4.6 C
London
Tuesday, September 25, 2018
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NHS vs Sistemul Medical din Romania

Discussion in 'SANATATE' started by Radooo, Jun 22, 2013.

1. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Am observat ca exista frecvent discutii pe tema diagnosticului/tratamentului medical/chirurgical in UK vs RO. Unii dintre noi recomandam cu placere NHS-ul, altii recomanda o "excursie" in tara. Pe ce ne bazam cand dam un sfat sau luam o decizie? Ce standarde si ce astepari avem? Care sunt plusurile si minusurile celor 2 sisteme de sanatate din pct vostru de vedere?

2. Dr. Evil

Dr. Evil New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Gasser
    S-a mai discutat in vreo 2 topicuri, cred.

3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar in mai multe cred, dar in general offtopic. Poate reusim sa punem informatiile cap la cap aici.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai e simplu de clarificat. Trebuie sa fie pe undeva vreo statistica cu speranta de viata. Poate vine Sapanta cu un link.

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca tin minte ca era un topic chiar pe tema asta.... cand am vazut titlul am crezut ca a adaugat cineva ceva la topicul vechi.

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, eu unul nu-l gasesc...Daca exista, il rog pe Dan sa mute discutia acolo.

7. Speedy.

Speedy. New Member

Trophy Points:
    0
    salut

eu sunt inca in tara dar tare m-ar interesa ce aveti de spus; nou sau mai vechi :)
    dupa ce-am frunzarit forumul am ajuns la concluzia ca problemele de sanatate urgente sunt tratate mai prompt si mai bine iar celelalte mai rau ca in RO ..mai mult timp, mai multa alergatura etc

8. Anonymous

Anonymous Guest

Re: operatie de amigdalite in uk

@ choice, m-am nascut si am crescut intr-o familie jumate cadre medicale si jumate cadre militare. M-am insurat acu multi ani, cand tu mergeai in picioare pe sub pat, cu un cadru medical. Am colegi ajunsi medici, prieteni, etc. Cunosc sistemul si de stat si privat foarte bine. Eu nu spun ca e mai bun decat cel de aici, dar nu e cel din epoca de piatra de care vorbesti tu.
    Poate instrumentele folosite la conceperea ta si la nasterra ta erau expirate si nesteriliate ! Pe bune, hai sa ne ignoram reciproc, ca nu am nici cel mai mic motiv sa-mi cresc numarul de cunoscuti cu specimene ca tine!

9. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.

Chiar de ar fi aceeasi calitate a serviciului( ma indoiesc) si aceeasi calitate a medicilor(aici da), nu m-am risca niciodata fiindca in ro nu exista protectie. Nu te baga nimeni in seama, se musamalizeaza tot. Nici vorba de compensatii vreodata. Poate vrei sa afli ca e greva generala in sistem incepand cu 1.07.

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Imi pare rau sa te contrazic, dar in Romania anului 2013 inca ai sanse sa pimesti bonus un virus hepatic/hiv in urma unei interventii chirurgicale/stomatologice...

11. Anonymous

Anonymous Guest

Radoo, sa nu facem din cazuri izolate o regula. Sistemul din romania nu e foarte bun, dar nu e nici primitiv. Hai sa citim si stirile din UK despre "rateuri" sa vedem ca nu-s perfecti.
    Eu personal as alege Anglia, nu Romania dar nu pot spune ca e chiar epoca de piatra acolo.

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Corect, nicaieri nu e perfect si pe aici sunt o gramada de probleme, oriunde in lume gasesti medici mai slabi, asistente mai nesimtite, etc, etc. Nu vorbesc de cazuri izolate, personal am vazut instrumentar ce ar fi trebuit sa fie de unica folosinta refolosit la alti pacienti dupa o sterilizare sumara. Nu e chiar epoca de piatra, dar suntem cu vreo 20-30 ani in urma.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Asta inseamna ca sistemul romanesc de sanatate sta cel mai bine intr-o comparatie cu UK , daca luam si celelalte domenii din Romania care sunt cu 100 de ani mai in urma.

Radoo, e o discutie care ar trebui purtata aici ,in anglia, despre sistemul romanesc, dar vazut la rece, fara exagerari. Poate citesc si desteptii aia din tara , ai de au putere de decizie .

Sunt unitati spitalicesti , sectii , clinici private ,la acelasi nivel daca nu chiar peste multe similare din UK

14. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Da John, sunt sectii/clinici private care sunt ok. Din pacate sunt cazuri izolate si nu toata lumea are acces la ele.
    Poate Dan vrea sa mute discutiile pe topicul intiat aseara sau pe altul deja existent si dezbatem acolo...

15. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@John - te rog sa-l iei mai usor pe Choice, chiar daca dupa parerea ta exagereaza.
    In sensul ca i se poate spune ca nu e ok ce zice si fara sa se simta jignit. Daca nu intelege de vorba buna... e alta poveste.

Ontopic: In cazul meu, experientele din Romania au fost foarte contrastante, am intalnit si medici care ar fi trebuit sa fie brancardieri, dar si medici aplaudati de alti medici, din toata lumea.

In UK am observat o uniformitate, in sensul ca nu risti, ca in Romania, sa mori degeaba.

PS: am mutat postarile

16. Anonymous

Anonymous Guest

http://www.audvoci.ro/actualitate/produ ... rdquo.html

@ Dan , despre choice ti-am spus ca-l ignor , sper sa mearga sistemul. Da asta-i boala in Romania , cand pui un sofer ministru si tot asa. Hai sa nu vb despre toate si sa ne dam experti in toate. Omul e imposibil, OZN-uri , Hercules si Xena, Computere, NASA, FBI, Medicina , tot ce vrei. mare pierdere pe romania ca a pierdut asa ceva.

I-am tot dat de inteles , sau am incercat asta, ca e pe aratura , vad ca nimic , nimic. Mai e si spiritual , de la "ba" pana la ironii "finute" dupa cum crede domnia sa. De polivalenti din astia am sperat sa scap.

PS , sistem testat, merge. S-a eliberat forumul la mine pe laptop.Nu mai vad postarile dumnealui , asa ca poate sa spuna ce vrea de-acum.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

-nu-ma-uit-

probleme sunt peste tot, aceleasi practici de ascundere samd
    "The facts are clear - last year there were nearly half-a-million incidents that led to patients being harmed, and 3,000 people lost their lives while in the care of the NHS.

http://www.bbc.co.uk/news/health-22949211
    http://www.bbc.co.uk/news/health-22992625
    http://www.bbc.co.uk/news/health-22998570

18. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0

Daca totul s-ar raporta corect, datele din RO ar mai ingrijoratoare decat cele de mai sus, dar la o populatie de 3 ori mai mica. In Ro se moare de batranete sau pt ca asa a vrut Domnul, in schimb avem cea mai mica rata a infectiilor intraspitalicesti din UE. De ce oare? Iti spun eu: nu se raporteaza nimic pt ca ar trebuii sa se inchida sectii/spitale intregi. Crezi ca e vreo tara in care absolut toti cei care vin in spital pleaca acasa sanatosi si nu exista erori ori deficente ale sistemului?

Btw: de ce nu vedem niste rapoarte referitoare la starea sist medical din RO? Eu nu-mi aduc aminte sa vad ceva date in ultimii 5-6 ani...

19. Anonymous

Anonymous Guest

20. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Merci John. Cautam ceva care sa aiba niste indicatori de performanta a sist medical, asta e mai generalist, dar are cateva date interesante:

- speranta de viata: aproape 10 ani diferenta ro-uk
    - mortalitate infantila: ro primul loc in ue, ro:uk=14:6/100 nou nascuti vii
    - nr paturi spital/ 100000 loc = ro:uk = 700:400
    - nr medici/100000 loc = ro:uk = 220:300 (date din 2008, acum situatia cred ca e mult mai grava in ro)
    - aparate CT scan/100000 = 0.3 -ro pe ultimul loc in ue

Share This Page