32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita sa "reusesti" in UK?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Marin, Jan 23, 2012.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Se merita sa "reusesti" in UK?

Aceasta e parerea mea dupa sase ani de UK.Ceva nu merge...E timpul unei schimbari..Nu incurajez sau demotivez pe nimeni mai ales pe cineva care e la inceput aici.Banii nu ma mai motiveaza.Confortul nu ma mai motiveaza.Pretul pe care il platesc e prea mare.Tineretea mea. Acum multi or sa zica..pai bine .ce ti s-a urat cu munca...nici gand..dar vreau sa deschid bine ochii si sa zic ..uite se poate si altfel , exista o alta tara in care poate trai mai bine iar oamenii sunt mult mai relaxati.
    Eu de cand am venit aici numai in carduri stau - schimband culorile , numarand zilele pana sa aplic pt nu stiu ce card, salveaza banutii pt casa, blue card pt ceilalti..asteptari..hartii peste hartii..
    Acum normal nu e situatia atat de neagra dar ceva nu merge..hm...asta imi aduce aminte de cartea Watership Down a lui Richard Adams..Sper ca nu ma insel:))
    De fel sunt optimista..dar cand e nevoie de o schimbare - trebuie sa invat sa schimb macazul...Dar evident asta nu peste noapte...ci in timp...

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Nu sunt de acord ca nu se merita ACCA-ul acum sau orice alta calificare profesionala chiar daca sunt mai putine job-uri. Eu chiar vad asta un avantaj pentru ca este concurenta mai mare si deci trebuie sa ma duc mai pregatit la interviuri, etc.

Si in plus dupa cum stii si tu... criza, necriza, de contabili tot este nevoie, macar pentru lichidarea companiilor daca nu pentru altceva :)

Cursul e una.. cineva spune pe buna dreptate... cursul doar iti asigura literele dupa nume...

Ce faci si cum te pregatesti pe langa e mai important decat orice. Nici un curs profesional (decat eventual cele de resurse umane) nu te invata cum sa te comporti cu oamenii, iar relatiile profesionale sunt extrem de importante daca vrei sa reusesti.

Cat despre Anglia, e clar ca nu e raiul pe Pamant, am spus-o mai sus, traiul e destul de limitat, dar oricum ideea topicului este cred in jurul comparatiei cu Romania.

Cat despre plecat spre alte zari, cam dificil pentru mine acum cu familie, desi mi-ar placea sa ma duc sa lucrez pentru un an sau doi intr-o alta tara.

3. guvida

guvida New Member

Trophy Points:
    0

Eu am locuit in Londra aprox. 2 ani in doua transe. M-am mutat din necesitate cand am inceput un curs la o universitate. Initial am crezut ca am facut o mare greseala plecand dintr-un oras mare cu multe oportunitati, intr-un orasel de provincie. A fost dificila adaptarea dupa 10 ani de Bucuresti si Londra. Mi-a placut mult in southend on Sea pana la urma. Oamenii mai prietenosi si criminalitate mai redusa. Este o conrbatie destul de mare de altfel care pastreaza u aer provincial inca. Multi dintre cei care locuiesc acolo lucreaza in Londra (1h cu trenul pana in centrul Londrei). De curand m-am mutat cu prietenul meu si mai departe de Londra, in Cornwall. A fost greu din nou...aici viata e mult mai linistita, cele mai mari 2 orase au in jur de 20000 de oameni. Si mai greu este ca eu inca nu am reusit sa imi gasesc de munca desi am studiat nursing la degree level. Deci traim dintr-un salariu care e in jur de 1500 net. Cu toate acestea ne-am inchiriat un apartament cu 1 dormitor, ne plimbam in fiecare weekend (e adevarat ca stam la priteni), avem vizitatori. Nu e perfect dar e manageable atata timp cat situatia e temporara.
    Am plecat din Romania acum 4 ani cand aveam un salariu ok dar care imi permitea doar sa supravietuiesc. Aici bursa mi-a permis sa supravietuiesc iar banii castigati cand am putut sa muncesc mi-au asigurat confortul iesirilor in oras, vacantelor acasa in Romania si pe alte meleaguri. Le-am dat si parintilor ceva bani pentru constructia unei case. Nu mi-am cumparat gadgeturi ca nu ma intereseaza. Mie imi place sa vizitez dierse locuri mai degraba.
    Decizia de a pleca am luat-o nu pentru ca o duceam rau ci pentru ca am vrut sa o duc mai bine. Depinde "where you set the bar". Poate ca trebuie sa faci anumite sacrificii ca sa iti indeplinesi visele, poate trebuie sa iti reorganizezi viata ca sa le atingi. Greutatile pe care le aem aici in Romania sunt duble. Merg acasa cel putin odata e an si de fiecare data sunt socata de cati bani cheltui in conditiile in care stau la ai mei (masa si casa), nu ies la restaurant mai mult de 2 ori, poate de cateva ori la o bere (care este o bere cel mult doua). Si ma intreb de fiecare data cum supravietuiesc familii cu unul - doi copii cu banii pe care eu si prietenul meu ii cheltuim in 2 saptamani pe nimicuri!?
    Poti desigur sa te muti in Romania si sa traiesti din nou acolo o perioada sa vezi cum este. Este o optiune.

4. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0

Eu ma intreb la ce bun sa te chinui toata viata sa strangi, de toate pt toti....la ce folos? Din punctul meu de vedere decat sa pleci intr-o alta tara sa te chinui sa agonisesti mai bine ramai chinuit pe limba ta -ras4- .
    De aia e plina lumea de oameni nefericiti ca nu fac altceva decat sa stranga toata viata. Sa isi faca planuri pe o mie de ani. Eh, eu am 30 si nu ma gandesc la pensie sau alte treburi ma gandesc cel mult la prima vacanta. Toate la randul lor. Cu ce ma ajuta pe mine daca ma stresez acum cu ce o sa fie peste 30 de ani? La nimic, si asa mostenesc o gena sugubata de am par alb de la 25 de ani sa-mi fac si in plus? Ca toti strang pt copii. Eh, eu daca nu o sa ma consider in stare sa cresc un copil care sa stie sa-si poarte singur de grija atunci nu o sa-l fac. Pe mine m-au tinut ai mei la scoala pana am terminat facultatea, dupa aia nici n-am vrut sa aud de ajutorul lor. Si am mai facut un master si un doc dupa aia. Pe banii mei. Ca au crescut ai mei un copil descurcaret caruia culmea nu i-a lipsit nimic niciodata. dar jur ca atunci cand ma gandesc la copilarie nu-mi mai amintesc ce am mancat sau ce haine am avut. Ai mei au strans toata viata si acu se intreaba de ce s-au chinuit ei daca noi, copii lor, le avem pe ale noastre si nu ne intereseaza nimic din ce au strans ei.
    Sa aiba copilul de toate.....eh, copilul ala vrea sa aiba in primul rand 2 parinti veseli si fericiti. Atat.
    Acuma nu zic sa mori de foame dar nici sa te chinui sa strangi 1000 de lire pe luna cum zicea cineva mai sus. La ce sa strang? iau ceva cu mine? Cu ce raman, cu amintirea anilor de chin sau cu aminterea unor ani fericiti, din putinul avut.

Si am mai citi ca sa mearga copilul la o scoala buna, poa sa mearga si in Papua Noua Guninee ca daca nu vrea sau nu poate degeaba.

Anyhow, pe mine ma apuca pandaliile cand aud/vad discutii din astea despre agonisit -obosit-

5. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

Varianta Romania este din start exclusa.Nu ma raportez la Romania.Ci caut ca orice om care are o educatie - sa evoluez nu sa stagnez.Profesoara noastra de psihologie din liceu ne zicea in felul urmator:'Daca vrei sa intretii sentimentele cuiva , trebuie sa aduci noi dovezi noi argumente.Nevoile odata satisfacute , nu mai motiveaza'.Asa si cu eul meu, persoana mea..O data satisfacute nevoile nu mai motiveaza.Eu vreau sa vad ca se poate si mai mult aici - ca omul e fericit ca face ceea ce ii place, are timp si de familie, serviciul e motivant, sa nu facem comparatie cu Romania..pt ca e clar UK e mai avantajos...sa nu mai tinem seama oarecum de limitarile granitelor , sa fim transnationals si fiind romani sa zicem - uite , da se merita tara x pt ca..in comparatie cu UK.. se traieste mai bine .Din ce in ce mai multe topicuri au aparut in legatura cu acest subiect pe forumul nostru - si asta ridica un semn de intrebare...E chiar bine aici , sau ne amagim ca e doar mai bine ca in Romania...sau se poate si mai mult..acum depinde fiecare prin ce a trecut si cat e dispus sa riste..
    @lancelot - normal ca si eu sunt adepta diplomelor si incurajez oamenii sa studieze pt ca nu se stie de unde sare iepurele si tb sa fim pregatiti.Si constantza poate duce la un rezultat foarte bun dar in timp..cand ..asta nu se stie..Lumea e in continua schimbare...

Asta imi aduce aminte de facultatile din Romania de minerit, politehnica - roboti industriali, mecanica fina, hidrologie unde prin 2000 intrau cei mai putini pregatiti - nu ASE la stat sau Litere unde era concurenta foarte mare.Acum acesti oameni sunt mai avantajati decat noi..pt ca aceste facultati deloc cerute in Romania se cauta in strainatate...
    Eu totusi vreau sa imi asum un risc - prin a cerceta si alte posibilitati avand la baza experienta profesionala acumulata aici - nu sa plec gen Ivan Turbinca cu desaga in spinare spre alte meleaguri.De felul meu sunt foarte prudenta.Acum sa deschid ochii spre noi orizonturi cat sunt tanara nu cand incep sa imi calculez pensia..Clar peste vreo cinci ani intervin alte prioritati:(...
    Daca nu acum , apoi cand??:( :)

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

@andreiuta12345
    Oare cat pot salva eu din aproximativ 250 lire, cat iau in Ro? I-ti zic sigurn ca mai i-mi treeb inca atat ca sa nu raman dator sa pot plati chiria si utiolitatile. de mancat ..., ce sa mai zic. Am un serviciu cu sal peste medie.

7. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

Am zis din start ca nu e de stat in Romania dar asta nu inseamna sa ne vindem tot si sa plecam in alte tari gen uk.E e decizie foarte riscanta in zilele de acum.Lumea e in continua schimbare.Vor veni si zile (cand oare nu stiu ) cand vom putea scoate profit si in tara...

Problema e ca multi cred ca aici e Paradisu'.Pentru o perioda scurta de timp - un an sa zicem multi cred ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior.Cum a fost expresia mamei mele :'Vai ce civilizatie'.Clar ca Romania este in urma cu multi ani.Toata lumea in Romania crede ca atunci cand zici Anglia zici totul la superlativ.Putini stiu cu ce sacrificii am evoluat..Licentiata in economie la stat media de licenta aproape zece a tb sa fac cleaning , sa sterg 'bazinele' altora pt a avea un statut de self..si cred ca multi citind aceste lucruri - isi vor aduce aminte de inceputuri...Culmea e ca acele inceputuri par mai dulci decat cele de acum..Si nu ca m-as plange ..ci pt ca nu am avut alta varianta pt a deveni self si a locui aici.Plus ca neavand experienta aici sau scoala facuta aici..cine sa te angajeze - sa ai un office job...cu toate calificarile din Romania...a tb sa o iau iarasi de la zero..si cu recesiunea pe cap...a fost crancen...

Doctorii iesiti de pe bancile scolii - vin in Romania si zic ca , castiga cate 60 de mii lire pe an cand adevarul e cu totul altul...

Studiile economice din Romania nu au nici o relevanta in Uk..si tb sa iei de la zero.Ce e in comun e doar dragostea de contabilitate..In rest nimic...Oricine poate sa fie manager sau sa isi tina contabilitatea primara sau sa isi faca self assessmenturile in uk.

Lumea cand aude ca ai casa aici ..mama ce bine ii merge..cand colo ce stie lumea de cuvantul ipoteca in Romania..si cum ne tatzaie toate oasele de grija serviciului ca nu ies banii la socoteala pt mortgage si sa ai un trai decent si timp pentru familie.

Calatorii in Romania...-pai pana si lumea din Romania cu venit slabut a inceput sa calatoreasca...ba mai mult decat am calatorit eu in ultima vreme din lipsa de timp...

Eu nu incurajez si nici nu demotivez oamenii .Spun doar ca NU MAI E SITUATIA IN UK cum era ODINIOARA!

Cine vine acum tb sa se astepte la mult mai multe probleme ce se vor ivi ..

Celor ce risca si au un final intr-adevar fericit - sincere felicitari!

Astept povestile voastre, a celor veniti dupa aderare cu final fericit!

Andreiuta12345

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Andreiuta,

pari a fi intr-o nota pesimistica , cumva..

tu care debordai de ...optimism, ca sa zic asa.

Sunt cumva /cumva, tot pe acolo...

bag ore la greu, castig binisor,
    mai bine poate decat multi alti asistenti medicali de pe aici,

DAR, intrebarea vine si la mine...what for?

Apoi desigur, ii aud pe astia certandu-se prin casa si...is well worth it.

Acum, nu zic ca doar copiii sunt salvarea spirituala,

planuieste-ti o vacanta ceva,
    fa ceva la care sa te gandesti pentru viitor, dar,

desigur , stiti cu totii,
    termini ceva,
    altceva urmeaza!Griji/griji/griji!

Daca as sta doar sa ma gandesc ca,
    in 2003 cand am ajuns aici, uleiul de gatit, costa 48p,
    iar acum, dupa 9 ani, este 1.60 £...

as lua-o razna cred! Sa nu mai zic de benzina,
    de chilotii /papucii copiilor,
    de vopseaua de par a nevesti'mii,plus multe altele...

Cheer up!

9. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

Nu sunt pesimista Dromaderule, numai ca ma socheaza ca lumea se raporteaza numai la Romania.De ce nu am putea sa ridicam stacheta atata timp cat situatia in uk e mai proasta ca in anii trecuti?!

Simt disperarea oamenilor de a pleca cat mai rapid din Romania dar multi in inocenta sa nu zic naivitate nu stiu la ce se vor astepta.Multi se bazeaza pe beneficiile de la stat -uk, blue cardul de dependent si un potential job ca sigur daca au drept de munca isi vor gasi imediat job..

Mi-ar placea sa aud oameni care au parasit UK spre alte destinatii mai cu soare , mai exotice si se simt impliniti acolo.Atata vreme cat nu e nimic mai bun..clar voi ramane aici. Partenerul meu deja se gandeste sa mearga inaintea mea ca prof de engleza - ca vorbitor nativ in Asia evident dupa ce tara ma adopta in totalitate (va avea curand atestatul de prof de engleza). Se castiga foarte bine iar traiul e mult mai ieftin.Ramane acum sa vedem cum vor evolua lucrurile pe viitor pe mapamond.
    :)

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cred ca esti genul careia ii trebuie poate permanent un target!

Ai un job,
    ai reusit sa o rezolvi pe mama ta (din cate am citit eu pe aici),

cumva, what's next?... -interrresti

Esti o persoana inteligenta,
    daca simti ca nu este locul tau aici,

nu mai sta pe ganduri!

Bafta in tot ce vrei sa faci!

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Pai cum sa facem comparatie cu, sa spunem, Germania daca nu stim cum e pe acolo?

Unde a mai bine "ca in anii trecuti"?

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Se merita sa "reusesti" in UK?

Asia - parerea mea - inca nu este pregatita pentru democratie, exceptand Japonia si Honk Kong-ul, iar daca una din aceste doua tari este tinta ta, du-te inainte, nu mai sta pe ganduri, insa daca te gandesti la alte destinatii care in mintea multor englezi sunt exotice, mai bine nu. Tzunami este un cuvant japonez si doar cei care l-au inventat stiu sa treaca peste el. Metaforic si la propriu, in aceeasi masura.
    Mai este Coreea de Sud, doar ca nu se prea potriveste europenilor.
    Multa vreme, ani de zile de fapt am cochetat cu ideea imigrarii in Noua Zeelanda si acum parca ma incearca regretele, insa e cam tarziu. Baiatul meu s-a decis sa vina in Anglia la studii sau ce-o vrea sa faca, mi-am luat o casuta, ma simt bine cu ceea ce fac, ce-mai, m-am adunat la casa mea, iar gandul c-ar trebui s-o apuc de la 0 inca o data, ma lasa rece.
    Andreiuta, daca ai sansa du-te, incearca tot ce se poate incerca, traieste viata, bucura-te de orice izbanda si nu uita sa ne povestesti si noua!

Succes!

13. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:

Referitor la titlul topic-ului:

pai daca reusesti, de ce sa nu se merite ? :))

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Depinde de ce-ti doresti. De la tine sau de la viata.
    Dupa cum observi unele persoane nu se multumesc cu putin. Bravo lor! Doar asa am evoluat ca specie de la roata, la statii orbitale.

15. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:

Ma referam strict la formularea titlului topicului care se cam contrazice :p

Cat despre reusita...mi-am exprimat deja parerea, drum bun si fir intins fiecaruia in ceea ce-si propune :))

16. PuturOSU`

PuturOSU` New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:

Vine o vorba de filozofie...
    Pai daca merg spre viitor vorbind de trecut, asta cam inseamna ca merg cu spatele si o sa`mi fie mult mai greu sa evoluez.
    "Spun doar ca NU MAI E SITUATIA IN UK cum era ODINIOARA!" asta suna a nostalgie din seria "ehe...pe vremea lu` Ceausescu..." Normal ca nu mai e cum era odinioara, ca nu mai e odinioara! lucrurile evolueaza. Daca se duc spre mai bine sau spre mai rau, asta`i partea a doua, important e sa le faci fata.
    Legat de aia care cred ca aici e Paradisul, spun cu mana pe inima ca`s idioti. Aici sau oriunde altundeva. Eu sunt un pui de idiot. poate doar tampit. Aici nu e paradisu` da` ma simt mult mai bine ca inainte si imi place. Ca spalam wc`uri, ca suntem avocati, ca abia vorbim engleza... fiecare isi stabileste standardele. tu iti faci griji de ipoteca, eu imi fac griji ca... nu imi fac griji. Fiecare isi stabileste nivelul de confort optim. Uite, tu ai tras si ai ajuns undeva si acum te plangi. Din postarile tale se vede clar ca esti nemultumita. Da` rau, nu asa. De ce, ai impresia ca muncesti mai mult decat esti platita? ai impresia ca gandesti mai mult decat pentru cat esti platita? take it to your manager! don`t like it, take another job. can`t find any? stay at home, but settle your scores with you and be happy! Mi se pare ca alergi dupa bani si asta cam iti tulbura imaginea de ansamblu...ai uitat sa te bucuri de lucruri marunte. din ro in uk, acum din uk in asia, din asia...incotro? ca n`o sa fii multumita nici acolo.
    iar referitor la colega care "plateste chiria si deabia reuseste sa salveze 1000 de lire pe luna.." pai asta suna a culmea arogantei dar daca e chiar atat de gravf, ii mai dau eu de la mine, oricum nu`mi trebuie nimic mai mult decat am nevoie. Si ca tot am globalizat discutia, uite ca aia prin Africa traiesc si cu 1 dolar pe zi.
    well...sunt multe de spus iar atitudinea ta ma duce cu gandu` la avaritie. corecteaza`ma daca gresesc si arumenteaza`mi ca sa imi dau seama ca`s prost. In fond, suntem oameni diferiti cu idei diferite. Da` la treaba asta ma iau de mana cu Super trooper "Anyhow, pe mine ma apuca pandaliile cand aud/vad discutii din astea despre agonisit"

Nu ma nu! ce rost are sa reusesti? -nas-

17. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca am mai explicat titlul. A reusi este un verb foarte intalnit in posturile celor din Romania care se zbat sa ajunga in UK.

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca dupa o anumita varsta e greu sa pleci din Romania... dar! Am cunoscut pe cineva care a lucrat douazeci de ani ca si economist la doua mari banci din Romania si tot si-a luat lumea-n cap si vrea sa plece de la zero de aici.

19. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Am vechime in munca 25 ani si in martie vin in UK. O iau de la ''0'', sunt sigur ca nu va fi usor, dar dispare acea plafonare care nu o poti intelege. Aici am luat-o de multe ori de la zero. Am avut un magazin, un laborator foto, taxi,am facut transp pers, etc. Degeaba, cand incepea sa mearga bine si scapam de povara inceputului apareau lipitorile care sugeau din ce in ce mai mult si nu se mai saturau.Nu-ti zic cat timp si bani pierdeai sa deschizi SRL, apoi sa-l inchizi. Nu ai cum sa faci nimic fara sa dai consacrata MITA. Nu plec din Ro de lipsuri, ci de ,,grija'' statului sa nu reusesti in nimic.

NU mi-e frica sa o iau de la inceput,dar m-am saturat sa incep mereu ceva si sa nu poti ajunge nicaieri. Vreau sa scap de sistemul romanesc, nu vreau sa ma imbogatesc. Vreau sa fiu lasat in pace, sa hotarasc eu ce sa fac si cand sa inchei ceva fara a fi fortat de autoritati.

Mereu exista un INCEPUT... Nu inceputul e o problema, sfarsitul sa fie cum vrea fiecare, sa ai control asupra a ceea vrei sa faci, sa produci,etc.

Ma opresc aici, risc sa va plictisesc si tare nu as vrea.

20. IFlip92

IFlip92 New Member

Trophy Points:
    1

Eu stau de aproape 5 ani in UK si am venit aici de la 14 ani si va pot spune atat: Potolitiva cu gandul asta de a va aduce copiii aici pt studii ca riscati sa devina si ei ca generatia curenta la care sunt martor unde sunt toti prosti, inculti, ignoranti si fara pic de simt! Am venit din Romania de la note de 6-7 la Romana si Mate etc. si aici am sarit o clasa, am fost pus in clasele de top din start si am iesit de la scoala cu A si B la Engleza si A la Mate ca sa nu mai zic de celelalte note! Educatia aici e "varza". In Romania iti pui mereu mintea in functiune si ajungi sa fi foarte logic si capabil sa o folosesti, adevarat ca de frica. Sunt 2 extreme, RO e prea greu si UK e prea usor -limba- . Tot ce conteaza in UK e testul de la sfarsitul SCOLII si nimic intre. Nu exista catalog, nu exista note. Testele sunt repartizate pe abilitate si trebuie doar sa te incadrezi mereu in clasele de top ca sa intrii la testele care te lasa sa iei note maxime. Daca vreti pe viitor un copil prostut dar cu diploma mai bine recunoscuta in lume nu va poate opri nimeni. Sau cresteti un copil pana la primele 4 clase cel putin in Romania si dupaia veniti aici cu el. Am vazut copii in clasa 11 (Ultima clasa de aici ca se incepe scoala mai devreme) care inca faceau modulul 8 din 12 module. Echivalentul la fractii si factori necunoscuti!

Acum sunt la Universitatea din Northampton in primul an studiind Computer Systems Engineering si va pot spune ca, credeam si eu ca acum la Uni o sa gasesc si eu copii mai maturi si mai destepti dar de unde, aproape oricine intreg la minte si cu un pic de logica poate intra la Universitate plus ca e aproape imposibil sa pici! Diplomele aici devin din ce in ce mai nefolositoare ca sunt mult prea usor de obtinut si iti trebuie diploma + chestii pe langa ea sa te diferentiezi printre toti cand iti cauti de munca. De colegiu nu zic nimic pt. ca e CEA mai mare pierdere de timp dintre toate, sunt cursuri in care nici nu xista teste si totul e bazat pe "coursework" adica cum ar veni ce faci in clasa. Enough said!
    Cat despre costuri nu va ingrijorati ca copilul poate aplica pt Student Finance. Prea multe de explicat pe tema asta asa ca uitati un link: http://www.studentfinance.org.uk/
    Repet. Eu cel mai mult urasc sa pierd timpul degeaba si studiind aici chiar simt ca miam pierdut timpul degeaba si bat pasul pe loc pana imi iau calificarile. Asta include Scoala + Colegiu + Uni. Materiile se predau mult prea incet, imposibil de picat orice materie, si chiar daca pici ai mereu o a 2a sansa.

Cat despre UK vs RO asta e doar un caz clasic intre Cariera vs Fericire. Unde "Fericire" in termenii mei inseamna viata sociala, sau din afara muncii buna, relaxanta si cat de cat populata de aventuri. Vremea de aici sper ca nu trebuie sa va mai spun ca e mizerabila si e mocirla peste tot cam 60% din an ORIUNDE te duci. In Romania te mai duci la munte, la zapada si ski, sau pe plaja in timpul verii. Aici oriunde te duci vremea e la fel de urata, plajele sunt urate si zapada poate doar pe sus in Nord in Irlanda sau ceva. Deci aproape categoric va trebuii sa iesi din UK in fiecare vacanta care o vei lua. Imaginativa daca va puteti descurca cu sculatul din somn la nori gri mereu, fara soare care va da viata si va motiveaza.

In UK cum sa mai spus vii de la munca si nai timp decat de gatit si somn. In weekend daca iti faci prieteni pe aici mergi la pub si cam atat. Daca vrei sa te duci de capul tau atunci da ai destule de facut atata timp cat ai bani. Din experienta eu zic ca cel mai bine e sa te bagi intrun hobby de masini si sa te duci la piste in weekend ca intalnesti oameni interesanti si te distrezi destul de ieftin. Eu mam apucat de drifting spre exemplu.

Cu privire la joburi nu prea pot zice multe despre asta pt. ca miam petrecut majoritatea timpului in educatie aici si am atins doar part-time jobs. Vreau doar sa zic ca slujbe sunt destule aici doar ca oamenii sunt mofturosi si vor ceva care sa le si convina. Cu privire la cariere eu stiu doar ca in domeniul IT doar cu diploma nu prea faci nimic. Angajatorii din UK cel mai mult vor oameni cu experienta, una palpabila preferabil. Cat despre trai, e bun oricat ai castiga tu. Aici sa o duci prost inseamna sa ai o masina nasoala, sa te plingi de banii de benzina dar sa ai mancare pe masa si un loc de stat si utilitati si sa mai si iesi in weekend cu baietii la o berica.

Guvernul aici are grija de oameni asta e cel mai de pret lucru din UK. -thumbsup- NHS iti ofera gratuit tot pana la 18 ani, in timp ce muncesti si la pensie. Tatal meu vitreg e pensionar si a avut o problema la inima si iau facut operatie de quadruplu bypass GRATIS intruna din cele mai bune clinici din Londra. De asemenea, cum sa mai precizat, felul cum sunt operate taxele, billurile si tot sunt conveniente pt. orice persoana. Totul e ori online ori la un telefon distanta nu ca in RO unde faci mici xcursii peste tot la fisc si la unde mai trebuie sa te duci. De ex. aici la masina doar te duci si iti iei MOT de la un garaj, dupaia iti iei un Road Tax online sau prin posta, si dupaia iti iei asigurare de asemenea online sau prin telefon si atat. Fara agravare (doar atunci cand cauti preturi mai ieftine :)) ).

Ca loc de stat eu numai in Londra NU tias recomanda daca vrei sa intemeiezi o familie. E mult prea periculos, confuz, agitat si plin de africani, arabi, indieni etc., englezii devin o minoritate acolo incet incet. Eu iti recomand ca oras Harlow care e la 30 de mile de Londra. E orasul in care am locuit eu vreme de 4 ani pana acum cand mam mutat la Uni. E linistit orasul, are scoli bune, are colegiul, care a fost in top 5 success rate, si Universitate chiar langa centru, si orasul e si in plina dezvoltare cu multe case fiind construite si planuri de marire a centrului de magazine. Alt lucru nasol in UK comparat cu Romania e ca aici nu ai shoppuri la fiecare colt de bloc si asta nu e prea convenient. Iti trebuie o masina sa ajungi pana la cel mai apropiat shop care de obicei e la vreo 10 min condus. Daca ai nevoie sa mergi pe jos, UK e ABSOLUT cel mai nasol loc de facut asa ceva, sau prin orice alt mijloc! Englezii astia nu au auzit de nivelare! Totul e in panta, orice straduta oriunde te duci zici ca mergi pe deal, si strazile in general pt. ca sunt asa vechi nu au fost construite cu gandire la viitor unde exista masini deci o sa vezi multe ambuteiaje si strazi cu 1 singura banda cand e clar ca are nevoie de cel putin 2. Iar autobuzele aici sunt absolut cel mai varza servici public! Stopurile de autobuz sunt in general un stalp sau un perete cu acoperis deci te ploua si te bate vantul de mori de frig si bus-urile nu sunt punctuale aproape deloc si vin gen 3 la distanta de 5-10 min intre ele si dupaia alte 3 tot asa dar dupa vreo jumate de ora! Nu vad logica in asta...

Cultura Englezeasca o mai gasesti printre oamenii mai invarsta dar imediat cum intri in contact cu tineretul o sa ramai cu un gust cam amar. Parintii mei au prieteni romani pe aici, majoritatea lucrand in constructie sau amenajari si reparatii la case. Si mereu aud povesti de la ei despre ce fel sunt copii oamenilor pe aici si pe acolo si ce fel sunt crescuti, ca sa nu mai zic ca am 19 ani si sunt in contact cu ei 24/7.

Cam atat am eu sa iti zic despre UK. Eu in locul tau as veni aici, mias face niste bani sau as astepta 5 ani sa devin rezident, si dupaia as salta ori in America ori in Australia. De altfel asta este si planul meu dupa ce termin Universitatea aici. Eu nu iti zic sa nu vi in UK, ca nu e chiar atat de rau pe cat lam facut eu sa sune probabil, dar un lucru e sigur, eu nu mas stabili aici pt. o perioada indelugata de timp gen 10 ani.

Share This Page