16.3 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mi s-a facut o oferta !!!

Discussion in 'ARHIVA' started by dobermann, Sep 22, 2007.

1. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    daca vrei sa o faci in UK o sa dureze prea mult. si in 2009 vei avea drept de munca oricum. eu zic sa dati o fuga la ambasada lituaniei din bucuresti, va luati hartie, ii traduci ei actele in romaneste, si o faceti in romania. nu dureaza mai mult de o luna. plus inca o luna aplicatia la HO => in 2 luni rezolvati toata treaba. problema e cu lituanianca. mai mult ca sigur are si ea motivele ei ascunse.

2. dobermann

dobermann New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte bine spus Police Officer, ai cam pus punctul pe "i"... Si deja o reprezentanta a sexului slab se arata a fi deranjata. Si mai stiu doua foste prietene de-ale mele care s-ar simti deranjate, si se afla tot pe meleagurile astea.
    Nu stiu daca ceilalti "membrii" sunt toti de acord cu tine. Si nu se promoveaza casatoria de convenienta, ca puteam f. bine sa spun ca am o iubita letona cu care vreau sa ma casatoresc, ne stim de mult timp si ne iubim... Dar nu mi-e rusine de ce vreau sa fac, si prefer sa fiu sincer.
    Am cerut un sfat in legatura cu o casatorie in UK intre un cetatean A2 cu un cetatean A8, iar faptul ca am precizat ca e de convenienta nu are nici o relevanta decat in sens informativ, pentru voi, ca am incercat sa fiu sincer...

Sanatate si casa de piatra pt. oricine se mai afla in prag de insuratoare. Sau "acte de piatra" ;)

3. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Mai police officer... te rog eu sa nu te mai bati cu pumnul in piept ca ai prietena de 4 ani ... ai lasat-o in romania si nu stii tu ce face.
    Sa nu mai condamni tu pe nimeni ca toti suntem egali aici ... toti am venit la munca... nu numai tu.

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Alina..pe tine te asteptam corason latino....te simti cu musca pe caciula...nu coneata daca am sau daca nu am prietena in Romania...cert este ca IMI PASTREZ DEMNITATEA AICI !

Iar depre acest baiat, el este sincer ! "ma casatoresc din interes"

Nu ca ALTELE !!!! se stiu ele care -finger-

Cat despre viata mea privata..nu te priveste pe tine..da..am prietena de 4 ani, este studenta, am venit aici pentru un viitor mai bun pentru noi...care`i problema, vine la mine de 2 ori pe an, eu ma duc acasa de 2 ori pe an...

te pomenesti ca iti bagi ghiara in gat cand vezi ca la altii se poate numai la tine nu ai a trebuit sa vii aici ca sa iti gasesti un barbat cat 10 000

5. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Aupair nu este un viitor mai bun -finger-
    Te vad eu dupa -finger-

eu cred ca tu iti bagi ghiara in gat ca inca speli Wc-urile la familia unde lucrezi ....

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca ceva alina daca tot ai adus discutia despre vietile private..eu decat sa fac ca tine...sa vin cu iubita si sa ma despart de ea dupa ce pleaca de aici dupa 1 luna, pe motiv "Andrei...eu nu pot trai fara o persoana langa mine"..mai bine asa...la distanta dar ne iubim si o sa avem un viitor frumos ca muncim cinstit si nu vrem sa castigam drepturi, cetatenii , sau altele cum fac alte PERSOANE -finger- decat prin munca !

Este numai problema ta...insa tu miai zis ca ai vb cu cineva 4 ani....apoi el a plecat acasa si dupa 1 luna ti-am gasit englezu, ca vezi Doamne tu nu poti sa stai singura ... si acum e mare dragoste..as cum a fost si in cei 4 ani nu...sorry..tu ai deschis discutia asta privata ;)

7. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0

policeOfficer tu folosesti expresia de ' munca corecta' si 'ban curat'. ce facem selectam legile pe care vrem sa le respectam in functie de cum ne convine?
    ideea care m-a deranjat a fost cea de sustinere si aparare vehementa a ideii de casatorie de convenienta pe un forum public.
    pana la urma fiecare e liber sa faca ce doreste cu viata lui si doberman nu pot decat sa iti doresc sa fii fericit in orice hotarasti.

8. dobermann

dobermann New Member

Trophy Points:
    0
    Saracul Police Officer, iti plange lumea de mila... vezi ? Daca nu ai avut norocul sa-ti gasesti si tu una care sa faca mai mult decat "10.000 de femei" si nu o sa spun romance :)

9. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca m-ai inteles ... sau ai mai vorbit cu ale N femei de pe forum si ma incurci :))

Eu am avut un baiat in romania .. am avut o relatie de lunga durata dar el m-a lasat pentru ca nu aveam bani si vroia una cu casa .... el si masa :)
    Eu stiu cel mai bine cum e sa te simti folosit si cum e ca persoana de langa tine sa mearga pe interes...
    NU am cum sa fac asa ceva .... nu am in sange sa ma casatoresc cu o persoana pe care nu o iubesc.
    Cred ca intr-un an faceam pasul asta ca sa scap de munca ca Aupair ( care intr-un final m-a adus in spital)
    Nu te mai crede atat de autotstiutor ... esti tanar si inca ai multe de invatat de la viata.

10. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca discutati de Aupair. Puteti sa-mi spuneti va rog cam ce salarii se ofera pentru acest job?
    Si inca ceva, cand avansezi ce job poti obtine? Nanny ?
    ty.

11. dobermann

dobermann New Member

Trophy Points:
    0
    De ce nu vreti sa intelegeti ? You make me sound like Al Pacino ... "it's nothing personal, it's just business" . Nu mergem la biserica, aici e singurul lucru de care nu as fi mandru, sa merg in casa domnului si sa declar casatorie uneia pe care inca nu o iubesc... din interes...
    Capisci ? B-)

12. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Omul nu intelege ca si eu ma casatoresc dar nu din interes.
    Dar de ce nu ... fiecare cu viata lor. Pana la urma ne luptam cu putem pentru drepturi ... din pacate nu cred ca o sa avem drepturi pentru ca asa suntem .. ne meritam soarta -puke-

13. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    doberman pentru tine e personal deoarece esti implicat personal in aceasta situatie, pentru noi ceilalti e doar la nivelul de discutie. si astfel s-a ajuns la polemnica referitoare la casatoria de convenienta.
    si concluzia in urma discutiilor , din ce am inteles eu dintr-o mare parte din postari, e ca multa lume aproba casatoria de convenienta atat timp cat esti sincer, dar se schimba imediat treaba daca declari ca ar fi si ceva sentimente la mijloc. deci important e sa fii sincer :)
    ah, si daca atragi atentia ca casatoria de convenienta e ilegala in uk faci parte din guvern sau poate ar trebui sa te internezi la spitalul de nebuni -rock-

dobermann, eu personal nu as face inca pasul in locul tau, cel putin asteapta sa vezi daca ridica sau nu restrictiile pentru romani. dar pana la urma e viata ta si tu trebuie sa fii multumit de cum ti-o traiesti.

14. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi,adelina, ai cazut si tu de comun acord cu cei despre care ai fost atat de ironica-happy-Si in ciuda faptului ca e ilegala treaba ti-ai dat in sfarsit seama ca oricate pareri pro sau contra ar primi,omul face tot ce-l duce capul...pt ca e viata lui,nu? Iar ce spuneai tu de Guvern si spitalul de nebuni,incearca sa mai citesti postarile si sa sesizezi nuanta...si mai citeste si din alte topicuri ca sa intelegi de ce ironia la adresa viitoarei Doamne 'Guvern'(nu-s acida,dar chiar nu mai stiu nik-ul..ceva cu 'wood')Nu are rost sa mai lungim discutia si sa despicam firul pt ca ajungem sa ne certam degeaba...Mai bine am explica omului,cei care stiu f bine ce inseamna casatoria in UK ,ce si cum trebuie sa faca...
    Numai bine!

15. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cevaaaaaaaaaa
    Omu vrea sa afle ce si cum sa faca si voi despicati firu in patru

16. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Lasati ca stie omul ce face. Daca e constient de ceea ce se poate intampla ( sa indragosteste aia de tine si apoi divortul e greu - crede-ma stiu despre ce vorbesc) lasati omul sa se casatoreasca. Numai ca povestile acestea nu au happy end. Si pt o hartie nu prea are rost sa stii. Mai ales ca toata viata va trebui sa justifici o casatorie de fatada, chiar si dupa ce termini cu ea, viitoarelor iubite. In fine, fiecare face cum crede.

17. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    Rectific, acum esti detectiv. In cazul in care NU esti ofiter/detectiv la guvern, se aplica urmatoarele :

1. Ce bine ca am memorie buna ... chiar mai buna decat a unui britanic nebritanic :)
    2. Corolar : Mai bine raman roman cu memorie buna decat britanic cu memorie mai putin buna :)
    3. Ce inseamna enorm ? ... ca sa stim si noi la ce sa visam :p
    [/quote]

..in romaneste, te rog. Nu-ntelg bucata aia de rahat! POti sa mi-o traduci?
    Defapt, lasa! daca m-ar interesa ce ai scris acolo, inseamna ca as cobori atit de jos la nivelul tau, incit mi s-ar face probabil rau...
    Ma doare spatele, nu ma pot apleca atit de jos. Esti PREA JOS!

18. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Poti 'cobori'mai sus :)),da ai grija,sa nu ti se faca rau'de inaltime' :))Scuze ca-s off da nu ma pot abtine...Ti s-au facut atatea observatii ca ai greseli in exprimare,dar tot insisti...Sunt rautacioasa dar e de neiertat asa o exprimare la o persoana cu asa un job important cu o remuneratie la care toti viseaza.A propos..cu ce te ocupi acolo la Guvern?

19. dobermann

dobermann New Member

Trophy Points:
    0
    Singurul lucru de care ma tem indeed, e cel la care s-a referit Biker_chick. Am iesit azi cu "sotia" la cafea si o plimbare pe malul marii... Prea bate moneda ca vrea sa stam mai mult impreuna sa invete engleza, si mi-a trimis 2 sms-uri consecutive dupa intalnire. Ma gandesc ca la 30 de ani ai ei, nemaritata, e vulnerabila....

O sa vad ce-o sa iasa, cat despre justificat viitoarelor iubite, vreau sa cred ca am putere de convingere si n-o sa fie greu de rezolvat. Probabil biker_chick ai trecut prin aceeasi experienta, sau cunosti persoane in cazul asta. Dar sper sa ma inteleaga tipa in cazul in care o sa fie mai mult decat "business".

Cheers

20. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Crede-ma e mai usor de zis decat de facut cu convinsul. Mie mi-a fost greu. Si sa stii ca pt un act s-ar putea sa treci prin multe...

Share This Page