24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Muncesti in UK, sa nasti in Romania?

Discussion in 'FAMILIE' started by abi, Jan 3, 2008.

1. abi

abi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor!
    Se pare ca sunt insarcinata. Am o slujba in Marea Britanie, platesc taxe si NI, dar ma gandesc sa nasc in Romania. Ce ma sfatuiti? Va trebui sa platesc asigurare si in Romania? As prefera sa stau in MB pana ma lasa sarcina si sper sa beneficiez si de SMP.

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Re: muncesti in MB, sa nasti in Romania?

La Multi Ani Abi si bine ai venit pe Romani Online

De ce vrei sa nasti in Romania? -shout- hout- Nu au nici 1% din facilitatile pe care le au englezii aici, nu poti compara cele doua sisteme, personalul, echipamentul etc. Nimic. Nu exista gas&air, nu exista posibilitatea sa nasti in piscina, nu este posibil ca sotul(sau alte persoane din familie) sa asiste la nastere, epidurala se face doar in spitalele mari, ca sa nu mai zic de aromatherapy, muzica, masaj, meals, drinks etc In Romania se cheltuiesc o groaza de bani cu doctorii, asistentente, anestezistul etc si tot nu te simti in centrul atentiei si tratata ca o regina. Mai nou in Ro aproape toate viitoarele mamici opteaza pentru cezariana, vine barza si aduce bebele. -scared- cared- -slap- lap- Toate analizele tale si evolutia sarcinii vor fi inregistrate in UK (maternity records). Nu vreau sa te sperii, insa am auzit extrem de multe povesti de groaza ale mamicilor din Ro ce au fost neglijate si ignorate de catre personalul spitalelor. Eu am nascut in UK si am citit si forumuri din romania cu experientele mamicilor, insa doamnele cu experienta si in Ro si UK sunt binevenite sa isi expuna parerea.

Cat despre SMP, ce conditii trebuie sa indeplinesti si alte drepturi, te invit sa citesti informatiile de pe acest link (cum sa nasti in UK) http://www.romani-online.co.uk/componen ... 23979/#new

Mult succes si te asteptam cu vesti bune (indiferent de alegerea ta)

3. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0

Buna Abi!
    Daca ai sansa sa gasesti in tara un doctor bun este ok. Eu spre exemplu am fost in tara si din 3 medici am gasit pe cineva cu care mi-a facut placere sa vorbesc si mi-ar fi placut sa nasc cu ea. Mi-am facut 2 ecografii si cateva analize ... in numai 3 saptamani. Daca ai bani se poate. Pe cand in UK ... astept o programare la ecografia de 12 saptamani si nu mai vine ... iar eu trec de 12 saptamani -cry2- ry2- . Ma gandesc sa merg la o clinica privata -sad3- ad3- .
    Si in UK sunt medici incompetenti .. si in uk sunt asistente care nu te baga in seama .. si in uk ca si peste tot.

4. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0

Salutare.
    Eu sunt deja insarcinata in 24 saptamani si inca in UK.Nu ma gandesc sub nici o forma sa dau nastere in Romania si sunt ft multumita de serviciile de aici.
    Programarile mi-au fost facute in timp peste tot, am ales toate testele de sange posibile si mi-au fost facute si chiar date rezultatele sa le pastrez, scanurile au fost excelente toate si se pare ca sunt ft atenti cu gravidele. Eu am avut mici probleme pana acum si am fost la urgente, unde sistemul si doctorii mi s-au parut extraordinari, cu toate ca locuiesc in partea de est a Londrei (Dagenham) unde lumea nu e prea incantata de posibilitati.
    Exista si optiunea unui doctor particular, pe care am practicat-o si noi in afara NHS-ului, caci poti afla cate informatii extra vrei.
    Cat despre beneficii, indiferent daca lucrezi ca self-employed sau angajat, ai o gramada.Viziteaza www.direct.gov.uk si gasesti sectiunile de care ai nevoie.
    Bafta multa in sarcina!!!

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari Alina si Vascoron! -kiss- iss-

Alina cred ca e muuult prea devreme sa te pronunti asupra sistemului englez si a modului lor cum trateaza sarcina, nasterea si copilul dupa. Iti inteleg ingrijorarea cu programarea pentru scanul de 12 saptamani, insa nu te stresa prea tare inutil. Gandeste pozitiv si corpul tau iti va spune daca ceva nu este in regula. Daca nu te simti bine, daca ai dureri sau alte probleme care nu iti dau liniste, mergi la urgente si te vor consulta, iti vor lua sange si vei putea face un scan. Eu am mers cand aveam 8 saptamani si am fost vazuta in 15 minute. Totul a fost ok pana la urma. Fa rost de numarul de telefon al spitalului de unde apartii unde se fac ecografiile si da-le un tel sa vezi ce se intampla cu programarea ta. Stiu ca unele spitale de exemplu nu fac scanul de 12 saptamani, ci doar cel de 20 saptamani.

In Romania nici nu exista conceptul de clase antenatale unde poti merge cu partenerul (poate doar clinicile private organizeaza aceste sesiuni), sunt extrem de utile si iti recomand sa mergeti impreuna. Despre modul cum sunt crescuti bebelusii in Romania nici nu vreau sa incep, ar trebui sa facem un topic nou pe aceasta tema: suc de morcov si portocale la 3 luni, mar cu biscuit, ceai cat cuprinde, supa de legume la 3 luni -scared- cared- si alte prostii ce accelereaza metabolismul lor si afecteaza diverse organe mai tarziu. Acum vreo saptamana am vazut un reportaj pe ProTv si prezentau si ei "ultimele descoperiri ale stiintei"(pentru ei) cum se cresc bebelusii, cu exemple si argumente etc. Organizatia Mondiala a Sanatatii explica destul de clar de ce recomanda primele 6 luni doar laptic (sunt si exceptii de la regula daca bebele nu ia in greutate etc), dar intrucat cei mai multi preiau informatiile de la cei care ne-au crescut pe noi si intre timp nu citesc, nu exista baby clinics ca in UK unde te poti sfatui cu health visitor-ul, doctorii pediatri sau de familie nu isi permit sa plateasca seminarii/cursuri internationale -scratch- cratch-

Bafta si sa va fie bine acolo unde alegeti voi

6. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0
  7. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0

Negrutxa, sunt putin derutata pentru ca atunci cand l-am intrebat pe GP cand o sa am primul scan .. el mi-a spus ca la 20 saptamani ... Cand am vorbit cu moasa .. mi-a spus ca la 12 saptamani. Dar nici urma de scrisoare si ma gandesc sa ii sun sau sa merg la urgenta. .. Am o sarcina toxica... imi e foarte rau de la 8 saptamani si sunt cam ingrijoarata... dar moasa a spus ca este normal. Astept cu nerabdare acel scan.
    Am o experienta neplacuta cu spitalele si medici englezi ... dar poate trec peste asta in 9 luni -cmon- mon-

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Alina, pentru linistea ta, mergi la urgente cu partenerul tau, spune-le ca esti insarcinata in x saptamani (cred ca in timpul zilei este mai bine) si iti este foarte rau de 2 sapt (chiar daca nu este asa), ai niste dureri ciudate (chiar daca nu ai -eyebrows2- yebrows2- ) si ca esti foarte ingrijorata de starea copilului. Iti garantez ca te vor vedea cat de curand pot ei si vei avea prioritate in fata altor multor cazuri. Sunt foarte seriosi cand este vorba de o sarcina, mai ales pana in 12 saptamani cand poti face multe complicatii ce nu se vad imediat. Eu am fost, asa cum ti-am spus si o alta prietena de asemenea, si a fost foarte incantata de rezultate.

(daca ai numarul moasei, da-i un telefon, de obicei ele stiu mai bine care e policy-ul spitalului decat GP-ul, daca nu ai suna la GP si lasa un mesaj urgent pentru ea).

Gandeste pozitiv, este o perioada mai delicata intrucat nu simti copilul absolut deloc si iti este doar rau...ca si cum ai fi bolnava, nu viitoare mamica de copil minunat! Asadar, capul sus mamico, totul va fi bine!

Intre timp, recomand www.babycentre.co.uk si www.desprecopii.com

Asteptam vesti -kiss- iss-

9. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca asa am sa fac. Din pacate sunt si superstitiuasa si nu vreau sa spun o problema cand nu e ... dar am slabit din cauza ca mi-a fost rau si nu vad nici un semn de burta asa ca ma duc -explain- xplain- . Oricum am trecut in 13 saptamani si vreau scanul ala. Partenerul meu a spus ca suna dar pare mai usor sa merg la urgenta.
    Si moasa a fost ocupata ... trebuie sa ma transfer la alta -slap- lap- imi vine sa ii bat pe toti in cap!

10. princessbisou

princessbisou New Member

Trophy Points:
    0

LA MULTI ANI LA TOATA LUMEA!!!
    am si eu o intrebare.... am inteles ca aici dc esti gravida statul iti da un loc sa stai....e valabil doar dc esti cetatean englez? chiar dc locuiesti deja in uk? mersi

11. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0

Eu din ce am bagat de seama serviciile oferite pot varia de la trust la trust, in mod normal sunt incluse pe linga un set complet de analize 2 ecografii, una in jur de saptamana 12-14 si cealalta in jur de saptamana 20-24. eu ti-as recomanda sa gasesti pe langa tine o maternitate care are o Day Assessment Unit unde te va vedea o moasa si iti vor face o ecografie ( eu nu am fost la urgente ci la maternitate la aceasta day assessment unit).
    Parerea mea ca cel mai important e sa gasesti o maternitate buna, si cu cat mai devreme cu atat mai multe sanse sa fii aceptata. In general criteriul de acceptare e unde locuiesti ( esti alocata unui anumit trust) dar poti cere ( si daca au locuri disponibile te primesc) sa fii transferata la o alta maternitate ( referral de la gp ).
    Din experienta mea personala de pana acum ( inca nu am ajuns la nastere): din punct de vedere tehnic ( analize, ecografii) totul a fost excelent dar din punct de vedere personal nu chiar, depinde ce moasa te vede ( unele super competente, altele au lasat mult de dorit) iar eu am fost foarte dezamagita de consultant (doctor), dar sunt sigura ca sunt si multi doctori super ok.

12. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0

Da, daca esti cetatean englez, fara servici, ( somer), fara educatie buna, foarte sarac, cu un copil deja sau 2, ( nu gravida) fara sot sau partener. Atunci, cam da. Numai ca, daca te uiti la TV si vezi, locuintele sint deseori darapanate, foarte frig si in locuri in care crima este deseori mare. Statul nu cred ca iti da de ales, ci te pun unde vor ei. Dar trebuie sa fi englez. Pentru ca noi, ca romani, nu avem drept la " benefits" inseamna ca nu avem nici drept la case. Iti spun sigur ( cei care locuiesc aici de multi ani) ca, nu este bine sa mergi pe ruta " beneficii de stat"!

13. abi

abi New Member

Trophy Points:
    0

Salut,
    va multumesc pentru raspunsuri, comentarii, sugestii, urari de bine. Sincera sa fiu, ma asteptam la asemenea reactie. Cunosc sistemul romanesc de sanatate -sunt si eu asistenta medicala, si ma dezgusta faptul ca nici nu se uita la tine fara spaga, insa nici de sistemul din UK nu sunt foarte incantata. Nu prea am informatii asupra sectiilor de maternitate, dar in alta parte statisticile despre infectiile intraspitalicesti nu sunt nemaipomenite, iar din cauza ca numarul de paturi este foarte limitat, te externeaza in aceeasi zi, sau a doua zi, chiar si cu complicatii.
    Motivul pentru care ne-am pus si v-am pus si voua aceasta intrebare este ca, noi oricum aveam de gand sa ne intoarcem in tara, iar daca ne -am hotari sa nasc aici, bebele ne-ar cam complica lucrurile (hartii, pasaport, ce presupun ca dureaza pana se elibereaza...) Oricum este inca prea devreme pentru orice decizie...
    Citesc in continuare cu intreres opiniile si sfaturile voastre. Va multumesc!
    Numai bine!

14. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Hello!

N-am mai trecut de mult pe aici dar fiindca am o fetita de 5 luni nascuta aici si un baiat de 6 ani nascut in tara am zis sa intru si eu in discutie poate va mai incurajez sau macar sa va fac o mica paralela intre cele doua sisteme sanitare.

In Romania am avut o nastere naturala, cu banii dati in stanga si in drepata obtii cam tot ce ar fi normal omeneste si pentru ca ai fost tratata omeneste ti se pare iesit din comun. Adica la nasterea fiului meu a asistat mama (lucru rar pe vremea aia), am nascut normal, n-am plans n-am tipat (din bun simt cica, ziceam eu atunci) , moasele si doctorul n-au tipat nici ele la mine deci toata lumea a fost fericita. Ingrijirea in timpul sarcinii a fost impecabila (la nivelul romanesc binenteles, cine s-a uitat in ultimul timp la tv a aflat ca nici in ziua de azi in Romania nu exista un ecografist specializat pe probleme de malformatii cardiace fetale, deci eco morfologica e apa de ploaie) si mi se pare normal sa fi fost monitorizata impecabil caci doar lunar mergeam la cabinet si plateam, nu? Pe langa -santa- pt domn doctor.

Aici fiindca locuiesc in Herts se face doar o eco la 20 sapt si vizita lunara la moasa. Am fost socata initial insa am facut apoi un calcul si o paralela: pai asta e gratis, eco si ingrijirea prenatala, daca in Romania am dat spaga si am mers si la privat de ce sa nu merg la privat si aici. Macar aici primesc ingrijirea gratuit, acasa nimic. Asa ca la 12 sapt mi-am facut la privat testul Down care implica corelarea ecografiei, masurarea lichidului cefal, cu analiza sangelui si statistica varstei si calitatii vietii (puteam face gratis la spital triplu test insa am ales privatul caci implica si eco si am vrut sa o vad pe bebe). La 18 sapt am dorit sa aflu sexul si am mers iar la privat, la 20 sapt cel gratuit la spital, la 30 sapt am mers iar la privat pentru ca asa hotarasem cu sotul ca dorim sa vedem cu ochii nostri ca s-a intors, apoi pentru ca nu a mai crescut de pe la 34 sapt am facut vreo 3 eco la spital trimisa de GP deci gratis, in total cred ca am cheltuit la privat vreo 250-300 lire, mai trebuie spus ca in Romania desi acum sase ani m-a dus mult mai mult ingirjirea si nasterea baiatului meu?

Si pentru ca in final nu de bani e vorba (am vrut doar sa va arat ca daca mergi la privat si aici poti avea o ingrijire poate chiar mai buna decat in Romania) sa va spun pe scurt cum am nascut. Pentru ca eram la a doua nastere iar la prima nu am avut probleme deloc, am nascut un baietel de 3,600 si 54 cm perfect sanatos si natural fara anestezie si interventii, moasa mi-a sugerat sa nasc in clinica naturista a spitalului, se numeste birth centre, practic e ca un hotel cu camere individuale, cu baie, toaleta si tot ce-ti trebuie acolo (in spital de obicei sunt 4 femei in camera), poti naste in piscina, in pat, in picioare, pe spate, in cap daca doresti. Singurul impediment este...nu se fac epidurale, doar gas&air , piscina si cam atat de calmat durerile. Insa mi-a explicat ca spitalul e un etaj mai sus, in caz de complicatii sunt transferata imediat. Iar ce a cantarit in decizia mea a fost faptul ca in fct de ora la care nasti si de cum te simti poti pleca acasa in aceeasi zi. Fiind la a doua nastere am crezut ca e imposibil si ca sunt astia nebuni.

Deci in ziua cu pricina, dureri etc, am mers la spital (clinica) cu sotul in dotare, bagajul, am fost cazata in camera mea, mi s-a recomandat sa ma plimb pentru a grabi nasterea, deci am plecat cu sotul la plimbare in curtea spitalului si cand m-am intors la 20 min am nascut. Acum detaliile, cand am nascut beam ciocolata calda, iar sotul manca un sandvis (bine nu chair in momentul ala, am apucat sa pun cana jos si sa strig la moasa ca simt cum iese) , doua moase au roit in jurul meu mereu, m-au intrebat de unde sunt, am vorbit despre Romania, mereu zambitoare, mereu sugerand ceva nou pentru a calma durerile. N-am apucat sa nasc in apa caci tocmai pregateau piscina iar eu fiind la a doua nastere a iesit repede. Am nascut in pat, cu picioarele pe dupa capul moasei, si am tipat de m-a auzit tot spitalul. M-am intrebat apoi de ce la fiu-miu n-am scos un sunet (3,600g) iar la fie-mea (2,700) am urlat asa: am ajuns la concluzia ca acasa mi-era frica sa nu supar pe cineva, iar aici m-am simtit confortabil de ajuns incat sa pot sa fac ce simt. Dupa nastere printesa mea a stat pe burtica la mami, apoi mi-au cerut voie sa o ia macar sa o cantareasca si asta acolo langa patul meu. Nu mi-a disparut puiul nici macar o secunda de langa mine si nimeni nu m-a obligat sa fac nimic cu ea. Am dormit (adica m-am holbat mai bine zis) cu ea in brate toata noaptea, nimeni nu mi-a zis nimic. Normal nu? Doar e copilul meu si nu vad de ce trebuie sa ne petrecem timpul in spital separat daca ea e ok si e sanatoasa. Am nascut seara la 7,03 si la 9 dimineata plecam din spital.

Ah, inca ceva, natura si-a facut cursul normal, nu m-au taiat, m-am rupt doar putin si am fost cusuta cu anestezie, n-am simtit nimic si cand am venit inapoi in salon am facut un dus si m-am schimbat, puteam sta in fund linistita fara nici macar o mica jena locala. Acaca am fost cusuta pe viu caci xilina nu a prins si nu am putut apropia picioarele 2 luni. -shamed-

Si asta a fost povestea pe scurt, in final pot sa va spun ca ambele experiente au fost extraordinare, consider ca nasterea in Romaia a fost exceptionala pentru conditiile respective insa daca mi-ar fi fost dat sa aleg, fara nicio problema as fi ales nastrea aici, e o experienta cum sa spun... sa spunem doar ca atunci cand am plecat moasa m-a impratisat, m-a pupat si mi-a zis sa mai trec pe acolo, iar eu am simit ca face parte dintre noi, parte din familie nu cadru medical ce trebuie pupat undeva ca sa isi faca meseria.

Va doresc nasteri usoare si sa faceti alegerea potrivita.

15. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Abi nu esti expternata din cauza lipsei de locuri atat de repede, eu cand am nascut am fost singura in noaptea aceea, esti externata in functie de cum te simti, si mai ales pentru ca nasterea nu este o boala ci un eveniment perfect natural in urma caruia corpul se recupereaza de cele mai multe ori destul de repede. Vorbesc binenteles de nasterile normale, fara complicatii.

Edit: Abi referitor la infectiile spitalicesti crede-ma ca sunt mai putine decat cele din Romania insa diferenta e ca aici se face public totul. Spre exemplu stiai ca marele si renumitul spital Elias din Bucuresti unde merge si presedintele si nasc toate vedetele este infectat cu pioceanic, un virus care omoara copii prematuri sau cu sistem imunitar foarte slab la nastere, infectia cu pioceanic exista de peste 30 ani si este acolo si in momentul de fata, pentru a scapa de ea trebuiesc arsi peretii pana la gled. Dar nimeni nu iti va spune asta decat daca vei intreba.

16. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Cu siguranta spitalele din UK sunt muuult mai curate, mai dezinfectate decat cele din Ro. Cele cateva cazuri cu persoane/copii ce au luat "bugs" din spitale sunt mediatizate tocmai pentru a se lua masuri imediat si sunt cazuri exceptionale, nu ca asa se intampla de cele mai multe ori. Asa cum a spus si alina, te externeaza a doua zi daca ai nascut natural si daca te simti bine, daca vrei si daca nu ai alte probleme. Eu am avut GBS positiv si a trebuit sa stau cel putin 24h in spital chiar daca eu vroiam sa plec mai repede. Era pentru sanatatea copilului. Chiar nu inteleg ce rost ar avea sa stau in spital 2-3 zile daca eu sunt bine si copilul e bine. In spital nu te poti odihni la fel ca acasa, eu de abia asteptam sa plec.

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Sau te externeaza asa repede pentru a avea posibilitatea sa mananci un McDonalds daca vrei si sa mergi repede la cumparaturi sa iei haine copilului. -hehe- ehe-

Asta apropos de ce am facut eu, la 9 am eram acasa, la 11 am mancam la McD si apoi am mers in MC sa iau haine ca era fata prea mica pt garderoba deja achizitionata. In conditiile astea, daca am fost in stare sa fac cele de mai sus si nu cocosata ci sprintena ca o floare nu vad ce as mai fi cautat in spital.

18. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0

Referitor la pasaport, nu cred ca e cazul , citeste aici: http://www.romani-online.co.uk/component/option,com_smf/Itemid,216/topic,1902.msg25185/topicseen,1/#new
    Altceva...deci stii cum e cu sistemul romanesc de sanatate care e un rahat in ploaie, (crede-ma, eu sunt medic si anul acesta plec in UK) si totusi tu vrei sa te intorci in Romania.... Eram curios sa stiu de ce, dar nu e asta topicul.
    -sad4- ad4-

Share This Page