21 C
London
Wednesday, August 16, 2017
£1 = 5.04RON / €1.10 / $1.29

Nastere in Uk

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by MonicaClo, Mar 27, 2013.

1. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Sal din nou sunt insarcinata in 18 saptamani si deja ma gandesc in fel si chip la ceea ce o sa fie. Stiu ca sistemul e diferit de cel din Romania dar mi e teqma pr ca pana acum mai nicio atentie nu mi s a dat. Numai un ecograf la 12 sapt si niste analize faranicio vitamina plus ca ma rog de la inceputul sarcinii de Gp sa mi dea o trimitere la ginecolog pt ca am o candida urata care am citit ca poate afecta bebelusul. As fi foarte curioasa sa aflu de la cele care au nascut aici cum a decurs sarciba si nasterea dc sunt ok sau te lasa sa te intinzi ca rama , scuzati-mi expresia. Va multimesc mult si mi ar prinde bine un ajutor verbal, un sfat pt ca nu am pe nimeni pe cine sa intreb.

Maryana likes this.
  2. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, sunt insarcinata in 27 de saptamani cu primul copil :)

Ce inseamna niste analize fara nici o vitamina? Ai fost la booking si ti-a luat sange, urina samd? Ti s-a spus atunci de acid folic? Acum nu mai e asa important acidul folic, ai trecut de perioada critica. Vezi ca vitaminele nu se prescriu decat daca gaseste ca esti deficitara de fier si nici nu lua tu orice vitamine dupa ureche, pentru ca surplusul de anumite vitamine poate face rau copilului. Daca vrei neaparat vitamine, ia din cele speciale pentru gravide (sunt cam scumpe, insa). Insa daca dieta ta e variata, nu ai nevoie.

GP nu ti-a dat tratament pentru candida?

Si ai fost la moasa la 16 saptamani? Programarea de la 16 saptamani ti-o faci singura. Daca n-ai fost suna la GP, spune ca esti insarcinata in x saptamani si ca ai nevoie de o moasa. Marea majoritate a ingrijirii ante-natale este oferita de moasa. Doctorul obstetrician il vezi doar daca sunt complicatii. Si la nastere, daca nu sunt complicatii, esti doar cu moasa.
    Stiu ca pentru unii e soc, cum adica nu ma vede medicul, dar crede-ma eu trebuie sa vad doctorul la luna (caci am sarcina cu risc) si zau ca n-as fi vrut sa-l vad pe doctor deloc la fata...! Ca altfel ar fi insemnat ca totul e in regula.

Dosarul de maternitate ti l-ai luat?

Daca nu te deranjeaza sa vezi femei nascand, poti sa te uiti pe C4 la "One born every minute", sa vezi cam cum decurge o nastere. Ca n-am nici cea mai mica idee ce inseamna "te lasa sa te intinzi ca rama" -ras4-

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    vitamine iti iei de la supermarket de la suplimente nutritive daca vrei, nu sunt pe lista NHS din ce am inteles. la fel ca multe alte kestii care se dau in ro "pt sustinere", aici nu se fac.

pt candida nu cred ca te trimite la dr... mergi la farmacie direct si iti da ceva de acolo

la nastere, in functie de spital, nasti in camera sau in apa. daca nasti in camera ai o mica garsoniera unde sta moasa si sotul cu tine.

4. Googletrei

Googletrei New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si Felicitari!
    In primul rand trebuie sa te duci la GP si sa ii spui exact in cate saptamani esti gravida si ca trebuie sa vezi o moasa asap. Eu am avut o eco la 12 sapt, o eco la 16 sapt (cand mi-au spus si sexul copilului) si dupa, din 2 in 2 saptamani m-am dus sa vad moasa. Analize mi-au facut la 16 sapt si la 20 (cred, nu imi mai aduc bine aminte) pt sindromul down.

De cele mai multe ori moasa vine la GP practice o data sau de 2 ori pe saptamana, iar sedintele sunt de tip 'drop-in'.

Eu am avut parte de o nastere foarte usoara, iar moasa care a avut grija de mine a fost fenomenala!!!

Vitaminele si mineralele poti sa le iei din orice farmacie tip Boots, exista formule speciale pentru perioada sarcinii. Cel mai important e sa ai o dieta echilibrata si sa faci cat mai multa miscare (eu am mers pe tocuri pana in luna a 9-a) In ceea ce priveste candida, e periculoasa pt copil in timpul nasterii, asa ca atunci cand intri in direct cu moasa, ea te va trimite la un control adecvat.

In rest, nastere usoara!!!

Ce pot sa-ti spun cu mana pe suflet este ca, in comparatie cu nasterea din Romania, aici am fost tratata cu demnitate! (Asta in situatia in care am platit cu varf si indesat o nastere naturala)

5. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc mult pt raspunsuri, am fost la gp de cum qm aflat ca sunt insarcinata, mi a prescris el acid folic, mi a facut eco la 12 sapt si urina + sange, am dosar maternal, la 16 sapt am vazut o moasa dar alta deca am vazut la 12 sapt deci nu stiu cu care sa tin legatura, am pobleme si cu candida dupa cum am zis si in afara de un unguent gp nu mi a dat nik, sa iau d la farmacie mi e teama ca si farmacistii multi zici ca plutesc, plus am pb cu stomacul nu pot manca bine ca drept dovada in loc sa iau in greutate pana acum am mai slabit putin vre un kg. nu stiu poate sunt prea exagerata dar le am zis de nenumarate ori gp-ului in special pb care le am si se uita senin la mine spunand ca e normal. Vitamine am luat eu expre pt gravide ca incepuse sa ma ia ameteala cand ma ridicam d jos si sa vad puncte negre. I. Rest nu stiu ce sa zic , mi e teama si la nastere adica te ajuta cu ceva cu vre o epidurala sau nu stiu ceva dc nu mai poti de durere sau o saxica lafel ca acum e normal?

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    dumnezeu cu mila! -nu-ma-uit-
    e foarte diferit de ce e in Romania, mie la dilatatie 7 mi-au oferit paracetamol doua tablete si pe un 8 asa, ca deja incepusem sa cer ceva mai puternic -ras2- mi-au dat gaz! Si atat
    In schimb pt candida, nu sta asa, du-te la ei, fa programare si rezolva problema. ca aici dk nu ceri nu ti se ofera!

7. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Monica, nu stiu daca dosarele de maternitate difera de la trust la trust, ma gandesc ca sunt oarecum la fel.
    Printre primele foi trebuie sa ai o schema cu analizele recomandate pentru o sarcina fara risc si acolo vei afla cand vezi moasa, cand vorbesti cu ea despre planul de nastere (la 34 sapt parca) si termeni folositi de ei.
    Numele moasei ar trebui sa fie scris pe pagina numerotata cu nr 3 (sau, ma rog, asa e la mine), dar daca nu stii care e moasa ta obisnuita, cel mai bine e sa suni la GP sa spui ca nu-ti mai aduci aminte si sa vezi la cine te au inregistrata. Sa nu-ti fie frica sa-i pui moasei intrebari, pentru asta e acolo, asa ca intreab-o tot ce vrei despre nastere si spune-i ca esti ingrijorata, ca nu stii ce metode de ameliorare a durerii poti folosi. De fapt, poate ar fi bine sa-ti faci o programare la moasa, chiar daca ai sarcina fara risc, special sa pui aceste intrebari.
    Apropo, eu am fost bombardata cu brosuri, reviste si pliante de la moasa si de la spital, m-am saturat de atata maculatura! -ras2- Ba chiar am avut atata informatie ca pana la a doua ecografie am stat mereu cu frica in san, ca daca se intampla asta, daca cealalta... Serios vorbesc, daca vrei iti trimit una din brosuri in care sunt explicate sarcina si nasterea foarte clar precum si ce poti avea pt ameliorarea durerii (doar trimie-mi adresa pe privat si ti-o pun la posta).
    Bineinteles ca poti avea epidurala, si pana la epidurala mai sunt si alte variante. Insa este cel mai bine sa vorbesti dinainte daca vrei epidurala, caci nu toate spitalele au anestezist de garda. Dar asta o sa-ti explice moasa mai clar, in functie de spitalul la care ai ales sa nasti si ce altceva mai apare in sarcina pana atunci.

La mine la moasa se merge pe programare, cred ca asta depinde de la cabinet medical la cabinet medical. Nici eu n-am vazut de fiecare data aceeasi moasa, ceea ce e cam normal, caci mai au si ele concediu, mai sunt bolnave etc. Prima moasa, cea de la booking, de exemplu, a fost sub orice critica! Daca mi-ar fi fost moasa obisnuita, ceream sa mi-o schimbe. Si moasa imi spune cand trebuie sa o vad din nou, ori imi face ea direct programare, ori imi fac eu la receptie imediat dupa ce am vazut-o.

Despre candida: eu am facut de 2 ori pana acum, unguent ca tratament mi se pare corect. Urmeaza tratamentul prescris de GP si daca nu se rezolva, te duci inapoi si-i spui ca n-a trecut cu unguentul dat de el. Antibiotice dau f greu, pentru ca deja am dezvoltat toti rezistenta la antibiotice, ca sa nu mai spun ca anumite medicamente pot face rau lui bebe.
    Sunt foarte multe chestii de ordin ginecologic pe care le poti rezolva la GP aici, de exemplu eu mi-am pus si scos sterilet la GP...

A, in caz ca nu stiai (presupun ca stii totusi, dar zic in caz ca nu -limba- ), ai dreptul la Maternity Exemption Certificate, moasa iti da un formular pe care tu il pui la posta si-ti vine certificatul acasa. Cu acesta ai totul gratuit in NHS pana face copilul 1 an.

De asemenea intre 18 si 22 saptamani se face a doua ecografie, cea de detectare a anomaliilor, la care poti afla si sexul daca doresti. Atentie insa ca nu in toate trusturile se practica asta, in unele refuza sa-ti spuna pana ce n-ai trecut de 24 sapt (limita legala a avorturilor in UK) - pentru ca sunt comunitati in care este considerat rusinos ca primul nascut sa fie fata sau alte motive religioase/culturale.

PS: problemele cu stomacul sunt dinaintea sarcinii? Poate nu te-a inteles medicul bine si a crezut ca sunt din cauza sarcinii. Si eu la 18 saptamani eram mai slaba decat la 4 sapt, la cum am varsat he he. Nu este asa grav ca ai slabit un kg. Nu este obligatoriu sa iei in greutate in acest stadiu. De acum incolo conteaza, insa ritmul in care iei in greutate variaza de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina.

8. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, am si eu o problema si anume:) eu sunt inca in Romania,am trimis actele la nmc ptr a merge sa lucrez in anglia, mai ales ca si sotul meu are o oferta de lucru acolo. Acum 2 sapt am aflat ca sunt insarcinata eu lucrand inca aici in Romania,deci as putea beneficia de concediu prenatal,postnatal si de indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani. Problema este noi hotarasem sa mergem spre sfarsitul verii in A nglia, dar cu noua descoperire ne-am cam blocat. Daca nasc acolo, imi vor mai da acei bani din Romania? Este cineva sau a fost in situatia mea?? Cum as putea sa intocmesc acel dosar dupa nasterea copilului, ptr a primi indemnizatia de crestere copil? Si apoi alocatia ptr copil ptr inceput din Romania, caci la englezi am inteles ca dureaza ceva timp, si ca oricum o sisteaza ei !!!! -nu-nu-

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    locul unde nasti nu prea are treaba cu drepturile tale, care provin din contributiile tale ca si angajat si pe baza legislatiei in vigoare din ro.
    totul e te incadrezi in cerintele legale gen concediu prenatal samd ca sa poti aplica. parca erau 3 luni inainte de nastere cand puteai in intra prenatal, deci daca sotul e ok cu casa, serviciu samd ai putea veni si naste in uk.

sincer insa cred ca ti-ar fi putea mai usor sa nasti in ro si sa vii la scurt timp dupa pt ca te-ar mai ajuta eventual bunicii samd. poti face cerere de alocatie direct in uk, asta n-ar fi o problema.

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Varianta corecta: sincer insa cred ca ti-ar fi putea mai usor sa nasti in ro daca ai bani de spagi, analize si vizite la cabinet privat.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    iar incepi... spune-ti parerea ta fara a te lega de opinia mea. am trecut prin nasteri si in uk si in ro.
    da, trebuie sa platesti multe in ro, dar pe de alta parte trebuie sa dai o groaza de bani pt un copil nascut in uk pt a-i face acte, apoi drumuri samd plus ca nu prea ai cine sa te ajute gen bunici. poate pt unii nu conteaza, dar este un ajutor f important si util. mai ales ca nu stii cat de rapida va fi refacerea mamicii.

asa ca o sa raspund mai in detaliu.
    Potrivit OUG 158/2005, concediul de maternitate (126 zile) este format din:
    - Concediu de sarcina (cunoscut sub numele de concediu prenatal) se poate acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere in exclusivitate pentru sarcina, si nu pentru afectiuni ce pot interveni pe parcursul sarcinii si fara legatura cu sarcina.
    - Concediu de lauzie (cunoscut sub numele de concediu postnatal) se poate acorda pe o perioada de 63 de zile dupa nastere (legea presupune efectuarea unui concediu postnatal obligatoriu de 42 zile).
    Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare sau in functie de imprejurari (nasterea la o data diferita de cea prognosticata), insa, pentru protecţia sănătăţii mamei şi a copilului este interzis angajatorilor să permită salariatelor să revină la locul de muncă în mai putin de 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu.

asta inseamna ca daca vrea sa vina in anglia sa nasca (presupunand ca totul e ok, desi cam dupa 6 luni nu prea se mai recomanda zborul) va trebui dupa ce naste sa se intoarca sa-si faca actele. evident trebuie sa aduca certificatul copilului romanesc, care trebuie apostilat, tradus, drumuri la ambasada. apoi zbor in ro si inapoi. cand am depus eu actele pt sotie & copil indemnizatia nu se putea vira din prima in cont, a trebuit sa asteptam sa vina intai prin posta apoi am mers si am facut o alta cerere ca sa vina banii prin card.

pana la urma fiecare trebuie sa ia decizia in functie de propria situatie

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    E doar parerea mea. Nu ma leg deloc de ceea ce spui tu si iti respect opinia, fiecare e liber sa spuna/gandeasca ce crede.

13. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ptr raspunsuri. Stiu de acele concedii prenatal si postnatal, si ma gandeam sa-mi iau inaintea lor concediul de odihna pe anul asta ,si sa-mi iau cam 80 de zile prenatal si sa las restul ca postnatal, asta bineinteles cu o procura lasata cuiva la munca,care sa-mi poata depune acele concedii la angajator. Da asa este si referitor la spaga pe care treb sa o dai in stanga si-n dreapta, si mai rau de atat e ca nu are cine sa ma ajute dupa nastere.
    Am citit undeva ca nou-nascutul trebuie sa-l declari la ambasada destul de repede. Certificatul de nastere romanesc costa mult?? Si altceva ,atunci cand ceri certificatul de nastere poti cere in acelasi timp si pasaport ptr bebe??
    Banuiesc ca doar cu certificatul englez nu poti iesi cu bebeul ???
    Si dacac dureaza cam 2 luni pana iti elibereaza acele documente, atunci nu e prea tarziu sa depun in Romania dosarul ptr indemnizatie crestere copil????? Oare trebuie sa merg personal ptr acest dosa sau pot lasa cuiva procura si copiii legalizate dupa actele necesare????
    Of, o groaza de dileme?!!!

14. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Salut din nou, as dori sa ma lamureasca cineva cum e cu moasele astea care au grija de sarcina ta pt ca eu nu mai inteleg nimic. Ma rog de cateva luni de Gp sa ma trimita la un ginecolog pt candida cu care am probleme si sincer m a zapacit mi a dat unguent, mi dat ovule pt 3 zile ca in final astazi sa mi zica ca nu mai are ce sa mi dea el si ca sa ma duc la un ginecolog dar sa i zic moasei sa ma trimita ca el nu poate. Cand i am zis sa ma lamureasca care e moasa mea din cele doua diferite pe care le am vazut, mi a zis ca o sa fie de fiecare data alta moasa; intrebarea e acum cu cine sa vb pt programare la ginecolog tinand cont ca urmatoarea programare cu moasa imi e 15 mai ceea ce e prea tarziu ca sa mai rezist cu pb pe care o am. Multumesc mult pt raspuns daca ma puteti ajuta.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in dosarul de graviduta ar trebui sa ai un numar de la moase; daca nu au asa ceva - suni la GP normal si ceri o programare la moasa.

16. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Am un numar a unei intregi echipe de moase, sa sun acolo si sa le zic cine sunt etc si ca vreau programare?

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    exact.

18. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Oky mersi mult chiar acum o sa sun

19. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Buna seara, am sunat la echipa de moase si dupa mii de explicatii si incercari d a le convinge ca am nevoie mi au zis sa ma duc la marernitate la spital si sa zic acolo ca vreau sa vad moasa. Vedem maine ce o fi. Tot incercau sa ma trimita la GP inapoi spunandu mi ca nu pot vedea moasa pana la 25 sapt. Sunt fantastici sincer. Sper ca voi rezolva ceva de data asta. Am sa va anunt in speranta ca va fi cuiva de ajutor experienta mea. Noapte buna!

20. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    6
    Buna, am revnenit cu vesti. Am fost in maternitate sa vad o moasa , am asteptat vre o doua ore, moasa a fost dragutza dar mi a zis ceva d genul ca medicul GP e batut in cap ca multe gravide vin acolo cu cate ceva ce el ar putea trata fara probleme. Mi a mai dat un ovul si o crema pt o zi si a scris " dedicatie" pt doctor pe dosarul meu spunandu mi ca dc inca o sa mai am probleme sa ma duc iar la el pt ca la ele e doar pt urgente. Si cam asta a fost. Acum o sa ma duc iar la GP. C pot sa fac? Ma plimb de luni de zile asa dar din nefericire n am incotro

Share This Page