30.2 C
London
Sunday, August 14, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita sa "reusesti" in UK?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Marin, Jan 23, 2012.

1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Se merita sa "reusesti" in UK?

Lumea m-a mai contrazis cand am zis ca mi se par mici salarile din UK. Colegii mei de facultate castiga in jur de 1200-1400 euro/luna. Tinand cont ca pretul chiriilor este de aproximativ 5 ori mai mic ar trebui sa am aici un salar de £5000, ceea ce e putin probabil.

2. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

Ei bine, colegii tai sunt cazuri particulare! Ca doar nu o sa zici ca toata promotia castiga atat.

Nu se castiga atat in Ro. Adica sa nu se traga concluzia ca asta e un salariu usor de obtinut.

Chiriile nu le compara cu Londra. Mai vezi chirii si in restul Angliei.

Daca e asa cu chiriile si cu salariile, mergi in RO.

Dar pe langa astea doua aspecte pe care oricum nu le-ai analizat/prezentat bine, mai sunt o gramada de diferente majore intre Ro si UK, care tin de societate in sine. Acele aspecte nu conteaza?!

Am vazut mesajul tau intr-un moment in care ma lovesc de prostia, incapacitatea, nesimtirea, indiferenta crasa si lipsa de orice fel de profesionalism a unor compatrioti de-ai mei. Platiti, desigur, din buzunarul meu, dar nu numai.

Nici nu m-as uita in urma! Numai ca sa nu mai fiu nevoita sa suport astfel de chestii din nou si din nou!

In Romania nimic nu functioneza! Sau .. pardon! Totul functioneza, doar ca pe dos!

Nu mai faceti comparatii cu UK. E ca si cum compari varza cu capra, cum ne zicea noua profa de mate -ras2-

Zau, cand patesti cate am patit eu de cateva zile incoace (cu ce am patit toata viata scriu romane in muuulte volume), toate legate de sistem si de oameni care nu stiu si nu ii intereseaza sa isi faca bine treaba, te apuca toate cele cand vezi ca se spune... nope, nu Uk, aia e naspa, aia e naspa, aia e naspa... De pana la urma ma intreb ce mai cauta unii pe acolo. Veniti fratilor acasa, ca si asa nu are cine cotiza la buget!
    Totul e naspa acolo, dar, culmea, sistemele lor functioneaza! Cu "dobitocii" lor sau "retardati" sau cum le-ati mai zis!
    Sa nu imi ziceti acum ca a venit romanul si a revolutionat Uk-ul si de aia sta treaba bine!
    Ca suntem dati naibii ca natie! Nu ne intrece nimeni!

"Retardatii" aia, macar stiu sa dea buna ziua si sa spuna multumesc!

Zau, ce credeati, ca deveniti milionari de cum ati coborat din avion?!
    Afirmatii de genul... economisesc doar 1000 lire/luna, sunt cel putin jignitoare pentru multi!

Imi cer scuze, nu vreau sa supar pe nimeni prin postarea mea. Dar cam asa vad eu lucrurile acum!

Nu uitati din ce haos ati plecat!

3. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

De ce ar fi jignitor daca eu am chiria £1000? Daca strang doar 1000/luna tot imi ia 30 de ani sa imi cumpar o casa...

4. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Marin,

Daca tu ai chiria de £1,000 - ceea ce este foarte probabil - si nu castigi asa de mult ca sa iti permiti sa o platesti inseamna ca trebuie sa faci ceva. Dupa cum spuneam mai sus eu sunt de principiul ca nu te intinzi mai mult decat iti este plapuma. Pe de alta parte... obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

Chiriile si preturile de la case sunt foarte mari si putini sunt cei care pot sa stranga bani pentru un depozit de casa. Eu am primit banii de depozit cadou de la parintii mei, daca nu ar fi fost banii nici eu nu mi-as fi permis.

Noi la inceput cand nu ne permiteam sa platim mult am stat intr-un pod. Eram 9 grade in casa iarna si 30 vara. Plateam £300. Apoi ne-am mutat intr-un apartament unde plateam £450 si apoi intr-un altul unde plateam £650. Toate in Luton, o zona naspa dupa cum probabil stiti. Mi-ar fi placut si mie in Hemel Hempstead sau Watford ca sa nu spun St Albans sau Harpenden dar atat ne-am permis.

Cat ne-am decis sa ne cumparam casa am plecat din Luton.

Cat despre faptul ca nu puteti economisi nici £1,000 pe luna... pai poate daca mancati doar fasole la conserva si paine vei putea economisi mai mult. Si o intrebare celor care spun ca in UK e naspa si se tot plang ca chiriile sunt mari, casele scumpe iar salariile mici... daca e naspa de ce stati aici?!?!

OK, acum cred ca ma aleg cu o suspendare a contului... -nervos-

5. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Despre ce vb aici?

Faceti comparatie intre cei care abia strang 1000£ pe luna (UK) si cei care nu au ce pune pe masa (Ro)?
    Chiar lacrimez cand ma gandesc ca anul asta cineva din UK nu a strans decat 1000£.
    In Ro multi isi achita datoriile facute pt masa de Craciun(strict necesar), cea de revelion se plateste in febr

Faceti comparatie intre copiii de scoala din UK si cei din Ro?
    In Ro cu 2 copii in scoala, fiecare fiind nevoit sa faca meditatii la cel putin 2 materii ( total 16 sedinte de meditatii/ luna) platesti mai mult decat multe chirii bune din Londra(50 ron/sedinta sunt 800 ron). La un salariu bunicel de 1200ron e cam 65%, bani care se duc pe... scoala gratuita. Asta numai meditatii la 2 materii... Daca mai pui alte cheltuieli ajungi undeva 1000ron, deci cam 85-90%. Daca nu ma opresc aici, cu socotelile pt copii, vom ajunge la concluzia ca cei doi copii pt intretinerea lor si scoala au nevoie de ... 3-4 parinti.
    Deci bunicii(pensionari) si-au cautat serviciu sa poata ajuta la intretinerea nepoteilor.
    Cate familii crezi ca se duc la teatru intrun an?

IFilip 92, am citit cu atentie ce ai scris si se vede clar ca ai o educatie si inteligenta f buna, dar nu cred ca tu vrei sa vi in Ro si nu esti lasat sa pleci de acolo, sau nu esti primit aici.

Ma opresc aici cu comparatiile.
    Sincer nu cred ca se merita sa faceti comparatie intre UK si Ro.

6. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Meditatiile astea sunt obligatorii sau cum? Ori le ei daca esti foarte bun (pregatiri pentru olimpiada) ori daca esti prost. Am trecut bine mersi prin scoala si facultate fara meditatii. Prietena mea a avut aproape 10 pe linie in toti anii de scoala fara ajutoare.

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Ma refer la copii normali elevi la scoala de cartier. Nu eminenti la scoli de top.
    Daca un copil in clasa 7-8 nu primeste ajutor extrascolar, se rupe de materie. Eu nu mai sunt in stare sa ii ajut la teme,au nevoie de meditator. In clasa profesorul vb 20-30 min, le preda formule dar nu sunt indrumati si cum sa le foloseasca. Cel mai bun ex e bac-ul de anul trecut unde sunt judete cu procent sub 50%. Copii cu note de 8-10 au picat bac-ul... Ai mei sunt in cl 10 si 12-a, nu stiu ce ma asteapta, se schimba totul din mers, in timpul anului. Unui copil ii trebuie mai mult de 24h pe zi(8 odihna,1 dus,1 intors de la liceu, 7 cursuri, 6-7 alocare teme,etc) -obosit- . Cam asta e cu meditatiile. meditatiile nu sunt obligatorii, dar necesare.

8. iris

iris Member

Trophy Points:
    16

Mi-era teama ca se va ajunge aici. Oameni buni, nu trebuie sa puneti atata patima in ceea ce spuneti, nimeni nu se cearta cu nimeni, doar discutam. Am apreciat mult ceea ce a spus Lancelot referitor la parerile diferite si puterea de a respecta parerea celuilalt, chiar daca e diametral opusa fata de a ta. Suntem oameni construiti pe calapoade diferite, daca am gandi toti la fel, viata asta ar fi o mare plictiseala. La urma urmei, din polemica nascuta pe topicul asta,Marin si altii ca el, pot aduna parerile pro si contra, dar in final sunt proprii lor arbitri, singuri decid, singuri isi asuma deciziile. Ce rau e in a fi in cunostinta de cauza si cu minusurile, si cu plusurile?. De ce sa mi se sugereze sa plec naibii din tara asta, ca nu m-a invitat nimeni, doar pt ca am indraznit sa nu folosesc superlative pozitive vorbind de unele aspecte legate de UK ?

Sunt discutii pe care le-am purtat de multe ori in consens cu seful, colega, sau proprietarul meu, toti englezi. Ce e libertatea cuvantului la urma urmei? E ca si cum i-as cere sotului unei cunostinte din Romania, italian care a lasat Italia pt Romania, atunci cand il aud spunand ceva negativ de Ro, sa isi ia catrafusele si sa se duca. Atata vreme cat este un cetatean decent, onorabil, responsabil, cu aceleasi indatoriri ca orice alt cetatean roman, de ce nu l-as putea privi ca pe egalul romanilor, si nu i-as recunoaste si lui aceleasi drepturi, chiar si acela de a isi exprima un punct de vedere negativ despre tara in care traieste?

Extrapoland, de ce credeti ca trebuie sa imi reprim o parere bazata pe o experienta personala, atata vreme cat, e adevarat, nu m-a invitat regina, dar am venit in tara asta, unde am respectat legile si oamenii ei, am muncit, am platit taxe, am respectat clauzele "contractului", daca vreti, ba mai mult, am jurat si credinta reginei in termeni oficiali.

Ce gasesc eu trist, si aici sa nu ma suspectati de vreun patriotism desuet, ca vad ca nici asta nu se mai poarta, este faptul ca prea multi romani accepta mult mai lejer balacareli despre propria tara, decat o parere negativa despre cea de adoptie. Dar asta e un subiect pentru un alt fel de topic, nu cel de fata.

Vreau doar sa ma mai opresc asupra unei idei, care a suparat mult si s-a tot insistat pe ea. Nu ma uit in urma sa vad a cui a fost postarea... e vorba de cei 1000 lire economisiti intr-o luna. Daca imi amintesc bine, cine a postat a spus ca prietena cu pricina este medic stomatolog, venit de curand in UK. E incorect sa fie luata ca reper statutul unui medic stomatolog, fie si incepator, raportat la marea masa a emigrantilor romani. In 1-2 ani medicul ala va ajunge la cel putin 5000 de pounds, deci de unde atata suparare? Posibil sa ma insel, dar banuiesc ca respectiva a vrut de fapt sa spuna ca daca un medic stomatolog, care are un salariu considerabil, economiseste 1000, la un salariu mediu, suma asta ar fi utopica. Pentru ca e hazardant ca cineva de acasa sa creada ca in UK se pot economisi dintr-un salariu minim spre mediu 1000 pounds lunar.

Am vrut de fapt sa il ajutam pe Marin si, implicit, pe cei care isi pun aceleasi intrebari ca el, de aceea am postat pe topicul lui.
    Revin la ideea lui Lancelot, pe care spune ca a deprins-o aici in UK. Putem respecta parerea celui de langa noi, chiar daca nu o impartasim, fara resentimente si fara accese conflictuale. Putem ? :)

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

Iris, personal apreciez foarte mult modul tau de a scrie. Imi place in mod special ca, asa cum sublieniezi si tu, vezi atat plusurile cat si minusurile. Mie una persoanele care iti sar in cap cand indraznesti sa zici ceva negativ de Uk, imi suna un pic a "disperare": adica "constructia" asta a lor in care Uk e raiul e pamant e atat de fragila incat cel mai mic dubiu ridicat de altcineva le-o poate distruge si atunci ce fac? Devin agresivi si te "ataca" pe tine, care "indraznesti" sa le arati ca lumea lor nu e chiar atat de perfecta pe cat o credeau ei...sau ca altii indranznesc sa nu o vada perfecta :)).
    Asa ca, Iris, te rog io nu te opri din scris doar pentru ca 1, 5 sau 10 useri ti-au spus sa meargi acasa daca nu-ti place aici.
    Sunt multe persoane, pentru care aceste marturii sunt importante, iar eu cred ca e esential sa vedem/auzim si "cealalta" fata a realitatii. :)

10. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

La obiect cu topicul... da, se merita sa reusesti in UK, dar depinde care ti-e tabloul de 'reusita' in UK.

Unii reusesc mai repede, altii mai greu, iar altii de nici o culoare...

Depinde foarte mult de pregatirea, aspiratiile si sansele fistecarui individ. Problema e ca nu exista o sita prin care sa se cearna imigratia din zona UE in UK, de asta ajung si foarte multe rebuturi... asta am spus-o si o s-o spun ori de cate ori voi avea ocazia.

Cine vrea sa ramana in UK, ramane. Asta se materializeaza in genere printr-o sedere de peste 5 - 10 ani. Cine a venit ptr un 'fast buck' deja se simte obosit si stresat zi de zi... angoasa si frustrarea domina existenta.

11. iris

iris Member

Trophy Points:
    16

Adelaide, multumesc, sunt ok, nu am spus ca ma opresc din scris :). Pe orice subiect vor exista intotdeauna macar 2 tabere, daca nu mai multe, nu putem canta toti la unison, dar macar sa nu ne impartim pumni, daca ni se pare ca "la"-ul vecinului a sunat fals :)

Ce nu inteleg unii, este ca desi nu mi-a placut lectia aia de chimie, de exemplu, eu iubesc ambele tari (admit ca simt mai mult romaneste decat englezeste) si sunt recunoscatoare cerului pentru ca mi-a dat de trait experienta asta. Am luat din ea cat de mult m-am priceput si am iesit din ea mai bogata (nu ma refer la material, evident).

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

adelaide,
    daca la mine te referi, nu am vrut sa sar in capul nimanui. Mi-am spus parerea cu ceea ce m-am lovit eu, scoala. Faptul ca incerc sa explic mai detaliat sau sunt eu suparat pe sistemul romanesc e o problema, dar nu vad cum ai ajuns tu la concluzia ca sar in capul cuiva de disperare. Normal sa aleaga fiecare ce vrea, dar ar trebui sa stie realitatea. Faptul ca nu laud Ro inseamna ca sunt agresiv sau ca atac pe cineva care are o parere mai buna ca mine? Asta suna cam ca lozinca aceea ,, cine nu e cu noi e impotriva noastra, eliminati-l!,,. Daca ceea ce am scris, suna a disperare sau atac asupra cuiva, i-mi cer scuze. Sau tu esti suparata ca cineva nu are aceeasi parere ca ata si in modul asta poti sa-mi inchizi gura? Ei bine, NU. Voi citi cu atentie si placere ceea ce sriu si cei care nu sunt deacord cu mine, dar si eu i-mi voi spune parerea.

13. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

-ras2-
    M-ai prins; is foarte suparata ca cineva nu are aceasi parere ca si a mea. -ras2-

PS,Poate n-o sa-ti vina sa crezi, dar chiar nu m-am referit la tine, nici macar n-am citit postul tau.Asa ca relax, nu are nimeni nimic cu tine -asa-asa-

14. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Ok, i-mi cer scuze

-da-da-
    -bravo-

15. IFlip92

IFlip92 New Member

Trophy Points:
    1

Interesant...colegul meu de camera de la Universitate nu stie :-?. Si nici majoritatea persoanelor care obisnuiam sa le cunosc de la scoala. Trec pe langa ele (persoanele) si se prefac ca nu ma stiu majoritatea, cand observ clar ca sau uitat la mine pt. 1 sec. Eu daca le dau buna ziua dupaia ma fac de ras cand ei se prefac ca nau auzit nimic.

PS: Eu inca mai am sperante ca poate o sa ma pot intoarce odata in Romania si sa traiesc decent acolo. Sal citez pe domnul Guess Who: "Ma gandesc ca firea mea de muncitor inca mai spera la o viata lejera, aici nu dupa frontiera"

16. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

Nu te faci deloc de ras. E dovada de buna crestere.
    De ras se face acela care nu saluta, nu acela care saluta.

Cei mai multi cred ca ar prefera asta!

17. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0

Chestiunea cu vai de ei economisesc decat 1000£ pe luna mi-a ramas intiparita si o sa o spun si unui amic care vine din Romania la un interviu aici si abia are bani de avion -lolozaurmic

18. iris

iris Member

Trophy Points:
    16

Stie cineva concret ce salariu are un medic stomatolog dupa un an de UK ?
    Ca sa putem intelege mai bine cum e cu mia asta de pounds

19. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Uite aici un punct de plecare:
    http://www.prospects.ac.uk/dentist_salary.htm

Cred ca nu poti generaliza, depinde de experienta, capacitate de adaptare, noroc - cam la fel ca la 'reusita in UK' :)

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Contextul este un pic mai amplu totusi.
    Pe un forum unde unul din doua topice este despre cum/cat/unde/cum,

cu oameni care castiga si cate 100£/saptamana...

unde romanii blatuiesc programarile la "apa vie" ,

sa vii si sa scapi asa o afirmatie...well,

andreiuta exact aia a vrut sa spuna,

ca INTR-ADEVAR sunt unii care nu mai pot "salva" cat salvau inainte,
    nu doar asta,

chiar daca salveaza, dobanda este.... -thumbsdown-

Dar,
    perfect de acord cu supertroper

Share This Page