19.8 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

nastere in uk

Discussion in 'FAMILIE' started by cristi1979, Feb 21, 2010.

1. cristi1979

cristi1979 New Member

Trophy Points:
    0
    salut,eu si sotia mea suntem in uk de ceva vreme si avem blue card.Sotia este insarcinata in 6 luni acum si as dori si eu niste informatii despre pasii ce trebuiesc urmati dupa nastere,ptr ce beneficii putem sa aplicam etc.Am auzit si eu de la altii ca putem sa aplicam ptr child benefit si family tax credit.Tot asa am auzit ca ptr certificatul de nastere romanesc si pasaport trebuie sa mergem in londra toti trei si cu ccertificatul de nastere de aici al copilului.Astept raspunsuri.Multumi

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Da, puteti aplica dupa nastere pt child benefit si child tax credit, formularele le veti primi in pachetul oferit mamei in spital.
    Cat despre actele bebelusului, gasesti in forumul Uk de la A la Z un tutorial cu numele asta care o sa te ajute sa faci pasii necesari pt obtinerea acestor acte.

Va asteptam si la forumul Familie unde exista un subforum dedicat gravidutelor si mamicilor. Sarcina usoara sotiei si mult succes!

3. larcons

larcons New Member

Trophy Points:
    0
    salut. suntem doi parinti tineri si dorim sa ne refacem viata plecand in uk. problema e ca in vara se va naste al doilea copil al nostru si am o mare nelamurire. daca reusim sa ajungem acolo, voi lucra doar eu. sotia va creste copiii acasa. eu as putea sa castig in jur de 20k pe an, daca ma angajeaza cineva in domeniul in care am experienta. sa zicem ca totul va fi bine si ajung sa castig un salariu brut de 20-24k p.a. Pot oare sa-mi intretin familia cu acesti bani? Daca cineva se afla intr-o situatie similara, astept un raspuns sincer si realist...Thx-ras4-
    PS: copilul nostru, daca se va naste in uk, va dobandi cetatenia britanica sau doar drepturile mentionate in acest topic?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Raspunsul este Nu si nu.
    Imi pare rau daca te dezamagesc dar cu un salariu de 20k pe an brut NU poti intretine o familie de 4 persoane. Cu doua astfel de salarii ,se poate dar fara rasfaturi.
    Asta presupunand ca voi vreti sa inchiriati/ cumparati o casa si plati mortgage sau chirie pt o casa care este potrivita pt o familie cu 2 copii mici, veti cumpara mancare sanatoasa , hainute si accesorii de bebe de care aveti nevoie, etc.
    Adica conditii decente fara a fi extravagante.

Daca sunteti pregatiti sa va sacrificati la maxim , cred ca se poate totusi. Insa eu una nu te-as sfatui sa vii cu familia. Poate dupa ce iti gasesti alt job sau gaseste si sotia,daca vreti sa traiti decent.
    Si vad ca ai spus 'daca' te angajaza cineva..in primul rand ai drept de munca in UK? Ai o oferta?
    In nici un caz sa nu vi la plezneala cu un copil mic si unul pe drum bazandu-te ca gaseti tu ceva in domeniul tau. Cat ai fi de bun, daca nu ai drept de munca, nu vei gasi usor vreun angajator care sa se complice cu permis de munca, etc
    Sigur sunt si alte variante, unele cam dubioase si total nepotrivite situatiei tale familiale.
    Daca esti hotarat incearca sa 'iti faci un rost' pana sa vina sotia si copiii.

Copiii nascuti in UK nu primesc automat cetatenia decat daca unul dintre parinti o are deja.
    Puteti insa aplica pt beneficiile explicate mai sus.
    Bafta si sper sa faci o alegere potrivita mai ales pt copilasi!

5. ady_love

ady_love New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am nascut acum 6 luni e primul copil..si avem ajutor child tax credit si working tax credit,certificattul de nastere l am facut in acelas oras unde am nascut si e ff simplu de facut,cat despre pasaport la bb e mai bine daca il faceti inn tara cand mergeti ca aici dureaza vreo 2 luni .ii faceti o foaie de drum semnata de ambi parinti si cu ea poate calatorii si cind ajungeti in ro ii faceti acol pasaport..have a nice day

6. ady_love

ady_love New Member

Trophy Points:
    0
    am un bebe de 7 luni nascut aici si are certif de nastere facut aici....intrebarea mea este ..trebuie sa i fac certificat de nastere romanesc si pasaport romanesc????dupa cat timp poate primii bebele cetatenia engl????dar eu ???si in ce conditii va multumesc

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Ady

in primul rind terminologia corecta este " cetatenie britanica" nu " engleza" . E bine probabil sa sti, in cazul in care te califici pt ea.

Cetatenia Britanica ( british citizenship) se da in cazul in care bebelusul nascut in UK are unul sau ambii parinti settled aici (cu statut definitiv), ori cetatenie britanica, la nasterea lui. Cetatenia Britanica nu se obtine automat prin nastere. Deci tu sau partenerul tau aveti statut definitiv aici ( ILR/ British Passport?)??? Atunci beblusul tau va avea cetatnie britanica, si pasaportul se obtine foarte usor ( eu l-am primit in 10 zile pt bebelusul meu).
    Raspunsul la intrebarea ta " cind " te/ va veti califica/ este:
    Dupa ce obtii statut legal si definitiv, atunci amindoi va veti califica pt cetatenie britanica.

Nu cred ca este necesar sa faci cert de nastere romanesc pt a obtine pasaport romanesc, dar trebuie, probabil , sa il traduci pt cei de la ambasada.
    Si da, raspunsul este, copilasul tau trebuie sa aiba pasaport daca vrei sa calatoresti cu el.

8. alllexia_k

alllexia_k New Member

Trophy Points:
    0
    buna!as dori si eu niste informatii de la cele care au nascut in uk, va rog...noi lucram amandoi dar la negru...si am vrea sa facem un bebe...nu ne intereseaza benefituri dupa nastere, vrem doar sa stim daca trebuie sa platim controalele din timpul maternitatii si nasterea sau sunt gratuite pt toti cetatenii UE. daca se platesc aveti idee cam cat ajung costurile...sa zicem pt o sarcina fara complicatii?multumim

9. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !

In primul rand poate faceti intr-un fel sa nu mai lucrati la negru, caci variante exista si ar fi in avantajul vostru sa lucrati legal (din toate punctele de vedere).

Apoi controalele nu se platesc, din cate stiu nici nasterea.
    Pana acum am avut cateva eco, toate gratuite, nu m-a intrebat nimeni daca lucrez sau sa dovedesc ca lucrez legal (desi lucrez legal).
    In plus retetele sunt gratuite (eu am avut nevoie) si de asemenea si tratamentul stoma pana face copilul 1 an. Moasa te va ajuta in acest sens.

Ca idee...e ecografie este in jur de 100 lire.

10. alllexia_k

alllexia_k New Member

Trophy Points:
    0
    ms pt raspuns...am incercat sa lucram legal la inceput dar am fost respinsi si dupa mai multe incercari am reusit sa lucram asa si nu ne deranjeaza...nu vrem sa stam aici decat o perioada limitata asa ca nu mai incercam nimic...as vrea sa stiu totusi daca mai e cineva care sa fi nascut aici si sa nu fi avut acte nici macar nino...

11. alllexia_k

alllexia_k New Member

Trophy Points:
    0
    ms pt raspuns...as vrea totusi sa stiu daca e cineva care a fost in situatia asta...adica sa fi nascut in uk si sa nu fi avut nici macar nino

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Esti inscrisa la GP? ei iti pot da relatii.

Insa daca nu ai 'insurance no' banui ca nu beneficiezi de gratuitate la NHS insa poate banui prost -interrresti , poate doar cu EHIC eliberat din Ro. Dar cum am zis intreaba GP-ul.

13. alllexia_k

alllexia_k New Member

Trophy Points:
    0
    da suntem inscrisi la gp...dupa ce am fost la interviu pt nino ne-am inscris la gp..iar cam dupa o saptamana am primit o scrisoare din care am aflat ca am fost respinsi...
    de cand am primit nhs card-ul nu am mai fost la gp ca nu am avut nevoie..

14. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Beneficiezi de serviciile NHS si fara Nino.
    Nu stiu care este limita insa.
    Can m-am inscris prima data la GP nu aveam nino (nici nu m-a intrebat nimeni de asta), am beneficiat gratuit de serviciile de care aveam nevoie, intre timp am luat si nino si situatia este aceeasi (inca nu m-a intrebat nimeni de nino) -thumbsup-

15. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    buna
    am intalnit o romanca aici in oras unde locuiesc, care nu poate sa va scrie din pricina lipsei de internet, sarcaca m-a intrebat?
    ea lucreaza de vreo 4 cu WP si a ramas insarcinata si nu stie ce sa faca. Sotul are Blue Card si lucreaza fara contract. Ce ma sfatuiti sa-i zic?

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sa se duca frumos la GP sa se inscrie. apoi o vor prelua niste moase si va fi totul ok.

17. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    este inscrisa la GP are si nino, numai ca are abia 4 luni de cand lucreaza cu WP si nu stie ce drepturi poate sa aiba. Ea vrea sa se duca inapoi in tara sa faca avort si sa vina inapoi.
    -plans-

18. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Tot ce stiu pe tema asta este ca am cunoscut o tipa din Portugalia, avea vreo 20 de ani, nu lucrase aici si totusi a nascut aici fara probleme, cu moase si tot. Eu zic sa mearga la GP si ei o sa stie ce sa faca. Evident ca are dreptul la asistenta medicala, adica cum ... Eu cand am venit au pair am avut drepul sa ma inscriu la medic din prima zi.Nu stiu de celelalte drepturi: alocatie dupa nastere sau altele de genul, dar cu nasterea nu cred ca ar trebui sa fie vreo problema.

Multa sanatate

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    spune-i sa nu faca avort, e posibil sa regrete toata viata, sa nu mai poata avea copii samd.

in uk nu are nici o treaba WPul cu asistenta medicala, oricine e rezident aici poate beneficia gratuit. iar gravidele au chiar o atentie sporita - primesc multe lucruri in plus fata de cele standard.

deci sa nu aiba nici o emotie, sa se duca linsitita si totul o sa fie bine.

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    evident ca va avea drept la alocatie samd, doar ca va trebui sa umble dupa certif de nastere romanesc & pasaport!!! -nervos- -nervos- -nervos-

Share This Page