14.9 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Newham

Discussion in 'LONDON' started by axlgothika, Jul 25, 2014.

1. axlgothika

axlgothika New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Daca locuieste cineva in Newham si-mi poate contura un tablou general as fi recunoscator.

Ma intereseaza in mod special zone de NO GO, zone in care se gaseste cazare decenta, informatii despre transport, marketuri, ce sa faci si ce sa nu faci.... cam tot ce e de spus. Transportul ma intereseasza doar local, nu si in alte zone sau borough-uri.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai Newham este "NO GO". E ca si cum te-ai muta in Bucuresti in Ferentari. -ras2-

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Partea mai nasoala a Ferentari mai ales East Ham , Plaistow , Upton Park pur si simplu nu esti in Anglia in zona asta .

4. axlgothika

axlgothika New Member

Trophy Points:
    0
    Detalii va rog frumos. Cat mai multe detalii.... Nu cunosc Ferentari, deci nu am termen de comparatie.

Sau alta varianta.... voi lucra in Newham, recomandati unde as putea sa gasesc o chirie decenta si care sa nu presupuna sa ma trezesc la 4 dimineata ca sa ajung la 9 la servici.... zone apropiate de Newham unde sa fie ok..

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Newham este al doilea cel mai sarac borough din Anglia .

Populatie in jur de 300.000 din care 70% sunt de culoare , cel mai periculos postcode din UK se afla in Newham E15 .

Avand in vedere ca esti inconjurat de emigranti , teoretic nimeni nu are treaba cu tine dar nu degeaba cel mai periculos postcode este in Stratford ... la intrarea in Stratford dinspre centru este o zona mai buna dar si chiriile sunt pe masura , 2bed intr-un bloc nou sare la 1500£ pe luna plus cartierul de langa mall care s-a dat in folosinta 1bed incepe de la 1200£ .

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pe aici lucrurile merg altfel. Lumea se orienteaza in functie de mijloacele de transport pe relatia locuinta - loc de munca. Poti sa stai si in Newham, asta nu e o problema. Chiar te va ajuta sa te simti mai aproape de casa, sunt magazine romanesti peste tot. Si eu am stat (am rezistat) acolo vreo 6 luni, timp in care mi-au spart masina de 3 ori.

Acum nu e obligatoriu sa te iei dupa mine, fiecare cu gusturile lui. Eu muncesc in Londra, dar stau in afara orasului. Ma gandesc, adica, ca daca ai lucra in Chelsea, nu prea da bine la buzunar sa si locuiesti acolo. Distantele in Londra sunt foarte relative si lumea le masoara in timp (minute), nu in mile sau kilometri. Eu stau in afara Londrei si fac pana la munca 20 de minute cu masina personala. La fel de bine, tu poti locui In inima Newham-ului (Upton Park sa zicem) si sa faci o ora pana la City Airport, care este tot in Newham.

Ce vreau sa spun este ca fiecare caz este particular in felul sau. Daca tu nu ai auzit de Ferentari, cam ce relatii crezi ca poti primi despre o zona din alta tara. Cred ca cel mai bine ar fi sa-ti faci propriul research la fata locului dupa ce vei ajunge aici.

7. axlgothika

axlgothika New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspunsuri. Dilema mea e ca am mai intrebat in stanga si dreapta si feedback-ul primit este intre "nu te du frate ca te omoara aia pe strada" si "e ca o briza de vara" (laugh)

Sunt constient ca nu e ca-n cartierul unde locuiesc sa cunosti lume, sa te saluti cu ei, sa stii ca nu se ia nimeni de tine degeaba si sunt si mai constient ca parerile difera in functie de experienta personala... masina nu o sa-mi iau, prefer sa locuiesc acolo fiindca acolo am sa lucrez si sa evit cheltuieli de evitat (transport, timp). Probabil pe parcurs am sa ma mut si am sa ma adaptez in functie de ce o sa fie la fata locului.

Inca odata multumesc pentru feedback si keep it coming :)

Share This Page