13.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mîncarea în UK

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by mufa, Aug 12, 2012.

1. AmyS

AmyS New Member

Trophy Points:
    0
    scuze

nu mai pot edita dar vreau sa corectez, multumirile pt link-uri sunt adresate lui dromaderu nu lui albea, multumesc din nou.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Probabil ca esti singurul si unicul locuitor din estul Europei de te-ai simtit atacat de aceasta expresie , altii vad ca nu au nimic impotriva , doar tu , din pacate este adevarat chiar daca te deranjeaza

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ theman
    Nu inteleg de unde s-a acreditat ideea ca doar noi , romanii, mancam paine?

Am mai fost si eu prin Germania, prin Franta, Austria, chiar si Elvetia,
    peste tot erau magazine de paine, si lumea cumpara.
    Acu', refuz sa cred ca luau poate painea spre a-si hrani salariatii esteuropeni eventual... -nu-ma-uit-

In alta ordine de idei, daca ai fi apucat sa traiesti in timpurile cand o familie de 4 persoane, avea ALOCATA pe luna, o cantitate de 3 Kg de carne,
    poate ai reusi sa intelegi necesitatea unora pt paine....da, este gustul copilariei pt multi dintre noi.
    However, sper sa incetati cu "intepaturile" caci este un topic nou si interesant, ar fi pacat sa degenereze.

Am venit recent din tara, am condus dus/intors, am trecut in Ro pe la Valea lui Mihai, iar pe drumul spre Roman, am trecut desigur muntii,
    pe la Pasul Prislop,
    sansa vietii mele ,
    sa cumpar fragi proaspeti la galeata...au mancat juniorii de s-au spart... -nu-ma-uit-

Aici, neam asa ceva desigur.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cat despre rosiile alea de zicea domn Vali,
    cred ca la asa ceva se referea, acu', astia nascuti pe chiatra lui Bucale...posibil sa le fi vazut doar la TV -ras4-

Noi, sau unii, mai de la Moldova, le culegem din curte (aici la mama soacra)
    Si, viitorul vin de casa desigur.... -ras2-

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    N-am sa uit niciodata, in anii '70, la tara, bunica cocea paine de 2 ori pe saptamana. Intr-un cuptor de pamant, afara in curte. Intotdeauna rupea putina coca si ne facea niste scovergi sau branzoaice, Doamne! mancam de inebuneam. Nu se mai face paine ca atunci. -nu-stiu-

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

,, doar noi in est inmuiem mancarea cu paine da de ne va umple matul ,, asta am scris eu , adica estul europei .... adica sute de milioane de oameni ....nu doar Vali

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hai ca ma angajez ca iti fac io paine d'aia si branzoaice si ce mai ai nevoie. Apuca-te si strange caramizi pana vin io, sa avem din ce face cuptorul.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai faci tui paine..."din aia",
    dar cuptor ca ala...neam nene -ras2-

9. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Este un magazin in centrul Londrei de la care am mincat niste cirese si piersici turtite ...se numesc flat peaches ...fenomenale ...au niste produse ff bune si nu ff scumpe ...acolo am gasit si chefir cu gust ca in vremea copilariei mele ....am zis sa incerc toate fructele pe care le vad ...kaki este ff bun dar numai daca este copt ...e un fruct de iarna , vara nu stiu daca e gustos, lychee sint si ele un deliciu insa au simburele mare de tot...passion fruit nu mi a placut in mod deosebit ,
    Sint fan anghinare (artichoke) si rocket salad fiindca toate celelate salate mi se par fara nici un gust...am trecut d emult pe peste dupa ce am vazut ca in general carnea e fara gust chiar sii cea scumpa ...mi a placut mult carnea de rata , d ela asda cumpar un piept de pui congelat mai bun decit cel proaspat.
    La iaurturi unele chiar scumpe, au amidon in ele , cel de la sainsbury cel mai ieftin e si cel mai bun dupa gustul meu ...Ce am observat e ca unele produse sint exagerat de sarate sau dulci , ceea ce creeaza dependenta in timp...
    O s atrec in curind pe produse asiatice care mi s epar ff gustooase , din tara eram fan mincare chinezeasca....am gatit ultima data niste taietei din asda cu niste legume comgelate din iceland o bunatate...
    In general experimentez ca nu tot ce e colorat e si neaparat bun la gust si sanatate...am mai aruncat si din mincare ca nu mi a placut .
    cred ca in timp gusturile se pot cultiva si adapta incet incet la ce e pe piata.
    La restaurante evit sa maninc fiindca imi place sa stiu ce maninc, si ce am mincat nu m a dat p espate ....chiar la niste preturi sfidator de scumpe.
    Imi lipseste ceaslaua noastra si pepenii mincati in nestire zi si noapte luni de zile ..dar peste 2 zile plec in tara si o sa fac o cura sa mi treaca de dor...

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sa nu le fie de deochi! Suntem trecuti de sf. Maria si inca se mai gasesc capsuni bune. Am luat azi de la Morrisons 2 pentru £3. Ca desrt pentru saorma facuta in casa din pui la rotisor.

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt capsuni de toamna. A doua recolta, mai pe scurt...

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Si ce, are alt gust?? -nas-

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de vreme.

Share This Page