12.7 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita sa "reusesti" in UK?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Marin, Jan 23, 2012.

1. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea imi sta in fire sa creez topic-uri dar in ultima vreme am o dilema care ma framanta. Ideea in mare ar fi daca se merita sa te muti in UK.

Vad multa lume care isi doreste sa se mute aici, sa-si aduca copii, socrii si tot ce mai au. Din puctul meu de vedere nu se castiga destul de mult tinand cont de costurile la care esti supus.
    Nu sunt bogat dar nici nu am dus vreodata lipsa banilor; nu pot sa spun ca stiu cum e sa economisesti si nici nu vreau sa imi pun vreodata problema: dar oare imi permit? Sunt multe lucruri care devin accesibile dupa ce te muti in UK. Am reusit sa vizitez multe orase, sa imi fac vacante prin strainatate, sa imi cumpar tot felu de gadgeturi. Nu ma plang.

Problema ar fi ca tineretea asta se cam duce si ar trebui sa incep sa procreez. Aici apare buba. Eu si prietena mea avem aceeasi profesie si castigam aproximativ la fel. In Romania nu am duce-o rau, avem si un apartament care sta gol momentan. Daca mai vrei sa pleci in vacanta mai lasi copilul la bunici, etc. Ar fi ceva avantaje care imi vin in minte.

Aici in schimb sa zic ca avem un salar peste medie, desi mie nu mi se pare atat de mult. Din ce vad in stiri sunt oameni care se descurca cu £12.000 pe luna. Pensiile sunt mici, ajutorul de maternitate e mic, ca sa te inscrii la ajutoare mi se pare ca trebuie sa ai niste salarii penibile (nu m-am documentat sincer). Daca vrei sa cresti copii cum trebuie te cam bagi la un 2-3 bedroom. Astfel deja s-au dus peste £2.000 pe luna. Daca unul din parinti nu mai poate lucra o perioada? Daca trebuie sa platesc o bona (aia cat o mai fi, vreo £1000/ luna?)? Mai departe copilul trebuie dat la scoala. Nu as prea vrea sa il dau cu toti somalezii, daca vrei o scoala particulara probabil e foarte scump. De facultate nici nu mai zic.

Ne-am gandit mai vindem ce avem prin Romania, mai asteptam sa moara niste rude, dar si asa nu cred ca putem aduna destul cat sa nu ne indatoram pe 10-20 de ani. Tinand cont ca piata e in continua schimbare nu am nicio garantie cat pot castiga in viitor.

As putea sa mai scriu dar probabil ca ideea s-a inteles. Voi care ati reusit sau vreti sa reusiti ce parere aveti?

2. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Se merita sa "reusesti" in UK?

Poate nu sunt cel mai in masura sa raspund (nu am prea mult timp de cand sunt in UK) dar in afara distanta de bunici, parinti, catel etc restul cu ce crezi ca este mult mai diferit? In Ro ai un apartament si poate asta iti mai reduce din costuri dar in rest? Chiar crezi ca ai iesi mai ieftin? Am dubii mari!

3. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

In Romania am apartament si aici nu vad cum imi pot permite sa cumpar, iar sa inchirizez e destul de scump. Eram curios cum se descurca lumea, mai ales ca sunt cupluri in care doar unul din parteneri lucreaza.

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Buna, cum zice traveler nu cred ca in Romania ai duce-o mai bine dpdv material, dar evident ai avea avantajul bunicilor (hint: bunicii pot veni in vizita cateva luni sa va ajute).

Referitor la a-ti creste copiii aici vs Romania. Eu una m-am gandit de multe ori de-a lungul anilor (am plecat in 2000 din Romania, am trait in diverse tari) la intoarcere, desi pot sa spun ca o duc bine financiar. Cand ma gandesc insa la sistemul de sanatate si educatie in Romania, imi trece. Cu cel de sanatate se lupta mama mea acum, ea nu vrea sa plece din Romania. Cu sistemul educational se lupta prietenii mei ramasi in Romania - unii ca profesori, altii ca parinti. Deci nu.

Referitor la costurile vietii aici da - sunt mari si daca ai salariu decent nu primesti mai nimic de la stat - dar nu e normal asa? Sa te bucuri ca ai venit decent :)

Noi de exemplu primim alocatia pentru copil care se acorda universal (dar am inteles ca din 2013 nici aceea nu va mai fi universala daca cel putin unul din parinti e in high tax bracket). Apoi, mai avem o mica scutire de taxe pentru banii pe care ii platim pe gradinita, prin programul childcare vouchers (dar si asta depinde de venit, la noi e minima). Pentru gradinita platim £1,000/luna (asta dupa ce statul subventioneaza 11 ore pe saptamana - toti copii de 3 si 4 ani au dreptul la aceasta mica subventie). Costul gradinitei depinde de zona, in Londra in zone ok e destul de mare din cate stiu.

Pe de alta parte, sistemul de sanatate NHS - asa cum e el imperfect - functioneaza destul de bine si e gratuit. Medicamentele si tratamentul dentar pentru copii sunt gratuite. Daca mai ai si asigurare suplimentara de sanatate de la firma, cu atat mai bine.

Scoala de stat este gratuita si, daca reusesti sa locuiesti intr-o zona cu scoli decente/bune, nu veti avea nevoie de scoli private. Scoala incepe din toamna anului in care copilul implineste 4 ani (reception year) si e obligatorie de la 5 ani in sus. Mai platesti ceva pentru after school care, daca munciti amandoi full-time.

Eu zic ca ai aici toate sansele unei vieti decente (in Romania ai?). A da, bineinteles, daca vrei aici un stil de viata luxos si nu unul obisnuit tre' sa incerci sa faci mai mult decat job caldut 9-5, faci un business, muncesti 12 ore pe zi, etc. Sau sa iei vreo mostenire sau sa castigi la lotto.

Dp meu de vedere ai de ales intre a trai o tara civilizata cu un nivel de trai decent vs. intr-o tara corupta cu un sistem de sanatate putred si un sistem educational cam la fel.

No brainer...

ps. Iti faci pensie privata, cam asa sta treaba in vest - nu se bazeaza mai nimeni doar pe cea de stat. Ideea e sa iti platesti casa integral pana atunci si sa contribui regulat la un fond de pensie privata (sau sa faci investitii).

5. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Nu stiu daca e bine, dar i-ti voi raspunde cu niste intrebari.

- Crezi ca ar fi mai bine pt un copil sa faca gradinita si scoala in Romania?

- Crezi ca pt sotie e mai bine sa nasca in Romania? Crezi ca sunt mai ingrijiti(ea si copilul) de
    sistemul sanitar?

- Daca ai fi in Romania,cate concedii poti face pana ajunge copilul la scoala? Oare nu vrea
    sa-l luati cu voi in concedii?

-In UK multe lucruri ti-au devenit accesibile,daca vi innapoi ce crezi ca va deveni mai accesibil?
    Pt inscrierea masinii ai nevooie de 2-3 saptamani si multi bani. Esti pregatit ?

-daca unul din parinti nu mai poate lucra? Pai dc in Romania ar putea?nu uita ca intretinerea la
    bloc in Bucuresti eu platesc pt noiembrie, cand nu a fost frig,8 mil. Sunt multi care nu au
    salariu atat. Deci,daca unu nu lucreaza aici e dezastru. Fa socoteala cat ai de cheltuit cu un
    copil aici.

- la gradinita ai de alergat ca sa prinzi loc, apoi vei fi jecmanit cu diverse cursuri si
    optionale,care daca le refuzi vor sti educatorii sa-l marginalizeze pe copil. ai curaj sa lasi
    copilul sa manance ce se pregateste la gradinita?

-urmeaza scoala unde treb sa-i faci uniforme la anume firme de care se ocupa profesorii,anume
    carti,fond clasa si fond scoala. inceputul scolii cu tot ce cuprinde inseamna 1-2 salarii.
    Crezi ca mai ai bani de concediu? Daca-ti mai ramane ceva vor fi anumite cursuri si meditatii.

- Dupa ce-ti revi cu banii vin serbarile de iarna la scoala sau gradinita,care iar sunt alte
    milioane.

- nu as vrea sa sti ce inseamna sa stai cu copilul mic la doctor 2-3-4 ore si sa nu te bage
    nimeni in seama pana iti vine randu. Sa stai pt un control si sa ia cine stie ce .

Acum sa trec la cei mari.

-Sti cat timp i-ti treb sa deschizi o firma in Romania?

-Dar apoi sti cata spaga treb sa dai? Chiar daca nu ai facut nimic. Doar pt faptul ca existi

-Sti cat treb sa dai sau sa stai la coada pt a-ti plati taxele?

Te-am comvins?

Daca e ceva ce am gresit rog sa fiu corectat.

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Pana am scris eu ai primit rasp de la parker mult mai bun. Daca stian nu mai scriam. Bv parker, ai mare dreptate

7. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Stiu ca in mare parte aveti dreptate. Doar ca ma sperie sumele care trebuie investite pentru lucruri esentiale. Imi fag griji ca unul din noi se poate imbolnavi. Nu stiu cat de usor este sa te descurci in astfel de situatii intr-o tara straina. Plus ca mai sunt si chestii de genul injunghieri si tot felul de salbaticii in Londra, care venind din linistea Clujului mi se par groaznice.

8. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0

pe langa toate scrise mai sus mai continui cu ce ma surprins pe mine aici , nu cozi , nu stat la ghiseuri cu cate o acritura in fata, lumea vesela de pe strada .Ne-am mutat am inchiriat apartamentul si prin telefon si posta fara nici un drum am facut contracte la lumina, apa, etc, in romania am cumparat apartamentul si am facut 5 drumuri la fisc ca sa il inregistrea, cu fise cadastrale, adeverinte administratie, etc, am facut altre 5 drumuri la lumina ca sa pot sa o inregistrez pe numele meu cu cereri de genul ''Catre Domnul.... va rog a-mi aproba schimbarea numeleui ....." ceea ce mi se pare deplasat ca il rog sa imi aprobe schimbarea numelui de parca el ar putea sa zica nu in conditiile in care eu sunt noul proprietar.Scoala la care aici am completat doar un formular cu numele , adresa, iar in Romania a trebuit sa fac dosar cu analize medicale, cu intrebari de genul ce greutate avea la nastere si cum sa nascut ( de parca ar avea vreo importanta) ca sa nu mai zic de forfota initiale , la ce gradinita, mai sunt locuri, ce cunostinte gasim sa ne ajute, etc.Si toate astea, stresul la care esti supus zilnic se rasfrang familiei.Aici vi linistit de la munca , ai timp sa te ocupi de copil, calm pe cand acasa seara dupa zecile de drumuri ( sa platesti apa, sa platesti lumina, cablu....)esti nervos, nu mai chef de nimic.In Romania 50 % din familii nu merg in concediu, alte 30 merg prin tara cate o saptamana si mai sunt 15 % care mai merg in afara si aici vb de Bulgaria, Turcia, Grecia, Italia si inca vreo 2-3 tari europene si 5 % intradevar alte tari deosebite aici toti merg in concediu si de obicei 2 saptamani nu mai zic ca rar auzi ceva Europa restul Australia, America, Mexic, Bahamas, Tailanda etc tari la care romanii doar viseaza. Deci e rau fara bunici ( asata o simtim cel mai tare) dar can incep sa pun in balanta stam mai bine aici.

9. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0

Salut
    Nu e recomandat sa te gandesti ca esti acolo traind ca si cum ai trai aici. Nu calcula banii si traiul de aici cu ce e acolo. Acolo este o alta viata, un alt ritm al ei si multe altele incomparabile cu cele din Ro. Nu uita ca ro este cu minim 50 de ani in urma , si nu este o exagerare deloc.
    Sumele te sperie pt ca tu le calculezi raportate la nivelul de trai si banii din Ro ,nu la salariile lor si nivelul de trai ca cetatean UK.Si daca se imbolanveste ... ai un sistem medical mai bun ca aici fara gria ca medicul e incult sau ca nu au x tratament, nu te uita pe hol daca nu dai spaga, si cu o asigurare de 30-40 de lire nu ai prea multe griji la capitolul acesta.
    Legat de injunghieri si altele... peste tot sunt inculti, dar si aici se duc la birt si il omoara pe x pt ca acum 5 ani avea o datorie de 10 ron sau e gelos pe el sau diverse motive prostesti. Asa ceva intalnesti oriunde in lume insa cel mai mult in tarile sarace.
    Sper sa iei decizia cea mai buna!

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Cred ca verbul a reusi este folosit abuziv. Nu este vorba de a castiga premiul cel mare la loterie. Este pur si simplu o optiune, alegerea unui drum. Caci, nu-i asa, asta este viata un drum cu suisuri si coborasuri, pentru unii mai usor, pentru altii mai greu.

Nu este obligatoriu ca emigratul in UK sa fie benefic pentru toata lumea. Unii isi rup gatul, sau altii nu se pot adapta. Sau pentru altii mai cu mot si situatie buna in RO, doar un moft. As putea chiar sa dau exemple de useri de la noi de pe forum care au inteles perfect mecanismul si mentalitatea britanica si acum sunt oameni de clasa medie cu o viata lipsita de griji materiale, perfect integrati in societate. De cealalta parte, mai numerosi, sunt cei din categoria lasa, ca nu e chiar asa care din varii motive, de la idei fixe si inflexibile pana la insuficienta mentala, nu se pot rupe de lantul care-i leaga de gratarul de mici si oferta de bere.

Nu ca ar fi ceva rau in asta, suntem diferiti ca si indivizi si avem scopuri in viata diferite. Ca si cu venitul in UK. Unul vine sa puna faianta si gresie, altul e olimpic international si a primit o bursa la Oxford. Cum spuneam, reusita este foarte relativa.

11. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Corect ce tot ce ai zis <<albdea>>,
    dar as pune totusi o intrebare retorica :
    Cati britanici au vrut sa vina cu familia in Ro si sa ,,profite" de sistemele statului de sanatate,justitie,invatamant,etc? Oare nu si-au dat seama ca e mai bine in Ro decat in UK?

Si totusi distanta se mai masoara si in timp. Cei 50 de ani sunt adevarati.

12. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Depinde foarte mult de cum definesti "a reusi". Intreaba zece romani care sunt in Marea Britanie ce inseamna pentru ei a reusi si vei avea sase-sapte raspunsuri diferite, daca nu mai multe.

Pentru unii a reusi inseamna sa isi stranga bani sa mearga inapoi in Romania si sa isi cumpere "beamve" sau "mertan".

Pentru altii a reusi inseamna a trai mai bine decat in Romania.

Pentru altii a reusit inseamna sa beneficieze din plin de sistemul de beneficii din Marea Britanie.

Pentru altii, si ma includ pe mine aici, a reusi inseamna a avea un trai decent si o viata linistita.

Nu e £2,000 pe luna pentru toata lumea. Poate in Londra, dar in alte orase nu este. Noi avem mortgage-ul £450 pe luna. Strictul necesar - adica mortgage-ul, taxele, utilitatile, mancarea si ce mai cumparam de la supermarket si benzina costa £1,400 pe luna pentru trei persoane. Restul reprezinta "disposable income".

Asta e gand macabru! -lolozaurmic

Unul dintre lucrurile pe care le-am invatat in viata este sa nu te intinzi mai mult decat plapuma. Nu am avut o viata rea in Romania. In 2003, cand a fost timpul sa iau o decizie in privinta viitorului, puteam sa imi cumpar nu apartament in Romania ci sa imi fac o casuta acolo si sa imi cumpar masina. Cu banii jos, nu cu credite. Asta datorita afacerii tatalui meu care lucra (intre timp s-a pensionat) intr-un domeniu foarte tehnic unde mai marii "patroni" nu se prea bagau.

Dar am ales Marea Britanie pentru ca nu mai suportam nesimtirea si lipsa de moralitate din Romania. Au trecut mai bine de opt ani de atunci si daca ma uit inapoi pot spune ca am reusit.

Numai Dumnezeu stie daca sotia ar fi trecut cu bine peste nastere daca ar fi fost in Romania, considerand complicatiile care au fost.

Copilul merge la o scoala care are calificative mari la Offset - apropo scolile depind de zona in care locuiesti, noi cand ne-am cautat casa ne interesam printre altele si de scolile unde va merge copilul si chiar am fost sa le vizitam.

Pe plan profesional am reusit deja intr-un mod in care in Romania nici macar nu as fi indraznit sa visez... Si sunt abia la inceputul carierei profesionale.

Dar mai presus de orice, am o viata linistita. Ceea ce nu as fi avut in Romania. OK, poate e caracterul meu, dar pe mine ma deranja sa merg la iarba verde si sa nu mai am unde sa stau de mizeria lasata de altii, ma deranja sa ma duc la interviuri si sa fiu intrebat ce meserie au parintii mei, ma deranja sa nu imi pot face viza de flotant (deci sa nu traiesc cu frica de a fi legitimat) pentru ca proprietarul nu dorea sa declare ca imi inchiriase apartamentul si mult altele, as putea sta ore intregi aici sa le insir.

In final, ca sa raspund la intrebarea din titlu. Da, merita sa vii aici si sa lasi in plata Domnului tara aia numita Romania. Da, am REUSIT in UK si am REUSIT prin eforturile proprii. Si sunt mandru de asta.

Cheers.

13. Paunescu

Paunescu New Member

Trophy Points:
    0

Sunt cam in aceeasi situatie gata sa ma mut in uk ,hotarat si in acelasi timp cu teama unui nou inceput........insa nu ma pot abtine sa nu ma bucur ca voi scapa de cozile la taxe ca voi scapa de toate organele de control care te viziteaza des si nu pleaca niciodata fara atentii cu toate cerintele si sumele colosale la scoala pentru copil.....si multe altele........deci renunt la teama si vreau sa cred nu ca reusesc in uk ci doar ca imi va fi mai bine. Eu cred ca trebuie sa stim ce vrem si apoi sa ne urmam instinctele

14. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Si pentru mine este evident unde este mai bine in momentul de fata. Dar nu este usor sa zici: vreau sa ma stabilesc aici, sa nu ma mai intorc inapoi deloc. Sunt inca destul de imatur si nu stiu exact ce presupune sa cresti un copil. Nu as vrea sa ma trezesc aici cu el si sa nu ii pot oferi un trai bun si niste studii de calitate.

Da, m-am gadit si ca ar fi mai ieftin in afara Londrei, dar nici nu stiu daca as vrea sa parasesc capitala. Dar si cand vad preturile la chirii si apartamente ma cam iau transpiratiile. M-am uitat de curiozitate cat sunt preturile la doua blocuri turn construite recent in zona in care locuiesc si variaza intre £600.000 si £900.000. Adica totusi...

15. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Mai eu cred ca tu de fapt intrebi "merita sa cumpar acum o casa/un apartament"? :)
    Eu zic sa mai astepti putin...

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:

Sigur trebuie sa astepti cativa ani pt o casa... ceea ce e totusi foarte foarte bine daca stai sa compari cu Romania, unde nu te poti gandi sa-ti cumperi o casa poate nici dupa o viata de munca asidua cinstita.
    Tu te-ai uitat la apartamente de peste juma' de milion de lire...in turnuri :))
    Dar la un 200 000 iti poti gasi o casuta decenta(termen pesimist) zic eu, in Londra, asta ca sa nu zic ca la 200 000, aici in Manchester unde sunt eu, iti iei super lux.
    Gandeste-te cat timp ar trebui sa muncesti in Romania sa faci 100 000 lire si cat timp ar trebui sa muncesti in UK. Dupa un calcul simplu ajungi la concluzia ca nivelul de trai de aici este de 4,5,6 ori mai mare in conditiile in care ai un job decent.

Preturile, sunt efectiv la fel ca cele din Romania, cu exceptii la produsele de lux(alcool-ul, tigarile, etc.) in conditiile in care ai un venit de vreo 3 ori mai mare ca in Ro.
    Dupa ceva timp petrecut pe aici ai sa incepi sa nu te mai raportezi la preturile si nivelul de trai din Romania si nu vei mai fi bagat in ceata dupa acest timp de acomodare.

Acum, sigur si Romania are avantajele ei, depinde numai de tine daca, punand in balanta, UK va fi o alegere buna sau nu pt tine.

Personal, am avut o viata foarte frumoasa in Romania si nu mi-a lipsit mai nimic(raportat la niste pretentii decente si de bun simt) insa la un moment dat am vrut sa incerc si altceva plus ca am fost impins de momentul in care am ramas fara job acolo si nu ma mai puteam sustine financiar.
    Oricat de ok ar fi fost viata in Romania pt mine, am ajuns la un nivel la care ma plafonasem... printre copii de bani gata, sefii autoritari ale unor felurite firme si care te tratau ca pe o mizerie doar pt ca-ti aruncau 100 de euro in plus fata de media salariului pe tara si alte chestii de astea pe care le stim cu totii.

Cu bune cu rele, cred ca ma obisnuisem si nostalgia acelor vremuri inca ma bantuie si mereu ma bate gandul "cum ar fi daca... m-as intoarce" dar stiu ca nu ma asteapta nimic acolo, nici un viitor, nici o perspectiva plauzibila mai ales in contextul in care industria din care face parte job-ul meu este printre cele mai dezvoltate din lume aici in UK. Pt mine, viitorul carierei este aici. In Romania nici macar nu este dezvoltat sectorul de care as fi eu interesat.

Cum zicea Mircea Badea... in Romania e frumos/caterinca sa traiesti doar daca ai bani, multi bani si sa traiesti viata la misto dar cum nu pot trai viata tot intr-o caterinca pt ca nu pot sa ma simt eu bine in timp ce acela de langa mine nu are ce manca, nu ma incanta prea mult ideea de a trai cu bani in Romania...sau cu alte cuvinte, sa fiu chior in tara orbilor pt ca aspiratiile personale sunt altele.
    Am trait, am fost acolo, am vazut cum este, imi pare nesups de rau ca trebuie sa las unele lucruri in urma si o parte din mine si din sufletul meu cu ele dar trebuie sa trecem la alt nivel.

Nu exclud nicicum posibilitatea de a ma intoarce in tara. Nu exclud nici posibilitatea de a nu ramane in UK. Nu-s pro UK sunt pur si simplu pro idealuri in viata si daca va fi nevoie sa plec pe luna ca sa le ating, atunci o voi face.
    Astea au fost motivele mele. Vei mai citi si motivatiile altora... si sper ca aceste mici povestioare ale unuia si altuia sa te ajute sa-ti faci o privire de ansamblu asupra tuturor aspectelor legate de UK vs. Ro.

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Preturile in Londra sunt foarte scumpe, mai ales la locuintele noi unde platesti o prima in plus. Din experientele diverselor persoane pe care le cunosc nu este de indicat sa cumperi o locuinta noua pentru ca nu doar costa mai mult dar are si calitate indoielnica.

Personal recomand locuintele construite inainte de 1970 cu instalatii electrice si de incalzire moderne.

Marin, Londra este foarte scumpa. Nu as locui in Londra nici sa-mi dai casa pe gratis. Sunt foarte multe zone rezidentiale OK in afara Londrei pe o raza de 30 - 40 minute de mers cu trenul de centru. Si mult mai ieftine.

De multe ori este mai bine sa cumperi decat sa inchiriezi. Rata este mai mica si oricum ai casa ta nu dai bani la altii.

18. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0

@istratebogdan wow, parca as fi scris eu postul tau, ai foarte mare dreptate

@Lancelot imi dau seama ca e mai ieftin dar nu stiu daca mi-ar placea sa fac 1,5 - 2 ore sa ajung la serviciu, sau ma limitez la zona garii. Anul acesta nu au fost probleme, dar stiu ca anul trecut commuterii dormeau prin hoteluri deoarece aici cum apare un fulg de nea cum se opresc trenurile.

Ideea generala este ca nu vreau sa cumpar o casa in momentul acesta, dar macar sa stiu ca e o posibilitate. Parintii mei au muncit toata viata pentru mine, am apartament, ei au casa cu 5 dormitoare, gradina cum nu vezi nicaieri pe aici. Nu as vrea sa stau toata viata in chirie intr-o tara straina daca am conditii mai bune in alta parte.

Dar si cand ma duc in Romania ma simt strain si vreau sa ma intorc cat mai repede inapoi...

19. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Mie imi place foarte mult Londra si vrem sa incercam sa raman in zona. Acum de exemplu platim f. mult chirie pentru ca stam in vest chiar pe Picadilly/District line, dar nu o sa ramanem aici, vrem sa ne mutam chiar anul asta. Apartamentul in care stam ar fi £450-500K daca am vrea sa il cumparam (e un 2-bedroom in cladire noua), ceea ce e mult prea mult pentru ce e.

De exemplu mie imi place f. mult Kingston-upon-Thames si cred ca e un 'compromis' bun, e o zona buna cu scoli bune si parcuri si cu trenul e jumatate de ora pana in central London (cu metroul de aici de unde stam cam tot atat e). Kingston este considerat scump dar din cate am vazut are cateva zone care nu sunt inca atat de scumpe. Hampton e iarasi o alternativa buna in SW.

Alte zone rezidentiale care mi-au placut sunt cateva parti din Richmond - Kew (f. scump), Twickenham, St Margarets, Teddington, dar e adevarat ca sunt aproape de ruta de avioane si destul de zgomotoase. Apoi am mai fost in Putney, Barnes, Clapham, Wandsworth - toate astea sunt iarasi okay daca ai copii, insa intr-adevar scumpe per ansamblu. Foarte recent am ajuns din intamplare in Old Isleworth si desi in general Hounslow are reputatie proasta, Old Isleworth mi-a placut f. mult si preturile sunt mai mici decat in Richmond. Tot in Hounslow este si Chiswick, unde lucrez, care iarasi are zone foarte misto.

Eu personal prefer sa stau intr-un apartament/casa mai mic/a intr-o zona care imi place decat sa merg undeva unde simt ca sunt izolata de lume intr-o casa mare. Asta mai ales aici in UK unde nici nu te bucuri ca lumea de gradina din cauza vremii. :)

Marin, in alta ordine de idei, cu cat cumperi mai devreme cu atat mai bine. Cum se zice, 'you are building equity', pui o parte din banii pe care ii dai landlordului in buzunarul propriu si e posibil chiar si sa faci o investitie buna. Pe termen lung preturile cresc si 'affordability' scade, pentru ca veniturile nu cresc in acelasi ritm.

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Casele sunt schumpe aici, dar unde nu sunt? Cati isi permit sa isi cumpere un amarat de apartament in Romania cu doua salarii din Romania? Pai alea nu ajung nici macar pentru intretinere.

Aici insa cu doua salarii medii poti sa strangi cureaua si sa cumperi ceva. Din pacate acum ai nevoie, din cate stiu eu, de cel putin 10% depozit, dar inainte de 2008 se puteau lua mortgage-uri si 100% din suma.

Nu spun ca nu este scump aici, iar comparativ cu alte tari din Europa standardul de viata este relativ scazut. Am cunoscut recent un indian care a plecat in Germania de aici pentru ca i s-a oferit acolo un job. Mi-a spus ca nu a intalnit un englez stabilit in Germania care sa mai vrea sa se intoarca inapoi in Anglia!

Dar mai depinde si de cum iti cheltui banii. Am un prieten care desi castiga peste £100k pe an tot timpul se plange de lipsa banilor. Cand ma uit cat si mai ales cum cheltuie ma iau de cap de multe ori.

In Anglia, ca si in Romania de altfel, corporatiile te conving pana la urma sa cumperi lucruri de care nu ai chiar neaparata nevoie. Sa luam IPhone-ul spre exemplu... Cati posesori chiar au nevoie de un IPhone si cati l-au cumparat doar ca "da bine"?

Marin, la tine s-a ajuns in situatia in care trebuie sa impaci si capra si varza. Si de multe ori trebuie sa inclini balanta intr-o parte s-au alta ca nu le poti multumi pe amandoua.

Share This Page