11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nelamurire....plus cateva intrebari

Discussion in 'ARHIVA' started by luca.matei, Apr 19, 2008.

1. luca.matei

luca.matei New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am citit topicele dedicate muncii ca self employed insa am o mare nelamurire. Din cate am vazut, trebuie sa te inregistrezi la cel mult trei luni de cand ai inceput activitatea. Intrebarea mea este cum de poti sa lucrezi in intervalul asta, in care esti, practic, neinregistrat? In mod normal trebuie sa eliberezi o factura/chitanta dupa ce prestezi un serviciu, deci cum poti face asta din moment ce inregstrarea survine dupa inceperea activitatii?

In al doilea rand, daca imi platesc asigurarile sociale beneficiaza de de ele si sotia/copiii?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Intentionez sa aterizez la Londra in vara si vreau sa stiu cam la ce sa ma astept.

2. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic sa citesti mult mai mult despre self employed pe acest site pe forum...eu de aici stiu ca daca iti faci self employed trebuie sa si ai un job asigurat si sa duci dovada ca ai job pt a putea sa-ti faci self employed... de ceea ce ai spus tu cu 3 luni ...eu ce stiu este ca poti sa stai in uk fara sa lucrezi timp de trei luni dupa aceea e grav dak ramai....
    Despre a 2-a probl. a ta nu pot sa spun nimik... pt ca nu stiu...

3. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru catalin_bejenaru:

Cred ca ai interpretat gresit unele dintre informatiile despre cum poti lucra ca self-employed. Poate e bine sa postezi ce pasi ai inteles tu ca trebuie urmati ca sa lucrezi ca self-employed, iar cei care stiu mai multe sa-ti clarifice unele aspecte.

Pentru luca.matei:

1. In legatura cu inregistrarea ca self-employed in termen de trei luni

Am sa-ti dau raspunsul prin analogie cu situatia din Romania, fiindca asa mi se pare mai usor de explicat si inteles.

In Romania echivalentul statutului de self-employed in UK este persoana fizica autorizata.

Pentru a presta o activitate ca persoana fizica autorizata in Romania, sunt necesari urmatorii pasi:

a. Obtinerea autorizatiei de la primarie pentru a presta activitatea respectiva. Ca sa obtii aceasta autorizatie trebuie sa depui la primarie mai multe acte, printre care si dovada ca esti calificat sa exerciti acea activitate - diploma, certificat de calificare etc.

b. Inregistrarea la Registrul Comertului pe baza autorizatiei obtinute de la primarie.

c. Inregistrarea la fisc (Administratia financiara) pentru luarea in evidenta ca platitor de taxe.

In Romania nu esti inregistrat la Registrul Comertului daca nu ai autorizatie de la primarie si nu esti inregistrat la fisc daca nu ai autorizatie de la primarie si nu esti inregistrat la Registrul Comertului. Iar legea te sanctioneaza daca prestezi o activitate ca persoana fizica fara sa ai autorizatie.

In UK, spre deosebire de Romania, primii doi pasi nu sunt necesari. Statul britanic nu este interesat sa se complice inutil cu hartii, ci este mai interesat ca oamenii sa desfasoare o activitate aducatoare de venit pentru care sa plateasca taxe. De aceea, numai pasul 3 este necesar in UK, adica inregistrarea la fisc (HMRC). Iar aceasta inregistrare la fisc se face in termen de 3 luni de la inceperea activitatii, depasirea termenului de 3 luni sanctionandu-se cu o amenda de £100.

In concluzie, ai dreptul sa dai facturi si chitante, intrucat ai dreptul sa exerciti activitati economice ca self-employed person fara autorizatie prealabila din partea statului. Atunci cand te inregistrezi la HMRC nu inseamna ca statul iti da permisiunea sa activezi ca self-employed, ci inregistrarea la HMRC inseamna ca tu anunti statul ca obtii venituri impozabile si, prin plata impozitelor, obtii si dreptul la anumite beneficii.

Sper ca am fost suficient de clara si ca am inteles corect nelamurirea ta.

2. In legatura cu asigurarile sociale si drepturile sotiei/copiilor

Cred ca vrei sa stii daca familia are acces la sistemul public de sanatate. In cazul asta raspunsul este DA, dar din cate stiu eu accesul la sistemul public de sanatate e conditionat de statutul pe care il ai in UK (turist, rezident, student) si nu de plata/neplata contributiilor sociale - in privinta acestor aspecte nu sunt 100% sigura, daca gresesc cei care stiu mai multe vor corecta.

Numai bine si spor la pregatirile pentru sosirea din vara.

4. luca.matei

luca.matei New Member

Trophy Points:
    0
    Ella, iti multumesc mult pentru raspunsul tau la obiect. M-am prins acum cum sta treaba. Se pare ca sistemul mizeaza pe onestitatea oamenilor....

Cu restul aspectelor sper sa ma documentez pana la urma. Am tot cautat, dar raspunsuri foarte clare n-am gasit. Chestia este ca nu vreau sa vin cu sotia si cu doi copii dupa mine, ca sa constat acolo ca m-am inselat in anumite privinte.
    Deocamdata absorb informatii ca un burete despre ce ma asteapta, decizia "politica" de a parasi Romanika veni fiind deja luata-)))).

5. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa iei in calcul si varianta in care sotia devine self-employed, iar tu ai drept nerestrictionat la angajare ca dependent de ea. Bineinteles, daca crezi ca ai mai mari avantaje ca angajat decat ca self-employed.

Pai se pare ca decizia e chiar politica - vad ca nu vrei sa te prinda alegerile generale in Romanika :p

6. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu cateva nelamuriri;
    am sunat la HMRC sa ma inregsitrez ptr s-e si am fost inregistrata; acum apar nelamuririle; am cerut sa fiu trecuta ca activitate...cleaner si am zis ca primul contract este la o firma de constructii; am fost intrebata daca am de gand sa lucrez doar in contructii sau doresc sa preiau si alte lucrari, iar eu am raspuns ca sper ca voi avea si alte lucrari, deocamdata am contract cu o comp de contructii;
    firma la care lucrez mi-a spus ca daca nu primesc utr nu voi putea fi platita, iar utr il primesc doar cei ce lucreaza in constructii, eu fiind cleaner, nu il voi primi;
    dp meu d v mi se pare ca toti self-empl vor primi utr si nu doar cei din contrs, avdn dreptul ca pfa sa-mi aleg companiile cu care lucrez...daca nu am dreptate, dati-mi voi un sfat ca nu stiu cum sa conving compania sa ma platreasca.
    va multumesc

7. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Orice self employed primeste acel unique tax reference (UTR), indiferent de domeniul in care lucreaza.

Cei din constructii inregistreaza acest UTR sub schema CIS (construction industry scheme), probabil de asta te-au intrebat, pt ca daca vei lucra numai in constructii trebuie sa suni la CIS Registration Helpline odata ce ai UTR-ul, pt inregistrare.
    Mai multe info despre CIS aici: http://www.romani-online.co.uk/content/view/8607/411/

Firma trebuie sa te plateasca, probabil ei vor cis-ul pt a opri taxe 20%. In lipsa cis-ului, iti vor opri probabil 30%, urmand ca in clipa in care ai numarul de inregistrare sa il duci la angajator si sa iti fie reduse taxele la 20, cum e normal.

8. kaellak

kaellak New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Motanik...am rezolvat-o pana la urma, in sensul ca i-am tradus de pe acest site cateva aspecte din care reiesea ca orice self employed primeste utr si am si sunat la nr de la hmrc, -weehee- eehee- -congrats- ongrats- afisat pe site si am rugat sa-i explice acest lucru managerului;
    multumesc inca o data pentru sfaturi si pentru cei care au avut initiativa de a infiinta acest site -congrats- ongrats-

Share This Page