15.4 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ne vedem la o cafea? Nu-i nevoie să îmi dai adresa, o iau de pe website.

Discussion in 'SEZATOARE' started by iubitulondrei, Jul 23, 2011.

1. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Aș avea o nelămurire.

La secțiunea COMUNITATE (click AICI) există o hartă. Din ce înțeleg eu, ea face tracking la locația geografică a fiecărui user de pe website. Știu că există posibilitatea de a urmări cu o astfel de hartă vizitatorii unui website (în general, fără numele utilizatorilor, făcând un website mai distractiv, mai interactiv, mai... numiți-l voi cum).

Ce nu îmi dau seama exact este dacă harta respectivă face trackingul locației în care ne aflăm la un moment dat când suntem logați SAU îl face pe baza detaliilor pe care fiecare dintre noi le-a dat în profilul său.

Oricum ar fi (și aici nu sunt absurd, înțeleg că e chiar funny și că s-a investit timp în activarea acestei opțiuni), cred că nu e cea mai fericită metodă, aceea de a avea acces direct la locația în care se află un anumit membru. Pur și simplu te trimite la om acasă și consider asta ca o opțiune personală de a-ți face publică adresa sau nu, fiind o informație cu caracter privat.
    M-a cam pus pe gânduri puțin atunci când am folosit zoomul și am dat de de numele membrilor, care sunt plasați pe o anumită stradă. Nu prea îmi place chestia asta.

Cred că mai corect ar fi să se scoată numele utilizatorilor de acolo, lăsându-se doar respectivele puncte, ca și simbol general al unui vizitator. O chestie generală, nu particulară.

În caz că e legat doar de datele pe care noi le-am adăugat la profil (zona în care locuim), cred că am putea fi puțin mai... generali în detalii. Bine, dacă cineva ține morțiș să afișeze exact adresa, nu am nimic împotrivă, e opțiunea persoanei respective, proprie și personală. Dar eu unul nu o voi face. Și chiar mă gândesc să-mi scot toate detaliile ce țin de locație de la profil, deși sunt destul de vagi.

Sper să nu fi fost înțeles greșit. Chiar aș fi bucuros să aflu diferite păreri despre asta, atât din partea membrilor website-ului, cât și din partea administrației, care poate ne aduce mai multe lămuriri în această privință. Muțumesc.

2. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    a mai fost un topic pe tema asemanatoare cum cineva chiar a dat ideea cu harta tocmai in ideea de a vedea daca mai e vreun utilizator in zona in care sta(mai schimbi o vorba, iesi la o bere, cafea ...). Si asta a fost ideea de a introduce harta. Parerea mea este ca e binevenita. AAA doar daca vrei vei apari pe harta cu locatia. Tu te gasesti pe harta?

3. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, am lipsit o perioadă de pe forum. Nu știam de existența acelei discuții.

Datele mele de profil nu sunt atât de exacte încât să listeze pe harta respectivă locația în care mă aflu, deschisesem subiectul mai mult pentru membrii care poate nu știu de existența acesteia (știu că mai fuseseră discuții până și legate de numele din spatele nickname-urilor pe care le folosim și de asta mi s-a părut oarecum ciudat să apărem cu adresa de data asta).

Mulțumesc.

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Tii... si credeam ca sunt eu singurul nebun care nu vede cu ochi buni harta respectiva... Poate asa apar niste raspunsuri din partea administratiei referitoare la ea (harta) si as mai veni si eu cu niste intrebari pentru membrii forumului (pana la urma ei sunt cei care conteaza):
    1. Vi se pare utila harta?
    2. E destul de mare/mica? Ar trebui modificata?
    3. Va deranjeaza sau nu faptul ca va apare harta asta cat uniunea sovietica (lipsa majusculelor e o optiune personala in cazul acestei uniuni) fix deasupra mesajelor private si se incarca la fiecare mesaj? Sa fie exilata in alt coltisor al site-ului?
    4. Daca e musai sa fie harta, v-ati dori sa aveti posibilitatea de a alege daca apareti sau nu pe ea, sau de a alege daca vreti sau nu sa activati aparitia sau nu a hartii?

Si lista de intrebari ramane deschisa (sper ca si lista de raspunsuri). Nu neg investitia de timp si munca dar nici sa ne intoarcem la Cooperativa "Munca in zadar" nu cred ca ar fi de dorit. Referitor la ideea cu gasirea vreunui utilizator intr-o anumita zona parca imi aduc aminte de o categorie a forumului (facuta varza, ce-i drept, dar asta e alta discutie) ce se numeste "Bun venit!". Nu vad ce l-ar impiedica pe un anumit utilizator care doreste sa fie gasit/contactat sa isi anunte astfel de intentii acolo.

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Mie imi place ideea cu harta.

Totusi, la profil, eu am trecut doar localitatea (Faversham) dar nu ma pot localiza pe harta...

6. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Cei care si-au trecut postcode-ul sunt pe harta. Nu m-am uitat la multi, mi-a sarit in ochi doar albea din cei pe care ii vad destul de activi pe site. El are trecut in profil doar prima parte a postcode-ului parca.

@silverfern: foarte bune intrebarile.

@all: nu vreau sa se creada ca fac nu stiu mai ce big fuss din asta, eram doar curios. Nu mi-e rusine sa intreb cand nu sunt sigur de ceva.

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Acum am verificat si eu!
    La orasul nostru e doar cifra de utilizatori dar fara detalii.
    Singurul utilizator gasit separat e 'X', dar la fel fara detalii, doar numele, cati prieteni are si poza.
    Sunt de acord cu harta, dar asa in mare, sa vad si eu cam pe unde suntem imprastiati, dar fara sa puna in detaliu tot! -nuuu-

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu te obliga nimeni sa pui postal code pe site la account. daca nu ai postal code in cel mai rau caz vei aparea in centrul orasului scris de tine acolo.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu bre, nu-i adevarat! M-am uitat si eu acum. Bate campii. Eu m-am mutat in Grays dar nu am modificat nimic la profil si, oricum, nu am stat niciodata unde ma arata harta. Ce sa mai zic ca mai sunt doi colegi de forum care apar ca locuiesc unul in Leicester Sq, iar celalalt pe Great Marlborough Street fix in Turner House (sediul CNN). Nu cred in veridicitatea hartii.

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vad nimic rau in toata aceasta geo-locatie si ca o adaugare la ingrijorarile scrise mai sus, pot sa va confirm ca adaugarea locatiei se face manual de catre fiecare utilizator.
    Nu esti obligat sa-ti adaugi locatia reala. Eu spre exemplu mi-am "mutat" adevarata locatie cu cateva strazi mai in stanga ori in dreapta. Nu va opreste nimeni sa va adaugati locatia in Burchina Faso...
    Simplu!

Cred ca este putin exagerata reactia.

Personal cred ca este o idee buna acesta harta.

11. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    daca dai zoom o sa ti-i dea separat pe toti

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- , am dat dar nu-i da separati.
    In schimb am intrat din nou, si mi-am pus singura adresa cum zicea out fishing -ras4-

13. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Cum zicea si out fishing iti alegi singur locatia
    adica pui balonasul(locatia) -nu-ma-uit- in ce oras si pe ce strada vrei

14. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea de a realiza dacă e vreun alt membru în jurul locației în care te afli face toți banii, nu vreau să mă înțelegi greșit. Eu mă întrebam dacă toți membrii (în special cei noi, care aplică pentru cont) sunt conștienți că locația pe care o vor introduce la profil le va fi făcută publică.
    Eu unul am descoperit chestia asta abia acum, de exemplu.

Nu are rost să intru în detalii, dar tot ce pot spune e că mie mi-a fost suficient să mi se întâmple o dată ca cineva să se dea drept persoana mea pe www, cu toate detaliile (nume, adresă, telefon etc) ca să primesc tot felul de telefoane și scrisori ciudate, plus o a doua oară când mi-au fost luați bani din cont - ca să mă facă să mă simt reticent la orice are legătură cu publicarea pe www a datelor personale. E chestie de experiență personală, nu de reacție exagerată.

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles, cine vrea pe harta, isi scrie adresa la profil, cine nu vrea pe harta, nu scrie localitate / codul postal la profil...

Cred ca harta a fost postata mai mult de design... dar cred ca ingreuneaza pre mult site-ul, e prea mare, prea sta "in calea fericirii noastre"... -ceeee?-

Nu e rea ideea cu harta, numai ca ar trebui sa fie mutata cumva...iar accesarea ei sa fie o optiune si nu "vrei, nu vrei, bei Grigore aghiazma!" ca pe majoritatea site-urilor care se respecta ai harta... (undeva in bara - dreapta-sus). CRed ca ar trebui micsorata si repozitionata... cat despre divulgarea / afisarea adresei pe harta, da, cred ca ar trebui consultati in prealabil, utilizatorii forumului... -nu-zic-

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Am zis si mai sus si se pare ca trebuie sa aduc niste adaugiri:
    - locatia nu este adugata automat de script-ul site-ului.
    - fiecare isi adauga singur locatia - pe harta - in dreapta sus este un buton cu care se poate realiza acest lucru.
    - daca cineva isi adauga locatia exacta, este treaba lui, la fel cum sunt datele personale sau numerele de telefon.

Simplu!

PS. Cel putin asa era in urma cu cateva zile. Daca s-a scimbat ceva administratorii ne sunt datori cu o explicatie... ori doua...

Share This Page