17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

"Moda" cu plecatul in UK...

Discussion in 'SEZATOARE' started by Mutu, Sep 19, 2011.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Abia m-am intors din Romania dupa o absenta de patru ani si in cele 10 zile petrecute pe meleagurile natale am ajuns la concluzia ca romanii emigreaza doar sa fie la curent cu "trend-ul". Nu-mi spuneti ca lumea pleaca din cauza saraciei si mizeriei, ca nu va cred. Cum pot sa va cred, cand la orice ora din zi si din noapte toate crasmele, bodegile, restaurantele, cafenelele, terasele si barurile erau pline ochi. Romanii "nu are" bani? Nu! Fiindca se duc pe bautura si mancare la restaurant.

Anul acesta se poarta plecatul in UK, contrar tuturor portilor deschise de alte tari europene. Se poarta de majoritatea, exact cum se poarta pantalonii stramti pe picior si turul jos. Nu conteaza ca romanii nu au drept de munca, spiritul mioritic ramane acelasi. Anul viitor trendul se v-a indrepta spre alte destinatii exotice: Burkina Faso, Somalia si Madagascar. Fara nici un dubiu atentia este in crestere pentru Statele Unite, de unde se asteapta vize mocca. Ucheiul v-a ramane totusi destinatia numarul unu, datorita unei supra-aglomeratii de persoane vorbitoare de limba engleza, cauzate de scolarizarea obligatorie bilingva in cadrul unitatilor de invatamant romanesc.

La gura sobei...

2. iuliabiz

iuliabiz New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2-

super tare!!!!!!!!!!!
    sti ce m-a frapat cel mai mult?faptul ca multi dintre romanii intrebati daca stiu limba engleza iti raspund ca "stiu engleza,ma descurc"...nu stiu la ce nivel o stiu, dar sigur nu vrei sa-i auzi vorbind.

3. Lucia40

Lucia40 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tot ai deschis cutia Pandorei, ar fi bine sa particularizezi afirmatiile tale. Nici tu (si sunt convinsa ca esti o persoana de calitate!) nu ai ajuns in UK doar pentru ca "asa se poarta" si nici pentru ca erai sarac din cauza ca-ti dadeai banii pe bautura sau restaurante.

4. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Generalizezi si nu e bine....

De 3 luni m-am intors din Romania dupa o absenta de 30 de ani din UK.....
    Dupa spusele tale pentru ca mi-am dat toti banii pe bautura.....Nu conteaza ca nu beau deloc. I-am lasat la terase pentru ca asa face romanul.

Acum 4 ani cand ai venit tu...din diverse motive, daca vedeai o postare de genul asta, ce gandeai?

Nu stiu in ce oras si crasme ai fost tu dar la mine in Iasi, in cel mai mare cartier ca numar vde locuitori (Alexandru cel Bun) erau 3 terase. Una a dat faliment si celelalte 2 sunt (erau) cam pustii...exceptand zilele cand erau meciuri, sarbatori sau seara dupa 1 zi torida.

In Romania daca a ramas ceva mai "ieftin" e bautura. Ca romanului cam ai place sa stea in fata unei beri sau a unui pahar de vin la o "vorba" sau asa intelege el sa-si inece amarul...asta e altceva. Dar englezii oare nu se fac pulbere in pub-uri? Spaniolii? Da' italienii??? De berariile germane/austriece nu mai zic... pe olandezi ai lasam deoparte ca a la ei bautul si drogatul a devenit turism. Cred ca au si minister de acum...

Aia de la terase nu vin in UK. Daca vin, vin pentru cateva luni sa faca bani de un BMW si o pereche de ochelari sa se intoarca la terasa lor sa parcheze in fata si sa sa auda "tovarasii" cum suna Salam cand deschide portiera.
    Asta in cel mai fericit caz....Dar majoritatea nu vin pentru ca nu-i duce capul sa treaca de interviul pentru NINo (e doar un exemplu)...Cu adevarat unii vin, incearca "tunul", nu merge se intorc la terasele lor din RO

Dar nu toti romanii suntem asa

E la moda UK? In ce cercuri e la moda UK? Probabil am trecut eu de o varsta si nu mai pot percepe "la moda" asta. Am stat in Romania aia cat am putut de mult...am tras de ea..m-am agatat...pana mi-a dat un sut in fund ..."iesi afara".
    Multi vin de foame...altii din cauza sistemului romanesc...altii ca vor "altceva"...altii pentru copiii lor...diverse motive. Sunt si care vin in Anglia pentru ca asa "se poarta"....dar aia nu fac multi purici pe aici.
    Dar uite ca in UK vin si mari actori, oameni de afaceri sau simpli cetateni olandezi, americani, spanioli etc. Vin la "shopping"...pentru ca se "poarta" Londra. Si? Lumea circula, se muta, viziteaza, gusta, INCEARCA.... Noi de ce nu? Pentru ce ne uitam urat la cei noi veniti? Ne iau aerul? Slujbele? Sau?...

Anul trecut cand am vrut sa intreb ceva pe cineva (aveam pretentia ca il cunosc bine) referitor la UK Stii ce mi-a raspuns? "Da' ce mai de acum veniti toti in Anglia?" Din momentul respectiv a incetat sa mai existe pentru mine. Nu pot avea prieteni cu asa gandire. Pentru mine granitele astea sunt un mare rahat!!!! Cu totii suntem copiii Pamantului.

Ca tiganii nostri fac nu stiu ce...ca romanii fura tralallaa. Hai sa fim seriosi. Italienii au rupt America. Nemtii au rupt toata lumea asta de 2 ori.... Portughezii au distrus civilizatii si au carat vapoare cu aur. Si?? Stau tiganii romani la Paris si cersesc? Si?? Da-i incolo!!! Jumatate din ce se aude nu-i adevarat sau e rezultatul unei surse de dezinformare extraordinar de puternica numita media. Indienii isi ologesc copiii de mici ca sa-i puna sa cerseasca. Si? Au invadat Londra.

Si asa suntem putini...si asa suntem priviti cum suntem priviti...lasa-i dom'le sa vina...lasa-i sa mearga in toata lumea...lasa-i sa ne constituim in mici comunitati bine inchegate pe tot globul....de ce nu? Daca din 100 din aia de la terasa ta...1 se leaga aici..prinde radacini....de ce nu??? E ceva rau in asta? Poate sunt si oameni buni. Poat sunt si care merita nu?

Italienii au trecut oceanul de mult timp si sunt bine infipti acolo.....irlandezii la fel....portughezii....si englezii. Chinezii? De ei nu mai comentez. Cam toate natiile au comunitati in toata lumea. Noi de ce nu? Cand a trebuit sa colonizam am preferat sa ne pastem mioarele in liniste suparati ca turcii nu ne lasa....si englezii umblau bleambura prin lume cu o sabie in mana si cu crucea pe piept in numele crestinatatii. Dar ei de fapt nu aveau stare acasa. Acum accepta resemnati valul indiano-pakistanez. Romanii sunt mai ciumati?

Nu vreau sa ma cert si nici sa produc polemici.
    Dar ar fi bine sa ne gandim din cand in cand la noi si ca la o natiune...oriunde am fi pe planeta asta, cu buni, rai, cum suntem noi. Se pare ca avem ceva in sange....ne uram....indiferent unde suntem peste granite si nu ne place sa fim alaturi. Noi suntem aici si ne uitam cu ochi rai cand "ceilalti" vor sa vina. Am cazut in propria dizgratie.

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am plecat in urma cu multi ani din tara. Poate mai mult din spirit de aventura, decat din alte motive, Uk-ul fiind a cincea tara in care am muncit, trait etc. Pe vremea cand am plecat, se purta orice, blugii erau la fel pentru toti, doua tricouri in dulap ajungeau pentru o vara-ntreaga, fitele erau doar la "miticii" din capitala. Banii poate i-am facut prin restaurante, mai mult decat am cheltuit in ele. Bautura era garla... produsa din cazanele familiei.
    In rest... Viata de Romania.

@ Cafea

Comentariile adiacente divagatiilor tale pe seama frustrarilor personale o sa le scriu zilele viitoare. De moment sunt prea obosit dupa patru nopti de munca.

Va urma...

6. mikka

mikka New Member

Trophy Points:
    0
    Urmaresc acest forum si il citesc zi de zi,sincer.Asa simt ca tin ,,legatura''cu romanii.Ceea ce ai scris,ma durut si imi pare rau sa vad ca generalizezi.Pe acest forum se tot zice sa fim mai toleranti,sa ne acceptam,sa nu ne mai scoatem ochii,dar imi pare rau sa vad ca ai o asa impresie.Mai gandeste-te,altii vin (ca mine) ptr a le asigura un viitor mai bun copiilor,sa nu mai duca grija zilei de maine,nu ptr ca este un trend.Este usor sa murdaresti,mai greu este sa cureti mizeria.

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am nici o frustrare....poate asa-ti place tie sa percepi...eu mi-am spus parerea la modul general si nu am atacat persoana

ps: poti sa comentezi sau nu, crede-ma sunt imun si nu-mi pasa de parerea ta vis a vis de mine

8. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Citind reactiile lui MUtu mi se pare ca simt un oarecare iz de superioritate poate ca indreptatit, poate ca nu. Este foarte probabil ca sunt si oameni carte aleg Uk ca asa e moda, la fel cu a fost si cu Italia si cu Spania, si Germania samd. De ce aleg UK acum cel mai probabil ca la acest moment le ofera cele mai multe posibilitati sa se dezvolte si din cauza studierii bilingve din anii de scoala. Si poate ca cei mai multi au acelasi motive de a pleca pe care l-ai avut si tu atunci cand ai decis sa pleci din Ro. Dar mi-e greu sa concep ca majoritatea romanilor pleaca ca asa e moda, inclin mai degraba catre ideea ca isi doresc altceva, ca au probleme carora nu le mai gasesc o rezolvare in Romania. Mi-e greu sa cred ca cei ma multi alegem sa ne rupem de familie, de prieteni, de locurile pe care le cunoastem doar ca asa e moda.
    Acum ma gandesc ca defapt ai vrut sa expui parerea ta legata de impresiile cu care ai ramas vizitand Romania si ai facut topicul asta ca sa vezi si impresiile altora care au vizitat tara. Dar dintr-un motiv anume nu te-ai exprimat asa cum ti-ai dorit.

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oricat am vrea sa negam noi lucrurile astea, realitatea este alta.
    Intr-o vreme era moda cu germania, apoi cu spania, a venit randul Regatului Unit. Ce este asa de grav? De ce sa ne asociem cu niste oameni cu care nu ar trebui sa ne asociem?

Spuneti-mi si mie, cei care ati plecat pentru ca nu mai suportati Romania, hotia, interesele si mafia, cei car vor un viitor mai bun.. de cine ati fugit? de dunare, de delta, de varful omu? Nu ati fugit de OAMENII despre care vorbeste dromaderu?

Hai sa le gasim un nume, ca asta de "roman" se potriveste prea multor specii diferite.

10. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu lingusesc pe nimeni aici, dar mie mi s-a parut ca articolul a fost scris in gluma, cu ironia specifica autorului.
    si mi-a placut. -da-da-

in 2 saptamani, daca toate-s bune, merg si eu acasa. n-am mai fost de 8 luni. hai sa vedem cu ce impresii vin eu -ras2-

11. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la moda, nu cred ca lumea pleaca pentru ca e la moda, sau nu cred ca e cuvantul potrivit si asta o stiti cu totii si o recunoasteti. In cea mai mare parte sistemul din Romania ne da pur si simplu cu sutul fie ca a fost "la moda" Germania, Italia sau Spaniacu multi ani in urma, pentru ca acolo era mai bine decat in Ro. Mai bine ne gandim cum putem schimba sistemul -nu-ma-uit- glumesc, eu unu nu cred ca sistemul din ro va fi schimbat timp de cateva generatii. Bafta tuturor

12. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cand un om se hotaraste ca "ar vrea sa plece sa se imbogateasca" - si aici nu ma refer la cei de pe forum, ma refer la cei care nu prea stiu cu ce semananca viata in general, darmite internetul - omul acela are niste optiuni, in care prima pe lista este UK.

Sa nu ii spunem moda, sa ii spunem trend.
    Concluzia - nu este o moda sa pleci in UK, ci este un trend pentru cei care ar vrea sa plece sa faca si ei bani sa se intoarca cu un bmw acasa.

Ca si parere personala, consider ca plecatul intr-o tara straina nu ar trebui sa fie in primul rand de ordin economic. Pentru unii este, nu ii condamn in nici un fel, dar asa cum ei fac misto de mine ca sunt aventuros, asa pot si eu sa fac misto de ei ca sunt capsunari. Ne amuzam impreuna si fata in fata. Pac pac - ce'mi place sa am dreptate "pe net"

13. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    Mutu,

-intr-o anumita masura subscriu spuselor tale dar,nu pot constata decat ca ti-a placut sa fii in ton cu ''moda'' si nu o data ci de cinci ori! -da-da-

-motivele pentru care unii dintre noi aleg ''aceasta cale'' au fost/sunt si vor fi tot atat de diferite ca si persoanele care o fac, atat pentru ai ''buni'' cat si pentru cei ''rai'' dintre noi;

-dupa cateva ore de la deschiderea topicului, nu pot sa nu remarc faptul ca se poarta un ''mic razboi de gherila'' intre ''noii'' si ''vechii'' forumisti, ''inferioritate'' vis-a-vis ''superioritate'' si nu numai acum!

Oare nu putem sa fim mai constructivi?
    Pacat mare pentru destinele noastre ca ramanem ''romani'' oriunde ne-am afla!

Sanatate maxima!

14. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca i se poate spune o moda. Numai ca sta in firea omului sa se duca unde este si prietenul, unde a fost si nu stiu ce cunostinta etc. pentru ca, iarasi, este in firea omului sa se teama de necunoscut. UK este o destinatie accesibila si atractiva pentru romani, pe de o parte din cauza raspandirii limbii engleze in scoli si institutii, pe de alta parte din cauza locatiei si mediatizarii UK (prin filme si stiri).

Multi pleaca din Romania, nu de bine ce le e. Desigur, sunt si oportunistii/visatorii care cred ca UK e raiul pe pamant si vai, ce te imbogatesti aici.
    Iar cei care umplu in mod regulat restaurantele, terasele, cafenelele nu-si doresc sa plece, cel putin nu definitiv sau pe perioade lungi. Pentru ca, evident, le este bine. Am printre cunostinte persoane care-si petrec timpul liber luand masa la restaurante. Nu au nici cea mai mica intentie de a pleca din tara. Insa trebuie mentionat ca aceste persoane reprezinta un foarte mic procent din totalul de cunostinte ale mele (din Romania, evident), majoritatea celor pe care-i cunosc traiesc de la un salariu la altul. Nu stiu daca pot sa extrapolez asta la toata populatia Romaniei.

De asemenea, trebuie mentionat ca mai mult de jumatate din cei care umplu cafenelele pe Magheru (nu pot vorbi decat din perspectiva Bucurestiului) sunt directori, oameni de afaceri, starlete, straini veniti cu afaceri... si doar un procent mic sunt cei care nu-si permit, dar vor sa "fie vazuti". Cel putin, in ceea ce-i priveste pe straini, ei iau masa foarte des in oras si in localuri cu staif, pentru ca este ieftin pentru ei. Si aici ma refer mai ales la cei care vin atat de des in Ro incat deja au un apartament aici, prieteni romani si legaturi cu Romania. Am cunoscut de-a lungul timpului cativa care isi adusesera deja toata familia in Ro sau se casatorisera in Ro.
    Iti dau exemplul unui local de 5 stele in care am lucrat, o masa de pranz pentru o persoana ajunge la 60 de lei (cu bautura), echivalentul cam a 12-13 lire parca. Unde mananci in UK cu 13 lire la 5 stele?!?

15. doc 97

doc 97 New Member

Trophy Points:
    0
    Ehee...asa suntem noi construiti ca romani...daca nu ne face nimeni de cacao,avem grija sa ne facem singuri.Daca noi, despre noi avem asa o parere de buna,ce parere ar putea avea restul Europei ?!? In alta ordine de idei,eu nu cred ca pleaca nimeni de acasa doar pentru ca-i la moda sau ca-i in "trend".Din cele mai vechi timpuri oamenii au migrat strict din ratiuni economice.Pentru ca e la moda sau trendy sa pleci undeva, pleci in concediu,nu te muti in alta tara...si cand nu mai e la moda...hop iti dai demisia,scoti copii de la scoala,dai divort daca celalalt nu e de acord cu tine,iti iei traista-n bat,lasi totul balta si pleci in Noua Guinee ca deh...asa-i trendul...

16. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Mdea, ajung la concluzia ca ROMANUL nu stie ce este aia dezbatere si, mai ales, ca discutiile in contradictoriu pot fi chiar constructive.
    Apropo, urasc vorba asta ca asa-s romanii, asa si pe dincolo. De-aia am si scris cu litere mari mai sus. Nu, asa e omul, in general. Experienta m-a invatat ca oamenii sunt, in principiu, la fel peste tot, de-aia nu suport rasismul de exemplu si mi-a sarit tandara pe celalalt topic. Nimeni nu e mai bun sau mai rau.

Sa inteleg ca nu ne putem exprima opiniile daca sunt diferite de ale majoritatii, daca sunt diferite de initiatorul topicului sau daca deranjeaza catusi de putin. Pentru ca nu se cade sa ne "contrazicem". Trebuie sa fim de acord cu toata lumea, sa nu avem pareri personale si sa ne pupam constant. Si nu, nu e romanul asa, am intalnit astfel de idei si pe la alte natii -ras2-

17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Propun sa luam exemplul celor nu putine personalitati din UK, romani stabiliti in Marea Britanie si sa marim lista!

http://www.romani-online.co.uk/personalitati

E ok sa fim diferiti, sa avem pareri diferite, sa urmam diferite retete de emigrare, fratii cu aceeasi parinti sunt diferiti, total diferiti uneori, dar trebuie sa nu uitam ca dezbatem idei, nu combatem oameni. E un principiu de viata pe care il poti intalni oiunde in viata de zi de zi, la munca, pe strada, intr-un grup de prieteni etc. Traim in tara probabil cu cel mai ridicat nivel de toleranta in Europa, ar trebui sa fim mai mult preocupati/ ingrijorati de ceea ce facem individual decat cei din jur.

Cu drag,

-ras4-

18. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Apropos de beutura: eu cred ca aici in UK beau numai oamenii cu stare, deoarece toate alcoolicele sint scumpe rau, am vrut sa-mi cumpar o "sticla de ceva" de ziua mea si m-am inspaimintat de cit poate sa coste. Insa da, parca nu-s facute din pastile, ca ale noastre.

si daca e moda asta cu plecatul in UK? se prea poate, mai ales dupa ce Spania ne-a cam inchis portile, iar in Italia nu mai gasim de munca. si exista 2 tipuri care emigreaza:
    -1. aia care vin sa munceasca, nu sa evolueze, aia de stau in casa impreuna cu alti romani si nu invata niciodata calumea engleza si nici nu stiu prea multe, in afara de meciu' de la tv (romanesc, of course) si scuipatu de seminte.
    2. aia aventurierii, care vin aici sa-si schimbe viata si norocu', aia care spera ca omu' e mai mult decit o masina de produs bani. de aceea cei din a 2- a categorie nu-i prea inghist uneori pe cei din prima: ca le strica poezia si e pacat... -nu-ma-uit-

19. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Imi exprim si eu o parere pt ca prea am simtit frustrarea lu' Mutu cum ca se dusese si el p-acasa la Romanasi si cand se se compare si el de pe pozitii de superioritate, iaca ca nu i-a prea dat mana pt ca cica romani ramasi acasa se prea plimba prin terase si se gandesc la emigrare in Uk doar ca la o moda, un trend?...foarte bine, bravo lor, ar trebui sa ne bucuram pt ei, in schimb daca asta ajunge sa ne deranjeze, insemna ca-i ceva neregula cu noi...
    no offence dnul Mutu, dar frustrarea care i-o atribui lui Cafea se prea poate sa fie a ta, just check it out please, would you be so kind?

Dincolo de toate, toleranta ar trebui sa-si spuna cuvantul, nu capra vecinului, asa-i?

-hipno-

ah, sa nu uit sa-i multumesc Negrutxei pt lista, impresionanta de-a dreptul -bravo-

20. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Felicitari Cafea

Asta e adevarul pur despre viata actuala din Romania

Share This Page