cheltuieli la taxe).

Firma a fost amendata (din fericire nu si eu) si a platit nu numai amenzile mari (ca nu eram singura in situatia asta) ci si taxele din urma. Si, pentru ca au facut toata treaba in cunostinta de cauza, le-am cerut celor de la firma sa plateasca si taxele deangajat pe care le datoram eu retroactiv... ceea ce au si facut - mi-au dat un "bonus" cu care le-am platit.

8. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    p.s. Eu, daca as fi in situatia asta de SE aici in UK, as deschide un Ltd in loc sa operez ca sole trader. Am senzatia ca e mai "clear cut" treaba si mai usor de argumentat celor de la UKBA si HMRC ca esti intr-adevar SE, chiar daca dpdv contabil e mai complicat sa operezi ca Ltd decat ca sole trader.

9. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Nu sunt sigur daca am inteles bine.. cand depui actele pentri NIN iti trebuie si contul bancar ??

Multumesc !!

10. suporteru

suporteru New Member

Trophy Points:
    0
    Parker,stii mai multe despre asta?Care este avantajul si dezavantajul sa deschizi un LTD?Ce taxe trebuiesc platite?Dar pentru sole trader?

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Este un topic "sticky" pe aria de Self Employment care specifica clar taxele pentru Ltd si pentru Sole Trader. Tot pe aria aceea am scris de avantajele si dezavantajele celor doua forme de self employment, asa ca ia lopata si apucate de sapat :)

12. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru asta ai nevoie de un contabil, vezi Lancelot :)

Eu m-am referit strict la obtinerea NIN/YC etc.

13. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Se poate aplica pentru NI si fara cont bancar ??

14. suporteru

suporteru New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc baieti!

Share This Page