20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

munca cu contract dar fara permis

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by freshmeat, Aug 25, 2011.

1. freshmeat

freshmeat New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Inainte de toate, vreau sa spun ca sunt constient de reactia pe care o vor avea unii dintre cei care vor vedea acest post ,dar, as prefera sa.mi raspunda doar persoanele care intr-adevar vor sa ma sprijine cu un sfat. Stiu ca nu este o solutie prea stralucita si ca voi lasa impresia unui individ care nu este 'corect' desi toata viata am fost o pers corecta, chiar daca s-a profitat de bunatatea mea la infinit. Acestea fiind spuse, sa incep povestea mea:
    Sunt in Anglia de 8 luni, timp in care am lucrat ca self la o spalatorie auto tip comision (plateam zilnic un carucior, ce faceam peste era al meu ). Treaba a mers bine(sa zicem)la inceput(max 3 luni)dupa care, a inceput sa fie din ce in ce, mai rau(vreme, lipsa clientilor). Am reusit, in acest timp sa.mi obtin NI,Utr, sa.mi fac un cont bancar si sa ma inregistrez ca SE(nu am YC).Treaba fiind oribila, ajungand de multe ori la limita cu banii am tot incercat sa gasesc alt job dar toti te resping pe seama faptului ca nu ai permis. Intr.un final,ajungem la ideea principala din postul meu :
    Am fost chemat la un interviu Marti,la care m.am descurcat f bn si intr-un final am fost intrebat daca am nevoie d permis pt a lucra in uk. Intrebare la care eu am rasp.: 'nu stiu, nu cred din moment ce Romania e membra UE'(cu alte cuv. Am facut pe 'prostul'). Dupa toate acestea,imi spune: ok, postul e al tau, poti incepe de maine sau de luni(am ales luni)haide sa facem copii dupa acte. Vreau sa spun ca e o companie destul de mare,cu renume mondial, nu vreau sa dau nume. Ce vreau sa spun e ca , nu am vrut sa dau cu piciorul la o asemenea ocazie,am venit aici in incercarea de a strange ceva banuti,de a.mi face un viitor pe care cu totii il dorim si timp d 8 luni am avut doar dezamagire. Vreau sa incerc macar un an, sa strang cv,merg la risc. Nu fur, nu violez vreau doar sa muncesc. Vreau sa aud sfaturi de la voi, daca mai e cnv intr.o asemenea situatie, cum se descopera, cat dureaza, riscuri,etc. Sper sa ma intelegeti si va multumesc pt eventualul ajutor. Ps. Pica varianta Se si sa aplice ei pt mn pt ca au nevoie urgent

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Bine ai facut! Gresala ta este ca te apuci sa spui si la altii ...

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    -sssst- Vorbeste in privat despre chestia asta.
    Inscrie-te la un colegiu ca sa ai acoperire.

Daca vei fi descoperit? Posibil.

Depinde la ce fel de companie lucrezi.
    As sugera sa intri repejor in legalitate, pentru ca daca se afla, intri si tu si compania la apa.

Mai exact vorbim aici de domeniul: hospitality and catering (hoteluri si restaurante)

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu este de incurajat dar,

pan' la coada,
    suntem si asa destul de marginalizati, la 4 ani si de la intrarea in UE.

Zici ca este companie mare, deci, stai usor si nu te bucura inca,

sa nu ai surprize,
    acest gen de companii au HR angajati care cunosc legea ca pe degetele mainii,

daca totusi intri,

iti doresc bafta,
    vorba aia,

"mergi inchis!", nici chiar viitorilor eventuali colegi, nici chiar dupa ce-ti vor deveni amici...

sa nu le spui de chestia asta!

BTW, mai da un semn in timp, sa stim cum ti-a iesit!

5. luca123

luca123 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am lucrat timp de 2 ani asa.Ei stiau ca am nevoie de permis de munca dar am avut noroc ca m-au tinut in post asa.Au incercat orice sa ma ajute dar nu s-a putut.Au contactat avocatii firmei intr-un final iar ei au spus ca nu se poate face nimic pentru mine decat inscrierea la un colegiu,iar dupa care sa lucrez part-time.Dupa cei 2 ani de munca(aveam contract de munca,plateam taxe,plateam NINo desi nu aveam) mi-au incheiat contractul in decembrie 2009,c-am prin septembrie ma inscrisesem la un curs si am aplicat pentru yellow card.Din fericire l-am obtinut pe 22 ianuarie(timp in care nu am lucrat).Pe 25 ianuarie m-au angajat iar cu contract part-time.Dupa un an de munca 20ore pe saptamana, am aplicat pentru Blue card pe care l-am obtinut.M-ai lucram peste 20 de ore pe saptamana dar ma plateau numai cand era vacanta la colegiu.
    Am trecut prin tot ceea ce treci tu acum,prin frica de a nu fi data afara, prin lacrimi si prin intrebarea <de ce eu nu si altii da).In caz ca ai nevoie de un sfat nu ezita sa ma contactezi. Este foarte greu dar incet incet se ajunge si bine.
    Bafta multa!!!!

6. freshmeat

freshmeat New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru mesaje si sprijinul acordat!Imi este de un real folos si va raman profund recunascator! Referitor la varianta self-employed, am propus-o la interviu pe motiv ca imi platesc eu taxele,dar, nu a fost incantat de idee si mi.a spus ca self e altceva, lucrez pt mine, independent de companie iar la ei toata lumea e angajata, face parte din echipa, le reprezinta numele. Marti incep, asa a ramas, pt ca luni e bank-holiday, voi vedea ce se intampla, dar e posibil sa primesc o veste proasta. Eu chiar nu vreau sa le fac probleme, pt ca imi pasa de ceea ce las in urma dar nu prea am variante. Ca self e greu sa gasesti ceva care sa-ti asigure un venit, am incercat. Imi cer scuze daca am suparat pe cineva, prin postul meu. Sa auzim numai de bine.

7. gabigdo

gabigdo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Sotul meu are maine un interviu la o firma din Londra!Daca il va lua,ceea ce este mai mult ca sigur, permisul de munca trebuie sa-l obtina angajatorul?Stiti cam in cat timp se obtine?Noi trebuie sa facem ceva in Romania sau sa asteptam de la ei sa-l obtina?
    Multumesc anticipat!

8. iulianastase07

iulianastase07 New Member

Trophy Points:
    0
    daca primeste jobul, va aplica angajatorul pentru permisul de munca, va face el toata treaba. din ce am auzit, rareori de implica angajatorii in astfel de treburi, doar pt ca este vorba de multe acte

9. iulianastase07

iulianastase07 New Member

Trophy Points:
    0
    ai nevoie de niste documente si ca SE. iar asta nu-ti garanteaza vreun permis de munca vreodata!

10. gabigdo

gabigdo New Member

Trophy Points:
    0
    Normal ar fi ca ei sa stie asta!sper!daca l-au chemat acolo ,dupa ce a dat 3 interviuri telefonice nu cred ca au la departamentul de resurse umane pe cineva care nu stie despre ce este vorba!
    este o firma foarte mare si cred ca au idee ce inseamna sa angajezi romani!
    Multumesc pentru raspuns!

11. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ce pot spune este ca am trecut si eu printr-o situatie la fel ca a ta. Diferenta dintre mine si tine este ca atunci cand am fost angajat(o corporatie) nu stiam de restrictiile impuse romanilor, era prin anul 2007, si intrand pe romani-online am aflat de situatia delicata in care ma aflam.Bineinteles am cautat solutii, am fost blamat de multi chiar aici pe site(siteul a fost inoit si au disparut postarile de atunci). In final ca sa nu o mai lungesc mult am lucrat asa cam 9 luni dupa care mi-am dat demisia invocand motive personale, astfel lasand o portita deschisa ca pe viitor cand voi intra in legalitate voi fi primit din nou in aceasi companie pe baza referintelor din trecut. Deci it up to you depinde si de job...... totusi trebuie sa te gandesti si la riscuri.Ce as face eu si asta e doar pentru mine as munci asa cateva luni sa strang ceva bani dupa care m-as inscrie la un colegiu si as intra in legalitate.Succes

12. gabigdo

gabigdo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru mesaj....eu totusi sper sa fie ok totul maine pentru ca ei sunt cei care l-au contactat si au insistat sa mearga acolo!
    O sa va spun impresia...dupa interviul de maine....care...va fi de 3 ORE!
    oricum fara contract si viza nu ramanem acolo!de 3 ani lucram ca freelancer asa ca...putem s-o facem tot asa in Uniunea Europeana fara a avea atatea restrictii!
    Oricum ...pana maine nu mai este mult!

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai exista inca mici confuzii intre a angaja oameni din UE si oameni din Romania / UE...

in gen la interviu cineva intreaba doar ca sa se convinga ce si cum. daca nu, trebuie discutat de acest lucru.

firmele mari care cauta anumiti oameni fac acest lucru pentru angajati - acela de a aplica pt dreptul de munca.

uneori angajeaza cate o firma ca se ocupe de chestia asta.

voi trebuie sa asteptati deocamdata, evident sa fie ok la interviu, apoi vine oferta, se accepta si incepe procesul. trebuie trimise niste acte in gen, inclusiv pasaportul.

in prima faza firma obtine acceptul de a angaja, apoi se mai asteapta obtinerea cardului de munca - AWC.

un estimat 3-4 luni de cand incepe procesul, evident totul depinde de cat de bine se misca firma, cat de aglomerat e la UKBA, daca fac o cerere sau nu sa grabeasca procesul, etc.
    in situatii in care se grabeau, au angajat omul in ro prin contract cu firma lui, apoi au asteptat sa iasa actele in uk.

dar cel mai bine e de discutat la interviu sa nu fie surprize.

bafta!

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    PS. Nu va trebuie viza!

15. gabigdo

gabigdo New Member

Trophy Points:
    0
    daca dureaza 3-4 luni renuntam fiindca niciuna din parti nu este dispusa sa astepte atat!
    cred ca trebuie viza fiindca nu va lucra ca si freelancer ,vor angajat cu contract !fiind romani.....
    eu am sunat azi la Ambasada din Bucuresti si mi-au spus ca s-au mai simplificat lucrurile si ca in 10 zile ar trebui sa se rezolve daca depun ei acolo!

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  17. gabigdo

gabigdo New Member

Trophy Points:
    0
    Deci...revin asa cum v-am promis!A fost ieri la interviu...asteptam oferta preliminara si de permisul de munca se ocupa ei!oricum nici nu au intrebat daca are drept de munca ,au zis ca de toate actele se ocupa departamentul lor de HR!O sa va spun cat a durat in cazul in care oferta lor va fi acceptabila!
    Multumesc pentru indrumari si sper sa vorbim cat mai curand!

18. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    toate situatiile descrise aici sunt diferite de la caz la caz, eu va pot spune 100% ca daca ai primit payslip si nu ai blue card e ilegal, atat tu cat si compania inra la probleme, asta e deja de 4 ani nu o poate nimeni scalda ca nu am stiut. HO are acces la toate resursele necesrae de a depista muncitorii ilegali, si o face random uneori, am intalnit cazuri in care compania a primit o scrisoare de la HO in care e atentionata ca X in companie este din romania si nu are drpet de munca, cat despre alte cazuri in care nu vezi nici un payslip, situatia e clara ei iti opresc taxe si national insurance dar ilegal, la fel cum si lucrezi adica fara acte. Eu personal nu sfatuiesc pe nimeni sa lucreze fara a avea documente, si depinde ce job ai dar daca studiezi in domeniul in care lucrezi poti sa lucrezi full time, precum si in vacante, asa ca nu vad unde ar fi problema sa nu incerci sa intri in legalitate, vei sta pe risc 2 luni maxim 3 pana iti iei yelow cardul si dupaia esti perfect legal, dupa un an ai blue card si finish cu restrictiile, multa bafta si ca un sfat util, nu pune astfel de postari in public asta pentru protectia ta

Share This Page