15.4 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

nationalitatea copilului - tatal cu dubla cetatenie

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by hazelnut, Sep 24, 2014.

1. hazelnut

hazelnut New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

as dori sa ma lamuriti, in cazul in care sotul meu are dubla cetatenie romana-britanica iar eu am nationalitate romana, as dori ca bebelasul nostru care se va naste in UK sa aiba cetatenia romana, se poate? Am citit pe internet ca copilul va dobandi automat cetatenia britanica daca unul din parinti are cetatenia britanica. Insa noi ne dorim sa pastram cetatenia romana pt copilul nostru si apoi sa aplicam pt cetatenia engleza ca si a doua cetatenie.

D-le avocat Dragut, va rog sa ne ajutati cu un raspuns.

Multumesc,

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nici o problema, trebuie doar sa urmati procedura (copie certificat nastere uk, apostila, traducere, mers la ambasada pt certif nastere ro / eventual titlu calatorie sau pasaport).

Copiii nascuti in strainatate, care au cel putin un parinte cetatean roman, obtin cetatenia romana la data nasterii, chiar daca, potrivit legii statului in care s-au nascut, obtin si cetatenia acestui stat. Pentru a putea produce efecte, inclusiv in ceea ce priveste cetatenia, nasterea trebuie inregistrata la ambasada sau consulatul roman din tara in care aceasta s-a produs.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    sapanta stii ca asta e sloganul psd ?

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu stiam, dar e o chestie cam apolitica in opinia mea, puternic patriotica; americanii au versiunea Proud to be an American cantata pe youtube, britanicii in stilul lor samd
    oricum eu m-am bucurat sa vad ca sunt inca romani care gandesc astfel pentru copilul lor, mai ales ca nu cu mult timp in urma pe unii ii chinuia talentul cum sa renunte la cetatenia romana (si probabil s-a asternut linistea pe subiect cand au vazut cat costa!)

-bravo- -bravo- -bravo- hazenut inca o data

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Totusi este o optiune personala pe care nu ar trebui sa o criticam , ce e bine pentru mine nu inseamna ca e bine pentru tine .

Si eu astept momentul (amr 1 an si restul zile) , nu , nu o sa renunt la cetatenia romana , doar ca o sa imi pierd actele romanesti intr-un sertar pentru totdeauna ... si mie mi se pare ridicol ca dupa ani de trait in civilizatie sa vrei sa te intorci intr-o tara pe ultimul loc la toate nivelele in Europa , dar nu este problema mea si nu o sa critic pe nimeni pentru asta .

6. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari un realist!

from Tapatalk

7. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Asa cum s-a specificat mai sus, un copil care se naste in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana dobandeste automat la nastere cetatenia romana. Acest fapt presupune legatura si apartenenta unei persoane fizice la statul roman.

Dovada cetateniei romane a copiilor care nu au implinit varsta de 14 ani se face prin certificatul de nastere si cartea de identitate sau pasaportul unuia dintre parinti care are cetatenia romana.

Pierderea cetateniei romane se poate face, in principal, prin renuntare sau retragerea de catre statul roman.

Pentru a obtine un certificat de nastere romanesc si pasaport trebuie sa va adresati ambasadei http://londra.mae.ro/node/485.

Av.dr. Marian Dragut
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  9. hazelnut

hazelnut New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

Share This Page