21 C
London
Wednesday, August 16, 2017
£1 = 5.04RON / €1.10 / $1.29

Neantelegeri cu Proprietarul

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Kali, Aug 2, 2017.

?

Ce pot sa fac sa nu am probleme cu Proprietarul ?

1. Sa montez fereastra indifernt de costuri?

0 vote(s)
    0.0%
  2. Sa raman pe pozitie si sa astept finalizarea contractului?

1 vote(s)
    100.0%
  3. Sa il infrunt pe Proprietar?

0 vote(s)
    0.0%
  1. Kali

Kali New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua,

Locuiesc impreuna cu sotul si fiul nostru intr-un studio in Londra din data de 6 iulie a.c.
    Proprietatea era la pretul de £850.00 lunar. Noi am cerut sa schimbe geamurile ( living si bucatarie) pe motiv ca au rama din lemn si pierdem caldura si sa scada £50 din chirie pentru ca este foarte mic spatiul.
    Agentul ne-a sunat, dupa ce a vorbit cu proprietarul spunand ca s-a rezolvat, sa ne intalnim la agentie sa semnam
    Dupa semnarea contractului cu £800.00 lunar conform conventiei, am intrebat cand vine sa schimbe geamurile iar agentul ne-a retras dosarul spunand ca NU il schimba nimeni ci noi trebuie sa schimbam doar de asta a lasat proprietarul la pret. Initial am vrut sa ne ridicam sa plecam insa sotul meu a intrebat cat ar costa sa schimbam noi geamurile. Agentul a spus ca mai mult de £400 nu are cum sa fie. Deci: ne-am dat acordul verbal ca platim £400 pt schimbarea geamurilor.
    Asadar, am sunat la firma care ne-a recomandat-o agentul pt ferestre, si am aflat ca in realitate geamurile costa £800. Am vorbit cu agentul si l-am informat despre aceste costuri iar dansul ne-a recomandat sa nu mai punem geamul sa ne punem niste draperii groase iar proprietarul nu ne poate cere asta pe motiv ca nu este mentionat in contract.
    Am informat proprietarul despre pretul ferstrei dar si despre faptul ca noi ne tinem acordul sa platim acei £400 cu care am batut palma si, ca sa fie bine pt ambele parti, sa adauge dumnealui restul de bani.
    Proprietarul ne-a cerut sa platim chiria la pretul cu care era initial, adica £850 si ne preseaza sa facem asta de cateva zile.
    E adevarat, contractul este semnat cu £800 lunar si nu este mentionata intelegerea cu geamul, insa noi ne tinem promisiunea de a plati acei £400 pt schimbarea geamului, nu ne incalcam promisiunea, doar ca proprietarul nu vrea.
    Ma tem insa, sa nu existe dedesupturi de care noi nu stim si sa ne creeze probleme pe viitor.
    Ma puteti sfatui ce sa fac?
    Multumesc pentru ocazia de ma exprima si de a cere o parere
    Multumesc pentru rabdarea si consideratie
    Raluca

2. Savage87

Savage87 Member

Trophy Points:
    8
    Eu nu as face nimic, o sa ai mai multe probleme daca nu este deacord cu ce vrei sa faci, din cate inteleg chiria este pentru ceea ce platiti, ferestrele sunt responsabilitatea proprietarului, nu aveti dreptul sa le schimbati fara permisiunea lui. Daca nu vrea sa le schimbe nu aveti ce sa faceti. Daca sunt defecte, trebuie sa le repare, dar asta nu inseamna sa le schimbe, data viitoare cand inchiriati fiti mai atenti la ce vi se ofera. Nu mai va ridicati cu prea multe pretentii, ca la terminarea contractului e posibil sa nu vi-l mai prelungeasca sau sa va maresca chiria. Succes!

3. Kali

Kali New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc Savage87

Share This Page