17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita sa "reusesti" in UK?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Marin, Jan 23, 2012.

1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Se merita sa "reusesti" in UK?

Si aici ai dreptate. Ne-am gandit si la posibilitatea alegerii altei tari, dar e destul de greu sa te mai risti. O alta problema ar fi si limba. Si cu engleza ma simt limitat uneori, cand mai sunt intr-o sedinta sau trebuie sa explic ceva complicat. Dar sa o iau de la 0 cu o limba straina.

Cat despre salar de 100k, stiu ca pare mult, dar iese vreo 5000/luna dupa taxe. Mai platesti chiria, scoala la copil, poate sotia nu lucreaza. Nu ramai cu mare lucru. De unde si prostia asta la englezi sa foloseasca suma fara taxe la salar? Am avut un mic soc cand am aflat (dupa ce m-am mutat desigur).

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Nu ca pare mult, chiar e, si e mai mult decat decent. £100K brut te plaseaza intre top 1-2% earners in UK, ca salariat.

Cat despre £5K net/luna, ma hazardez sa spun ca foarte putine cupluri de aici de pe forum aduc banii astia impreuna, ca salariati. Probabil sub 5% daca nu si mai putin. Zic asta stiind cum arata statisticile pentru UK in general, si nu cred ca imigrantii stau mai bine, ca medie, ba dimpotriva.

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Cam £5,400 pe luna net cu codul normal de taxe.

Cred ca 90% din familiile de aici traiesc cu mult mai putin de atat si traiesc foarte bine. Dupa cum spuneam mai sus noi ne acoperim strictul necesar cu £1,400 pe luna. Ar ramane £4,000 de “distractie”…

Tu tot mentionezi de scoala pentru copii… scolile de stat sunt gratuite. Universitatile costa, e adevarat, dar daca copilul meu ar avea 18 ani acum as trimite-o in Olanda sau Suedia sa studieze. E mai ieftin si se poate studia in engleza. Iar daca nu vrea… vom vedea ce putem face… oricum are un cont CTF unde platim £100 pe luna…

Nu te supara pe mine, dar cred ca tu ai pretentii foarte mari. Exact ca si prietenul mai sus mentionat. Nu stiu cat castigi si nici macar nu ma intereseaza, dar pot sa iti spun ca cu £2,500 pe luna o familie de patru persoane poate trai decent in afara Londrei.

PS: Dupa cum spuneam mai sus… te intinzi cat iti este plapuma. Nu poti locui in Knightsbridge sis a lucrezi intr-un McDonald’s.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Parker. esti un (o) dulce. Daca te-ar auzi un londonez ar fi ori amuzat ori contrariat. Presupun ca nu esti de multa vreme in Londra.

In general, englezii cu copii prefera (pe buna dreptate, zic eu) zonele periferice sau din afara Londrei. Sud-vestul Londrei este, de departe, cea mai scumpa si dezirabila zona a Londrei. Bineinteles ca aici nu intra in calcul Zone va Victoria, Pimlico, Chelsea ca sunt, deja, prohibitive si in nici un caz recomandabile copiilor.

Departajarea este facuta (neoficial) de codurile postale. SW (southwest) care aprtine de Londra si nu este -in linii mari- recomandabila cresterii copiilor datorita densitatii foarte mari a populatiei, si TW (Twickenham), zona de periferie, apartine de Marea Londra, cu spatii mult mai largi, paduri, lacuri, terenuri de golf si parcuri, mult mai pretabila familiilor cu copii. Dar preturile .... Of, Doamne!!!

Precizez ca zona adiacenta aeroportului Heathrow este exceptia de la regula. Si inca ceva: Chiswick este parte a Londrei, cod postal W, chiar mandria Londrei daca vine vorba de fabricile de bauturi din zona (Fuller's) iar Hounslow este departe, spre Heathrow, unde eu personal nu m-as inghesui, cu o puternica si numeroasa comunitate musulmana.

5. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

sorry pentru deturnarea topicului :)

@albea

Chiswick e cod postal W4, dar apartine administrativ de Hounslow council. Lucrez in Chiswick si m-am plimbat deja destul de mult in zona - are si parti mai urate si mai ieftine.

Apoi, desi e parte din Hounslow la fel ca si Chiswick, Old Isleworth e destul de alb, daca te intereseaza aspectul rasial. E in partea de vest a lui Kew Gardens, dincolo de Tamisa. Mie mi-a placut surprinzator de mult si m-am mirat totusi ca preturile sunt mai mici decat la vecini (Twick, St Margarets, Kew). Twickenham de exemplu, in comparatie, mi se pare over-rated (si over-priced) dar inteleg de ce, e zona middle class cu scoli bune si destul de alba, deci dezirabila.

In rest nu'sh exact cu ce te-am amuzat - daca compari preturile din Hammersmith, Fulham, Kensington, Chelsea, etc. cu cele din Kingston, Twickenham, Teddington, etc. evident ca in SW iesi mai ieftin. Doar nu voiai sa le compar cu Southall sau Brixton sau cu ce e inafara Londrei.

Oricum toate informatiile astea le am de la colegii englezi de birou pe care ii trag de limba mereu, plus ce mai citesc eu sa ma educ, ca ma intereseaza subiectul imobiliare chiar daca nu's aici de nici un an. Plus ca am vazut deja destule case si apartamente in SW si am idee de preturi si la rentals si la sales.

Mersi pentru lamuriri oricum :)

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Tot citesc si,
    ma ia cu "vajaiala" la cap.

Ajungem desigur pan' la coada la definitia, totdeauna incerta a, fericirii -iamcool-

5000£ NET/luna, de familie? este aproape de jignitor pentru mai toti userii de pe aici!
    Ieri chiar,
    discutau pe BBC2 despre necesitatea (dorinta guvernului), de a "pune capac" ajutoarelor sociale la 26K/an, si dorinta,
    in retrospect,
    de a scoate chiriasii ce stau pe banii statului, din zonele bogate din Londra (mai ales).

Asta pentru tenta ce a luat-o discutia!

Cat pentru intrebarea initiala a lui Marin,

DA!
    se merita, din toate punctele de vedere!
    Dar, neavand timp sa le insir pe toate,
    am sa spun doar unul---RESPECT!

7. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0

Uite de ce se merita sa reusesti in UK. Si multa **** lui Basescu, Iliescu si mai sunt destui.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Se merita sa "reusesti" in UK?

Asa zic si eu, sorry de off topic, dar sa nu creada Marin ca Hounslow e in Londra. Este in Marea Londra, care este altceva.

Iar Chiswick este acoperit dpdv administrativ teritorial de consiliile din Hammersmith & Fulham, Ealing si intr-o foarte mica masura, in vest, de Hounslow. Ziceai ca stai acolo? De aici pana la a spune ca Chiswick este in Hounslow este cale lunga(4-5 mile) E cum ai spune ca Canary Wharf e in Tower Hamlets, sau Wembley este in Brent. Nimeni in Londra nu tine cont de care borough apartii decat daca este vorba de council tax sau de alegeri. Nici macar Royal Mail si codurile postale. Regula este una singura: codurile postale cu puncte cardinale (N, W, SW, etc.) sunt Londra, restul sunt suburbiile (Marea Londra).

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Sau de scoli si gradinite. Sau de parking permits. Sau home improvement permits (sau, de ce nu, council housing daca ai nevoie) s.a.m.d. :)

Lucrez in Chiswick, nu locuiesc acolo. Stau in W5.

p.s. btw, nici Chiswick nu e inner London, e tot suburbie si Marea Londra cum ii zici tu, chiar daca e postal code W4. you're a postal code snob :)

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Se merita sa "reusesti" in UK?

Nope! I'm a cabbie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Si eu locuiesc si lucrez in vest, deci cunosc destul de bine zonele. Mie imi place zona Kew/Richmond dar preturile sunt peste medie. Anul trecut am cautat chirie in Chiswich dar nu stiu de ce erau foarte putine apartamente disponibile.

Desi a deviat un pic discutia de la ideea originala e destul de folositor sa vad unde s-ar merita sa locuiesti din punct de vedere ar confortului, preturilor, scolilor, etc.

12. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
  13. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Mi se pare o idee foarte buna, desi primul comentariu e: "Children don't need childcare - they need their mums!" :)

Un alt lucru pe care nu il inteleg este pensia de stat. Din cate am vazut este o suma fixa de 100 si ceva lire/luna. Adica eu nu am niciun avantaj daca am salar mai mare si contribui mai mult la taxe?

14. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Am citit doar prima postare dar pot sa spun ca si eu vad ca financiar ceva nu prea merge aici in uk.
    Viata din 2006-2007 nu mai are nimic in comun cu cea de acum in Anglia.
    Salariile de acum nu mai au valoarea de atunci. E adevarat ca ne permitem sa plecam in excursii dar nu uitati ca in 2006-2007 de exemplu gaseam bilete si la 15-20 de lire cu low costul pana in Budapesta sau 10 lire pana la Bordeaux – cazul meu cu easyjet. Acum nu mai exista aceste preturi.

Colegii mei la servici in birou acum cateva zile admiteau ca au atins overdraftul…si ca au inceput sa ‘atinga’ serios si credit cardurile…iar de saving-uri nici nu se mai pune problema.
    Ca sa salvezi bani la greu tb sa te chinui sa faci economie la chirie , sa stai inghesuit sau mai stiu eu ce box room sau sa tai pe ici de pe colo. Daca iti iei casa , majoritatea stau cu sabia desupra capului pt ca nu se stie cand se fac restructurari la servici…Noi vrem sa ne luam casa dar parca nu am tragere..parca mereu imi zic..nu e momentul …ceva ma face sa zic ‘inca nu’.
    Da am apartamentul meu proprietate personala in Romania, ma bate gandul sa imi mai iau unul acum sa il tin inchiriat dar si chiriile au scazut vertiginos acolo..inca ma mai gandesc...dar nu vreau sa locuiesc acolo..doar de investit...
    Grija serviciului ..azi il ai ..maine nu se stie…Nu exista asa ceva aici acum cativa ani in uk.Te saturai de un servici ..imediat gaseai altul..

Alta problema aici e ca nu ai viata persoanala, greu faci fata eficient si acasa si la servici ..muncesti pe branci.Cand am liber ma odihnesc ..nu mai imi arde de nici o socializare…Mai rar la teatru , evenimente, cluburi/puburi doar cand mergem cu compania…si asta de imagine …
    Asa ceva nu se intampla in Romania …
    Si totusi nu vreau sa ma intorc…Vreau acest uk pasaport si vreau sa deschid ochii spre noi orizornturi avand la baza experienta profesionala de aici.

Eu nu sunt adepta beneficiilor. Nu am cerut statului nimic ( ba am dat cotizand la ni si altora) .Nu ma bazez pe asa ceva. Intr-adevar este o portita pt cei ce vor sa isi aduca copii aici, sa le faca un viitor mai bun pt ca Romania e cum e ..dar si aceste beneficii se subtiaza pe zi ce trece.

Imi spunea cineva ca mama unei prietene lucreaza ca menajera in Spania si ia 1600 de euro.Sta in casa la niste batrani deci nu plateste chirie, mancare asigurata. Nu are studii, deci nu presteaza ceva calificat. Daca luam in considerara 1 euro =1 lira….pot spune ca multi ar vrea sa castige in mana 1600 de lire …Eu pentru un sfert mai mult alerg de nu mai stiu de mine si mai fac si ore suplimentare + responsabilitate destul de mare avand in vedere ca am in subordine peste 30 de persoane zilnic.
    Prietena mea care e medic dentist in uk de un an imi zicea ca si ea e un pic socata ca viata e scumpa aici , plateste chiria si deabia reuseste sa salveze 1000 de lire pe luna.Nu iese sa isi piarda noptile la greu..Deci lucrurile nu stau chiar asa cum se vad din Romania..’Grandioasa Mare Britanie’..
    Cel mai bine e sa ai afacerea ta si sa fie profitabila .Altfel..e multa munca de uzura si simti cum iti trece tineretea…asa usor pe langa tine…
    O zi frumoasa !
    Andreiuta12345

15. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

@Marin

Parca basic pension e max £100 si ceva pe saptamana, nu pe luna. Si mai e si ceva pensie aditionala de stat, in functie de venit, dar nu stiu detalii despre asta.

Cum ziceam mai sus insa, nu te poti baza pe asa ceva, deci pensie de companie sau una privata, daca nu ai la companie ca beneficiu.

16. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

E adevarat ca pensiile de stat sunt foarte mici, unde nu sunt?

Dar fata de Romania cel putin, aici statul chiar te incurajeaza sa ai pensie privata.

Cum? Simplu! Sa spunem ca ai venit de £50,000. Fara contributie la pensie platesti PAYE dupa cum urmeaza:

primele £7,475 - zero
    urmatoarele £35,000 - 20%, adica £7,000
    urmatoarele £7,525 - 40%, adica £3,010

Total: £10,010

Daca insa decizi sa faci o contributie la fondul de pensii de, sa spunem, £5,000 pe an atunci platesti PAYE dupa cum urmeaza:

primele £7,475 - zero
    urmatoarele £35,000 - 20%, adica £7,000
    urmatoarele £6,250 (care este £5,000 grossed-up adica £5,000 * (10/8)) - 20% adica
    £1,250
    urmatoarele £1,275 - 40% adica £510.

Total: £8,760, adica economistesti £1,250, deci desi tu pui £5,000 in fondul de pensii, gaura din buzunar este de doar £3,750.

Limita maxima pentru a beneficia de aceasta facilitate fiscala este £256,000 pe an.

In plus, cand scoti banii din fondul de pensii, daca o faci dupa varsta de pensionare, practic scoti pe gratis.

17. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

@parker: m-am incurcat, vroiam sa scriu pe saptamana

@Andreiuta12345: in sfarsit un post care prezinta mai bine situatia decat am reusit eu. Daca nu te organizezi bine si faci optimizari cheltuielile sunt foarte mari in comparatie cu salariile din UK. Apropo de dentist, azi am avut o programare si tratamentul meu costa in jur de £1000...

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Andreiuta,

Nu stiu cum se vede Marea Britanie din Romania si ai dreptate ca situatia nu e asa cum a fost odata.

Cat despre colegii tai de la servici... depinde de apetitul de a cheltui al fiecaruia. Pai, sotia imi spunea ca o mama se plangea ca nu are bani sa ii plateasca copilului mancarea la scoala (£2.50 pe zi, trei feluri, mancare foarte buna), dar este aceeasi mama care ca petrecerea de Craciun se lauda ca a cheltuit £1,000 cu cadourile pentru cei doi copii ai sai. Deci... sa nu generalizam pana ce nu vedem ce se ascunde in spatele overdraft-ului si al cartilor de credit.

Costurile la EasyJet si altii de aceasta speta au crescut pentru ca au crescut taxele cerute de aeroporturi in primul rand si apoi au crescut preturile combustibilului (35% din costurile totale ale EasyJet se duc pe combustibil) si nu in ultimul rand pentru ca deja s-a format o clientela pentru aceste zboruri, pe cand inainte erau preturi mai degraba "promotionale".

De muncit se munceste oriunde pe branci nu doar in Anglia. Daca vrei sa ai succes. Daca nu, party si iar party si traiesti pe banii altora. Nu se intampla in Romania pentru ca acolo multi se fac ca lucreaza si apoi... pentru multi nu se compara viata de acolo cu cea de aici. Pai in Romania locuiam cu parintii nu ma interesa de cat costa utilitatile si mancarea, nu aveam familie, pe cand aici am alte responsabilitati, am familie, etc.

Ideea este ca fiecare trebuie sa se decida ce vrea sa faca in viata. Eu, acum cinci ani, am decis sa imi sacrific viata sociala pentru a face ACCA-ul si ai asigura copilului un viitor mai bun. Acum am terminat, deci incep sa imi refac viata sociala.

19. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Lancelot esti din breasla mea si inteleg mesajul foarte bine.
    Nu se mai pot face savinguri ca in anii trecuti.FULL STOP. Cheltuilile sunt prea mari si nu ma refer la ch aditionale.Ma raportez doar la anii trecuti. Hrana , transportul toate sunt mai scumpe..banii au ramas aceeasi. Eu am facut CIMA – o parte pt ca mi-am dat seama ca bateam pasul pe loc.Un bun prieten de al meu a terminat CIMA si tot assistant accountant e tot pe acelasi post , chiar mai rau platit decat mine. Cu ipoteca pe cap - mortgage pana la 50 de ani..o fericire pe capul lui, acum are si familie , nevasta nu lucreaza desi are phd in ceva - studii farmaceutice..
    Alt amic de al meu – lucra ca si check in agent, era din Nepal ..avea 23 de ani si facea ACCA aici. L-a terminat si a sf prin a se duce in Nepal unde ii era familia..
    Se merita sa faci aceste cursuri daca ai venit inainte de 2005 aici .Ai o oarece experienta aici. Dar pt cei veniti o data cu aderarea…timpul nu mai are rabdare…Nu mai sunt joburi, nu mai ai cum sa iti faci experienta …Plus restrictiile impuse de HO…rabzi cativa ani ca sa ai drept de munca..si dupa ce ca am venit la spartul targului..nu mai prinzi mai nimic..Vad cum colegii mei care au facut ACCA – si din Romania si aici se duc spre Dubai , destinatii exotice..nici urma de Anglia..
    Acum fiecare are parerea lui ..dar si noi ne gandim sa schimbam traiectoria..
    Englezii nu stiu sa se distreze. Noi avem alta mentalitate..Pubul e un fel de eliberarea de frustrari aici..In Romania radeam la greu ..aici e ceva fals, ceva malefic…Plus ca vezi divorturi peste divorturi aici, oameni suparati si bagati in munca doar sa uite de latura familiala.Sau stau impreuna pt ca au mortgage..si de imagine..dar amaraciunea se citeste pe fata.Ceea ce au nu ii fac fericiti pt ca nu au cum sa se bucure de ele...nu au timp..
    Asta e parerea mea..acum ii las si pe altii sa mai zica cateceva sa imi dov contrariul:(.
    Andreiuta12345

20. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0

Andreiuta, tu lasi impresia ca esti suparata rau de tot pe UK... tu dai o tenta destul de subiectiva asupra lucrurilor, poate ca asa e bine intr-un final ca oamenii sa-si faca o parere si din cele rele si din cele bune.
    Dar acum hai sa nu plecam urechea la tot ce auzim (ex: o menajera castiga 1600 euro in Spania... nu zic ca o fi imposibil dar stiu prea multi oameni care nu prea "descriu" salariile alea)... divorturi multe in UK... si care e problema? Mentalitatea in Romania e de asa natura incat prin simplul fapt ca oamenii evita un divort de rusinea "vecinilor" sau conceptii babesti distrug copiii... chiar daca e greu unui copil fara unul din parinti si mai greu este sa creasca intr-un mediu ostil... oricum sunt multe de zis aici.
    Eu am lucrat in Italia cativa ani si nu mi-au placut deloc italienii... am lucrat in Germania, unde mi-a placut foarte mult, dar e foarte greu sa socializezi cu acei oameni... acum am ajuns aici in UK si ne simtim extraordinar (eu si sotia).

Share This Page