13.9 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mutare in UK - Ce facem cu copiii?

Discussion in 'FAMILIE' started by Alinactinn, Nov 26, 2012.

1. Alinactinn

Alinactinn New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Motivul pentru care nu stiu deocamdata ce nume sa dau acestui topic este urmatorul: sotul meu a inceput lucrul in Anglia ( Devon) de cateva zile si probabil in o luna-doua o sa ne lamurim daca merita sau nu sa ne mutam cu totii ( cu catel, cu purcel :) ). Lui ii este destul de greu singur acolo si au as pleca la el maine, daca nu as fi legata de scoala baiatului cel mare. Avem doi baieti: unul de 13 ani si cel mic de aproape 10 luni. Eu sunt in concediu crestere copil pentru doi ani. Deci, am timp sa ma informez/pregatesc pentru o mutare cat mai bine pusa la punct.
    Citind cateva topicuri pe forum, m-am ingrijorat un pic: trebuie sa solicit deja inscrierea copilului cel mare la o scoala? Pentru anul scolar urmator?( am citit pe forum ca inscrierea ar trebui facuta pana in ianuarie)
    De asemeni, mai am cateva nelamuriri: daca decidem sa ne mutam, trebuie de cum ajungem acolo sa solicitam Child Benefit? Pentru ambii copii? Indemnizatia mea banuiesc ca nu va suferi modificari, nu? ( din pacate :) )
    Imi puteti raspunde, va rog?

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Scoala - deocamdata :)

Ca sa incepi cu ceva, citeste posturile mai vechi:
    "Re: gradinita si scoala
    by negrutxa » Sun Nov 07, 2010 10:31 am

Buna Dana si bine ai venit pe ROMANi ONLiNE

Sunt deja cateva topice despre subiectul pe care il cauti, insa inainte de ati oferi linkurile o sa te indrum sa folosesti cu incredere functia 'search' de pe forum intrucat de cele mai mule ori gasesti un subiect deja deschis unde memembrii si-au expus deja parerea/experienta etc.

La sectiunea de la A la Z vei gasi foarte multe tutoriale utile despre viata in UK!

www.romani-online.co.uk/component/kunen ... t=30#62336

www.romani-online.co.uk/component/kunen ... li-engleze

www.direct.gov.uk/en/Parents/Schoolslea ... DG_4016369

Lucram si la un tutorial pentru gradinite, insa ai mai sus un bun punct de plecare.

Gradinita incepe de la 3 luni (privata), cea de stat (trebuie sa te inreg din timp - 3 ani) si scoala incepe de la 4 ani (reception, parte din scoala) si de la 5 ani scoala propriu zisa.

In functie de zona unde va veti muta, iti poti cauta online rapoartele scolilor din zona, ii suni, inscrii copilul si vezi daca mai au locuri disponibile.

Nu stiu cat de usor ii va fi copilului de 6 ani sa inceapa scoala aici, tinand cont ca ei la 5 ani deja citesc, insa trebuie sa mergi pe principiul nimic nu e imposibil! De obicei, copii in situtia ta primesc o atentie mai mare de la profesori si cu siguranta te vor sfatui atunci ce si cum sa faci ! Din experienta prietenilor mei, copii adusi aici din sistemul din Ro ( 10-12 ani), cer sa mearga la scoala si in weekend!

Succes in tot ceea ce v-ati propus!"

Pt a verifica scolile din zona si nu numai
    http://www.ofsted.gov.uk/schools/for-pa ... ion-report

http://www.romani-online.co.uk/forum/fa ... la#p116934

https://www.gov.uk/browse/education/sch ... -transport

Fiul tau va merge la secondary school. gasesti info pe linkul de mai sus.Ar fi bine daca ai incerca sa-l inscrii acum la scoala, sa inceapa din semestrul II.Anii 10 si 11 sunt foarte importanti deoarece se face 'media' materiilor studiate pentru GCSE grades.

3. Alinactinn

Alinactinn New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Nu stiu cum sa numesc acest topic deocamdata :)

Multumesc mult.......mi-ati raspuns foarte repede -bravo- -asa-asa-
    Da, am inteles ca anii 10 si 11 sunt foarte importanti. Fiul meu are 13 ani impliniti acum, in noiembrie, si tot 13 va avea in septembrie 2013, ceea ce inseamna ca va fi incadrat in anul 9 in Anglia, din cate am inteles.
    Multumesc inca o data. @};-

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16

Aveti noroc, ati castigat un an -asa-asa-
    Bafta!

5. Alinactinn

Alinactinn New Member

Trophy Points:
    0

cum?
    m-am tot gandit si eu astazi....daca ne mutam in ianuarie/februarie, copilul intra in aul 9.
    Daca ne hotaram mai tarziu, prin primavara/vara, copilul, avand tot 13 ani in septembrie, intra tot in anul 9,nu?

6. Alinactinn

Alinactinn New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc administratorilor forumului pentru modificarea numelui topic-ului :)

7. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Am socotit bine? se incadreaza aici :
    1/9/1999 - 31/8/2000
    "Your child is in Year 8 and starts Year 9 in September 2013" ?
    Poate te ajuta linkul asta

http://www.devon.gov.uk/schools

8. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Fiica mea are 14 ani (anul 10) si a inceput scoala in octombrie anul asta (in UK)

Din experienta proprie iti spun ca scoala copilului e ultimul lucru care trebuie sa te ingrijoreze.
    Cu cat stai mai mult si gandesti cu atat mai mult pierzi (mai bine zis copilul pierde). Cu cat il aduci mai repede ...cu atat mai bine.

In rest...putina rabdare si citeste pe aici ca sunt multe discutii pe tema copiilor

Bafta!

9. Alinactinn

Alinactinn New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos,Splash! -asa-asa-
    Multumesc frumos, Cafea! -asa-asa-
    Intr-adevar,sunt foarte multe informatii, foarte variate si detaliate pe site -bravo- -bravo- -bravo- toate foarte utile.
    Deocamdata sunt la faza de 'documentare'. Cu ajutorul lui Dumnezeu trecem si de faza asta. :)
    Multumesc inca o data -asa-asa-

10. Picicut

Picicut New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.

In primul rand felicitari celor care au creat si mentin forumul asta. E senzational. Credeam ca o sa ducem lipsa de informatii, dar se pare ca-mi trebuie o saptamana doar sa citesc ce scrie deja.

In cazul nostru (eu, sotia, fetita), mutarea se prevede candva in Februarie 2013 si locul in care trebuie sa ajungem se numeste Surbiton, undeva in Surrey (nu stiu prea multe, abia acum ne uitam pe net sa gasim chirie si asa mai departe). Sunt deja constient de faptul ca zona asta e una din cele mai scumpe in afara Londrei, dar n-o sa ne ducem prea departe de ea, pt ca job-ul sotiei o sa fie in Surbiton.

Si acum intrebarea: daca fetita mea o sa aiba 2 ani in februarie (neimpliniti, ii face in martie), asta ma lasa doar cu varianta unei crese particulare? Dupa cate am vazut sunt destul de scumpe. Iar asta adaugat la pretul chiriei ma face sa cred ca ne mutam acolo doar ca sa ne permitem sa le platim pe astea 2 si sa avem ce baga in gura. Economisesc mai mult acasa momentan :)

Nu caut raspunsuri elaborate, as vrea totusi sa aflu si parerea voastra.

Mersi frumos,
    Bogdan

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Salut Piciut,
    bun venit pe aici,
    fctie de cat castiga sotia, puteti decide ce vreti sa faceti.
    Din cate am citit acolo, varianta cea mai simpla ar fi ca tu sa stai acasa.

A fost acum cateva luni pe radio o emisiune exact despre dificultatea de a creste copii mici, pt persoanele cu ambii soti lucrand,
    vorbesc de Londra deci, sotul, castiga cam 45K /an, si el a fost cel care a decis sa ramana acasa sopre a creste copilul (evident sotia castiga mai bine) . Vorbesc de full time job, omul nu putea face part time,
    ideea e ca, este foarte scump, s-a mai vorbit pe aici pe forum, tizul

catad stie si dansul daca o avea timp, e cam greu!

Bafta oricum!

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cateva chestiuni:
    daca veniti aici probabil ca aveti niste scopuri mai marete decat niste economii care se pot face si in ro.
    educatia copiilor cred ca nu se poate pune in balanta cu nici o economie samd.
    poate va fi un pic mai greu, dar de la 3 ani lucrurile devin mai facile (se acorda ore gratis la gradinite / gradinitele de stat primesc copii), de la 4 si mai facile (incepe scoala).

deci evident ca mutarea presupune niste eforturi, poate niste sacrificii, dar trebuie sa va documentati temeinic inainte de a face acest pas si mai ales sa stabiliti cat mai clar obiectivele.

13. Picicut

Picicut New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsurile prompte. Avem cateva avantaje (prima de mutare de la firma ei, salariile impreuna sunt bunicele - eu lucrez offshore), totusi cresa si chiria o sa ne manance un pic nervii pana cand implineste fetita 3 ani (mersi sapanta pentru raza de speranta). O sa inchei aici postul, va mai deranjez pe celelalte thread-uri pe masura ce avansam cu mutarea. Succes tuturor.

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    salutare.
    la 10 luni nu merita dus la gradi aici. gaseste pe cineva sa stea cu el. cineva din familie, chiar si platit, ca nu stii pe cine bagi in casa. tu nu stii ce costuri implica gradinita in uk. lol. sa vezi ce migrene o sa ai pana gasesti ceva sa-ti placa. de bills-uri nu mai zic. de la 2 ani poti sa-l dai la o gradi particulara. ce o sa gasesti in gradinite aici o sa te inspaimante.

15. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Surbiton este o zona destul de buna si e scumpa si din cauza trenului rapid spre centru.. daca nu ma insel e tren direct 15 min pana la Waterloo. Mai e o chestie, apartine de Kingston upon Thames council care are highest council tax in greater London. Daca vreti zona un pic mai ieftina langa Surbiton, incercati Molesey sau Hampton. (Hampton este insa in Richmond Upon Thames, council tax este 2nd highest in greater London - dar macar chiriile sunt mai mici).

Despre gradinita - nu e atat de nasol precum spune catad, el e mai negativ :) Noi am gasit gradinita excelenta. E drept ca sunt scumpe... Nu va faceti mari sperante de la 3 la 4 ani, nu va fi gratuit daca aveti venituri relativ normale, ci veti beneficia de 15 ore gratuite pe saptamana la o gradinita de stat (sau de echivalentul in bani daca optati pentru gradinita privata). Atentie la inscrierea la gradinita de stat, sunt in general suprasolicitate si inscrierile se fac in Ian-Feb pentru Septembrie.

Alternative mai ieftine la gradinita ar fi au-pair sau childminder, dar pentru au-pair aveti nevoie de spatiu in plus.

Mult succes! si daca aveti intrebari despre zona, va raspund cu placere, am trecut prin mutare acum cateva luni si Surbiton a fost pe short list. Ne-am mutat insa de partea cealalta a parcului (Bushy Park) :)

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    15 ore pe saptamana inseamna cam 1/3 din cele 50 cate sunt intr-un program 8-18, 5 zile pe sapt.
    apoi mai este o facilitate destul de utila childcare vouchers. practic se plateste la gradinita din bani neimpozitati, adica din salariul brut.
    http://www.computersharevoucherservices ... -save.aspx

17. Picicut

Picicut New Member

Trophy Points:
    0
    Inca o data multumesc pentru update-uri. Momentan nu am hotarat nimic pt ca eu sunt la munca, o sa ajung acasa pe 22 decembrie. Noi ne-am gandit ca la inceput s-o luam pe una din bunici sa stea cu fetita pana vedem preturile, taxele samd. Ne gandeam totusi sa stam in Surbiton ca sa facem economie la transport. Am vazut deja cateva oferte de inchiriat si (desi pretul e enorm comparativ cu Bucurestiul) cred ca o sa ne hotaram la unul din apt care sunt in apropierea biroului unde a gasit sotia de munca, sa nu mai fie nevoie de bani pe transport (care si el e destul de scump). Calculul a fost cam asa: decat sa dau 200 de lire in minus ca sa stau la 3 statii departare, mai bine dau 200 de lire in plus si salvez banii de pe transport (care ar fi cam tot pe-acolo). Din nou, nu e nimic final deocamdata, incerc sa mai gasesc idei. Avantajul ar fi ca avem suport pe partea asta cu taxele, actele si posibil si gasirea unei locuinte de la HR-ul firmei respective.

Totusi nu cred ca putem s-o tinem pe bunica un an de zile la noi, are si ea treburile ei :) Londoniana, o sa revin cu intrebari cand o sa fie ceva mai clar. Mersi. Craciun Fericit tuturor!

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cea mai buna solutie este cand poti apela la bunici.
    si inca un sfat - cautati o casa daca se poate si incalzire pe gaz...

19. Nicoleta Mihart

Nicoleta Mihart New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua,as avea și eu o întrebare,in iulie as vrea sa merg in Anglia cu soțul și copilul meu de 10 ani la nașii noștri care sunt stabiliti in Redruth,mai putem merge fara a avea probleme după ce Anglia a decis sa iese din UE?

20. Nicoleta Mihart

Nicoleta Mihart New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua as dori sa va adresez o întrebare.Mai putem pleca in Anglia după ce Anglia a decis sa iese din UE?

Share This Page