18.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Munca la negru

Discussion in 'EMIGRARE' started by Fabian, Feb 11, 2011.

1. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! astazi am gasit siteul dvs, imi cer scuze daca deschid un topic care a mai fost discutat, si rog adminul sa nu ma pedepseasca, dar eu nu l-am gasit legat de munca la negru. Vreau sa emigrez in anglia impreuna cu prietena mea, problema este ca nu dipunem de foarte multi bani incat sa stam la nesfarsit in cautarea unui loc de munca. O sa avem ceva de genul 2000-2500 lire, din care trebuie sa platim si chiria. Stiu ca nu sunt multzi bani dar, dorinta de a pleca din romania este atat de mare incat.......trebuie sa risc. Si dupa cum toatalumea stie, noi nu avem dreptul de munca in anglia decat in anumite conditii, cu acel work permit. am cateva intrebari care daca r putea cineva sa-mi raspunsa scurt si la obiect ar fi perfect :).
    1. daca ajungem in londra in luna mai, gasim de munca la negru?
    2. patronii sunt dispusi sa angajeze romani si sa le mai faca si acte?
    3. o sa vrem sa facem cursuri, de calificare (sa zicem), pentru a avea dreptul la macar cele 20 de ore, unde putem gasi mai multe informatzii legat de tarif, durata, si orele de curs
    4. care ar fi salariul per persoana pentru a te putea descurca la limata in londra? cu aproximatzie
    intreb asta pentru ca cineva (cuplu) din cipru, unde am fost plecatzi, s-a intors recent din anglia si s-au plans ca aveau fiecare 1500 lire si nu s-au putut descurca.
    5. as vrea sa pot sa caut ceva de aici ca si loc de munca, ce site rocomandatzi?
    6. firmele de recrutare din romania, nu prea am incredere in ele, dar daca este cineva care a plecat cu o firma serioasa as ruga sa dea detalii sa pot intra in contact cu acea firma.
    7. nu am la cine sa ma cazez cateva zile ca sa-mi pot cauta unde sa stau si de aceea vin si cu ultima intrebare. in ce zona a londrei sa-mi caut un "cuibusor"? as prefera o zona nu prea varza dar unde sa gasesc ceva pe la 600-650 pe luna pana ma stabilesc.

sper ca nu sunt multe intrebari aiurea, vreau cu orice pretz sa plec, dar pe zi ce trece parca aud numai probleme legate de anglia, mai ales cu locul de munk.
    as vrea ceva incurajari totusi ;) nu ca as cadea in depresie, dar de vr-o 3 luni ma tot gandesc la anglia, nu as vrea sa-mi schimb destinatia.
    Va multumesc anticipat.

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Fabian,

Bun venit pe forum! La sumele etalate aici pe topic AI MARE GRIJA sa nu fii contactat pe mesaj privat cu jdemii de oferte si variante "ponturi de munca" si cazare etc...sunt unii care din asta traiesc aici : disperarea oamenilor! Sfatul meu sincer e sa urmezi sfaturile si indrumarile moderatorilor.

Banii sunt mai mult decat suficienti pentru inscrierea la un curs si 1-2 luni cazare mai modesta. Nu aveti nevoie de intermediari... Aveti pe forum suficiente informatii sa va descurcati SINGURI si fara sa riscati lucrand la negru.

Multa bafta!

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu cred ca nu te poti descurca cu 3000 de lire pe luna , fie si in londra .... asta in legatura cu prietenii tai din cipru .
    eu am facut niste calcule si cheltuielile lunare care includ cazare 450 , mancare 300 , telefoane si alte billuri 100-150 benzina+asigurare 100+ etc deci nu depasesc 1000 de lire , daca te arunci la lux sa zicem ca ajung la vreo 1500+
    cazare cred ca gasesti si pe la 450 lire , unele au billuri incluse .
    sunt multe piedici in calea romanilor,e adevarat , si nu prea o sa gasesti incurajari de la cei care sunt deja plecati acolo , majoritatea spun ca e rau , e nasol , poate chiar asa e (usor nu e in nici un caz) , dar depinde de tine sa decizi cat de bine iti e in Romania si daca merita riscul.
    eu unul te incurajez , si eu o sa vin in uk in curand
    Doamne ajuta :)

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit Fabian!

La alt oras in afara de Londra v-ati gandit? S-ar putea sa va descuracti mai bine fara costurile exagerate ale capitalei.
    Nu va ganditi chiar la munca la negru daca nu vreti sa fiti sclavi pe plantatie(uneori se iese destul de greu dintr-o astfel de 'combinatie'). Sunt si alte solutii: self employed, student, daca ai mai putin de 30 de ani poate gasesti ceva in sectorul procesarii alimentelor(SBS) - desi aici sunt locuri limitate. E greu sa aplice un angajator pt tine daca n-ai o calificare si experienta. Citeste pe indelete tutorialele de la 'UK de la A la Z' - ai link-ul la semnatura mea, incepand cu drept de munca, apoi formulare pt diverse card-uri, ce nu ti-e clar intrebi pe un topic dedicat acelei nelamuriri.

Job-uri poti cauta pe JobCentre Plus(un fel de ANOFM din Romania): http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... G_10030134
    Despre inchirieri gasesti aici informatii: http://www.romani-online.co.uk/nou-veni ... a-britanie

Nu plecati in UK cu orice pret, aveti putina rabdare, informati-va si lucrurile vor parea un pic altfel.

Succes si spor la citit(ca sunt multe informatii)!

5. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    De ce ne place noua romanilor sa fabulam ?

Ce stil de viata trebuie sa duci ca si cuplu sa nu te descurci cu 3000 pe luna?
    O alta curiozitate e ,cati romani si nu doar, incepatori in uk stiti voi ca raman cu 1500 in mana dupa ce isi platesc taxele ?
    Pentru 1500 in mana lunar ,trebuie sa iei peste 11-12 lire pe ora la un program de 40 ore /sapt .

Unde sunt joburile astea ca tare sunt curios ?(ca incepator ma refer,unde calificarea si experienta anterioare nu conteaza )

6. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

1. munca la negru - daca ai cunostinte/prieteni acestia te pot ajuta sa gasesti cu usurinta acest tip de munca (daca stai la colt de strada nu o sa te intrebe nimeni daca vrei sa muncesti). Daca nu ai acesti prieteni ramane varianta sa cauti de unu singur... cel mai usor gasesti la spalatorii auto/kebaburi dar iti atrag atentia ca esti platit cu un salar de mizerie care nu iti ajunge nici sa iti platesti chiria, e drept la inceput e ok si 3 lire/ora.

2. trebuie sa fi destul de bun in domeniul respectiv pentru ca patronul sa te ia sub aripa lui si sa iti faca actele, in general acestia nu vor complicatii (sunt multe acte de semnat)si daca au de unde alege pentru ce sa se lege la cap???

3. iti recomand cursuri de tip sandwich/work experience - cele mai multe cursuri de genu iti asigura si 1 job in timpul cursului sau la terminarea acestuia. Trebuie sa iei in calcul ca englezii vor recomandari si experienta in UK (la primul meu job in UK nici nu s-au uitat pe CV). Printr-un curs de genul o sa poti aplica si pentru yellow card / NIN samd

4. din cate stiu minimul pe ora la momentul actual e 5,95/ora. Nu tre sa pleci de la ideea ca o sa castigati fiecare 1500/luna (este cam greu de atins salarul acesta la inceput de cariera). Daca o sa te descurci?? cu siguranta te descurci si cu 800/luna (cazare/transport/mancare)

6. firmele din romania - marea teapa cu aceste firme e ca iti cer comision, lucru interzis in UK (nici o firma angajatoare nu iti va cere comision pt job, agentiile isi iau comisionul de la angajator), dar "romanul este destepti si descurcareti si pune comisioane de consiliere"

7. cazarea - camera dubla ajunge la 450/luna (zonele 3/4)... iti recomand sa eviti zonele Turnpike Lane/Wood Green

In final - totul depinde de tine, cat de mult iti doresti schimbarea si cat de mult esti dispus sa risti pentru asta. Trebuie sa stii ca la inceput o sa fie greu, dar daca o sa tragi tare o sa reusesti.

Multa bafta,
    /AntiX

7. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre. Incep sa citesc. Este foarta multa informatie de procesat. Sunt convins ca o sa fie greu la inceput, dar pentru a reusi, fac tot posibilul sa fie ok. Nimic nu e usor la inceput.
    Legat de " gandit la alt oras", am considerat ca in londra sunt mai multe joburi decat in alte orase. Chiar daca viatza este mai scumpa, as prefera sa am unde alege ca job decat sa caut disperat si sa iau ce prind, multumindui lui Dumnezeu ca am gasit totusi ceva.

8. doina47

doina47 New Member

Trophy Points:
    0
    dupa cate vreme ai obtinut permisul de munca ? daca il ai bineinteles!!!!!!!

9. lony76

lony76 New Member

Trophy Points:
    0
  10. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Completez : ei vor sa fii in UK si sa ai actele necesare pentru munca :))

11. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Acum dupa ce am mai citit prin forumuri, revin si intreb, la punctul 3 "recomand cursuri de tip sandwich/work" te-as ruga daca se poate sa-mi dai macar un link cu aceste cursuri pentru ca din cautarile mele nu am gasit. cred ca nu caut unde trebuie (google) sau nu caut ce trebuie.

12. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ai cautat cu google.co.uk sau cu google.ro?

Daca ai cautat cu google.ro nu e de mirare ca nu ai gasit nimic.

13. iustinian

iustinian New Member

Trophy Points:
    0
    Fiti amabili daca am 37 de ani pot face aceste cursuri? Si e nevoie de vreo diploma de studi din romania

14. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    poti face orice cursuri la orice varsta.

15. Luana12

Luana12 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Sunt studenta in primul an in Aberdeen si as vrea sa vina si prietenul meu sa locuiasca aici cu mine . Problema e ca nu are yellow card . Stiti cumva daca isi poate gasi de munca la negru ? SI cam in ce sector ? Ce firme ?
    Astept un raspuns. Multumesc mult!

16. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Nu inteleg dece vrei sa lucreze la negru?
    Daca zici ca esti in UK, ar trebui sa sti ca poate desfasura activitati ca SE. Depinde ce vrea sa munceasca
    Oricum aici nu vei primi sfaturi cum sa fi ilegal.

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

E mai greu cu munca la negru in Aberdeen... mai lesne de gasit la un scotian...

Share This Page