4.8 C
London
Monday, November 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

metoda britanicilor de a-i tine pe romani departe

Discussion in 'in Marea Britanie' started by miha33, Jan 22, 2010.

1. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0
    Autoritatile britanice vor lua masuri drastice impotriva imigrantilor care beneficiaza de tratamente medicale gratuite,adica vor introduce un regim sever de taxe parte de un nou aflux de romani in Marea Britanie.conform DAILY STAR citat de MEDIAFAX.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    1.Eu una nu inteleg nimic
    2.Exista o sursa (pagina web oficiala)
    3.In cazul in care nu sunt confirmate informatiile, rog evitati sa dezinformati.

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:metoda britanicilor de a-i tine pe romani depar

rebecca, vei intelege mai bine despre ce este vorba daca vei citi comentariile de pe topicul: Uite ce am gasit azi in ziar ! ... este tratat in ultimele comentarii exact acest subiect.

Sunt folositi romanii de catre imbecilii din politica UK si gazete de doi bani in care acestia isi fac propaganda electorala. Romanii nu sunt subiect de control al emigratiei ! asa cum fals se afirma, romanii sunt cetateni europeni ! Dar am devenit (noi, romanii) cal de bataie si in loc sa spuna lucrurilor pe nume si impotriva cui se indreapta aceste masuri sunt pomeniti romanii, cei care nu au o voce si care sunt total abandonati de jigodiile care conduc Romania.
    Jidogii care isi permit sa incite la discriminare intre romani pe tema rezidentei (vezi opiniile si exprimarile pesediste, peneliste si alte mortaciuni) care ar vrea sa anuleze dreptul de vot al romanilor din diaspora,acea diaspora pe care mai nou in Bugetul Romaniei unii ar dori sa o impoziteze cu 5,5% pe totalul veniturilor obtinute in strainatate ... frumos, nu-i asa ? Drept de vot ba, dar sa platim ... cam asa au grija de cetatenii romani leprele care stapanesc Romania.

Si in aceste conditii sa ne mira ca incompetentul si impotentul Woolas face astfel de afirmatii ?
    Chiar ma intreb cat are de gand Ambasada sa mai taca si sa priveasca, oare cand vor cere socoteala autoritatilor britanice pentru faptul ca romanii sunt prezentati continuu ca subiecti ai controlului emigratiei si nu sunt tratati ca cetateni europeni ?

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Dupa cum unii stiu, eu sunt in imposibilitate fizica de a interveni la Ambasada, fiind retinuta medical in tara.
    Un simplu e-mail nu ar ajunge si stim cu totii ca daca latram doar pe dupa gard nu putem atrage atentia.
    Propun asadar formularea unei petitii online semnata de cat mai multi CETATENI EUROPENI in care sa cerem ca romanii sa fie tratati dpdv drepturi si nu doar responsabilitati ca si cetateni din UE, nu doar vaci bune de muls-vezi taxe.
    As spune ca acesta este momentul avand in vedere ca atat UK cat si Ro au solicitat si primit imprumut financiar.

Asadar, ne-am putea uni?... -nas-

5. Daniele

Daniele New Member

Trophy Points:
    0

Eu zic ca cea mai metoda de ai determina sa faca ceva in privinta asta e sa implicam presa romana- pt ca din cate imi aduc aminte - sau trimis scrisori la ministerul de externe si la ambasada cu privire la aceasta problema - raspunsul de la ministerul de externe a fost unul super evaziv si nu imi aduc aminte sa fi primit vreunul de la ambasada.
    Ar fi super daca am chema un reporter - si am avea posibilitatea de a ne exprima - cum ne simtim ca nationalitate, la atacurile repetate din presa la adresa noastra - din 2006, ce parere avem despre autoritatile romane - care nu au avut nici un resultat in a ameliora situatia.
    Cateodata mai trebuie si fortati sa faca ceva - asta daca nu vor sa apara in nenumarate ocazii incompetenti.
    Voi ce parere aveti?

6. welsh

welsh New Member

Trophy Points:
    0
    Semnarea unei petitii nu va face decat sa starneasca mai tare valul de antipatie asupra romanilor. Ar trebuie semnata o petitie prin care sa-i inlaturam pe toti care ne reprezinta un parlamentul european( Elena Basescu, Gigi Becali, etc.) si poate ar trebuie sa facem demersuri sa aducem un reporter bun din romania sa tina un discurs la o emisiune de prime time de pe bbc. Ceea ce fac ei se numeste DISCRIMINARE dar pur si simplu nu avem oameni sa ne apere drepturile de cetateni europeni. Atat timp cat ei tot ataca si nici macar ambasada nu ia masuri suntem luati de prosti, inculti, tigani..etc

7. welsh

welsh New Member

Trophy Points:
    0

taranu a scris:
    Atat timp cat legislatia europeana garanteaza oricarui stat membru dreptul de a mentine interdictii pe piata muncii timp de 7 ani pentru noii membrii, fii siguri ca romanii vor fi in continuare subiectul controlului imigratiei in uk.

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

welsh a scris:
    De unde mai scoatei si CONTROLUL IMIGRATIEI?
    Oameni buni, treziti-va!avem RESTICTII PE PIATA LOCURILOR DE MUNCA, NU LA INTRARE/SEDERE IN UK!

9. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0

Conform Daily Star, citat de Mediafax, spitalele si azilurile aloca sume foarte mari pentru ingrijirea rudelor strainilor care locuiesc in Marea Britanie. Un alt motiv il constituie evitarea aparitiei unui nou val de emigranti romani in Marea Britanie.

In aceste conditii, Ministerul de Interne urmeaza sa introduca un regim de taxe mari in vederea acumularii de fonduri pentru contribuabilii afectati de criza. De asemenea, Ministerul de Interne spera sa obtina circa 15 milioane de lire sterline, adica 17,3 milioane de euro pentru a finanta lupta impotriva crizei generate de imigratie prin taxarea imigrantilor care intentioneaza sa-si aduca rudele in Marea Britanie.

Anul acesta, o treime din totalul muncitorilor romani se asteapta sa-si piarda locul de munca.

Romanii si lituanienii au reprezentat aproximativ 5% din cei 733.000 de beneficiari ai asigurarilor nationale de sanatate distribuite in Marea Britanie in 2009.

Mai multe informatii in Romania Libera

10. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0

Daca cititi articolul in intregime,de fapt este o majorare a taxei pe viza,dar noi nu mai avem nevoie de vize!!!!!Cei care publica astfel de informatii fac discriminare si ne pun intr-o imagine proasta.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

taranu : pai comunicatul ala se refera la cetatenii din terte state si care aplica in Romania si Bulgaria, nu are legatura cu cetatenii romani-citat de pe chat

Inutil sa explic acelasi lucru.

Asa ne mai place sa amplificam!...

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    Pai asta am spus si eu. M-am exprimat neclar ? -nervos-

Poate aceste interpretari eronate apar si datorita faptului ca politicienii din UK nu au curajul sa spuna clar cui se aplica masurile pe care vor sa le impuna de teama sa nu piarda voturi.

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deoarece acum cateva zile, a aparut in presa cazul tiganilor romani, care au spart geamul si-au intrat in casa unui englez, aparut in mai multe ziare... Si pentru ca tiganii au spus ca ei au aplicat pentru baneficii...ATI CITIT COMENTARIILE ENGLEZILOR de la acele articole??... Ei incearca, cumva... sa raspunda "pozitiv" reactiei/opiniei publice si vrand sa loveasca in tigani...lovesc in noi, romanii!...
    In opinia lor roma / romani ESTE UNUL SI ACELASI LUCRU (chiar in opinia lui Woolas presupun!)

Cum credeti c-am putea noi, o mana de oameni, sa ne facem cunoscut punctul nostru de vedere? Sa le bagam cu de-a sila in cap explicatia... despre ceea ce inseamna "romany" si ce inseamna "romani"?

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

taranu a scris:
    Pai de-aia te-am citat. Nici noi nu ne mai intelegem?
    -ras2-

15. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0

Dezinformare,asta este.I articolul respectiv se face referire la romani si totusi nu este vorba despre noi.Sa-mi spune si mie cineva ce este asta daca nu dezinformare.Cati dintre englezi stiu ca romania este in UE,dar stiu ca suntem saraci si abandonam copii.

Share This Page