19.8 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

nastere in uk

Discussion in 'FAMILIE' started by cristi1979, Feb 21, 2010.

1. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    asa i-am zis si eu, faza e cu maternity leave si apoi cat are voie sa stea in concediu sa isi creasca bb, si cam cat la suta din salar o sa aiba. Am inteles ca nu este ca in tara cand ti se da 65% din salar timp de 2 ani ci e mai putin.
    Oricum daca e sa il pastreze ar trebui sa nasca prin noiembrie cand deja ar avea 12 luni de munca continu la acelasi angajat

2. lili mili

lili mili New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Eu sunt insarcinata, iar cand m-am inscris la GP m-au intrebat ce fac aici (si sa am dovada evident) si cat intentionez sa raman in tara, pentru ca daca raman mai putin de 6 luni nu ma pot inscrie ?!??!?!. Apoi programarile cu GP-ul au mers ok si m-au programat la moasa. Cand am ajuns la spital pentru prima intalnire cu moasa, inainte de a ma primi in cabinet a sunat un overseas officer cu care am discutat la telefon si care m-a intrebat in primul rand ce fac aici, i-am zis ca sunt au-pair si apoi mi-a cerut acte prin care sa ii dovedesc ca sunt au-pair. Apoi m-am intalnit cu acest overseas officer inainte de a avea prima ecografie, mi-a zis ca rolul lor in spitale este de a proteja NHS-ul de cei care vin in uk doar pentru a beneficia de servicii medicale gratuite si apoi pleaca inapoi in tarile lor. Mi-a explicat ca eu sunt in regula desi sunt au-pair si nu platesc taxe si ca ei oricum nu refuza NHS care nimanui.
    Din pacate nu mi-a trecut prin cap sa intreb ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut AWC :(.
    O alta persoana din cadrul NHS i-a explicat prietenelui meu ca este nevoie sa fii legal in uk ca sa poti beneficia de servicii medicale gratuite si daca nu cardul european de asigurat ti-ar putea fi de ajutor.

Sper ca m-am facut inteleasa si sunt curioasa daca a mai avut cineva experienta asta!
    Seara frumoasa!

3. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Esti Au Pair si esti insarcinata? Pai cat timp mai poti practica meseria asta avand in vedere ca o sa nasti si ca un Au Pair nu are voie sa fie casatorit sau sa aibe copii? Sper ca o sa-ti fie ok. Informeaza-te putin referitor la drepuri si obligatii ca si Au Pair ca sa-ti fie bine. Succes

Share This Page