15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale .

Discussion in 'Religie' started by adrian@, Feb 29, 2008.

1. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Mitropolia Ortodoxa Romana a

Europei Occidentale si Meridionale.

Iubiti credinciosi Romani,

Cu binecuvintarea Inalt Prea Sfintitului Mitropolit Iosif,cu ajutorul Bunului Dumnezeu si nu in ultimul rind beneficiind de ajutorul si sprijinul dumneavoastra intentionam a infiinta o parohie romaneasca in Nottingham. Pe aceasta cale dorim sa aflam citi dintre dumnavoastra sunt dornici si bine intentionati pentru atingerea acestui scop. Pentru a va anunta sprijinul va rugam sa-l contactati pe pr.Diac.Ghindea Dan la numerele de telefon :

07791769791/07813689234 gdanpetru@yahoo.co.uk

Sau pe domnul Adrian Stan la numarul de telefon : 07726199714.

In speranta ca Bunul Dumnezeu ne va ajuta sa ne vedem cit mai curind ,va impartasim urarile de bine si binecuvintarile arhieresti ale Inalt Prea Sfintitului Iosif.

Al dumneavoastra in Hristos

Pr.diac.Dan Ghindea

2. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc ca ati postat acest mesaj la subiectul Religie nu stiam ca exista , multumesc inca odata -eyebrows2- yebrows2-

3. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna desi nu sunt dezamagit dar destul de decurajator ca-ci noi ca Romani il avem pe Bunul Dumnezeu doar cind suntem acasa in Romania aici in UK sau in Nottingham nimeni nu a reusit sa scrie nici o opinie sau o sugestie despre topicul de mai sus oare cu adevarat acestea suntem noi Romani ?

Dar Bunul Dumnezeu sa ne ajute fiecaruia dupa cum crede el de cuviinta , o seara linistita va doresc si Sfintele Sarbatori sa ne duca liniste si pace , cu multa stima si respect Adrian.

4. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Adrian@ sa stii ca nu e corect sa spui "ca-ci noi ca Romani il avem pe Bunul Dumnezeu doar cind suntem acasa in Romania aici in UK sau in Nottingham nimeni nu a reusit sa scrie nici o opinie sau o sugestie despre topicul de mai sus oare cu adevarat acestea suntem noi Romani ?"
    Dar oare tu nu te gandesti ca unii romani chiar nu au acces la informatie pentru ca lucreaza ore si zile care parca nu se mai termina si sigur sunt crestini cu frica de Dumnezeu ?....sau cate si mai cate exemple nu sunt ...asta imi veni mie acum in gand de exemplu....
    Polemica se poate face din orice subiect si cred ca mai ales din subiectul acesta.Nu trebuie sa fii dezamagit..o sa fie lume care sa comenteze ai sa vezi.
    Daca esti roman si esti crestin nu inseamna neaparat ca trebuie sa si strigi in gura mare lucrul asta dar nici decum sa iti fie rusine!
    Poate acasa mergem mai des la biserica pt ca avem ocazia, timpul si pt ca avem cate o biserica in fiecare cartier sau chiar cate 2 in fiecare cartier...si poate si acest lucru e mai usornu crezi? Aici nu se afla asa usor unde e sau ar fi o biserica cu preoti romani. Cei care stau in Londra is mai privilegiati poate ca informatia circula usor...dar te-ai gandit la crestinii de prin alte parti ale UK ei cum sa se afirme???
    Sincer eu is de 8 luni de zile,in prezent, in UK si is credincioasa si obisnuiam sa merg destul de des la biserica acasa dar aici nefiind din Londra nu am avut ocazia sa trec si pe la biserica...si o spun cu parere de rau pt ca am simtit de multe ori nevoia sa ma duc si am putut. Motive sunt destule, ti-as face o lista !....
    Si mai ales acum cand stiu ca se apropie Inviere Domnului Iisus Hristos si stiu ca o sa ma intorc pe toate partile pana o sa gasesc o modalitate sa vin la o biserica din Londra in seara invierii sa iau Lumina si poate cine stie or mai fi mai multi romani care sa se gaseasca sa vine la Biserica cu acest prilej.
    Asa ca am spus macar jumate din ce aveam pe suflet !
    -shout- hout- -takecare- akecare-

5. adytas

adytas New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian, eu inca nu am inceput sa lucrez, traiesc din "ajutoare " firma imi plateste totul pana incep oficial lucruldar iti promit ca dupa ce incep sa iau salar si imi platesc datoriile, desi nu sunt din Nottingham, o sa contribui si eu un pic,ok.... in rest poate ne vedem cu totii la inviere, ai putea incepe de pe acum sa organizezi ceva, ce zici ? -hi5- i5-

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am vrut sa zic nimica,dar am vazut ca doua din persoanele care le-am cunoscut aseara au dat reply,asa ca hai sa va zic si parerea mea.
    Eu cred ca postarea lui Adrian,pe langa ca e jumate incoerenta,e defaimatoare la adresa celor ce cred dar nu au timp sa se bata cu pumnul in piept pt asta.
    Si expresii de genul acesta,ca "sa dea Dzeu la toata lumea dupa cum crede el,sunt asa,de sanchi.
    Si in incheiere,ce sarbatori vin acuma,ca eu habar nu am.
    Eu stiu ca azi a fost prima duminica din postul mare,cea a ortodoxiei,si-i multumesc pe aceasta cale lui CRISTI,de la radio,pt RUGA PT PARINTI,in interpretarea lui GIL DOBRICA,care e pe post acum.

7. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    cata246 iti scriu exact ce scrie in calendarul crestin ortodox 2008:
    1.) 16 Martie - Duminica I din Post (a Ortodoxiei)
    2.) 23 Martie - Duminica a II a din Post
    3.) 25 Martie (marti) - BUNA VESTIRE- praznic mare
    4.) 30 Martie - Duminica a III a din Post
    5.) 6 Aprilie- Duminica a IV a din Post
    6.) 13 Aprilie - Duminica a V a din Post
    7.) 20 Aprilie - Duminica a VII a din Post si Intrarea Domnului in Ierusalim - praznic mare- dezlegare la peste
    8.) 23 Aprilie(Miercuri) - Sf Mucenic Gheorghe- purtatorul de biruintasi Sf. Mucenic Valerie- praznic mare
    astea le adaug eu din cate imi aduc aminte:
    9.) 25 Aprilie - Vinerea mare
    10.) 26 Aprilie - Sambata mare
    asta apare in calendar:
    11.) 27 Aprilie - Duminica - Invierea Domnului- Sfintele Pasti
    Acum dak am gresit cu ceva sa ma corectati va rog...si daka am fost de ajutor ma bucur nespus ...dak vreti sa mai aflati cand sunt sarbatori religioase va rog sa ma intrebati si o sa rasp in timp util....
    -takecare- akecare- -kiss- iss-

8. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
  9. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Comunitatea de romani din Nottingham va invita la petrecerea romaneasca care va avea loc la restaurantul YiaNnis, 67 Haydn Road, Sherwood, Nottingham, NG5 2LA in data de 11.05.2008 ora 18.
    Pentru informatii suplimentare :
    Pr. Dan Ghindea tel; 07791769791;
    Adrian Stan, tel. 07726199714.

Va rugam sa confirmati prezenta pe e-mail la:
    romani.nottingham@yahoo.com

Share This Page