9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

nastere in uk -cezariana

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by ywar, Aug 25, 2009.

1. ywar

ywar New Member

Trophy Points:
    0
    dragi forumisti ,

avem si noi o intrebare la voi .se poate opta pentru o nastere prin cezariana in uk >>??sau se accepta doar in conditii speciale????

va multumim si asteptam raspunsurile voastre

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

In primul rind trebuie sa intreb – de ce vrei cezariana? Este un motiv medical sau de frica nasterii?
    Stiu ca in UK cezariana se ofera numai in 2 cazuri, cind sint coplicatii unexpected la nastere sau cind cineva este “ too posh to push” adica bogat incit isi permite sa plateasca. O cezariana costa citeva mii de lire ( nu stiu cite, dar pot sa intreb pe cineva care si-a permis 2).
    Sper ca asta clarifica putin.

4. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Noi am optat pentru nastere prin cezariana din motive bine intemeiate si a fost destul de greu sa ii convingem.
    Am fost insa fermi pe pozitii, am facut analizele cerute de ei si pana la urma au spus "da".
    Chestia haioasa este ca fiica mea nu era cu capul in jos asa ca tot la cezariana ajungeam.

Daca motivele sunt bine intemeiate nu ar trebui sa va refuze.

Sanatate si numai bine :)

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu tocmai ce am trecut printr-o cezariana, emergency cesarian, dar nu as sfatui pe nimeni sa o faca, daca exista alte solutii-spre exemplu, nasterea naturala.Acum operatia s-a suprainfectat, iar in urma unei cazaturi s-a si deschis.O sa ia cel putin 3 saptamani sa se vindece
    Nici cu epidurala nu sunt de acord deoarece riscul de forceps sau ventouse e prea mare.
    Am 2 prietene care au nascut aici si au avut insa planned cesarian, nu as putea sa iti spun daca din cauze medicale sau ca asa au vrut.Dar dupa toate prin cate am trecut- 5 ore de super contractii in care bebe era blocat fiind large baby, nu cred sa te lase sa alegi.Eu, dupa 2 ore am cerut cezariana intrucat nu se mai putea(si nu sunt o persoana sa planga la orice durere, mai trecusem printr-o nastere), dar mi-au trimis medic dupa 5 ore ca sa constate si el ca bebe e prea sus si e prea mare pt a fi nascut natural.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Buna Anouk,sa-ti traiasca bebe...Imi pare rau ca ai probleme de sanatate dupa cezariana...nu stiu de ce dar parca toate ti se intampla numai tie...iti este refuzat blue cardul pe nedrept,iti vine o factura destul de mare la curent,acum ai probleme dupa cezariana...nu te supara,dar oricum aveai o parere destul de proasta dspre sistemul sanitar din uk...eu am nascut prin cezariana luni la 11 si miercuri la 11 eram acasa,totul a fost ok...dar eu am avut incredere in acei oameni..daca gandesti negativ chiar atragi raul...Numai bine iti doresc tie si familiei tale.
    P.S.-chiar asteptam sa povestesti despre cezariana,ma gandeam ca te-a facut sa-ti schimbi parerea despre spitalele de aici...dar asta este,numai bine,Iulia

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Iulia, crede-ma ca am mers cu cea mai mare incredere pt k mai fusesem internata cu 2 sapt inainte sa nasc si imi schimbasem parerea-am vazut ca au grija de tine, te asculta, te cocolosesc,etc.Deci,m-am dus cu sufletul deschis, sincer.Dar, pe fisa mea chiar scria large baby, la ce le-au trebuit 5 ore sa ma lase sa nasc normal-timp in care am lesinat de vreo 3 ori- cand daca ar fi venit un medic sa ma consulte ar fi constatat si ca e mare si ca e prea sus?
    In Romania iti faceau eco peste eco si te puneau pe masa si inspectau loco, metoda e sfanta.Stau si eu si ma intreb de ce? Mama si sotul meu au urlat efectiv la midwife-urile care erau cu mine sa nu ma mai lase asa k nu mai am nici putere plus ca tremuram de ce contractura aveam, nu imi mai puteam stapani corpul in niciun fel,si crede-ma, chiar le-am dat tot "creditul" meu.Raspunsul la intrebarea ta, de ce mie toate? Pentru ca oi fi gresit si eu in viata si trebuie sa mai si sufar, nimic in viata nu e intamplator, asa ca accept ce mi se da, chiar daca de fiecare data nu am mers pe calea usoara.
    Operatia mi s-a deschis a 2a zi dupa ce mi-au scos firul-in 2 locuri, pana atunci am fost ok, nu am avut dureri, absolut nimic.Apoi, am cazut pe scara si s-a deschis si mai tare ,dar aveam infectie pe sub si au zis ca mai bine k s-a deschis ca s-a mai curatat .Apoi, in spital, s-au purtat admirabil, ce sa zic?Singura chestie a fost ca a trebuit sa astept 3 zile departe de bebe ca sa poata veni cineva sa mi se faca un assessment al ranii, si aceasta persoana nefiind un medic,caci medicii s-au tot perindat pe la patul meu.
    Asta e norocul meu, dar toate asa trebuiau sa se intample, nu dau vina pe nimeni, dar concursul de imprejurari acesta a fost
    Numai bine , Iulia si pupici lui bebe

Share This Page