10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

New EU states migration limit could be lifted (updated)

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, Nov 17, 2006.

1. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    DA, SA FACEM CEVA,DAR CE? DIN NOU CEI MAI 'VECHI'PE AICI,POATE GASITI O SOLUTIE LA CARE SA SUBSCRIEM?! -time-

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de tabloide, eu propun sa ne linistim, ratiunea lor de a exista este de a denigra subiecte care sensibilizeaza masele largi. Nu trebuie sa ne mire, nici macar sa ne supere ca acest lucru se intampla. Daca Romania s-ar trezi cu 600 000 emigranti, Libertatea ar deveni un ziar fascist. Guvernul nu este influentat de tabloide, problema este ca factorii de decizie gandesc folosindu-se de aceleasi principii pe care le folosesc cei de la The Sun, Daily Mail, etc. NU cred ca cineva de pe acest forum se asteapta ca emigrantii sa fie bineveniti aici sau aiurea. Este nedrept poate, insa asa sunt ordonate lucrurile.

Mai exista o problema - ignorarea voita a normelor si legilor EU de catre autoritatile Britanice. Nu este ceva nou, au facut asa ceva dintotdeauna printr-o lege a emigrarii mai agresiva (sub apanajul tolerantei si dreptatii) decat a altor state europene. Cea mai recenta dovada, scandalul din guvern legat de HSMP dupa o serie de plangeri, la asta adaugandu-se alte mici chichitze pe care le stiti cu totii si nu le mai discut aici.

Fara sa fiu un pesimist, concluzionez - nu exista nici un indiciu logic si realist care se ne spuna ca ceva se va schimba.

3. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Propunerea e interesanta. Daca ai ceva idei, hai sa facem ceva. Macar ambasada din UK sa stie ca existam si noi, si sa nu ia salarii degeaba. Ma gandesc ca o forma de protest s-ar putea face. Chiar si intr-un ziar national din UK. Deci....? -salut-

4. dst

dst Member

Trophy Points:
    16
    The figures provided by the Daily Mail are accurate in this instance although the tone of the article isnt helpful. In the year ending June 07 there were a cumulative total of 3.05 million visits to the UK by A12 nationals, and 210,000 of these visits were from Romanians or Bulgarians. These are travel and tourism statistics however, and so include many repeat trips. They are not immigration stats.

Three months ending -
    Country
    Europe
    EU27
    A12
    EU25
    EU15Jun 06
    6104
    5587
    631
    5570
    4956Jun 07
    6110
    5580
    710
    5520
    4870+-%
    0
    0
    +13
    -1
    -2

Twelve Months ending -
    Country
    Europe
    EU27
    A12
    EU25
    EU15Jun 06
    22068
    20143
    2434
    20049
    17709Jun 07
    23850
    21680
    3050
    21470
    18630+-%
    +8
    +8
    +25
    +7
    +5

For the same period - year ending June 07 - Brits made a cumulative 54.7million visits to the Europe. 430,000 of these visits were to Romania and Bulgaria, so twice as many trips were made by Brits to the A2 nations as were made by A2 nationals to the UK.

5. Anonymous

Anonymous Guest

UK -Bulgarian and Romanian migrant statistics

The Home Office released statistics in 21 August 2007 on the number of Bulgaria and Romanian workers registered to work in the United Kingdom. O:O

Between April and June of this year, 3,990 Bulgarian and Romanian nationals were granted access to the labor market, down 21 percent from the 5,075 that were granted access in the first quarter of 2007. -puke-

The figures included those registered as self-employed and self-sufficient. An additional 3,980 were issued permits for the Seasonal Agricultural Workers Scheme (SAWS). -wave-

The Home Office said that Bulgarians and Romanians were "contributing to the success of the economy and working in business, financial services, as researchers and in the entertainment and leisure industry." -finger- -finger-

6. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Articol interesant!

A se citi pana la sfarsit!

Number of migrant workers from Bulgaria and Romania falls by 21% in quarterly statistics
    22 August 2007 10:10

Almost 4,000 workers from Bulgaria and Romania were granted access to work in the UK between April and June 2007, official Home Office figures have shown.

The Bulgarian and Romanian Accession Statistics 2nd Quarter 2007 show 3,990 workers from the two new EU states were granted access to work for employers – a drop of 21% from the 5,075 granted in the first quarter of the year.

Overall, 9,335 Bulgarian and Romanian nationals had their applications granted. This includes those registering as self-employed and self-sufficient.

An additional 3,980 were issued cards for the Seasonal Agricultural Workers Scheme, which allows farmers to bring in overseas labour.

Home Office minister Tony McNulty said: "It is too soon to evaluate the full impact of the accession of Bulgaria and Romania to the EU.

"Our indications are that the policy of restricting access to the UK's labour market is helping to ensure that only those who have something to offer the UK are allowed to work here."

Mike Berry (About this Author)

http://www.personneltoday.com/Articles/ ... terly.html

7. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    pai da, ce ai fi vrut sa spuna, ca le pare rau de restrictii si ca gata, le da cancel. Nu ma mira deloc un asemenea comentariu, e specific.

8. Anonymous

Anonymous Guest

HO a gresit cand a estimat in 2004 nr cetatenilor A8 care vor veni in UK,
    a gresit in 2006 cand a blocat accesul cetatenilor A2 pe piata muncii,
    va gresi si in octombrie-noiembrie cand nu va ridica restrictiile.. -finger-
    si uite asa numai greseli :))
    O:O

9. Anonymous

Anonymous Guest

10. monica_1

monica_1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma intreb daca printre domeniile vizate nu se afla si asistenta sociala?
    Dar poate ca nu.. pentru ca trebuie studii superioare si nu prea ii duce capul pe britanici. Si apoi, dupa ce faci studii superioare, sa mai muncesti si cu toate scursurile societatii, nu prea iti vine bine. Daca tot muncesti pt o facultate, mai bine o faci in orice alt domeniu.
    In orice caz, daca nu as fi facut asta, nu as fi avut sansa sa vin in UK legal, cu contract de munca inainte de a intra Romania in UE.
    Ceea ce ma enerveaza foarte tare e ca tari ca Marea Britanie au o imagine foarte buna in afara, iar despre patura sociala de jos si problemele reale existente nu spune nimeni mai nimic. Pe de alta parte, despre Romania s-a auzit in primul rand prin prisma copiilor strazii si abuzurilor!
    La cate abuzuri sunt pe aici.... scuze, dar ajung sa cred ca noua ni se cam da in cap de aiurea. Suferim de imagine proasta pur si simplu! Din ;pacate si noi suntem vinovati de trebusoara asta, dar trebuie sa recunoastem ca ne-au ajutat enorm cei din afara ca sa avem oimagine cat mai proasta!
    Sorry ca am deviat de la subiect...
    :)

11. Anonymous

Anonymous Guest

ar trebui sa apara zilele astea ce au stabilit baietii
    din forumul care ne-a analizat emigrarea pe anul asta.
    oricum parlamentarii hotarasc ce vor ei - decizii politice.

12. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Mai precis saptamana viitoare :|

13. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
  14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    A new points-based system for immigration is to be introduced in April, and the Home Office wants this to bed down before making a decision to open the doors to Romanian and Bulgarian workers, as Britain must do by 2012 at the latest. A fear of increasing pressures on local services is also understood to lie behind the Home Office's reluctance.

Mda...deci parerea mea este ca o sa le scoata cat de curant...nu stiu daca acum din 2008, dar o sa fie fortati intr-un mod sau altul de EU, pt ca ceea ce fac ei aici este discriminare.

Oricum, sa speram ... -violent-

15. Anonymous

Anonymous Guest

Home Office shuts the door on Bulgaria and Romania

Tens of thousands of migrant workers from Romania and Bulgaria are to be blocked from working in Britain amid concerns that economic migration is placing new strains on public services.
    The Observer can reveal that Home Office officials do not believe the doors should be opened to the two eastern European countries and will recommend that current EU restrictions should continue for at least another year.
    Estimates of the number of Romanians and Bulgarians who would come to Britain if restrictions were lifted range between 40,000 and 300,000.

mda,
    sincer eu m-am cam saturat de ipocrizia englezilor si de albia de porci
    care ne-o fac noua de fiecare data cand ar trebui sa fie corecti si sa nu
    ne discrimineze. -police-

pt cine crede ca ne vor da drept de munca ii anunt sa stea linistiti,
    poate dupa 2010-2011 mai vorbim. poate. termenul limita este 2012.

personal ma orientez spre alta tara care primeste emigranti si nu
    ii murdareste in ultimul hal de mi se face rusine ca sunt roman
    cand citesc ce platesc cei de la HO sa scrie in ziare.

acesta este ultimul meu mesaj pe forum.
    va multumesc ca m-ati acceptat intre voi si imi cer scuze daca
    am suparat pe cineva. nu puneti la inima.
    va doresc mult succes si o zi buna!! -salut-

16. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa organizam si noi un meeting de protest ceva. sa urlam pe strazi. ca la bucuresti avem -puke- 'presedintele luptator'

17. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dragilor....ati citit prima stire de pe site de ieri sau azi?
    Cu multe pareri de rau cred ca restrictiile astea pentru noi romanii si bulgarii vor tine mult si bine.
    Ce mai pot spune...sunt dezamagita...ce putem face? mai nimic.
    Toate cele bune la toata lumea.

18. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Este vorba de stirea "Home Office shuts the doors for Romania and Bulgaria". :-??

19. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    De dragul claritatii - nu este o stire ci un articol in ziar. Eu nu spun ca probabil nu va fi asa ci doar ca totul e de ordin speculativ in cazul de fata.

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei !

Cum a zis si colegul dinaintea mea, aceastea sunt doar speculatii aparute in ziare. Sa nu uitam ca si anul trecut, inaintre de aderare, la fel ne-au facut cu ou si cu otet. Ziaristii trebuie sa aibe subiecte de discutii si de....ce sa faca, se apropie decembrie si prin actiunilor lor vor sa influenteze mai mult sau mai putin pe cei de la Home Office, care deja "ne iubesc" la nebunie. Poate se vor scoate restrictiile, desi personal, eu cred doar 50% ca le vor scoare acum.

Din pacate cei de la EU le-au dat termen limita pana pe 2012, deci au timp berechet. Pe de alta parte, ei tot zic ca au nevoie de forta de munca, de imigranti... acuma.... ce o vrea Dumnezeu !

Share This Page