3.4 C
London
Saturday, November 18, 2017
£1 = 5.20RON / €1.12 / $1.32

munca pt. pers. handicap

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Geo27, Jul 14, 2017.

1. Geo27

Geo27 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua,
    Stie cineva daca sunt sanse pt. o persoana cu probleme de sanatate (handicap) sa se angajeze in UK ?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu te intreaba nimeni ce handicap ai, nici macar daca ai vreun handicap. Pe angajatori ii intereseaza ce stii sa faci, ce experienta si pregatire ai, etc. Handicapul nu are nici o legatura cu angajarea. Nimeni nu angajaza pe criteriul daca ai sau nu un handicap.

3. Geo27

Geo27 New Member

Trophy Points:
    1
    Ma refer daca exista programe, daca statul te ajuta sa iti gasesti un loc de munca daca esti o persoana cu o astfel de problema.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Statul te ajuta INDIFERENT daca ai sau nu un handicap. Din nefericire, in urma unui accident stupid, m-am pricopsit si eu cu o problema serioasa la piciorul drept. Asta nu ma impiedica insa sa imi vad mai departe de munca pe care o am (sunt sofer). Compania la care lucrez este interesata de starea mea de handicap numai in masura in care imi afecteaza activitatea, deci nu este cazul. Statul ma poate ajuta numai dpdv medical, ceea ce si face.

Aici in UK, ca si in Ro de altfel. nimeni nu-ti poate ingradi dreptul la munca din cauza handicapului. Unicul criteriu de angajare este COMPETENTA.

P.S. Adica, ca sa fiu mai explicit, daca esti bun in ceea ce faci nimeni nu pe poate impiedica sa muncesti din cauza handicapului, pentru ca asta ar fi o discriminare. In acelasi timp, nimeni nu te poate angaja pentru o munca pe care tu, fizic, nu poti sa o faci. Tu trebuie sa cauti o munca pe care poti sa o faci. Daca aceasta nu exista, atunci esti un caz social si trebuie sa fii tratat ca atare.

Last edited: Jul 15, 2017
  5. Geo27

Geo27 New Member

Trophy Points:
    1
    Am inteles, multumesc frumos pt. raspuns.

Share This Page