13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mesaj pe mail-teapa?

Discussion in 'SEZATOARE' started by TeodoraMoga, Sep 17, 2010.

1. TeodoraMoga

TeodoraMoga New Member

Trophy Points:
    0
    m-am gandit si eu sa va scriu chiar daca nu stiu in ce masura puteti voi sa ma ajutati:
    -situatia mea e asa: am avut un interviu online cu o firma din uk ,ei zic ca m-au acceptat si ca sa iau legatura cu biroul de imigrari din uk si imi trimit apoi detalii.
    Mi-au trimis ca viitoari angajatori o scrisoare de angajare, cu ce imi ofera, si intre timp de la ...cica..un birou de vize am tot primit tot felul de documente pe care cica tre sa le platesc.am platit vreo 1000 de lire pana acum, si suspiciunea mea e de ce mi-au cerut sa trimit banii in uk prin western pe numele unei persoane fizice si nu pt Uk border immigration....am cerut detalii viitorului angajator si mi-au zis ca acesta este procesul de derulare pt obtinerea vizei de munca,a permisului ....acum m-am trezit ca primesc de la un avocat o alta scrisoare prin care mi se cere sa mai platesc 1200lire....mi se pare enorm costul de peste 2000 de lire ...

2. TeodoraMoga

TeodoraMoga New Member

Trophy Points:
    0
    poate stiti sau aveti o idee cum as putea sa verific daca intr-adevar e real ceea ce am primit pe email sau sunt doar copii nenorocite facute intr-un photo shop..am platit asa 150 de lire.nu stiu pt ceapoi am primit employment letter de la angajator.apoi mi s-a cerut 585lire pt british inland revenue commisionacum mi se cere sa platesc 1260 de lire pt john spencer attorney ....si nu am mai facut-o.n-am mai platithabar nu am daca oamenii astia exista sau am muscat "tzeapa" pamantului
    voi ce parere aveti?

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Incearca sa le scanezi cumva ca sa putem vedea despre ce este vorba. In orice caz, NU LE TRIMITE NIMIC deocamdata.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt f f multe cazuri de fraude de genul asta.
    Pe langa asta culocul de munca, una relativ noua este atunci cand vrei sa inchiriezi o locuinta.
    Proprietarul zice ca e din alta localitate, dar daca vrei sa-ti rezerve apartamentul sa trimiti bani prin Western Union, Money Gram (sau alte firme de transfer rapid).
    ORICINE va cere sa transferati bani prin transfer rapid incearca sa va dea teapa!!!
    Apropos, stie cineva cum s-au rezolvat cazurile de plangeri? Eu am semnalat un caz de genul asta guvernului britanic si nu am primit nici un raspuns (neobisnuit pt ei sa nu dea un raspuns -nu-stiu- )

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Incearca la politie.

7. TeodoraMoga

TeodoraMoga New Member

Trophy Points:
    0
    ei din pacate ati avut dreptate si mi s-au confirmat si mie suspiciunile..:(

am vorbit la adevarata locatie a angajatorului si au spus ca ei habar nu au
    am vorbit la departamentul de fraude si la ce adrese de email si telefoane mi-ati dat voi acolo
    a mai avut nesimtirea ca sa ma mai sune sa insiste sa platesc i-am spus magarului ce a trebuit sa auda
    numai ca mare lucru nu pot sa fac pt ca nu-s cetatean Uk si degeaba ma trimite cei de la Home office ori unde am mai sunat la politia romana ca nu o sa rezolv nimik

no asta cadou de ziua mea

aveti grija de voi eu o sa imi ling ranile .

Share This Page