15.9 C
London
Wednesday, August 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nelamuriri @ maintenance si universitate

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Anonymouslol, Oct 25, 2014.

1. Anonymouslol

Anonymouslol New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor :D

Imi doresc foarte mult sa studiez psihologia in UK. Din cate am inteles, guvernul britanic iti acopera taxele de studiu prin imprumut, insa taxele de intretinere (chirie,mancare,transport) - cu astea ce se intampla? Exista Maintenance loan pt asta, insa ca sa poti beneficia de asa ceva trebuie sa faci dovada locuirii minim 3 ani in UK (parca). Cum fac asta? Si cum se vor returna banii?

Also, dati-mi si niste sfaturi referitor la ce universitate sa aleg (sa nu fie intr-un oras mare/sa nu fie asa scumpa viata prin zona) + altceva ce ar trebui sa stiu.

2. sarson

sarson New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru a putea accesa un maintenance loan,trebuie sa faci intr-adevar dovada faptului ca ai fost in Uk cu 3 ani inainte de inceperea cursului.Eu studiez in Scotia,in aplicatie mi s-a cerut sa detaliez ultimii 5 ani si NINO.Dupa procesarea actelor,tuition fees sunt platite direct Universitatii,in timp ce maintenance loan ti se plateste tie(in Anglia parca in 3 transe,in Scotia e platit lunar);inainte de a se face prima plata,NINO este verificat cu DWP.Suma maxima pentru care poti aplica,precum si orice grant de care poti beneficia,se stabileste in functie de veniturile familiei.

Alegerea Universitatii o poti face in functie de rankings pe subiectul ales,in functie de subiectele ce se studiaza in timpul facultatii,de procentul de angajati in domeniul dorit in urma absolvirii..sunt foarte multe criterii.Eu cred ca e fantastic sa mergi la un open day al universitatilor alese,sa vorbesti cu echipa de admitere,cu lectorii ce predau in cadrul facultatii alese..In afara Londrei,preturile nu difera atat de mult..in general in sud e putin mai scump,dar nu cred ca diferenta este atat de mare incat sa fie un criteriu in alegerea Universitatii.

Share This Page