12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nevoie de informatii

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Nelumbo, Jun 29, 2013.

1. Nelumbo

Nelumbo New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca nu gresesc postand aici o rugaminte.
    Avand in vedere ca peste o saptamana voi pleca din Milano in Leicester pentru o saptamana cu masina (Opel vivaro) as dori sa va rog sa-mi dati cateva informatii si sfaturi cu privire la:
    - cat costa traversarea canalului manecii, feribot/tunel si care varianta o credeti mai buna
    - cum/unde se platesc autostrazile
    - cat costa motorina si unde este mai ieftin
    - cat costa o noapte de cazare
    Sigur ca m-as bucura pentru orice sfat, avand in vedere ca merg pentru prima data in UK.
    Va multumesc anticipat.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Salutare curajosule.
    Bine ai venit aici.

Pentru ferry este cel mai bine sa cumperi bilete de trecere din timp, asta insa inseamna sa ai programata o anumita ora de trecere a canalului, dar, poti plati macar cu 30/40/50% mai putin decat daca apari pur si simplu acolo.
    Incearca deci aici:

http://www.poferries.com/

http://www.eurotunnel.com/uk/home/

http://www.myferrylink.com/uk?packedarg ... tAodk0sAgg

Cel mai important sfat insa este sa ..conduci pe partea corecta a drumului, odata intrat in UK! -nu-ma-uit-
    De la Dover, ar trebui sa o iei la deal pe M20 , intri nitel pe centura Londrei, M25, si apoi pe M1 care duce frumusel pana la destinatia ta, Leicester.
    Nu ai taxe de autostrada, ca in Italia, doar benzinarii, scumpe, ca sa-ti spun sa iesi de pe autostrada pt a plati cativa penny mai putin la benzina....nush daca se merita.
    Cred ca trebuie sa ai si acele chestii de acoperit farurile, sa nu orbesti cei care te intampina in trafic, dar, nu stiu daca asta e valabil si pentru cei care vin din Europa aici, sau doar pentru cei de aici care calatoresc in Europa.
    Drum bun!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Important e sa stim culoarea masinii si ce fel de tapirerie are.

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Prin tunel treci mai rapid insa este mai scump decat ferry. Dar, tot asa, daca iti iei bilet din timp iesi mai ieftin.
    Sa-ti iei haine mai grosute la tine, asa, ca pe aici vara e ca iarna, nu ca prin alte parti. Drum bun!

5. Nelumbo

Nelumbo New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsuri.
    @dromaderu. Nu cred ca este vorba de curaj, doar o noua experienta. Sa inteleg deci faptul ca nu se platesc autostrazile? Nici matrita (vigneta) la intrare nu se plateste? Chiar nu as dori sa incalc vreo lege.
    @John. Ioane draga, faptul ca tu ai crezut ca eu am scris marca masinii cu care merg sa ma dau mare arata cat esti de taran. Dar ca sa nu mori prost, iti spun ca pretul trecerii la microbuze depinde de dimensiunile lui.
    @glissando. Hai sa nu exageram... Orasul Leicester este in aceeasi zona climaterica ca si Milano. Stiu ca totusi sunt cu cateva grade mai putin.

Daca mai aveti sfaturi, chiar va rog. Multumesc.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Well :))) you're smart enough!!!!
    Good luck!!!!

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nope,nu platesti nimic,sa luati totusi ceva pulovere,geci,,eu muncesc in Leicester,si,daca prinzi o zi ploioasa....

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vrea sa spuna colegul dromaderu ca nu platesti decat £2.00 (parca) la Dartford Crossing. In Franta, in schimb, te rupe. Nu stiu in Italia.

9. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    te rupe si in Italia -nervos-

10. Nelumbo

Nelumbo New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar costa autostrazile in Italia si Franta dar eu voi merge prin Elvetia, Germania, Luxemburg si Belgia. Diferenta de distanta este de doar 50 km.
    Am auzit ca undeva la intrare este un pod care se plateste. Stiti cumva unde este in cazul in care informatia este reala?
    Sa aveti o seara placuta si multumesc.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In cazul asta, da-i bice! De podul acela (Dartford Crossing) spun eu ca se plateste £2.00. Atentie, trebuie cash, nu poti plati cu cardul. Atentie pe ce banda te incadrezi (sunt vreo 15) la unele ai nevoie de moneda metalica in suma exacta de £2.00. La altele este cineva care iti poate da rest la bani.

12. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
  13. Nelumbo

Nelumbo New Member

Trophy Points:
    0
    Informatii foarte utile pentru mine. Voi pleca sambata seara, deci daca va mai aduceti aminte de ceva... va rog.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Desi vei strabate destule roundabout-uri, sa ai mare grija la cele nenumarate ,si jonctiunea din Leicester Forest East, pe unde posibil sa intri in Leicester.
    Sunt semafoare in 200/100/50 de metri, sa nu bagi tare la v'un galben, ca te ia camera daca se schimba (bine, nu stiu ce repercusiuni ai avea cu masina de Italia).
    In UK sa-ti iei benzina de la magazine gen Morrissons, Sainsburys, Tesco, mai ciupesti ceva banuti, la plecare, neaparat cu plinul din oras, decat sa opresti pe autostrada!

15. Nelumbo

Nelumbo New Member

Trophy Points:
    0
    Ok. Am inteles si iti multumesc. Dar cat costa 1 litru de motorina in UK?
    Eu voi fi in Leicester de luni pina vineri. Daca ai timp, poate bem un vin italian impreuna?

16. Nelumbo

Nelumbo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult tuturor care m-ati ajutat cu sfaturi. Eu am ajuns la destinatie foarte bine si datorita voua. Va multumesc inca odata.

Share This Page